Jump to content

dla syna

Szlachta Morska
 • Content count

  2106
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by dla syna

 1. dla syna

  Własny grys koralowy

  U Anta te patyki by jeszcze puściły "liście". Szkoda je wyrzucać
 2. dla syna

  Wirki ? są prawie wszędzie, jak się tego pozbyć ?

  Na wirki polecam wargacze. Lecz słyszy się że często nie ruszają wirków. Na moim przykładzie mogę powiedzieć że są to maszyny do zjadania wirków. Być może mam jakieś szczęście co do ich upodobań. Pierwszy wargacz u mnie zawitał z powodu wormsów a była to hexa dwuletnia od Słowaka. Przez rok nie atakowała żadnej ryby pomimo 100l akwarium. Widać było że skubie ze skał i korali coś czego nie widziałem. Wormsy zniknęły. Żywot skończyła z powodu ospy przywleczonej z nową rybą. Drugi wargacz to chrysus żółty. Miałem go od dzidziusia. Po ospie padła mi cała obsada rybna i wprowadziłem reaktor spagetti. Na nieszczęście w glonach miałem wirki. A z powodu ospy nie wprowadzałem ryb przez dwa miesiące. W tym czasie wirki przerodziły się w plagę, a po zgonach ryb, jako trzeci był żółty chrysus (minęły 4 miesiące kiedy wirki się mnożyły). Początkowo chrysus nie tykał w ogóle plagi. Więc zacząłem karmić ryby dopiero kiedy wargacz spał. Tak było przez 2-3 tygodnie. Jednym słowem miał głodówkę, ale zaczął podskubywać gdzie niegdzie skały. Po "nauce" jedzenia w taki sposób wirków, nawet nie chciał jeść mrożonek, bo bardziej smakowały mu zdobycze upolowane. Pół roku i wyczyscił zbiornik z tysięcy wirków. Niestety kiedy miał rok, przeskoczył do panelu i wciągnęła go pompa. Kolejne pół roku nie miałem wargacza i nie było żadnych plag. Aż do momentu kiedy 3 miesiące temu zacząłem uzupełniać obsadę koralową. W zeszłym tygodniu, zauważyłem na koralu dwa małe płazince. Zdjąłem je, ale wiadomo, są dwa to będzie ich więcej. W piątek kupiłem chrysusa zielonego z wyglądu jako nastolatek ale jeszcze nie w pełni dorosły. Wcinał tylko mrożonki a na skały i korale nawet nie spojrzał. Więc przyszła stara szkoła. Sobota, karmienie kiedy poszedł spać. Niedziela tak samo. Wczoraj, w poniedziałek (bo już po północy) widzę od rana że skubie jak wściekły korale i skały. Oczywiście znowu karmienie kiedy nastolatek poszedł spać. Dziś się zlituje i dam wcześniej kolacje żeby coś sobie dziabnął i zobaczę jak się zachowa. Ale mogę powiedzieć że już teraz poluje na żywy pokarm i wyrywa co się tylko da, aż czasami siwy dym się unosi z miejsc kiedy za pierwszym razem nie potrafi "czegoś" oderwać. Ślimaków osiadłych puki co, żaden nie ruszał.
 3. dla syna

  Co to za zwierzak

  Jeśli masz wirki, karm jak chrysus pójdzie spać. Z glodu zacznie jeść
 4. dla syna

  Co to za zwierzak

  To i ja dorzucę 5gr. Mam jednego u siebie dużego ok 6-7cm. Taki osobnik jest specjalistą pokarmowym. Żywi się ślimakami. Rzadko spotykane są płazince które żywią się wszystkimi bezkręgowcami (czyli korale, ślimaki i nawet krewetki). Na takiego gadziora jest naturalny wróg, ślimak nagoskrzelny (taki biało czarny) i on też jest specjalistą pokarmowym. Żywi się tylko płazincami. Kiedy skończą się płazince, pada z głodu. Ten na zdjęciu to klasyczny egzemplarz płazinca (a raczej jego połowa), który dorasta do ok 7-8mm i wcina korale. Najczęściej atakuje korale konkretnego gatunku a później kolejne. Tak jakby w menu zjadał co najbardziej mu pasuje, od najsmaczniejszego do coraz mniej smacznych. Na tego ze zdjęcia wystarczy sprawny wargacz. O dziwo najczęściej zjada je chrysus z ubarwieniem zielonym, potem chrysus z ubarwieniem żółtym i dopiero hexa. Reszta wargaczy jest już mniej skuteczna.
 5. dla syna

