Skocz do zawartości
Tester

425L - Tester wraca do gry :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj Tester,co z planami dotyczacymi dsb,makroglonow?,pozdrawiam grzegorz 

p.s. jak w Twoim watku przeczytalem ze "Pan Frodo" wraca do gry serce i dusza sie uradowala,tematy Ws obu czyta sie z zapartym tchem,


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, goclik napisał:

Nie odsysasz tego? Zdradź swój trick bo też zmagam się z cyjano. Co prawda nie tworzą, aż tak długich glutów, gdyż staram się odsysać lub wzruszać piaskiem. Wstrzymałem się już drugi tydzień z podmianką.

Chyba nie czytałeś, ale jak czytałeś cały tekst to wiesz ze najpierw odsysałem, ale cyjano wracało za parę dni. 

Co do triku, to poczekajmy do weekendu, bo chce sie upewnić że to działa. Jesli do soboty nie wróci to uznam, że etap cyjano w dojrzewaniu mam za sobą. To bedzie dwa miesiące jak akwarium jest zalane więc może nawet pokuszę się o parkę pterapogonów :) Wtedy też coś napiszę. Choć nie spodziewaj się wynalezienia koła. Ta moja walka z cyjano to nic takiego czego juz ktoś gdzieś nie opisał. Z tym, że u mnie zadziałało w ciągu paru dni więc mam jakiestam konkrety. Ale żadnej chemii nie lałem... choć po głowie chodziła woda utleniona :)

29 minut temu, grzegorz.p napisał:

Witaj Tester,co z planami dotyczacymi dsb,makroglonow?,pozdrawiam grzegorz 

p.s. jak w Twoim watku przeczytalem ze "Pan Frodo" wraca do gry serce i dusza sie uradowala,tematy Ws obu czyta sie z zapartym tchem,

Grzegorz, chyba też nie czytałeś :)

To akwarium to taki projekt All-inclusive :) DSB, refugium, i korale w jednym 

Pan Frodo wraca od kilku lat... :( niestety mam z nim minimalny kontakt. Może wróci... 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bartku, czytalem caly twoj watek ,mam juz tylko pytanko odnosnie samego DSB-czy ono jest w glownym akwa?,.Ja sobie wymyslilem troche inny "patent" ,mianowicie w glownym bedzie Trzy w Jednym. Zbiornik bez sumpa. Cala powierzchnia dna bedzie zagospodarowana przez odrobine skaly,dsb z makroglonami tylko wapiennymi[halimeda] , .Zarowno rybcie i wszelkie inne stworki beda swododnie sie przemieszczac do woli...Coz pozostaje mi tylko rozstrzygniecie cyrkulacji -czy zalatwi to silna obiegowka czy falowniki,pozdrawiam grzegorz 

p.s. tez uwielbiam obserwowac drobne zycie i postanowilem ze Dosc kleczenia na kolanach przy sumpie-nigdy wiecej


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu chcesz halimede? Bedziesz musiał intensywnie dozować makroelementy. 

Tak DSB jest w głównym. U mnie jest na tyle duży zbiornik, że cyrkulacja jest potrzebna bo sam obieg jest zbyt słaby aby ruszyc tepowiedzmy trzysta parę litrów wody.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.05.2019 o 09:08, Tester napisał:

Co do triku, to poczekajmy do weekendu, bo chce sie upewnić że to działa. Jesli do soboty nie wróci to uznam, że etap cyjano w dojrzewaniu mam za sobą.

I co, i co, i cooooo? Toż to już łikend - dawaj trick :P


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kiedyś o tym pisałem że nie ma nic lepszego od końskiej dawki bakterii. A nie wiem co mnie podkusiło z cyjanoclean :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester fajnie, że wróciłeś na forum i na reefhub.pl, bo super się Ciebie czyta i  dużo można się  dowiedzieć... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Bakterie i węgiel dobre na wszystko

fajnie, że zadziałało. Metoda bez chemiczna warta polecenia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie warte zapamiętania. Tak się tylko zastanawiam - Bartek, to w zbiorniku startującym, a jak cyjano przyjdzie później gdzie będą już np. ryby. Czy taka końska dawka bakterii nie spowoduje deficytu tlenu w zbiorniku?


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) fajny temat bardzo się cieszę z nowych tekstów na reefhub ! 

