Jump to content

Sagerrak1

Klubowicz
 • Content Count

  1176
 • Joined

 • Last visited

3 Followers

Informacje o profilu

 • Imię
  Andrzej
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Żyrardów
 • Akwarium
  https://nano-reef.pl/forums/topic/112929-500-pie%C4%87set-i-p%C3%B3%C5%82/page/7/?tab=comments#comment-1216672

Recent Profile Visitors

5325 profile views
 1. Dostajesz wtedy tracking przesyłki? Wysyłają jako polecona?
 2. U mnie poczta uparcie Twierdzi, że to nie opłacone. Napis w miejscu znaczka też jakiś idiomatyczny i ciul rozumiem. Tobie wysyłają bez płatności, czy wrzucasz po prostu do skrzynki ? Edit. Chyba nie opłacone jednak. Choć fakt, kumplowi poszta to puszczała bez płatności:
 3. Polecam przypięty wątek,szkoda, że nie kontynuowany, ale taka lektura obowiązkowa na początku drogi: @Leo-Mia powodzenia na nowej drodze życia, komentarzami tetryków, niepotrafiących cieszyc się nowym narybkiem w hobby i na forum... nie przejmuj się. Z drugiej strony: zawsze zdjęcia, bez tego @AnTzrobił właściwy krok. Warto też prowadzić opisowy wątek o swoim akwarium, łatwiej wtedy prześledzic Twoje ruchy, znać akwarium jak pojawi się naprawde znaczący problem i Twoje pytania. Jak taki wątek prowadzić, to też dobrze, żebyś przejzala aktywne, ale i starsze tematy o akwariach https://nano-reef.pl/forums/forum/65-nasze-akwaria/ To daje ogrom wiedzy. W tym hobby, bez wyczytanej wiedzy droga bywa głównie wyboista, krótka i kończy się urwiskiem. Powodzonka
 4. Fajnie, że potwierdziłeś kolejnym badaniem, że w istocie to erytromycyna. Nie ma co ukrywać nazwy antybiotyku, bo temat szeroko opisany. Nawet producent się broni w opisie "nie zawiera siarczanu erytromycyny"... o innych solach erytromycyny nie pisze, zatem technicznie nie kłamie. Tu w "owianiu tajemnicą" istotny jest fakt, że w UE czy tam EU zabroniony jest obrót antybiotykami bez recepty, a chemiclean... no już napisałeś czym jest. Jak możesz @Opelin, to podaj produkt apteczny, który zaleca kolega, bo ja osobiście miałem problem znaleźć erytromycynę o znakomitej rozpuszczalności w wodzie. Jak chcesz jeszcze głębiej, i wiesz, że rozsądne, naukowe podejście sprawia, że "chemia" to nic strasznego, to masz jeszcze cyproflaksacynę, amoksycylinę, flukonazol, prazykwantel, milbemycynę, kwas oksolinowy... I wiele innych aptecznych produktów przydatnych w różnych celach. Ja z czerwonym cyjano radziłem sobie jednak naturalnie, zielone natomiast było nie do ubicia (choć nie takie straszne) . W efekcie kuracji na stn i rtn antybiotykiem bezpowrotnie załatwiłem zielone cyjano. Istotne jest "bezpowrotnie" dla głosów z sali, że chemia to tylko na chwilę pomaga.
 5. Nie wiemy, czy żywa dojrzała skała, czy jakaś sucha, jak było zakładane itd. Niezależnie: przez dojrzewanie, na pewno 2 miesiące na spokojnie, żadnych podmian nie potrzeba, nie pomogą specjalnie jak wszystko będzie szło swoją drogą, a zaszkodzić mogą. Zależnie jak zakładałeś, można podawać np. bakterie. Dla tych koralowców wystarczy oszczędne karmienie ryb, żadnych specjalnie suplementów. Zamiast tracić czas na podmiany, wykorzystaj na czytanie wątków na forum, poradników jak reefhub. Będzie mniej pytań, na które nie łatwo odpowiedzieć.
 6. Gąbka, niezbyt ekspansywna. Trochę jej miałem na kilku etapach dojrzewania, ale z wielu, które zostały, ta znikła jak mrowie syconów. Nie widzę sensu szukania właściwej nazwy gatunkowej .
 7. PS Alpha x2 + dwie niebieskie belki polutowane na 470nm. Też dla zoasów i innych korali, witamina C jest mocno potrzebna wiekszosci organizmów, to bez głębszej weryfikacji leję troche. Moje obserwacje to na plus dla zoasów, znacząco. Jednak nie mam 100% pewności, że to akurat Wit c przyniosła im poprawę .
 8. Trochę kronikarstwo dla siebie, trochę bo się czasem ktoś pyta. FTS Euphylia garden: Goniopora garden: Dwie nowe euphyllie, euphyllia count 20, mimo, że nie ma miejsca to zawsze chetnie jakies ciekawe nie glabrescens wcisnę, bez filtra, to złota nie widać a jest : KH 8.0 Ca 410 Mg 1350 NO3 4 PO4 0,07 Co podaję, bo po to ten wpis: NaOH jako główne źródło kH ATI #2 plus z resztą Component C z jodem i fluorem - wiecznie zwiekszam dawke, sporo ponad zalecenia AF Ati nutrition c pozywka Żelazo w kroplach, jak się wleje Mangan z AF średnio 1ml raz na tydzień Red sea colors : oszczednie, kilka ml raz na jakis czas, co by utrzymać śladowe metale ... i wg ICP sie udaje z grubsza. Z bakteriami sie uspokoiłem, tylko czasem, raz na miesiac cos podleję i póki co jest lepiej niz bylo. Witaminy i aminokwasy, rozne, róznie, zwykle jednak sprowadza sie to do 1/4zalecanej ogolnie dawki. Witamina C ... malo, niezbadany temat, a znaczący. Easy reefs easy booster przyczynil sie do zboostowania mikrozycia i upasienia kałdunów mandarynów wspaniałych. Czasem stary dobry lantan, 5ml kuracja dobowa, raz, dwa razy na dwa miesiace - jak mi fosforany podświrują. Suche zarcie: płatki i granulki z rondomatic raz dziennie Mrozonki: 4 kostki wieczorem. Wiecej grzechow nie pamietam, a przynajmniej tych, popełnianych regularnie.
 9. Sagerrak1

