Skocz do zawartości

Steron

Klubowicz
 • Zawartość

  363
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

 • Imię
  Rafał
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Końskie
 • Akwarium
  110x60x55 + sump 77x45x40

Ostatnie wizyty

2 037 wyświetleń profilu
 1. Steron

  Akwarium 300 litrów zapytanie oraz opinia

  Już lepiej chyba to z opcją wklejenia komina https://allegro.pl/oferta/akwarium-stelaz-basic-custom-120-50-50-cm-300-l-7679839477?reco_id=af292af0-4be7-11e9-ae9b-000af7f5f5c0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951
 2. Steron

  Prochy do ballinga

  Zielone glony rosną mi w sumpie. Mam obecnie cyjano, oraz miałem niedawno dino, ale zwaliłem to na zmianę oświetlenia z LED na świetlówki i ponowne dojrzewanie w akwarium po dołożeniu i zmianie ułożenia skał, a także dozowanie VSV. Na pewno w jakimś procencie nadmiar SBS wpływa na dokarmianie glonów i innych niechcianych plag, ale zawsze można wtedy zmniejszyć dawkę SBS o połowę lub mniej. Obecnie dino już nie ma, a cyjano występuje miejscami w niewielkich ilościach. Zapewne jeżeli będzie utrzymywać się jeszcze przez jakiś okres to zmniejszę dawkę SBS o jakieś 15%. W przypadku gdy nie dozuję mikro i makro elementów z buteleczek to wolę podawać SBS w jakimś stopniu. Podmiany robię 1x w tygodniu około 15-20l.
 3. Steron

  Prochy do ballinga

  W takiej samej. W tej chwili leję 5x18ml każdego z płynów. Ca + Mg, Kh i SBS. Na razie uzupełniałem tylko jod i stront 1x w tygodniu, ale myślę nad ewentualnym zakupem strongów od AF i dodanie ich do Ballinga. Wszystkie proszki od StanLab z wyjątkiem SBS, które jest od AF.
 4. Steron

  Prochy do ballinga

  Robię dokładnie tak samo. SBS od Aquaforest
 5. Steron

  Mrówki

  Pamiętaj o uzupełnianiu pokarmu o dietę białkową: kawałek robala, jajka, mięska, białego sera dla rozwijających się młodych.
 6. Steron

  akwarium Krzysztofa Tryca

  Piękne jak zawsze. Różnorodność Acropor powala.
 7. Steron

  Mrówki

  Polecam grupę na facebooku: AntCenter forum. Miałem lasius niger ponad 2 lata, ale wyrosły mi z formikarium więc je wypuściłem na wolność - niedawno. Jest dużo ciekawych informacji w necie i nawet sporo sklepów branżowych. Masz też wiele ciekawych filmów i poradników na youtubie.
 8. Steron

  Kratka na dno akwa.

  Nie
 9. Steron

  Moja przygoda z akwarium morskim

  Ogólnie widać że koralom jest lepiej. LPSy są teraz jakby bardziej napompowane. Po kilku koralach SPS widzę że zaczynają lepiej przyrastać. Zapotrzebowanie na Ballinga wciąż rośnie. Już leci 5x18ml. Czyli tyle, co przed zmianą aranżacji po odłowieniu P. hepatusa. Za wcześnie jeszcze by powiedzieć coś więcej. Zbiornik kończy się dopiero przyzwyczajać do nowego oświetlenia. Zaraz po zmianie światła wywaliło mi miejscami zielone glony, dino i cyjano. Dino już się pozbyłem dość szybko, ale cyjano się jeszcze w niewielkim stopniu ostało. Nie lałem żadnej chemi, a jedynie usuwałem mechanicznie, oraz ograniczyłem światło i vsv. Skróciłem świecenie niebieskim światłem do 12h i białym do 7h. W końcu odstąpiłem od wymiany tej jednej niebieskiej świetlówki na białą(o czym pisałem wcześniej). Zmniejszyłem też dozowanie VSV, bo wyzerowało mi wodę i seriatopory zaczęły podwijać sukienki. Acropory , montipory i stylophory na szczęście nie zareagowały. Powoli idzie ku lepszemu. W ubiegłym tygodniu przerobiłem w obiegu powrót wody. Wylot nie jest już na środku zbiornika, tylko w prawym rogu. Zmieniłem też położenie cyrkulatorów. Zamówiłem jeszcze mały cyrkulator do sumpa, żeby nie odkładał się syf w komorze ze skałą i spaghetti. Codziennie widzę akwarium więc nie widzę jakiś spektakularnych przyrostów. Mimo wszystko mam wrażenie że jest lepiej. Potrzeba jednak trochę czasu żeby korale ładnie porosły. Za jakiś czas wrzucę zdjęcie jak będzie widać różnicę. Jestem bardzo zadowolony z roboty jaką odwalił w zbiorniku krab P. gibbesi oraz biały jeżowiec odnośnie koszenia glonów.
 10. Na moje oko to odpieniacz masz Schuran 120, a nie 150. Rozglądaj się za większym.
 11. Steron

