Skocz do zawartości
dadario

KLOC czyli pół tony solanki... nie masz problemów załóż se zbiornik

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, dadario napisał:

Najgorsze, że w okolicy nie mam ryb które by mnie interesowały... Trzeba się chyba będzie wybrać na zakupy gdzieś dalej... 

Bo ogólny jest problem  z rybami, ostatnio słyszę to już coraz częściej. 

Z Morza czerwonego wszystko pada, coś się ogólnie złego dzieje.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z rybami jest problem od miesiąca... wszyscy których pytałem mówią o dostawie,  która miała być na początku lutego i od 3 tyg. się opóżnia (ponoć przez koronavirus). I wszyscy mówili o pewnej dacie 26.02. I dzisiaj pojawił się wpis JadwikiMorskiej to pewnie rybki dojechały... jutro zadzwonię do pobliskich dostawców z pytaniem czy do nich też dotarła dostawa.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy... W sumie nie pomyślał bym, że Korona może mieć taki wpływ na nasze hobby...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryb dalej nie ma...Ale przynajmniej korale rosną i cieszą oko... Chociaż przez aparat w telefonie nie mogę tego uchwycić... 
Parametry w sumie "w normie". Ca 405, kH 7,6, Mg 1390, Po4 <0,03, NO3 1. Najważniejsze co było pewnego rodzaju problemem w mniejszej kostce, udało mi się ustabilizować Ca i kH. Jednak 400L wody więcej w obiegu przy podobnej masie koralowej powoduje, że te trudniej się zmieniają... 

Dla potomności średnia fotka... 

IMG_20200313_175242.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon, prawy dolny narożnik, koło zoa, to favia, favites? Jak ci to rośnie na piachu? W starym zbiorniku też było na dnie? Pytam, bo kiedyś miałem favites, praktycznie przez rok stał w miejscu, a obecnie wprowadzona szczepka w miesiąc zarosła podstawkę i z niej aktualnie złazi. Mam jeszcze ewentualnie chwilę, żeby oderwać podstawkę od skały i dać na piach,  bo jak na nią wlezie to będzie trochę ciężko rozrywać mi korala. Idzie jak oparzony, coś mu widocznie pasuje w zbiorniku.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ironista ten koral to platygyra... Ładny, super wolno rosnący ale wypuszczający macki na 15cm. Odkąd go mam urósł mu "fartuszek" na piasku na może 2cm. A mam go z 3lata...

Mam jeszcze jednego, fioletowy z lekko opalizującym kolorem na zielono... Tak samo... Powoli ale stabilnie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale rozkręcą się, to dodatkowa ilość wody nie pomoże. Widzę, że łagodnie zbiornik przechodzi dojrzewanie. Teraz tylko dołożyć korali i czekać aż urosną:D

2 godziny temu, Ironista napisał:

favia, favites

Mam któregoś z tych korali, zarówno  w kostce jak i w nowym bardzo powoli rośnie. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222 dojrzewanie??? A co to??? 
A tak na poważnie... Było zdjęcie jak w czasie mojego wyjazdu odpieniacz wywalił kubek czarnego syfu i od tego momentu spokój... Zero glona, dino/cyjano tylko w sumpie w refugium... 

Zrobiłem już dwie podmiany po 20L (co dwa tygodnie) Leci bailing plus tracy od FM, dodatkowo do dolewki dodaję 40g Mg i na pompie poszło 555g Ca (Ca był 360 i z kalkulatora wyszło mi właśnie tyle do pożądanego poziomu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry stabilnie, chociaż delikatnie zauważalne spadki jednak są, znów troszkę trzeba będzie podkręcić płynów... 
Wszystko żyje, ryb jeszcze mało ale ogólnie do przodu...
A fotka z wieczora więc nie za dobrze wygląda... 

 

IMG_20200319_210848 (1).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było by dodać jaką aktualizację...
Po pierwsze... Sorki @Ironista... Hepatus dzisiaj znalazł nowego właściciela...
Kilka tygodni temu doszły nowe ryby:
Valenciennea sexguttata
Bodianus bimaculatus
Ecsenius bicolor
Halichoeres chrysus
 

Ogólnie akwarium prowadzi się niemal bezproblemowo... Niemal bo zawsze jest coś do poprawki/naprawy/wymiany/kombinowania. Dozowanie musiałem dzisiaj podciągnąć do 180ml/dobę... 
Pierwszy z problemików: wirki... 
Drugi: za niskie wartości PO4 i NO3...
Trzeci: mało ryb...
Czwarty: mała różnorodność korali...
Zdjęcia dzisiaj nie będzie... Muszę szyby umyć i zrobić ładną fotkę w pełnym świetle... 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon, nie ma za co. Hepek powinien Ci podziękować, bo z tą moją bandą czwroga to ja nie widziałbym dla niego przyszłości w moim baniaku. Zatłukłyby go po prostu w jeden dzień. 

Najważniejsze że baniak się kula a te problemiki, to faktycznie tylko problemiki. Jak chcesz trochę NO3 i PO4 to mogę Ci podrzucić, u mnie tyle tego jest,  że wiadrami mogę rozdawać.:D 

Co do rybek to jakieś fajne stadko drobnicy bym dał do ganiania w toni. Skała jest nisko, więc nad nią mogą  śmigać.

No i jak wyczyścisz szyby, to foty obowiązkowo.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Ironista napisał:

Szymon, nie ma za co. Hepek powinien Ci podziękować, bo z tą moją bandą czwroga to ja nie widziałbym dla niego przyszłości w moim baniaku. Zatłukłyby go po prostu w jeden dzień. 

