Skocz do zawartości
imperator

Cichy komin - zaworek Imperatora

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, przedstawiam zaworek, który całkowicie wyciszy wam spływ z komina. Koniec z pluskiem czy siorpaniem wody. Woda wracająca do sumpa będzie pozbawiona bąbelków powietrza! Zaworek automatycznie odpowietrza układ przy uruchomianiu pompy obiegowej dzięki membranie wykonanej z cienkiej gumy (ja użyłem gumę z kolorowych rękawiczek gumowych). Otwór w zaślepce ok. 5 mm (za mały będzie wolno odpowietrzał spływ). Gdy obieg działa już, membrana gumowa uszczelnia układ, przez co możliwe jest dokładne określenie poziomu wody w kominie zaworem na odpływie.

Poniżej schemat oraz fotki z mojego komina. Jeśli wam się spodoba to plusiki proszę :) i ewentualnie można podpiąć, bo każdemu się przyda.

post-11401-0-32929400-1347783052_thumb.jpg

post-11401-0-38094100-1347783053_thumb.jpg

post-11401-0-29700700-1347786211_thumb.jpg

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest Durso?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest z Durso, ale w moim patencie można sobie ustawić poziom wody w kominie praktycznie od grzebienia aż do sitka. Jest przy tym prosty w wykonaniu i niezawodny. Gumowa membrana znakomicie uszczelnia więc nie ma bąbelków w spływającej wodzie.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej żaden wynalazek. zwyczajne durso, które ma kawałek gumy z rękawiczki zamiast zwykle stosowanego, pewniejszego rozwiązania w postaci powietrznego zaworka zwrotnego. Jest o tym mowa w wielu miejscach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

minus to jak nie będzie działać, chociaż mało prawdopodobne, to konstrukcja prosta jak schemat cepa i ciężko tutaj coś skopać. Jedyny wymóg to kolanko do sitka ma być poniżej grzebienia, bo inaczej się nie zaleje wodą. Nie czytałem wcześniej o durso ale myślę, że mój rodzaj zaworka czyli na membranie gumowej jest łatwiejszy do zrobienia.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie podciągnąć poziomu wody do rewizji żeby się leciutko przelewało? To jest najprostsze rozwiązanie i zupełnie bezgłośne na długie lata bez odpowietrzania siorbania itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież to durso :-) ale masz także świadomość że ziemia nie jest płaska ? :-)

A ta gumeczka na otworze po pewnym czasie sklei sie idealnie z korkiem przy współpracy z solą i przestanie działać i nie bedzie odpowietrzania.

Dlatego używa się rurki i zaworka.

dursos2.gif


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz widzę czemu w tym kraju nie ma sensu dzielić się swoją wiedzą... Skoro to było tyle razy wszędzie opisywane to proszę o usunięcie tematu, bo nie chcę zaśmiecać forum niepotrzebnymi wpisami.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imperator nie denerduj sie , to rozwiazanie jest znane po prostu od lat a nawet na NR opisywane bylo wielokrotnie.

Po prostu czasami lepiej uzywac opcji szukaj niz na nowo odkrywac kolo :baby:


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@sledzik-wawa. Ja nie widziałem jeszcze takiego rozwiązania i chociaż ja mam całkowicie inny patent na cichy spływ to powyższe wydaje mi się realne. A to durso z zaworkami jest bardo znane i powiem , że bardzo nie poręczne.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To po co ktoś - pewnie jakiś zacofany pigmej z buszu-wymyślił to

Skoro jest takie coś jak śrubokręt?

Po co ktoś wymyśla nowości? Na kij nam grafen jeśli mamy krzem? Po co samochody, kuń tyż wóz ciungnoł.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, denerwują się Ci, którzy wydali kasę na jakieś zaworki zwrotne, ktore prędzej zapchają się solą i rozszczelnią niż gumka, którą wystarczy przetrzeć. Zresztą ja do karmienia kilka razy dziennie wyłączam obieg więc gumka zawsze będzie od spodu wilgotna więc się nie sklei.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tam nie ma zaworka zwrotnego. Ja daje np. 1m wężyk od napowietrzania i nie uzywam zaworka.

ale durso jako durso istnieje juz od... lat :-)

A sol bedzie sie zbierac obojetnie czy wylaczasz, za pare tygodni zerknij na gumke :_)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Durso jest przydatne do wyciszenia spływu gdy nie mamy rewizji, np w pudełku przelewowym. Mając rewizje najpraktyczniejszym i bezobsługowym systemem jest całkowite zanurzenie sitka spływu i wyregulowanie na zaworze spływu w taki sposób aby przelewało delikatnie przez rewizję. Dodatkowo montujemy na sitko patent Jaczala który stabilizuje poziom wody w kominie i to wszystko. Praktyczne i bezobsługowe.