Jeśli chodzi o Cyjanobakterie to kiedyś zrobiłem taki patent, kupiłem bakterie w żelu Microbe Lift chyba takie produkuje, dałem do strzykawki i tępą igłą ( takie coś co dodają do preparatów na Aipitasia ) podawałem ten żel na dno w piasek - tylko trzeba sprawdzić czy wszystkie wargacze śmigają - policzcie wargacze, one śpią w piachu i szkoda by było im zrobić krzywdę, albo przerwać sen.

Warto też namierzyć rozgwiazdy piaskowe, sand dollary, czy duże ślimaki typu Babylonia, czy inne spore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobne spostrzeżenie:

Nie wiedząc które bakterie jak się zachowują przez tydzień wlewałem 2-3 krotną dawkę 3 różnych bakterii (a przypadkiem Microbe Lift też tam były). Wlewałem do słupa wody.

W międzyczasie zakrapiałem NaNo3 w celu delikatnego zwiększenia NO3; w akwarium duza masa koralowa i liczyłem na wchłoniecie PO4.

Po 2 tygodniach czysto. Zbiornik nie był "młody".

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat przydatny dla każdego. Ja szybko reaguje na pojawiające się cyjano. Nie pozwalam na rozwój i dodaję konkurencję pokarmową w postaci "śmierdziela". Przy małej ilości cyjanobakterii zazwyczaj wystarczająca jest standardowa dawka. Nieświadomie podaje je w ciągu dnia, na to wygląda, że ma to wpływ.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Ironista napisał:

Tak się tylko zastanawiam - Bartek, to w zbiorniku startującym, a jak cyjano przyjdzie później gdzie będą już np. ryby. Czy taka końska dawka bakterii nie spowoduje deficytu tlenu w zbiorniku?

Przyznam się szczerze że nie wiem. Pamiętam jak kiedyś, a będzie to z 8 lat temu koleś na YT wlał całą butelkę bakterii "Cycle" do akwarium bez żadnych negatywnych efektów. Myślę. że spadek poziomu O2 w wodzie w dużej mierze zależy od poziomu NO3, PO4 i DOC. Jeśli żaden składnik nie będzie limitował rozwoju bakterii i zwiększonego metabolizmu (czyt. zapotrzebowania na tlen) to ryzyko istnieje. A jeśli któregoś brakuje to powinno być ok. U mnie fosforany były "poniżej zera", azotany ledwo wykrywalne a i DOC pewnie mikroskopijne bo żadnej wódki nie leje. 

@Ura - jakie były efekty Twojego wstrzykiwania bakterii? Podaj link do tego żelu jak możesz - najlepiej do producenta.

Dziękuję wszystkim za miłe komentarze tu, na PW, RH i na FB.

 @Arturro i @Norbi - to pokazuje, jak ważna jest mikrobiologia w akwarium morskim. Dlatego tak zachęcam do filtracji biologicznych. I dlatego nie jestem zwolennikiem stałej filtracji np typu Rollermat, chociaż do systemów ULNS to jest dobre rozwiązanie. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester bakterie w żelu to Microbe-Lift Gel Filter, efekt ciężko określić ale jak ostatnio trochę kopałem w piasku to nie stwierdziłem żadnego większego zabrudzenia, spodziewałem się że będzie bagno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Ura napisał:

bakterie w żelu to Microbe-Lift Gel Filter, efekt ciężko określić ale jak ostatnio trochę kopałem w piasku to nie stwierdziłem żadnego większego zabrudzenia, spodziewałem się że będzie bagno

Weź coś więcej napisz. Wstrzykiwałeś to w podłoże, czy raczej na powierzchni rozprowadzałeś? Jaką ilość? I czy tylko tam, gdzie cyjano wyłaziło, czy wszędzie?

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Weź coś więcej napisz. Wstrzykiwałeś to w podłoże, czy raczej na powierzchni rozprowadzałeś? Jaką ilość? I czy tylko tam, gdzie cyjano wyłaziło, czy wszędzie?

:) pisałem wcześniej że wstrzykiwałem w podłoże strzykawką tak na dno przy samej szybie, raczej tak ogólnie po całości jakoś nie patyczkowałem się z dawkowaniem chyba z 20 ml wtłoczyłem na akwarium 200 L  - nie obawiałem się zakwitu bo to przecież w piachu ładnie siedzi, ten żel jest bardzo gęsty.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu to robiłeś Ura? Profilaktycznie, czy maiłeś jakieś problemy? 