  Moja przygoda z akwarium morskim

  Już jakiś czas nad akwarium świeci 8x39w t5. Dzień świetlny trwa 13 godzin. Zaczyna się o 8:00, a kończy o 21:00. Do dzisiaj było 5xBlue Plus, 2x Aquablue Special , 1x 15000 marinestar - stare świetlówki jeszcze z poprzedniego akwarium, dziś zmienione. Świetlówki jakie są zamontowane na obecną chwilę to: 5x Blue Plus, 2x Coral Plus i 1x Aquablue Special. Obecny układ świetlówek od przedniej szyby: Blue Plus- 13h, od 8:00 Blue Plus- 10h, od 9:00 -zastanawiam się nad wymianą tej świetlówki na załączaną na 3h Aquablue Apecial efekt południa na osobnym timerze Coral Plus- 8h, od 10:00 blue Plus- 8h, Aquablue Special 8h, Coral Plus- 8h, Blue Plus-10h, Blue Plus- 13h, Świetlówki od nr.3 do nr.6 to belka 4x39w na jednym timerze ustawionym na 8 godzin. Świetlówki nr.1 i nr.8 na jednym timerze 13h. Kolejne nr.2 i nr.7 na jednym timerze na 10h. Co sądzicie o tym układzie? Zamieniać świetlówkę nr.2 na białą działającą tylko 3h?
 12. Steron

  Lampa 4x39W t5 - jakie barwy świetlówki ?

  Jak chcesz zostawić te 2, to bierz 2x Ati Blueplus, a potem wymień za jakiś czas te białe na 1x coralplus i 1x aquabluespecjal. W aktinic i w purple się nie baw szkoda światła. Przy tych białych mogą Ci rosnąć glony. Jak możesz to wymień 3. na 2xBlue i 1x coral.
 13. Steron

  1150L (w obiegu) House Reef

  Gratulacje!
 14. Steron

  360L Manchester

  Ładne masz to szkiełko. Jest czysto, przejrzysto i tak kolorowo.
 15. Steron

  Moja przygoda z akwarium morskim

  No i miłe zaskoczenie, bo po paru dniach od zamiany wódki na vsv, (przy zachowaniu tej samej dziennej dawki) po4 spadło do idealnego poziomu 0,03 Muszę przyznać że wynik mnie zaskoczył. Do tej pory ilość fosforanów utrzymywała się na poziomie 0,09-0,15 /mała Hanka, a NO3 na poziomie 1-5 / Salifert. Zmniejszyłem już dawkę vsv o 1/3, żeby zupełnie nie wyzerować. Zobaczę jak się będzie miało po4 jutro i pojutrze. Na pewno na ten spadek miało też wpływ to, że w ubiegłą sobotę porządnie odmuliłem przegrody w sumpie i cały komin. Ogarnąłem też siporax, odpowiednio go układając tak by nie zbierał syfu. Pewnie wreszcie siporax zadziałał jak trzeba w połączeniu z vsv. Dzisiaj zmniejszyłem moc pompy obiegowej z 6/10 na 4/10, według producenta na tym(4) biegu pompa osiąga 49% mocy czyli blisko 4000l/h. Wydaje mi się że przepływ wody w sumpie był dotąd za silny(360l), i dlatego miałem problem z utrzymaniem prostych makroglonów (spagheti i codium). Światło było. Azotany i fosforany też były. Co do światła, to zamówiłem już kolejny statecznik z odbłyśnikiem. Docelowo świecić będzie 8x39w t5, co da łącznie 312w. Belka led powędruje doświetlać sumpa nocą. Jeżeli uda mi się utrzymać po4 w ryzach, to teraz korale powinny dostać niezłego kopa.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.