Jump to content

Steron

Klubowicz
 • Content count

  391
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Rafał
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Końskie
 • Zainteresowania
  Akwarystyka, terrarystyka, wędkarstwo, warzenie piwa, film, siłownia, żeglarstwo, astronomia amatorska,
 • Akwarium
  110x60x55 + sump 77x45x40

Recent Profile Visitors

2171 profile views
 1. Steron

  Moja przygoda z akwarium morskim

  Mała aktualizacja tematu. Baniak nadal istnieje. Plagi dawno minęły, a ja już ze 3 tygodnie temu powróciłem do poprzedniego planu świecenia 12niebieski/8 białe. Korale ładnie rosną, ale nie jakoś spektakularnie. Jak zwykle nie obyło się też bez problemów. Np.Nowo zakupiona miesiąc temu żółta Seriatopora hystrix poleciała już prawie cała. Ciąłem ją już kilka razy, a ona dalej zrzucała tkankę od góry i pokrywała się brązowym glonem. Zastanawiam się czy silna cyrkulacja mogła do tego doprowadzić? Jest blisko falownika. Może miejsce jej nie pasowało? Raczej t5 jej nie popaliły. Różowy hystrix dla porównania rośnie za to w najlepsze. Kolejny problem to Największa moja Akropora, która nigdy nie wykazywała problemów zaczęła niedawno tracić tkankę, co dziwne od środka. Pojawiła się bez tkankowa plama(jakiś uraz mechaniczny), która zaczęła się powiększać z dnia na dzień pochłaniając korala w górę i w dół. Acropora została już pocięta na części. Pozostałe odmiany Acropory nie tracą tkanki i jakoś tam sobie rosną. Odkąd pamiętam najbardziej problematycznym koralem w moim akwarium była i jest Seriatopora caliendrum green fluo, która dosyć szybko i ładnie się rozrasta ale jednocześnie grymasi gdyż powolutku traci tkankę od dołu. Z tego powodu muszę ją często ciąć i przeklejać. Powiedzmy że co jakiś miesiąc/dwa. Przez to na zdjęciach wydaje się że nic nie urosła. Staram się na bieżąco korygować dozowanie płynów Ballinga i raczej nie mam większych wahnięć kh. Mierzę ten parametr co drugi dzień i utrzymuję w okolicach 7. Wydaje mi się że jeżeli dochodzi do jakiś większych wahnięć parametrów to tylko w chwili cotygodniowej podmiany wody w akwarium. Dopiero co niedawno zmieniłem światło pod sps, a już zaczynam myśleć żeby wywalić te wszystkie patykiw cholerę. Przynajmniej Stylophory , Pocillopora i montipory rosną ładnie. Talerzówki to muszę łamać żeby nie powłaziły na inne spsy. Jeżeli kiedykolwiek najdzie mnie na nowe akwarium to tylko miękkie i lps. Wczoraj mój piękny wargatek H.chrysus przestraszył się burzy i przeskoczył koronę akwarium po czym wylądował w plątaninie kabli za szafką. Było to około godziny 17. Trochę trwało zanim udało mi się do niego dostać i wrzucić go z powrotem do wody. Dobrze że byłem wtedy w swoim pokoju. Po wszystkim wyglądało, że wszystko z nim ok. Pływał normalnie po całym akwarium bez żadnych oznak uszczerbku na zdrowiu. Niestety znalazłem go ok. godziny 23 w rogu akwarium jeszcze kolorowego, ale już pokrytego ślimakami i krewetkami.
 2. Steron

  Zbyt dużo ceramiki

  Nie rosną Ci glony? Zmieniłbym w południe na 80% niebieskie i 50-65% białe.
 3. Steron

  Zbyt dużo ceramiki

  Trochę dziwnie świecisz. Daj więcej białego w ciągu dnia, a zmniejsz przy wschodach i zachodach. Postaraj się odwzorować naturalny cykl słońca. Oświetlaj zbiornik maksymalnie 12-13h z odwzorowaniem wschodów i zachodów. Białym i niebieskim świeć mocniej jakieś 6-8 godzin w południe. A na wschód i zachód świeć samym niebieskim lub niebieskim z odrobiną białego. Dalej nie wiemy jakie masz PO4, może być wysokie. Zwiększyłbym karmienie niepłukanymi mrożonkami dopóki nie zwiększysz obsady. Koniecznie zmierz PO4. Możliwe że można by podbić NO3 chemicznie, ale zrób najpierw test.
 4. Steron

  Zbyt dużo ceramiki

  Podstawowa sprawa: podaj parametry wody No3 i po4. Nie wyłączaj odpieniacza na noc. Nie znika tylko jest mniej widoczne z braku światła, a nie odpieniacza. Zmierz i podaj parametry i wrzuć aktualne zdjęcie akwarium i korali to forumowicze coś doradzą, a tak to mogę Ci powróżyć z fusów od herbaty.
 5. Tytuł oryginalny: Can We Safe the Reef?, Australia 2018 Program dotyczy problemu bielenia raf w związku z postępującym ociepleniem klimatu. Naukowcy stają przed dylematem moralnym odnośnie tworzenia odpornych na ocieplenie hybryd koralowców. Miałem możliwość obejrzeć wczoraj ten film, także polecam. Najbliższa emisja: Środa 01.05.2019 godzina 19:25 na kanale PLANETE+ kolejna w sobotę 04.05.2019 o godzinie 16:00
 6. Steron

  Canon 500D

  Jak masz czas i chęci to dobrze jest zdjęcia cykać w formacie surowym RAW i potem wywołać w jakimś edytorze np. CameraRaw, Lightroom, Rawtherapee. Dobry efekt uzyskasz przesuwając tylko jeden pasek/ suwak temperatury barwowej w prawo. Co do ustawień to pokombinuj z tymi wartościami ISO 1000-3000, Czas 100-200, F 8-11. Oczywiście bez lampy.
 7. Steron

  (s) Świętokrzyskie / sprzedam lps, sps

  Aktualizacja w pierwszym poście. Doszły patyki i miękasy.
 8. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich trwają prace nad stworzeniem największej na świecie sztucznej rafy koralowej. https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rozpoczeto-tworzenie-najwiekszej-na-swiecie-sztucznej-rafy-koralowej
 9. Steron

  (s) Świętokrzyskie / sprzedam lps, sps

  Euphylie sprzedane. Zostały już tylko Caluastrea green fluo i niebieska obie po 25zł od szt.
 10. Steron

  (s) Świętokrzyskie / sprzedam lps, sps

  Ta druga to jest chyba E. paraancora, ale pewności nie mam więc E. sp.
 11. Steron

  Laguna na wsi [630l + zaplecze]

  To są Powerledy. Niebieskie w większościto Royalblue 450nm firmy Bridgelux lub Epistar. 4 pozostałe niebieskie to blue 420nm. Fioletowe to uv ale nie pamiętam które. Na Alledrogo tego pełno.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.