Skocz do zawartości
reek

Pompy dozujace - problem

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent : micom

Mam taki problem ze po 1-2 dniach tworza sie babelki powietrza w wezykach juz próbowałem:

- wymieniać wężyki 

- zacisnąć trytytkami przy łaczeniu

- na końcach montować zaworki zwrotne 

I dalej nic to nie dało np jak je odpowietrzam i zacisne wężyk to nigdzie nie ucieka tylko wytwarza sie ciśnienie w wezyku już nie mam pomysłu skąd sie biora te bąbelki powietrza

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo. Po tygodniu pracy pompy bąbelki znikły. Nie mam pojęcia od czego to zależy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Spedzilem sporo czasu na poszukiwaniach co zrobic z tymi babelkami i odpowiedzi byly rozne, od takich ze babelki w wezykach nie maja zadnego wplywu na dozowanie (srednio w to wierze) az do zamontowaniu innych zaworow zwrotnych, podobno lepszej jakosci i tez cudowalem tak jak Ty, przechodzac przez wszystkie mozliwe opcje...

Gdzies zobaczylem ze ktos ma te zaworki nie na koncu a na samym poczatku, zaraz przed pompa i tez tak zrobilem co zaowocowalo tym ze pozbylem sie problemu, jednak nie za kazdym razem to dzialalo i nieraz po dlugim czasie pojawil sie jakis babel...

Sprobuj, moze u Ciebie to zadziala, lecz nie gwarantuje...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja w tych pompach nie mam zaworów zwrotnych i działa bez problemu... Bąbelki powstawały jak sitko w pojemniku z płynami się przytkało. Usunąłem sitko (sam je dodałem wcześniej) i problemów nie ma... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bąble  to wynik odgazowania płynu .Po dodaniu proszków do RO zmiana gęstości wody powoduję wytrącenie się gazów . 
Nie robi to żadnej różnicy w dozowaniu , jak ktoś się uprze to może przed rozmieszaniem ballinga  odgazować wodę  ( podgrzać  ) , ale jest to bezcelowe .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszke sie nie zgodze bo po 2 tyg sa bable na 5cm i jezeli dozuje przykladowo 5ml to nie doda 5 a 2 zanim wypchnie powietrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 ml w rurce  to około 15  cm długości . Jak nawet raz na tydzień taki bombel poleci to nic to totalnie nie zmienia  .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem, ale rozwiązałem sprawę dosyć prosto. Pompy dozujące muszą być poniżej sumpa, u mnie to możliwe bo mam sumpa w piwnicy i stoi na 100cm stojaku. Po tym zabiegu bąbelki straciły się i jak narazie nie widzę.
Też mnie te bable denerwowały, zaworki zwrotne nie pomagały, a nie miałem jednego babla, było ich bardzo dużo i napewo wpływa to na ilość podanej dawki.

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 To nie jest jeden babel z kazdym dniem przybywa az wkoncu łacza sie w jeden dlugi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mnie dopadlo... W KH jest ok ale w Ca po 48h mam jakieś 20cm powietrza w wężyku. Nie wygląda na odgazowywanie bo dzieje się to tylko w okolicy głowicy. 

Jak poprzednio przepłynąłem powietrze i potem śledziłem jak powstaje ten bąbel to miałem wrażenie że w wężyku silikonowym pojawiają się mikroskopijne bąbelki tak jakby powietrze przenika ło przez ścianki wężyka. Ale było to tylko w tym fragmencie wężyka który jest na stałe w pompie - do przyłączy.

Wymieniłem głowicę na sąsiednią którą miałem wolną i dzieje się to samo. Tak na oko to w tempie jakim to zachodzi to w tydzień będę miał pusty wężyk.

Dużo o tym jest napisane w internetach ale konkretnego rozwiązania ani przyczyny nie spotkałem.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że nie jest to wina nieszczelnego wężyka ,bo gdyby tak było płyn wyciekałby na zewnątrz .Jak masz ułożone wężyki ,które prowadzą do sumpa? Bo jak zwisają z góry na dół to się będą zapowietrzać ,trzeba je poprowadzić z dołu do góry wtedy będzie spokój z zapowietrzaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

ja na końcu wężyków robię "supeł", zaworek daję przed pompą i jest wszystko ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tego "z dołu do góry"... U mnie pompa jest nad sumpem. Wężyki mają po ok 100cm. Głowica jest najwyższym punktem i wlasnie w niej zaczynają się formować pęcherzyki. Najpierw wyglądają jak drobniutkie pęcherzyki na ściankach wężyka a potem łączą się w coraz większe. 

Wężyki igielitowe ktore podłączam do nie mają tego problemu. 

20200318_100111.jpg

7 minut temu, michalfa napisał:

ja na końcu wężyków robię "supeł", zaworek daję przed pompą i jest wszystko ok

O co chodzi z tymi węzłami i zaworkiem? Pompa nie zaciąga powietrza od dołu. 

