Jump to content

Sagerrak1

Klubowicz
 • Content count

  37
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Żyrardów

Recent Profile Visitors

83 profile views
 1. Wypełniona, ale @AmonS 1 ankieta pytanie 13 brak jest właściwej odpowiedzi. Pytasz wcześniej o antybiotykooporność bakterii a przy długości okresu leczenia nie podajesz w odpowiedziach tego argumentu. Dziecko z kuracją która powinna trwać 3 dni więcej może być już zdrowe, ale najodporniejsze szczepy nie są wybite. Niekoniecznie zachoruje od tych pozostałych, ale przyczyni się do szerzenia szczepów antybiotykoopornych.
 2. Sagerrak1

  Koral umiera - bieleje

  A skałę przewoziłeś w wodzie z akwarium?
 3. Sagerrak1

  Ciągle spadające zasolenie wody

  Jeśli urządzenie kalibrowalne i kalibrowane na 35ppt wskazuje za chwilę 35ppt w rzeczywistym 32ppt (i o ile tak rzeczywiście jest) wskazuje wyłącznie na jedno: płyn kalibracyjny do kosza bo ma 32ppt. Tak, to są proste urządzenia ale to działa na korzyść, łatwo je zrozumieć. Jeśli byłby trefny to po prostu poluzowany i miałby rozrzut wyników po kalibracji np. od 32 do 38 bez znacznej powtarzalności. Reszta możliwości to wyłącznie błędy urzyszkodnika... fizyki Panowie nie oszukacie.
 4. To zmienia postac rzeczy, i stawia tartak w dobrym świetle. To śmiało. Masz jakiś przykład ceny m3 albo kantówek?
 5. Atk drewno z tartaku odradzam, potrzebujesz drewna z suszarni, a najczęściej tartak nie ma suszarni. Drewno prosto z tartaku będzie się paczyć, pękać i skręcać co w konstrukcjach ma małe znaczenie... Ale pod meble, gdzie płytę docinasz co do mm to głupota. Castorama leroy etc będą dosyć drogim wyborem, szukaj sklepu stolarskiego w okolicy.
 6. Sagerrak1

  Test na stront salifert

  To pewnie instrukcja Trzmiela. Z anglojęzycznej wynika, że masz czytać jak w każdym teście z górnej części gumki tłoczka (trzymając strzykawkę dziobkiem do góry). "10] Hold the syringe with the plastic tip facing upward. Read the value at the upper part of the black rubber ring. "
 7. Sagerrak1

  Kostka 30L + sump ;)

  Zauważyłem powolną utratę tkanki caulastrea green fluo. Nie pierwszy raz to widzę w czystych ładnych akwariach. Widziałem piękne caule w czystych i brudnych... I nie potrafię znaleźć przyczyny dlaczego marudzą, kiedy takie obrażalskie korale jak goniopora czy acanthastrea sobie radzą.
 8. Sagerrak1

  Dziwne kwiatki na skale

  Może to jakaś wariacja: https://pl.reeflex.net/tiere/2381_Sarcothelia_edmondsoni.htm Dla mnie urzekająca, przez wielu traktowana jak chwast... Ale to samo o pulsującej mówią.
 9. Myślę, że na potrzeby poczucia perfekcji u @nanokaczor należałoby zawnioskować do wytwórców i zainteresowanej gawiedzi o zmianę przyjętej, potocznej nazwy na: Przezroczysty związek aluminium. Zacząć batalię ku Twojemu poczuciu poprawności? Twoja ostatnia waleczność we wpisach jest drażniąca, przepraszam.
 10. Sagerrak1

  [910] Jeszcze nie wiem jakie...

  A myślisz, że po co była ta rada? Akwarystyka morska to drogie hobby, a z dorszami, to wręcz dochodowy biznes. Na święta baniak do marketu i po 60zł za kilo
 11. Sagerrak1

  [910] Jeszcze nie wiem jakie...