Ja kiedyś maiłem w ręku ten produkt, ale jakoś sie nie odważyłem. Poza tym w poprzednim akwarium miałem maciupko piasku więc nie miałem potrzeby. Lałem zwykłe bakterie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Ura napisał:

pisałem wcześniej że wstrzykiwałem w podłoże strzykawką

No tak, tyle że wstrzykiwać można różnie, a strzykawki "na aiptasję" w ręku nie miałem. Ale już rozumiem co i jak, dziękuję:-)

22 minuty temu, Tester napisał:

ale jakoś sie nie odważyłem

A jakieś powody konkretne? Coś z tym żelem nie tak? Bo ja to chyba bardziej bym się obawiał tej Twojej bomby ze "special blenda". Nie mówiąc o smrodzie, jaki musiał temu towarzyszyć... Żona eksmitowałaby mnie razem z akwarium;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam, ale chyba nic konkretnego. Zawsze miałem duże zaufanie do firmy MB i zawsze chętnie używałem ich produktów - a w zasadzie głównie Special Blend. Ale jako ze SB zawsze robily robote to po co ulepszać zwlaszcza ze nie miałem dużo piasku w akwarium

Kiedyś robiłem posiewy popularnych bakterii do projektu na RH ale nigdy tematu nie dokończyłem. Pamiętam jednak, że posiewy bakterii SB wychodzily najlepiej


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Tester napisał:

W jakim celu to robiłeś Ura? Profilaktycznie, czy maiłeś jakieś problemy? 

Ja kiedyś maiłem w ręku ten produkt, ale jakoś sie nie odważyłem. Poza tym w poprzednim akwarium miałem maciupko piasku więc nie miałem potrzeby. Lałem zwykłe bakterie.

Mam sporą warstwę piasku, brak babek kopiących powoduje problemy z zaleganiem detrytusu w piachu i podnoszenie się przez to No3 - jestem wrogiem odmulania, mam pełno drobnego życia w piasku i szkoda mi go uśmiercać. Stosowałem kiedyś preparat bakterie Korallen Zucht Bio Mate, fajnie dawały sobie radę z złogami w piachu, ale cenowo wychodziły słabo, więc postanowiłem wykombinować coś innego :) trafiłem na ten żel i stwierdziłem a co mi tam, najwyżej jak będzie zakwit to odpalę UVkę - mam dość spory odpieniacz i o natlenienie wody się nie martwiłem.

Dodatkowo przewagą tych bakterii w żelu jest to że ten żel można rozcieńczyć wodą i zrobić go w konsystencji śmietany :) i np polewać tym siporax czy inne media, np po płukaniu Siporaxu robię taki mix z wodą i polewam złoże i zostawiam na jakieś 10 min, i odpalam obieg w filtrze ( mam zraszany filtr od Twistmana ) 

Mam akwarium z przewagą LPS i nie mogę dać silnej cyrkulacji, a to powoduje opadanie nieczystości na dno, i muszę jakoś z tym walczyć, nie chciałem likwidować piasku, mam rozgwiazdę piaskową, myślałem wprowadzić babki kopiące ale obawiam się zasypywania koralowców na dnie - zbiornik płaski z dużą ilością dna, 50 kg piasku na  dno 80x90 cm  więc warstwa jest w okolicy 4 cm , a jak Garbiki zaczną kopać doły to usypują spore kopce ;) 

Liczyłem trochę na procesy denitryfikacyjne w tym piasku ale nie wiem czy są max warstwa to 7 cm , nie wiem czy procesy tego typu tam zachodzą, na takiej małej głębokości piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuszne podejscie... Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. 

@Iceberg poleca inne bakterie - Tunze Care Bacter. U mnie w sklepie mają chwilowy brak. Pewnie kupię nastepnym razem.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Tester napisał:

Kiedyś robiłem posiewy popularnych bakterii do projektu na RH ale nigdy tematu nie dokończyłem.

A szkoda, pewnie wiele wątpliwości by to wyjaśniło. Choć z drugiej strony - kontrowersyjny temat, każdy przekonany jest o "najlepszości" bakterii, których sam używa:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.