Najważniejsze że baniak się kula a te problemiki, to faktycznie tylko problemiki. Jak chcesz trochę NO3 i PO4 to mogę Ci podrzucić, u mnie tyle tego jest,  że wiadrami mogę rozdawać.:D 

Co do rybek to jakieś fajne stadko drobnicy bym dał do ganiania w toni. Skała jest nisko, więc nad nią mogą  śmigać.

No i jak wyczyścisz szyby, to foty obowiązkowo.

Oj tam... Hepek to przyjazny dzik był... Z żółtkiem pływał płetwa w płetwę... Ale jak mu czasami odwaliło to potrafił połamać korale... 
Ja właśnie nie wiem co robię nie tak, że ciągle azot i fosfor za nisko... Odpieniacz na super sucho, z refugium zostało mniej niż kubeczek glonów... Nawet sumpa jakoś nie czyszczę a ciągle zera...

Drobnica... Fajnie... Dałbym... Ale nie ma... Nigdzie w okolicy nie ma niestety ryb... Pandemia jakaś czy coś... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dadario napisał:

Ja właśnie nie wiem co robię nie tak, że ciągle azot i fosfor za nisko

Większe akwarium to większa ilość  wody, a jak wiecej wody to łatwiej sie utrzymują takie wartości biżej zera, rybek masz niewiele...mam podobnie,

do tego też masz refugium które dziala, bo są  też takie w których są tylko gnijące glony i nie może załapać.

Tylko sie cieszyć że akwarium zalapalo po przenosinach :)

 

Rybek brak, a jak będą ceny też  będą, każdy sklep będzie chciał się szybko odbić.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne rybki doszły do obsady.... 

C. Falco
G. lorreto
Taka miła wycieczka do Jonafish. 

Ogólnie akwarium ma się nadzwyczaj dobrze. W sumie oprócz podmianek, kontroli parametrów i uzupełniania dolewki nie wymaga nakładu pracy. Pomysły na zabawę są, ale nic co wymagało by zakasania rękawów... 
Zdjęcia z dzisiejszego wieczoru... D**py nie urywa ale komórką niewiele więcej da się zrobić. Na kompie tylko kadruję i zmniejszam rozmiar... 
 

IMG_20200509_154222.jpg

IMG_20200509_154253_1.jpg

IMG_20200509_154321.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe niedopatrzenie z mojej strony i kh spadło do 4,4... Nawet bańki 10l ballinga się kiedyś kończą... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli bańki po 20l, albo reaktor.:D


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ironista bańka nawet 200l się może skończyć jak będę w pracy... A reaktor bez gazu też nie uzupełni braków... 

Okaże się ze covid wykończy ale moje korale... 

Dzisiaj uzupełniłem płyny, przestawiłem pompy wg kalkulatora od @Tester no i czas pokaże... Będziemy uzupełniać braki.   Najgorsze, że w czwartek jadę na urlop i przez tydzień nie będę miał komu powierzyć testów... Bo karmienie i dolewkę mi ogarną... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie dobrze ;) jak masz tendencje wzrostową na zapotrzebowanie balliingowe, to poproś żeby ci dodali porcje recznie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kH z teraz 5,2 pompy delikatnie zwolniłem, do tego 60L solanki właśnie się miesza...

Mam nadzieję, że do jutra uda mi  się dociągnąć do 6,5. Później będzie dawka stara plus 10%. No a po wyjeździe zobaczymy jak system na to wszystko zareagował. 

Kondycja korali nie jest zła, chociaż widać, że twardziele pochowały polipy. Na wyroki niestety za szybko, czas pokaże... 

Przy okazji ku potomności... 

IMG_20200615_131226_1.jpg

IMG_20200615_131334.jpg

IMG_20200615_131349_1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry "prawie" w normie. Dzisiaj kH 7, Ca 390... Pompy zostawię na poziomie 216ml/dobę (przed awarią było 204ml), mam nadzieję, że jak wrócę to dociągną do kH 7,5. 

Nie podoba mi się taka "szybka" akcja, ale jak do tej pory korale nie zauważyły różnicy. To znaczy żyją, polipują, nie podwijają tkanki. Kolor trochę bardziej "brudny" nie stanowi dla mnie problemu, nie dążę do ToTm'a. 

Po powrocie plany na modernizację już są. Dojdzie lepsza wentylacja szafki, zamontuję w końcu 4L reaktor na biomedia i mały na węgiel w razie "W" itp, oraz z prowadzenia samego zbiornika dojdzie system "podbijania" pH, bo aktualnie ciągle poniżej 8, a jakoś mnie to nie satysfakcjonuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale po skoku mogą deko marudać , spowolnić wzrost  co z tym idzie nie wciągać tyle KH  .Ustawił bym mniejszą dawkę niż była wcześniej bo przelanie gorsze od niedoborów .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj nie może być na urlopie za spokojnie. "serwisant" zgłosił mi wodę na podłodze... 

Nerwy, telefon, wideorozmowa. 

Z pompy dolewki wypadł wąż, poziom wody w komorze pompy spadł tak nisko że okazało się, że śrubunek na pompie lekko puścił i woda delikatnie sika na ściankę za sumpem i leci na podłogę. 

Sytuacja ogarnięta, wg relacji na podłodze było około 5l wody. Więc coś tam zasolenie spadło, do tego huśtawka parametrów przed wyjazdem i lekkie obawy co z tego będzie... 

 

SAVE_20200624_123335.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 litrów to na szczęście nie taka wiele. Dobrze że serwisant to zauważył, bo to różnie bywa. Takie rzeczy tylko na urlopie - chyba każdy tak ma :/


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@9866666 tylko czy 5L to naprawdę było 5litrow...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.