  MaxSpect Gyre 350 + opis problemów poprzednich serii

  @Panoramiks200 ja nie pan poprostu Igor. Puki co gp02 mam od roku. Co 6 tygodni robię icp, ale jak narazie w metalach mam same zera. Natomiast jeśli się coś pojawi, to będę wiedział gdzie szukać. Zobaczymy jak się będzie zachowywał baniak w pechowym drugim roku użytkowania tego typu pomp.
 6. dla syna

  MaxSpect Gyre 350 + opis problemów poprzednich serii

  Ooo czyli gp02 też tak ma, jeśli jest na licencji maxpect?
 7. dla syna

  Prowadzenie zbiornika bez podmian

  Ktoś ma jakieś pomysły?
 8. Tym razem, ja spróbuję poprowadzić zbiornik bez podmian. Przez najbliższe 3 miesiące będę wykonywał testy icp z częstotliwością 1 miesiąc pozostając na ballingu wraz suplementacją micro oraz dozowaniem 1 łyżeczki soli reef salt co dwa tygodnie w celu utrzymania zasolenia. Całość na produktach af. Zobaczymy czy uda mi się sprostać wyzwaniu gdyż zainspirował mnie zbiornik prowadzony przez@laszek. Będę wdzięczny za sugestię i wskazówki do tej metody. Załączam icp na przestrzeni 3 miesięcy, które zostały wykonane.
 9. dla syna

  Prowadzenie zbiornika bez podmian

  Pojawił się większy problem. Mam dużego płazinca, który jest sprytniejszy ode mnie. Właśnie przed chwilą ściągnąłem dwa małe z acry. Jakieś pomysły co pomoże je unicestwić nie niszcząc obsady?
 10. dla syna

  Prowadzenie zbiornika bez podmian

  Ph mierzone prawidlowo. Przed użyciem był kalibrowany sprzęt i na innym baniaku potwierdził wartość, która była mierzona poprzez sondę. Kolejne icp:
 11. dla syna

  Projekt trzech lamp LED po 366W do akwarium o dł 320 cm

  Co do led to mogę powiedzieć że rsx r5 dają radę. Acry rosną zacnie. A co do barw to i tak są niezłe biorąc pod uwagę poziom nutreinów, które mam w wodzie. Co do rodzajów diod trzeba by było sprawdzić jakie wykorzystuje maxpect i rym się kierować. Nie wypowiem się na inne diody bo ich nie używałem.
 12. dla syna

  NOSZ *^%^&* mam DOŚĆ

  @TMK masz ładny krajobraz, jak na księżycu
 13. dla syna

  to jeszcze będzie ładna kosteczka

  Mam na to sposób banalny i chyba każdy go zna kto używa te bakterie dłuższy czas. Bierzesz nową butelkę, idziesz na podwórko, odkrecasz i czekasz minutę. Zakręcasz i zostawiasz ją w domu na 2 tygodnie (poprostu musisz mieć zapas starej butli na te dwa tygodnie). W tym czasie odór zamienia się w woń ukiszonej kapusty. Po takich dwóch tygodniach z powodzeniem możesz je używać a małżonka nie zorientuje się że to takie samo smierdzące g... co wcześniej nawet kiedy przebywa w tym samym miejscu. Kiedyś gadałem z biologiem z oczyszczalni ścieków i używają bakterii tlenowych. Sposób pakowania polega na tym, że oprócz bakterii dają im specjalną pożywkę podczas pakowania hermetycznego. To właśnie ta pożywka tak capi. Kiedy pożywka otrzymuje dostęp tlenu następuje jej rozkład. Ale spokojnie, czas rozkładu jest długi i bakterie przez długie miesiące nie padną, a odór zamienia się w szybkim czasie jakby w coś w postaci kiszonki.
 14. dla syna

  Prowadzenie zbiornika bez podmian

  No właśnie nie do końca to taka oczywista sprawa. Przynajmniej wynika to z prac naukowych, które udało mi się przeczytać online. Niby proces odżywiania przez zooxantele daje O2 na plus, ale na dalszym etapie to już idzie w drugą stronę. @Testerna swoim blogu też ma interesujący artykuł na ten temat, ale nie jest podane czy cały cykl przebiega na + czy - dla ilości O2 bo dzięki temu ph może się dźwigać w wodzie. Chyba że są jeszcze inne czynniki. Rozumiem że masz jakieś pomiary zrobione i z doświadczenia wyszło że wraz ze wzrostem masy koralowej sps ph rośnie? Bo mam nieco inny problem. Nie robię podmian u siebie a ph mi już w nocy idzie pod 8,5 a w dzień 8,6 i szukam przyczyny, chodź nie mam dużej masy koralowej wzgledem litrażu.
 15. dla syna

