Skocz do zawartości
Tester

425L - Tester wraca do gry :)

Rekomendowane odpowiedzi

Tam już jest 40mm. Myśle ze wiecej nie ma sensu zwłaszcza ze fabryczna hydraulika w akwarium to 32mm. 

Poza tym nie wiem jaki miałby być ku temu cel. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Tester napisał:

Tak dokładnie to nie wiem... siakieś 10cm. Ale rewizja jest kompletnie odłączona od spływu.

A jesteś w stanie ją dać wyżej czy masz wklejone rury w przepusty ? Tak aby słup wody był jak największy. Spływ jak najniżej dna komina. Im większe ciśnienie tym powietrze szybciej powinno być wypchnięte z rury i być może nastąpi to zanim woda w kominie sięgnie rewizji ;) Moje rury pod podłogą czekają  - ale robiłem sobie testy z szlaufwaga i butelkami 5litrowymi i działało za każdym razem.  Nie udało mi się zapowietrzyć układu a szluafwaga nie była wcale jakoś wypoziomowana.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Tester napisał:

Tam już jest 40mm. Myśle ze wiecej nie ma sensu zwłaszcza ze fabryczna hydraulika w akwarium to 32mm. 

Poza tym nie wiem jaki miałby być ku temu cel. 

Bo nie próbowałeś. Kiedyś miałem podobny problem i zwiększenie średnicy na końcu pomogło. Tylko ja nie pchałem pod górkę wody tylko w poziomie. Więc czy się sprawdzi to też nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, VDR napisał:

A jesteś w stanie ją dać wyżej czy masz wklejone rury w przepusty ? Tak aby słup wody był jak największy. Spływ jak najniżej dna komina. Im większe ciśnienie tym powietrze szybciej powinno być wypchnięte z rury i być może nastąpi to zanim woda w kominie sięgnie rewizji ;) Moje rury pod podłogą czekają  - ale robiłem sobie testy z szlaufwaga i butelkami 5litrowymi i działało za każdym razem.  Nie udało mi się zapowietrzyć układu a szluafwaga nie była wcale jakoś wypoziomowana.

Też o tym myślałem. Bardzie jednak zamiast podnosic rewizje ktora i tak jest pod krawędzią komina, to myślałem żeby skrócić rurę spływu. Z tym, że jeśli zatrzyma się obieg to do spływu dostatnie sie powietrze tak czy siak. Coraz bardziej skłaniam sie ku rozwiązaniu wyłącznika awaryjnego, który nie odpali obiego po przywróceniu prądu. Z drugiej strony, jak mieszkam w nowym domu od półtora roku to nie pamiętam przerwy w dostawie pradu. 

 

A to mój sump. Na wózku, przez co mogę nim odjechać od ściany. Podłoga jest poziomowana do kratki ściekowej na środku stąd podkładka pod kółkiem :)

 

image.png


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Tester napisał:

Też o tym myślałem. Bardzie jednak zamiast podnosic rewizje ktora i tak jest pod krawędzią komina, to myślałem żeby skrócić rurę spływu. Z tym, że jeśli zatrzyma się obieg to do spływu dostatnie sie powietrze tak czy siak. Coraz bardziej skłaniam sie ku rozwiązaniu wyłącznika awaryjnego, który nie odpali obiego po przywróceniu prądu. Z drugiej strony, jak mieszkam w nowym domu od półtora roku to nie pamiętam przerwy w dostawie pradu. 

 

A to mój sump. Na wózku, przez co mogę nim odjechać od ściany. Podłoga jest poziomowana do kratki ściekowej na środku stąd podkładka pod kółkiem :)

 

image.png

Fajny patent :D  Jak nie masz wklejonej rury spływu to możesz spróbować ją skrócić - to ze powietrze się dostanie nie koniecznie może być problemem. Ale jeśli słup wody będzie odpowiedni może się okazać ze nie ma problemu z zapowietrzaniem.

Z tym brakiem prądu to wiesz jak to jest. Prawa Murphego się sprawdzają ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Tester napisał:

A to mój sump

To już wiem, czemu kolanka nie możesz podnieść:-) To nad sumpem to jakiś blat kuchenny?

15 minut temu, VDR napisał:

możesz spróbować ją skrócić

Nic to nie da raczej, bo ostatecznie liczyła się będzie tylko różnica poziomów wody w kominie i w sumpie. Jak przy spuszczaniu wody weżem - nie ważne jak układa się wąż i ile pętli na nim jest, liczy się tylko różnica poziomów między powierzchnią wody w akwarium i wiadrem do którego wodę zlewasz.

