Skocz do zawartości

Grzegorz Dyzma

Szlachta Morska
  • Liczba zawartości

    6 530
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    22

3 obserwujących

O Grzegorz Dyzma

  • Tytuł
    Prezes

Kontakt

  • Skype
    greg_dyzma

Informacje o profilu

  • Imię
    Grzesio
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    UK
  • Zainteresowania
    One Strange Rock
  • Akwarium
    700L

Ostatnie wizyty

13 743 wyświetleń profilu
  1. Grzegorz Dyzma

    Fluor dozowanie

    ATI przy okazji ICP mierzy Fluor, Fauna Marin rowniez, ale pomiar wykonuje sie na innym urzadzeniem to tak na marginesie. Fluor to jeden kilku elementow ktory realnie I widocznie zmienia kolor korali. Rozjasnia, wybiela, podbija niebieski. Bierze udzial w kalcyfilacji korala. Widac to szczegolnie po Acroporach Tenius I Staghorn. Przelanie jednak powoduje zejscie I trzeba dozowac bardzo ostroznie. Dziala jak miedz na zooxantelle Ja kupilem fluorek sodu I dzieki wyliczeniom @Tester zrobilem roztwor samemu. Mega wydajny komponent chemiczny. Jednorazowy zakup pokrywa zapotrzebowania na ""wiecznosc"" Ponizej fotki ze starego akwa, efekt dozowania I przelanie widac pomiedzy kolorem Staghorna na zdjeciu 2 i 3. Deep Water juz zejscie.
  2. Tez stosuje SBS bo w praktyce okazalo sie ze pokrywa praktycznie w calosci zapotrzebowania na mikro. ( TUTAJ sprawa indywidualna). Roztwor robie 2 razy mocniej stezony 50g / 1L. Rok bez podmian, bez SBS nie dalbym rady.
  3. Grzegorz Dyzma

    Dodatkowe złoże

    Caribsea Florida crushed coral. Naturally bufor KH, mikro, powierzchnia dla bakterii, I miejsce dla mikro zycia.
  4. Grzegorz Dyzma