  Turmalin

  @AnT jakoś zawsze mam wrażenie, że wrzucasz temat, żeby inni rozwiązali. Twoich rozwiązań jednak nie chcesz opisywać. Taki trochę tajemniczy jesteś , dużo pytań retorycznych. Mogę się mylić, choć myślę, że mam prawo do obserwacji. Ale dobrze, żeby nie rozwalać tematu. Turmalin nie jest jakoś szeroko stosowany w uzdatnianiu, nie chcę dywagować czemu... cholera wie, czy koszty, dostępność czy co tam. Są bardziej popularne metody. Zasady działania dobrze opisuje patent twórcy: https://patents.google.com/patent/US5770089A/en Co do samego wpływu na odczyn: w niewielkiej warstwie opływowej zachodzi kilka zjawisk. Jest to między innymi elektrolityczna dysocjacja wody. Powstaje wodorotlenek metalu. Nie do końca rozumiem co ma się dziac z kationem wodorowym, nawet jeśli zwiąże go turmalin (choć to sprzeczne z doświadczeniami bazowymi patentu = neutralizuje niezaleznie czy kwasowa czy zasadową, ale załóżmy, że jednak alkalizuje)... to wystarczy zdawać sobię sprawę z zasady zachowania masy o zasady zachownaia energii: w naszych warunkach na obniżenie pH wpływa ciągle napływający CO2... z tego co kiedyś liczyłem (i o ile dobrze pamietam), to gdybym wiązał CO2 na wlocie odpieniacza, to tylko z samego odpieniacza związałbym dobowo kilka gram CO2. Jakich ilości związków należy użyć aby wpływać na pH w znaczącym stopniu? Pod kątem pH zakładam, bez liczenia, że to musiałaby byc spora kolumna z turmalinem, o ile w ogole alkalizuje wodę. Biorac pod uwagę jednak bogaty w metale skład kryształów turmalinu, oraz powtarzane przez firmy i akwarystów zjawiska poboczne (wiazanie organiki~krystalizacja wody, wiązanie po4 itd) w zyciu bym się nie pokusił zastosować takiej metody w złożonej zupie pierwiastków akwarium morskiego. A jeśli zalezy nam na oszczednym stosowaniu kilku kostek, jako pochłaniacza czegotamkolwieksobiewymyślimy lub do klaryfikacji wody... to śmiało, ale są prostsze, stabilniejsze, tańsze i bardziej przewidywalne metody. Jak dla mnie, można turmalin spowrotem oddać New Age do produkcji magicznych kryształów leczniczych .
 10. Bez spojrzenia na rodzaj śrubunku to możemy najwyżej domniemywać.
 11. Cyjanoakryl trzeba zasypać piaskiem dokładnie, bardzo dokładnie bo inaczej zostaną białe plamki, na których niewiele chce rosnąć, a glony wapienne szczególnie nie lubią cyjanoakrylu wg moich doświadczeń. Jak masz to zrobić niestarannie to lepiej zostawić klej AF. Jedno moczenie z kilka dni zrobiłbym na kranówce, wyciągnie sporo, a drugie jednak na robi, żeby agresywniej wyprać co zostało.
 12. Parasema to ruchliwa agresywna ryba. Jak koniecznie chcesz rybę to jakis gobiodon najwyzej. Wody demi zależą od produkcji, ale często niosą miedź. Daleko nie zajedziesz z koralami w ten sposob . Tyle dobrze, ze mozna podmiany robic duze na wodzie z czyjejs podmiany. Powodzenia
 13. Dzięki, teraz i ja się uśmiałem. Zaraz zarobię odznakę
 14. Nie pasuję nigdzie jako zwolennik, to ciężko o subiektywizm... i tak sobie obserwuję co tu się w temacie dzieje. I szczerze, jak miałbym się opowiadać po którejkolwiek ze stron to widzę jak @Betii @JerzyB rzucają ogólnikami, pojedynczymi hasłami, jednozdaniowo o "otwartych oczach" "agresji" itd nie podając ani trochę faktów, źródeł, czy pisząc więcej niż dwa zdania... no kompletnie nic. I nie ma obrony, że to brak czasu czy chęci, bo macie czas bacznie obserwować i odpowiadać. Natomiast @VDR podaje merytoryczne fakty, źródła i cierpliwie poświęca czas, żeby jego pozycja wyglądała lepiej. Brawo @VDR Jako niezależny obserwator mogę tylko zasugerować innym, żeby nie odszczekiwali bez sensu, bo wypadają słabo w dyskusji . A wszystkim i tak czas pokaże, z którą stroną by nie trzymali, to już dawno nas posprzedawali na wszystkich płaszczyznach. A no i słowa uznania dla bacznego obserwatora @sith114 mam wrażenie, że masz dobry ubaw
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.