  Prowadzenie zbiornika bez podmian

  Mam takie pytanie, czy koralowce sps podnoszą ph? Dotyczy zbiornika oświetlonego przez 12h. No3 i po4 są oczywiście wykrywalne.
 16. Miałem siporax 2 lata 3l w zbiorniku 100l i na icp nigdy nie było alu.
 17. dla syna

  wentylatory

  A ja mam odwrotny problem. Zimą woda waha się od 25-25,2 wg czujnika w at1+. Latem nie przekracza 24,8 st C a grzałka chodzi non stop (100w sera). Powodem tego zachowania jest ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni (nie przewidziałem tego aby pomniejszyć powierzchnię ogrzewania o miejsce pod akwarium) w lecie zaś chodzi klima. Ze względu na ruch powietrza w domu, ciepło z akwarium jest dużo szybciej odprowadzane i grzałka nie nadąża. Żeby było ciekawiej, temperatura cały rok w domu wynosi 23st C. Różnica polega na źródle ciepła/zimna oraz na cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Patrząc na zachowanie koralowców, lepiej mają się w zimie niż w lecie (niższa temperatura im nie bardzo odpowiada, ale tragedii nie ma).
 18. dla syna

  ARMX - akwarystyczna rewolucja?

  @wiesiektbg jak tam pomiary? Pokrywają się z testami kropelkowymi?
 19. dla syna

  RoDi - MB400

  Nie wysusz membramy jeśli zostawiasz ją na zapas.
 20. dla syna

  RoDi - MB400

  @Ura masz rację, dlatego napisałem że jak na tds wyszło 001 i na icp pojawił się wzrost krzemianów, wymieniłem prefiltry. Prefiltry z powodu krzemianów, a żywica z powodu tds 001 bo przed żywicą miałem 002 więc sprawna żywica powinna dać radę. Michał, widzę że wyczerpałeś na maxa osmozę Ile wytrzymała?
 21. To, to wiem. Ale nie wiem czy macie w planach przedłużenia zlotu :D. Mówię o ew. zakwaterowaniu w pobliżu jeśli będziemy śpiewać dla Jona sto lat do białego rana
 22. Ten zlot to taki wypad na popołudnie czy kilkudniowy?
 23. dla syna

  RoDi - MB400

  Michał, widzę że czujesz lekki dreszczyk emocji Ja wymieniłem w sobotę przy tds 001 i po icp jak widziałem że mi parametry zaczęły się podnosić Si poszło na 0,631 z 0,228. Poprostu żywica już nie mogła więcej
 24. dla syna

  RoDi - MB400

  U mnie wytrzymuje około roku. Ale wodę zużywam tylko na dolewkę i tyle co teściowi zrobię. Łącznie ok 400l. Mam wrażenie że ma to związek z czystością wody oraz czas działania chloru na wkład węglowy. Niektórzy używają takiego zestawu jak mój i są w stanie wyciągnąć wiecej ale w krótszym czasie. Membramy nie wymieniłem jeszcze w tym zestawie. Start membramy 23.12.2016. Po wymianie prefiltrów z wkladem węglowym, za membramą tds polazuje 002-003. Woda na wejściu ma ok 130 przy 4,5bara. Używam 5u, węgiel 1u, membrana 75gpd i żywica w oparciu o korpus 10" z zasypem ok 0,5-0,7l
 25. dla syna

  ARMX - akwarystyczna rewolucja?

  No właśnie ta "zupa" jest bardziej skompliwowana niż się może wydawać. Żeby wyodrębnić odpowiedni "składnik" wody, który chcemy zmierzyć, niezbędne są spektometry o wzbudzeniu plazmowym. Natomiast sonda jonoselektywna nie potrafi nam rozłożyć składniki wody na "materiały pierwsze" i wykonuje pomiar "jakiegoś mixu", który jest obrabiany przez algorytm dając nam wynik. Problem w tym, że pomiar przez taką sondę może być zaburzony przez szereg związków/minerałów w wodzie i parametr dostarczony do algorytmu może być błędny. Nawet jeśli wyniki są powtarzalne, może dojść do sytuacji, gdzie na pewnym etapie, powtarzalność "zniknie". Jeśli ktoś dostarczy produkt (dzialajacy sprawnie) do pomiaru w oparciu o sonde jonoselektywną, z pewnością zasłuży na "Nobla" gdyż uprości życie nie tylko osobą zajmującą się akwarystyką wypierając kosmicznie drogie urządzenia służące do pomiarów wód. Jestem trochę sceptycznie nastawiony do tego sprzętu, ale nie używałem go i mam nadzieję że komuś uda się taki sprzęt stworzyć.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.