    Led UV-C

    Pozwole sobie dorzucic swoje 5 groszy nie dlatego ze jestem zwiazany z branza a dlatego ze mialem mozliwosc ""pobawic"" sie Reef delete na premierze produktu ktora odbyla sie na targach Aquatelford 2021 w UK ubieglego roku. Firma ITC nie dziala tylko jako producent ale tez jako dystrybutor kilku Marek. Produkt bardzo interesujacy. Nie dziala jak laser z Gwiezdych Wojen ale na prezentacji zrobil swoje. Wirki, cyjano bez szans, co z Aiptasia czas pokaze czy przy "paleniu" zarodniki daja rade Produkt do sprzedaly trafil przed swietami. Do tej poru nie bylo ani jednego zwrotu wiec cos jest pozytywnego na rzeczy. Osobiscie Cena zaporowa ale and skutecznoscia promieni UV-C nie ma co dyskutowac . Pozyjemy zobaczymy co udalo sie technologii LED
  5. Filtrcja dziala jak nalezy, aczkolwiek zbyt duzo dominacja jedego gatunku destabilizuje stabilny poziom. Roznorodnosc znowu wygrywa
  6. Pamietam czasy gdzie ludzie masowo likwidowali refugia bo nie dzialaly. Oczekiwano ze mala komora albo cos zawieszanego na sumpie ze swiatelkiem ""zaopiekuje"" sie niechcianymi parametrami. ALE wystatczylo zrobic wynalazek, zeby glony wrocily do lask. I fajnie tylko ze wystatczylo zmienic podejscie. Wielkosc refugium dopasowac do zbiornika I zastosowac przynajmniej 10W -20W oswietlenia. Co kto lubi, ale reaktor glonowy trzeba obslugiwac, pomijam fakt ze trzeba go kupic I dodatkow zasilac pompe. Nie daje nam kontroli I mozliwosci obserwacji jak komora refugium. Nadaja sie do niego moze ze 2-3 rodzajow glonow gdzie ograniczamy sie do spaghetti. I trzeba dozowac mikro przy innych nie koniecznie lub mniej. PLUS taki ze jak nie mamy sumpa i koniecznie chcemy glony to mozemy.
  7. @norbi2222 Zgodze, ze wielu przypadkach wystawienie zaciagu moze nie wiele zmienic bo sytuacje smogową zimą mamy jaka mamy. PH w zbiorniku i tak leci bo co2 wchłania sie przez tafle wody w pomiesczczeniu. Jednak przy w miare czystym powietrzu zaciaganym z zewnątrz moze zapobiec spadkowi ponizej 7.8, a zaciąg z wewnątrz spowduje zjazd na 7.6. Pisze to na swoim przypadku. A przy 7.6 to juz Euphilie lubią odklejac sie od szkieletu, a dodajac do niskiego PH wysoki poziom PO4 to naprawde proszenie sie o klopoty. Jest jescze jeden bardzo istotny aspekt. W zamknietym pomiesczeniu nie raz mamy wrazenie ze nie ma czym oddychac. Ilosc co2 szybko wzrasta a spada poziom o2. Zmienia sie proporcja mieszanki czegos co nazywamy powietrze. Akwarium nie łampie oddechu jak my ze uchylimy okno , przewietrzymy sie 5 minut i juz lepiej. Przy zaciagu z zewnątrz PH i tak leci bo respiracja zachodzi czy nam sie podoba czy nie. Ale rozpuszczamy o niebo lepszą mieszanke gazow. Sprawa napowietrzania, odgazowywania to temat chyba troche nie przerobiony. Samo pH i wplyw na tempo wzrostu oraz wybarwienia korali to jedno, ALE kalcyfikacja jest to mocno połaczonae z iloscią tlenu w wodzie. To ze ogarniemy problem dwutlenku wegla to nie oaznacza ze rozpuściliśmy wiecej tlenu a tylko zneutralizowalismy dwutlenek. Co do ilosci tlenu w DSB kazdy organizm od bakterii po rybe ma swoja granice. Nie raz ludzie maja przyduche czesc ryb ledwo dyszy i zalicza zgon inne plywa normalnie. To samo jest z organizmamy w DSB. W akwarium tlen spadnie o 0.5 mg/ l)l i wiekszosc ryb nie poczuje. A dla tych co w piasku to byc albo nie byc. Wystarczy ze temperatura nam skoczy nieznacznie i juz zwiększy sie tempo metabolizmu kazdego organizmu. Poziom tlenu w gornej warstwie DSB jest kluczowy. Nie tylko ze mamy tam najwoecej zycia ale dlatego ze tu wnika nam detrytus i przy spadku tlenu nastepuje gnicie i beztlenowy rozklad bialek. Mamy siarkowdor. Zapewne siarkowodor mozemy miec w DSB ale jest to normalny proces i odbywa sie w najniższych warstwach. Podróżujący w gore gaz dochodzi do strefy tlenowej utlenia sie w siarke. Jest bezpiecznie. Jezeli to samo wytworzy nam sie w gornej warstwie to siarkowodór idzie juz prosto w kolumne wody. Tak właśnie powstały nie mity a nagłe sytyacje ze cos wybuchlo. Wtedy placz jaka to be be metoda.