Edytowane przez kmirko (wyświetl historię edycji)

*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Teraz widzę czemu w tym kraju nie ma sensu dzielić się swoją wiedzą... Skoro to było tyle razy wszędzie opisywane to proszę o usunięcie tematu, bo nie chcę zaśmiecać forum niepotrzebnymi wpisami.

ale przynajmniej jest wesoło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze dla odmiany wypowie sie ktos, kto zrobil taki zaworek na gumce i przetestowal, to wtedy dyskusja bedzie mniej jalowa.

Ja wrzucilem schemat i fotki, u mnie dziala super, pozdrawiam.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja osobiscie nie wiem za bardzo jak mam to zastosowac, co prawda splyw mam bezszelestny wiec nie wiem czy jest sens zakladanie czegos takiego na rewizje bo bym chetnie jeszcze ja jakos uciszyl chociaz i tak jest naprawde cicha. Co do gumki to tez po tych fotografiach i rysunku nie potrafie sobie tego wyobrazic jak to zrobic ale mozliwe ze potrzebne mi piwko zeby zakumac :thumbup:


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, na razie 2 dni wiec nie wiem co bedzie pozniej. Darecky, to ma byc na splywie a nie rewizji. Jesli uzywasz teraz rewizje to zamiast kolanka daj na splywie trojnik, na gorne ramie zaslepka z dziurka, a na to wystarczy nawet polozyc cienka gume, nawet bez klejenia dziala. Jak wylacze odpieniacz to slychac najglosniej pompe obiegowa, potem cyrkulatorke ale nie ma szumu wody, bulgotania czy siorbania.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęły prawie dwa miesiące. Mogę powiedzieć, że wszystko działa super, nic się nie przykleja, guma nie parcieje itp. Obieg wyłączam 2-3 razy dziennie przy karmieniu. Po załączeniu obiegu membrana najpierw odpowietrza spływ usuwając z niego powietrze a następnie uszczelnia go nie wpuszczając powietrza do spływu.

Przedstawiane przez kolegów koncepcje(durso z zaworkiem motylkowym) to jakaś pomyłka, bo komu by się chciało odpowietrzać ręcznie i co wtedy, kiedy na chwilę nie ma prądu? Kto wtedy odpowietrzy?

Co do zaworka zwrotnego to potrzeba dużego ciśnienia żeby go otworzyć, bo sprężyna dociska zawór, nadaje się może do układu CO2 ale nie do odpowietrzania spływu z komina.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Durso nigdy nie używałem,ale ten temat mnie zaciekawił więc mam pytanie.Do czego to jest konkretnie,by rewizja nie siorbała ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie na nowo przeczytalem jak dziala kolo :baby: i banan od ucha do ucha.

Poza tym przy tak wysokim zamocowanym durso woda w kominie stoi jak w stawie, a na jego dnie tylko syf sie zbiera.

Ani zaworek ani jakas membranka nie jest potrzebna. Tez po piec razy na dobe wylaczam obieg i nie pamietam, kiedy ostatni raz dodknalem komina, czy zaworu na splywie.

Szacun dla konstruktora, ale nie przekonales mnie. A zeby byc jeszcze wiekszym cwaniakiem :queen: to napisze ze wiekszoc ludzi zle stosuje durso, zle dopasowywyuje srednice rur i za duze ordynarne kominy ktore moglyby nie wiele wieksze od uszczelki srubunku.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Calkiem ciekawy temacik ją mam problem z siorbaniem i nie bardzo wiem co z nim moge zrobić.

Niestety to rozwiązanie u mnie odpada. Podczas robienia komina popełniłem mały błąd

,który zauważyłem kilka dni po zalaniu baniaka ,kiedy pierwszy raz zaczęło siorbac.

Mam włożony wezyk do odpowietrzania ale tak czy tak czasami siebie.

Myślę ,ze gdyby nie mój komin napewno bym wyprobowal nowy wynalazek.

Gratulacje dla konstruktora ,najważniejsze że czas pokazał że projekcik jest praktyczny.


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czadol cyknij zdjecie tego komina, jak nie wkleiles rur na stale cos sie wykombinuje.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.