  Powiem tak... zatrudnij kogoś do opieki i porzuć myśli o FO. Smutno będzie tym rybkom. Jak bez koralowców to Bałtyk - napuść Dorszy. Bez żartów - powodzenia jakąkolwiek koncepcja by nie wyszła. Blisko 1m3 display - będzie pięknie
 12. Podbiję, bo chyba sam zidentyfikowałem zielonego osobnika jako Homophylia Bowerbanki (dawniej acanthastrea). Za dużo światła mogło być zatem przyczyną, bo one dosyć wolno się aklimatyzują do mocniejszego światła. Objawy to utrata koloru, z początku w pełnym napompowaniu. Po skręceniu lampy utrata koloru nie postępuje, ale nie pompuje się ładnie. Jedna mała główka w ogóle, druga wydaje się mieć lekkie uszkodzenie tkanki. Nie wydaje się jeszcze odsłaniać szkieletu. Pomiędzy główkami jest jedna bańka valoni - będzie trudna do usunięcia - ruszać czy nie? Teraz może zatem ktoś poradzi, czy powinienem podejmować jakieś kroki typu dip etc. Karmić częściej? Lampa skręcona, od początku pompowała się dużo zatem zakładam, że cyrkulacja ok.
 13. Propozycja zacna i gdyby nie brak miłosierdzia kalendarza to jutro bym jechał. Niestety u mnie czas wolny to czas wypełniony pracą wokół domu. A co do koralowca, komuś coś przychodzi na myśl?
 14. Dzięki Darku. Pokopię jeszcze w temacie, Wasze zdjęcia mikroskopowe oddają budowę charakterystyczną dla glonów. Niemniej wiele wątków przejrzałem, a na wnioski o bakteriach nasunął mnie m.in. ten: http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?p=25335054 Wasze ghost algae nie tworzyły zapewne dywanu o dokładnie takiej samej długości w każdym miejscu, zapewne przyjmowały troszkę barwy zielonej/brunatnej (szczególnie w wybujałych fragmentach u podstawu)bo w końcu fotosyntetyzują. Mogły się też "krzewić" (gałązki z głównej łodygi). I pewnie nie rosły obficie w zacienionych miejsacach. Moje wręcz przeciwnie, a filmy bakteryjne rosnące w postaci "włosków" pamiętam jeszcze ze studiów. Zagraniczne fora też nie klasyfikują jasno "ghost algae", często pada stwierdzenie "chrysophytes", a te w końcu tracą regularną długość, brązowieją i rosną w świetle. Niemniej nie obstaję przy swoim twardo, bo bez oceny pod mikroskopem to ja mogę sobie jedynie "strzelać". A nie mam teraz w zasięgu żadnego mikroskopu, zobaczymy tydzień-dwa bez pożywki dla bakterii. Odstawienie bacteria feeder trwa 6 dni już (przeczucie wcześniejsze) i jak na razie trochę tego ubyło ze szczytu skał. Jeśli się mylę, to gorzej, bo ciężko znaleźć cokolwiek stwierdzonego jako skuteczne na "ghost algae" poza chemią
 15. 1. Dla potomności w rodzimym języku może się przydać: Przekopałem drugie pół internetu i znalazłem to: https://animals.mom.me/white-slime-saltwater-aquarium-8930.html Z zagranicznych for opisujących bakterie Alcaligenes faecalis i zdjęć obstawiam na 99% te bakterie. Sprzyjające warunki rozwojowi tej bakterii: -alkohol -VOC's - lotne związki organiczne -ftalany Najczęstszą przyczyną obecności ftalanów i VOC's są środki czystości i odświeżacze powietrza. Podawałem Reeflowers Bacteria Feeder w ilości połowy zalecanej dawki ok 0,5ml co 4 dni. Kropla Zeobak trafiała też co 4 dni. Rozpoczynam walkę i może ktoś powie, czy kierunek właściwy: a) usuwam odświeżacz powietrza z łazienki mimo, że jest 20m od akwarium w miejscu z osobną wentylacją. Przesada? b) przestaję podawać Bacteria feeder - nutrienty są na akceptowalnym poziomie. Nie wiem co jest składem, ale na pewno karmi i te bakterie. c) Nie zmieniam nic w podawaniu Zeobak. Zakładam, że konkurencja o pożywienie powinna je wykończyć, nie? d) probować to jakoś szorować ze skały? Jak tak, to czym? Nową szczoteczkę do zębów czy jakis inny patent? Trzyma się to mocno. e) Źródłem VOC's mogą być e-papierosy, których z żoną używamy. Glikol propylenowy będący składnikiem liquidów jest VOC's i alkoholem jednoczesnie. To zostawię na koniec, bo nie wiem co z tym zrobić poza polepszeniem wentylacji. f) jakieś inne sugestie? O odpowiedź na pytania 2 i 3 dalej serdecznie bym prosił.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.