Wiem że to brzmi dziwnie ale jak problem się zaczyna to to wygląda jakby powietrze przechodziło przez wezyk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Wężyk z wódki do pompy
0b66a5e43157fc76a90f801ec9bc42a0.jpg
A na końcu coś takiego co powstrzymuje od grawitacyjnego wylewania się z wężyka 1fee7fcc614c1717d0566b1458a4550a.jpg

powietrze idzie z dołu od wylotu. Tak mi się wydaje;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zaworek zwrotny masz źle zamontowany. A tak poza tym wygląda to wszystko jak w szpitalu na "ojomie ":P nie możesz tego lepiej ogarnąć? [emoji14]

 

Michał mowao Tobie [emoji14]

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym założyć nowe łączniki do wężyka o większej średnicy oraz zakup wężyków pcv. Zauważyłem, że  silikonowe wężyki przepuszczają powietrze.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tester napisał:

Nie rozumiem tego "z dołu do góry"...

Jeżeli masz podłączony wężyk tak jak na zdjęciu (czerwona kreska ) to będzie Ci się zapowietrzało .

Ułóż wężyk tak jak narysowałem na zdjęciu (zielona kreska ) czyli wężyk ma iść do dołu sumpa ,a później dopiero w górę i zapomnisz o zapowietrzaniu się przewodów.

zWTheMw.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tak jak na zielono.

I jeszcze raz powtarzam, że wykluczyłem zapowietrzenie wężyków od dołu. 

Zresztą po jednej stronie wężyk jest cały czas w butelce i powietrze również pojawia się przed rolkami.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Krzysiek K. napisał:

zWTheMw.png

Na początku miałem wężyki jak te czerwone i wydaje mi się że płyny ciekły grawitacyjnie, nieszczelne głowice. Kiedy zmieniłem na ustawienie zielone, może nie aż tak przesadne,  problem u mnie znikł 


7948_8177.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Melon napisał:

Na początku miałem wężyki jak te czerwone i wydaje mi się że płyny ciekły grawitacyjnie, nieszczelne głowice. Kiedy zmieniłem na ustawienie zielone, może nie aż tak przesadne,  problem u mnie znikł 

 

podstawowa zasada: naczynia połączone. nie ważne jak ułożysz wężyki, ważne na jakiej wysokości jest ich koniec. twoje kombinowanie jest bez sensu, koncówki zielonej i czerwonej linii są na tym samym poziomie wiec ciśnienie w weżykach przy obydwu wariantach jest takie samo. problem się rozwiązał z innego powodu.

 

nie wydaje mi się żeby koniecznie płyn wyciekał w przypadku nieszczelności wężyków silikonowych. gazy chyba łatwiej przechodzą przez ścianki niż płyny. weźmy np taki balonik, zabawka dla dzieci. po napompowaniu ciśnienie wewnątrz niego jest wyższe niż jego otoczenie i chyba każdy zauważył że po kilku dniach w z balonika "zeszło powietrze". i nie ważne jak dokładnie wiążemy, powietrze zawsze z niego ucieka a nie ma innej drogi niż przez ścianki. 

 

wg mnie kiedy wylot wężyka jest poniżej pompy a pompa powyżej poziomu płynów w bańkach w wężyku powstaje małe podciśnienie i być może właśnie jakieś gazy przechodzą przez ścianki silikonowych wężyków. stąd wrazenie że na ściankach zbierają się malutkie pęcherzyki a kiedy rosną, odrywają się od ścianki i łączą w jeden coraz większy. pompowanie powoduje jeszcze wieksze podciśnienie po stronie zasysu i szybsze przechodzenie gazów przez ścianki. w takim układzie pompa/ wezyk/ bańka, płyny się odgazowują. gazy do płynów dostają się w trakcie mieszania a z drugiej str podczas rozpuszczania prochow zachodzą różne reakcje chemiczne i wydzielają się gazy w ilosci na tyle malej ze nie widać bomblowania ale zostają w większości w płynie a potem łatwo wychodzą przy niższym ciśnieniu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się wężyka nie ułoży nie ma to żadnego znaczenia  . 
Bąble to norma ,  wytrącają się gazy rozpuszczone w wodzie  . 
Wystarczy mocno podgrzać wodę przed rozmieszaniem komponentów ( odgazować ) 
I tak tego nie robię bo "gazu" wytrąca się tak mało że nie wpływa na ilość  płynu  w dłuższym okresie czasu . 
Nawet jak są  bąble  , to tworząc się wypchnęły do zbiornika tą niewielką ilość płynu  , a po tym nic nie zmieniają  , jak popłyną  to jest tego tak mało że nic nie zmienia przy ballingu . 
ps: No chyba że mamy nieszczelność  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam bąble i wezyki zwykłe do napowietrzania.
Kupilem w aptece wezyki do kroplówek, te nie powinny przepuszczać ani w zaden sposob reagowac z roztworami. Dam znać czy są bąble bo jeszcze ich nie zalozyłem ;)))

Wysłane z mojego Moto G Play przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.