Jump to content

Sagerrak1

Klubowicz
 • Content count

  251
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Żyrardów

Recent Profile Visitors

384 profile views
 1. Sagerrak1

  Rurki to Hydrauliki.

  PP do zgrzewów ma atest do wody pitnej, jest odporne na wodę morską. W Stanach widziałem hydraulikę z PP. Problem polega na tym, że to co mamy dostępne na rynku ma gwinty z metalu/mosiądzu - a te zdecydowanie się nie nadają.
 2. Sagerrak1

  Codzienne podmiany

  1. Tego pewnie nikt jeszcze do końca nie wie, młody produkt. 2. Są różne metody prowadzenia akwarium, to skutkuje różnym zużyciem mikro... na dłuższą metę pewnie nie jest takie samowystarczalne Aczkolwiek śmiem podejrzewać, że jak i w wersji "nie pro" też trzeba dozować jod
 3. Sagerrak1

  Wieloszczet

  Raczej obstawiał bym bardzo popularną i bogatą rodzinę Eurythoe.
 4. Sagerrak1

  Chitony

  @katani @Maelen Dzięki za naprowadzenie. Prędzej coś z równonogów, ten pancerz mnie zmylił. Ciężko to zaobserwować na obiekcie 2-3mm, ale w zasadzie sposób poruszania sugeruję, że to ma nogi a nie charakterystyczną dla chitonów stopę. Dodatkowo pływa (gagatek z jodu). Cóż, nawet jeśli to będą szkodliwe osobniki, choć na podlinkowanym reflexie brak o tym info... to i tak nic z tym nie zrobię. Mandaryn nocami śpi, wargatki też. Ktoś coś o Isopoda?
 5. Sagerrak1

  Chitony

  Witam, Zakładam, że słusznie identyfikuję poniższego gagatka jako chitona. Rozmiar ok 2,5-3mm, twardy pancerz, dosyć żywotne (kąpiel w jodzie 10min i jego kolega żył). Pytanie zatem dalsze : - jakiekolwiek słuchy, o szkodliwości chitonów? Ktoś je ma i ma wnioski? -może ktoś wie, jak duży może urosnąć?
 6. Sagerrak1

  Codzienne podmiany

  I to clue sprawy, przypomina mi o tym każdy niedzielny serwis... A i tak milion rzeczy nie zrobionych. A mówili... to hobby to skarbonka i pożeracz czasu, nie wierzyłem. Autor tematu niech sobie te słowa weźmie do serca.
 7. Sagerrak1

  Codzienne podmiany

  Tu raczej nawiązywałem do kosztu zakupu pompy dozującej, czy to 45l czy 450l to jest jednakowy, a cena w przeliczeniu na litr jest kosmiczna. Szybko licząc: Taka jebałka 4ch ~300pl, ATI essentials 130pln (starczy na... Hmm 3 lata?) Za 430 PLN mamy ok 50kg soli co przekłada się na ~1200l. Przy miesięcznym zużyciu nawet 60l to ok 20 miesięcy. Stopa zwrotu z zakupu pompy zatem nie przekroczy 2 lat. A uwolnione od roboty ręce posłużą do innych zabiegów. Kalkulacje są "na oko", może przesadzone, nie wymagam, by się ktoś z nimi zgadzał.
 8. Sagerrak1

  Codzienne podmiany

  Ciągła podmiana to najkosztowniejszy sposób, żeby przynosiła taki efekt jak np 7% tygodniowo to musi być znacznie większa, niż 1% dziennie. Lepiej zainwestować w pompę dozującą i podawać ballinga z mikro, np ATI. Aczkolwiek w Twoim przypadku to mały litraż. Przekalkuluj np koszt 2 litrów dziennie + 10% raz na miesiąc vs zakup pompy i ballinga. Nie zapomnij jednak o upierdliwości posiadania w domu wiadra z solanką, w którym też woda paruje (korekta zasolenia co 2 dni lub zamykanie szczelne - a to znów nie dobre dla pH). O codziennej konieczności, kroplach na wszystkim dookoła akwarium etc. Nie, żebym Cię zniechęcał, ale mnie trzącha na samą myśl o tym PS. I nikt nie zagwarantuje, że taka podmiana dogoni zużycie KH Ca i Mg
 9. Sagerrak1

  Morska kostka 27l.

  Zgodnie z moimi przewidywaniami 1. Karm korale lub wsadź np gobiodona i karm go 1/6 kostki 2. Regularnie 3. Odstaw to, po dłuższym czasie, jak podmiany nie wyrobią z uzupełnianiem to mogą się dopiero przydać. Mierz KH raz na tydzień, Ca np raz na 3 tygodnie. 4. Bakterie regularnie, amino nie zaszkodzisz podając hmmm 1/8 zalecanej dawki? Dawki są na średnio obciążone rosnące zbiorniki. Twój jest pusty, konsumpcja stoi, nie ma mikrożycia. Dodatkowo: postaraj się o jakiś ładunek życia : kiełże, wieloszczety wężowidła ophiactis etc. Niechże tam zagości życie wreszcie... A przede wszystkim : czytaj o podstawach, o metodach prowadzenia, o nutrientach export/import. To jest hobby, w którym clue stanowi WIEDZA
 10. Sagerrak1

  Akwarium NP z Makroglonami

  Nie rozumiem czemu wyczułeś w tym sarkazm. Normalnie odpisał
 11. Sagerrak1

  Co to za koralowiec?

  Acanthastrea echinata
 12. Sagerrak1

  Morska kostka 27l.

  Zamawiaj. Z fundamentals się wstrzymaj. To leje się jeśli jest ubytek KH , Ca i Mg. Polecałbym Ci zainwestować w najmniej 3 testy Ca NO3 i PO4( KH już masz). Coralhouse ma akurat Black friday na saliferta
 13. Sagerrak1

  Morska kostka 27l.

  Generalnie po samym KH a w szczególności bez wiedzy o NO3 i PO4 można tylko strzelać. Ja zakładam kompletne wyjałowienie systemu, nie masz źródła NO3 i PO4, które są potrzebne do życia bo nie karmisz. Dostarczone z początku wykorzystały glony, później w miejsce glonów namnożyły się bakterie i się wyzerowało. Niby koralowce "są" fotosyntetyzujące dzięki zooksantellom, ale te potrzebują pożywki do wzrostu. Jeśli sprawdzisz parametry i w tych będą zera, to albo ryba albo zacząć bardzo delikatnie podawać pokarm dla korali. Fundamentals uzupełnia KH Ca i Mg - dlaczego je lejesz i dlaczego w takich ilościach? Obserwowałeś spadki w KH czy ot tak wymyśliłeś?
 14. Sagerrak1

  Mleko w akwarium długi czas

  Dla mnie to wynik malutkiego akwarium+ - drobny piasek - babka robotna i rozrzuca - kaskada za słabą by odfiltrować ten pył z piasku - świeżą konstrukcja mogła być nie płukana i pogarszać sprawę. Jak dasz radę, odłów babkę do kwarantanny na 2 dni, zobaczysz efekt.
 15. Sagerrak1

  Mleko w akwarium długi czas

  A ta świeżą konstrukcja z tyłu na zdjęciu to co? Po prostu wrzucona bez przygotowania? A może cięta/klejona świeżo? Nie podzieliłeś się szczegółami. Światło, jaka kaskada, Odpieniacz? Bakterie jakie? Obsada jaka? Parametry?
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.