 

A ten spływ to masz z litej rury, czy jakoś perforowana/ponacinana jest? Bo może tędy droga, tzn żeby rurę powiercić lub ponacinać od samego dna komina. Wtedy woda - przy napełnianiu komina po włączeniu obiegu - nie zaczynałaby wpływać do rury od razu całą jej średnicą (zamykając bąbel powietrza wewnątrz i pchając go głębiej), tylko łagodnie po ściankach by się zaczynała lać do środka. Byłaby szansa, że woda wleje się do rury, a powietrze wyleci z rury do góry. A przy pełnym kominie i tak by to nie miało znaczenia, no może takie, że dodatkowo trudniej by było jakiemuś ślimakowi spływ zapchać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Słony leszcz napisał:

To już wiem, czemu kolanka nie możesz podnieść:-) To nad sumpem to jakiś blat kuchenny?

To jest tzw utility room czyli coś co jest połączeniem spiżarni, pralni, suszarni i sumpowni. I ten róg pomieszczenia jest przeznaczony na sprawy akwarystyczne. Powyżej blat a jeszcze wyzej szafki na moje szpargały.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Słony leszcz napisał:

Nic to nie da raczej, bo ostatecznie liczyła się będzie tylko różnica poziomów wody w kominie i w sumpie. Jak przy spuszczaniu wody weżem - nie ważne jak układa się wąż i ile pętli na nim jest, liczy się tylko różnica poziomów między powierzchnią wody w akwarium i wiadrem do którego wodę zlewasz.


Im wyżej rewizja i im niżej spływ tym większy słup wody w kominie się może zrobić zanim przeleje się rewizją i tym większe ciśnienie będzie do "pchania bąbla". Wszystko kwestia czy go wystarczy. Jak spuszczasz wodę - im wyżej podniesiesz koniec rurki tym wolniej woda płynie. Im niżej tym szybciej.   Łatwiej Ci zassać wodę gdy różnica poziomów jest większa niż gdy jest minimalna.

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, VDR napisał:

im wyżej podniesiesz koniec rurki tym wolniej woda płynie. Im niżej tym szybciej

No tak, ale rewizja ustawia Ci górny poziom, a sam spływ nie ma znaczenia wtedy, nie wpływa na poziom wody w kominie. Podniesienie rewizji faktycznie by przyśpieszyło przepływ, ale już zdaje się jest pod sam grzebień podniesiona, wyżej się nie da. Długość spływu w kominie to tak jakby - stosując tę samą analogię - głębokość zanurzenia górnego końca rurki w akwarium, nie wpływa na szybkość przepływu wody przez rurkę.

 

A jeszcze z innej beczki. Nie obawiacie się, że jak obieg stanie na dłużej, to woda w tych rurach zakiśnie i potem syf do akwa poleci? To niby główny argument przeciwko filtrom kubełkowym w morskim, że po dłuższej przerwie zasilania trzeba by je zawsze na nowo zalewać przed włączeniem, żeby nie wpompować do akwa skisłej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz ma rację - rewizji podnieść sie nie da. Co najwyżej można skrócić splyw.

A co do zatrzymanej wody w rurze to jak widzisz na zdjęciu sumpa, to "kolanko" nad krawędzią to w rzeczywistości jest trójnik z dostępem. Jak potrzebuje spuścić wodę z rury to wkładam tam wężyk i zaciągam wode. Poziom wody w kratce sciekowej jest prawie 1 mwtr poniżej podłogi więc woda ciurka węzykiem bez problemu. 

Pozostaje tylko pytanie, ile tej wody faktycznie da sie odciągnąć. Rura w podłodze jest idealnie poziomo bo leży de facto na legarach.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

No tak, ale rewizja ustawia Ci górny poziom, a sam spływ nie ma znaczenia wtedy, nie wpływa na poziom wody w kominie. Podniesienie rewizji faktycznie by przyśpieszyło przepływ, ale już zdaje się jest pod sam grzebień podniesiona, wyżej się nie da. Długość spływu w kominie to tak jakby - stosując tę samą analogię - głębokość zanurzenia górnego końca rurki w akwarium, nie wpływa na szybkość przepływu wody przez rurkę.