  8. @Jacek56 Dolna strefa nie ale gorna tak i jest to kluczowe. BEZ organizmów kopiacych w gornej strefie ktore muszą czysms oddychac DSB wczesniej lub później skazane jest na porazke.
  9. 2.5 roku prowadzilem system bez odpieniacza, bez bakterii pozywek, ale za to na innym """konsumencie"" tlenu DSB. Refugium, falowanie wody, cisnienie atmosferyczne natlenia wode. ALBO zakwasza jesli w pomieszczeniu mamy Co2 powyzej 450 PPM a srednio mamy 2 razy tyle i wiecej. Domowe lub biurowe mierniki Co2 dają nam swietny obraz systuacji jak latwo co2 rozpuszcza sie w wodzie. Majac zaciąg z zewnątrz pomagamy akwarium w znacznym stopniu.
  10. @Hoom Tak działa soda kaustyczna. Wiąze Co2 tworząc KH. Samo podbicie pH czyli zniwelowanie CO2 ktore wyprodukowaly bakterie nie zwalnia nas z pamietania ze zużyły do tego znaczną ilosc tlenu.
  11. Odpieniacz ma wplyw na wysokosc pH w jedna i w druga strone, zalezy od steżenia CO2 w powietrzyu. Jezeli jest go malo ze wzgledu na dobrze wentylowane pomieszczenie odpieniacz """odgazuje"" nam akwarium niwelujac roznice. Po prostu trzrba pamietac ze odpieniacz rozpuszca w wodzie nie tylki powietrze ale i inne gazy ktore sie w nim znajdują. Osobiscie przy metodaxh dozowania bakterii i pożywek wymiana gazowa, napowietrzanie jest bardzo wazne. Bakteerie produkują Co2 a ich zwiekszona ilosc ma wplyw na pH. Trochę inna sytuacja jak ktos ma refugiun. Brzeczek i kamień jest chyba najlepszym rozwiazaniem
  12. Przyszly wyniki. System bez podmian, bez dozowania mikro ""Balling podstawowy"" w postaci Sody kaustycznej, Ca i SBS. Przyzam szczerze ze spodziewałem sie bałaganu a jest przyzwoicie. https://lab.atiaquaristik.com/publicAnalysis/157043 Napewno z czego sie wycofam to próby redukcji PO4 za pomoca produktu Tropic Marin. Celowo przez ostatnie miesiace nie dozowalem zadnych mikro bo chcialem sprawdzic ewentualne zanieczyszczenia sody kaustycznej. Wyniki wody RO biorąc pod uwage wiek membrany 2008 traktuje z przymruzeniem oka. https://lab.atiaquaristik.com/publicAnalysis/158774 Zdjecia dla przyciągniecia uwagi
  13. Ta rurka 20mm po prawej to zabezpieczenie i sposob na karmienie. Na zdjeciu nie jest jeszcze zatkana. Poniewaz na zrzucie wody nie ma zadnej filtracji mechanicznej chcialem miec forme kontroli nad detrytusem. Nigdy nie wiadomdo co bedzie za kilka lat. Zadna skrajonsc nie jest dobra . Jesli zajdzie taka potrzeba chce miec mozliwosc odessania. Wystarczy zalozyc weza na rurke i zaciagnoc wode, a po lewej stronie w komorze zrzutu gdzie skimmer, na dnie polozyc pompke curkulacyjna. Na obecna chwile zabieg ten nie jest potrzebny. Po 11 miesiacahc Ilosc detrytusu znikoma , oprocz zwyklego ""nieorganicznego kurzu"" nic tam nie tyka a zycie zagryza i kipi. Czasmi gdy pojawi sie cos ciekawego udrazniam rurke i zycie migruje z piwnicy na pieto gdzie refugium i pompa obiegowa popycha to do glownego zbiornika https://www.facebook.com/groups/reefworld/permalink/4501348186587076/ Woda z komory po lewej wplywa pod platforme / ruszt gdzie nastepuje wygasznie. Nie ma zadnej maty filtracyjnej, włókniny, gąbki. Sam zwir o zroznicownej gradacji lezy ma krtatce i siatce kanwie. Osad osiada na dnie gdzie jest zjadany, a micro pecherzyki z odpieniacza ulatniaja sie do gory zasilajac substart w tlen. Tam zyje tyle robactwa ze lepiej nie grzebac palcami. Sama warstwa zwiru dziala jak roller mat czy skarpeta tylko nie trzeba tego obslugiwac ani placic (na razie). Mimo rurki po prawej dziala to identycznie jak filtr podżwirowy.
  14. Tak , bo w nocy przy niskim pH korale maja strasznie pod górke. @Tester wyjasniał to wiele razy. Dlatego konsumcja KH jest mniejsza Ale kalcyfikacja przebiega praktycznie caly czas jesli maja sprzyjające warunki.. Ska Skąd stwierdze nie ze na wysokim pH korale rosna w oczach? Odpowiedz brzmi nie dlatego ze rosną 2 razy szybciej, tylko rosna rowniez po zgaszeniu swiatla i proces ten zachidzi caly czas a nie tylko w dzień kiedy pH jest na sprzyjającym poziomie.. https://www.google.com/search?q=coral+calcification+rate+at+night&client=ms-android-samsung-rev2&source=android-browser&ei=hr_6Yfb9OoqW8gLBj6foDw&oq=coral+calcification+rate+at+night&gs_lcp=ChNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwEAM6BAghEAo6BAghEBVKBAhBGAFQyApY0yBg4yhoAHAAeACAAaQBiAH5BZIBAzAuNZgBAKABAcABAQ&sclient=mobile-gws-wiz-serp
  15. Stosowalem Kalkwasser przy walce z dino i wysokie pH rozprawilo sie z badziewkiem w 2 dni. Momentami pH 8.5 , 8.6 bez strat , no moze poza wspomnianym ukwiałem ktory wrocił do żywych. ALE mnóstwo przy tym roboty ze wzgledu potrzebne ogromne ilosci roztworu. Musialem całkowicie wyłączyc dolewke i przekroczyłem maxymalny bezpieczny poziom wody w sumpie by dojsć do chcianych parametrow. Gdyby staneła obiegowka lub gdybym nawet niechcący wyłaczył obieg zalałbym mieszkanie. Lata temu stosowalem kalkwasser nie ogarnialem, ale nie zrezygniwalem teraz tak od razu. Moze by zadziałało ale ciagle chodzaca pompa dozujaca i te ilosci roztworu. Byc moze soda ASH poprawila by sytuacje z pH. Zostalem przy Ballingu podpierajac sie NaOH. Ale wyszlo jak wyszlo. KH szło do gory wiec zmniejszalem a sode podbijalem bo nie chcialem schodzic ponizej 8. Obecnie sytuacja wyglada tak ze ze te 140ml podawane na dobe W NOCY wyprodukuje tyle KH ze jest stabilne na poziome 8.6 Natomisat poziom PH nie schodzi ponizej 8 nigdy. A mialem noce z 7.7 i przez dzien ledwo co dobijalo do 8. Teraz w najgorszym drastycznym przypadku dolna granica to 8. Kilka osob w pomiesczeniu i slabe wietrzenie. Kiedy jednak jest normalnie PH na pozomie jest 8.1-8.2 . Kiedy zmieni sie pora roku wierze ze bedzie 8.3 i wyzej. Moglbym i teraz to osiagnac ale przy duzych ilosciach Co2 w wodzie zanim dzwignie nam sie PH soda łaczy sie tworzac KH a dla mnie okolice 9 sa jak najbardziej Ok. Przez tą calą zabawe zaobserowwalem jeszcze jedna rzecz. Wiem ze caly swiat mowi stabilne KH. Akropory przy wahaniah mogą tracić tkanke I zgodze sie z tym w calej rozciągłości. ALE sprawa wyglada troche inaczej jesli trzymamy KH na 9 i mamy wahcniecie o stopien a inaczej jak mamy 7 i wachniecie tez o stopień W drugim przypadku spadek KH z 7 spowalnia kalcyfikacje i grozi ryzykiem utraty tkanki szcegolnie przy niskim PH. Natomisat trzymamie KH na wysokim pulapie nie robi to koralą roznicy nawet jeśli skacze. Tempo kalcyfikacji sie nie zmienia. Skad mam taki wniosek ? Wachania KH na wysokich pulapach nigdy nie wymagały ingerencji w ilość podawangeo Ca, tak jakby korale nie zwalnialy kalcyfikacji. Na niskich poziomach kiedy KH mi spadalo Ca również musialem obiżac. Z niecierpliwością czekam na wynniki ICP ktore zawsze traktowalem z przymrużeniem OK. Do akwarium celowo nie dodawalem mikro, brak podmian powonienem dac mi jakis obraz sytauacji czy to wszytsko ma sens. Moze sie okazac ze soda ma takie zanieczyscznia i za kilka mieosecy bedzie taka akumuliacja ze zaczną sie problemy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.