Za dużo skrótów myślowych i dlatego się nie rozumiemy ;) Sam wspomniałeś o nacięciu rury spływu do samego dna komina - o tym samym piszę tylko inna forma wykonania ;)

Układ 1) Komin 50 cm. Rurka spływu 40cm. Rewizja 45cm.   Woda w kominie zacznie się przelewać dopiero na wysokości 40cm. I ma 5cm różnicy poziomu zanim zacznie przelewać się przez rewizję. 

Układ 2) Komin 50cm. Brak rurki spływu - po prostu otwór w dnie komina. Rewizja 45cm. Woda w kominie zacznie przelewać się od razu, aby przelała się rewizją potrzeba 45cm.

Co do zakisniecia wody - to jedynie nad rewizja się zastanawiałem - jeśli będzie tam przepływ raz na jakiś czas tylko. A normalny obieg - no nie przewiduję by woda stała w rurach kilka dni ;) Parę godzin IMHO nic jej nie zrobi.

P.s oczywiście zakładam, że i tak kazdy ma sitko spływu tego typu, u siebie mam coś takiego wsadzone bezpośrednio w przelot w kominie:

770850475108e12cdc0882ed72e6a0ef.jpeg

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, nie zapomniałem. Ale co bede wklejał zdjęcia kwitnącego cyjano :)

Na RH napisałem więcej, ale widząc po wejściach większość z Was tam już była :):

https://reefhub.pl/moje-akwarium-morskie-na-reefhub-pl/

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem zapowiada się ciekawy projekt. Tym bardziej się cieszę że reefhub wraca do życia.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek, czyta się jak zawsze, świetnie. Ale brakuje mi tych fotek z cyjano itp. To też w jakimś stopniu pokaz burzliwej młodości zbiornika, która cieszy oko. Jeśli możesz, to kliknij kilka fotek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tfu tfu... Żeby nie zapeszac ale cyjano mocno w odwodzie. Zastosowałem pewien trick i jak na razie jest ok. Jeśli przez tydzień nie wróci to napiszę co i jak. 

Fotki dodam po południu jak usiądę do komputera.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester super się czyta - na pewno będę śledził wątek, tak samo jak śledzę reefhuba :)  akwarium fajne, kiedyś miałem taki pomysł dziwny czy dało by się pogodzić właśnie dużo piachu z jednej strony i glony a z drugiej płytką rafę LPS Miękkie i proste SPS,  tylko nie może być ryb typu Pokolce bo glony wyczyszczą :) i zjedzą filtrację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek.

Na RH napisałeś że chcesz pterapogony, parkę. Przecież wiesz że raz w życiu zmieniają płeć. Jak kupisz dwa młode osobniki to na pewno się sparują.:)


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Romku, pierwsze słyszę żeby Apogony zmieniały płeć. Nie twierdzę że tak nie jest, ale po prostu nigdy o tym nie słyszałem. 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magazyn KORAL nr 4 2017 i własne zakupy.

Robią to raz w życiu.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz... człowiek uczy się całe zycie. Z tym, że skąd wiadomo że zakupione pterapogony już nie są po zmianie płci? I skąd w takim razie te całe problemy z doborem płci i dymorfizmem płciowym. 

I jeszcze obiecane fotki cyjano159540634_2019-05-0816_08_38.jpg.3b1a957cc955e2c3c5eec5b189151c6c.jpg444604055_2019-05-0816_08_25.jpg.39002a183c5012b9e0367d4bf15c8af4.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa tylko tych jachtów ni ma ;), ale mam już ponton co by sobie po zatoczkach popływać i szukać okazów :P


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Tester napisał:

No widzisz... człowiek uczy się całe zycie. Z tym, że skąd wiadomo że zakupione pterapogony już nie są po zmianie płci? I skąd w takim razie te całe problemy z doborem płci i dymorfizmem płciowym. 

I jeszcze obiecane fotki cyjano159540634_2019-05-0816_08_38.jpg.3b1a957cc955e2c3c5eec5b189151c6c.jpg444604055_2019-05-0816_08_25.jpg.39002a183c5012b9e0367d4bf15c8af4.jpg

Nie odsysasz tego? Zdradź swój trick bo też zmagam się z cyjano. Co prawda nie tworzą, aż tak długich glutów, gdyż staram się odsysać lub wzruszać piaskiem. Wstrzymałem się już drugi tydzień z podmianką.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.