Skocz do zawartości
Tester

Nurkowanie na rafach

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepsze kolorki są na atolach oddalonych daleko od brzegu, obmywanych prądami i wyniesionych pod samą powierzchnię. Tu korale mają zdecydowanie lepsze kolorki, choć oczywiście to nie to co "sztucznie pędzone"

A w Egipcie to się zgodzę - od Marsa Alam na południe, im dalej tym lepiej, szczególnie właśnie przy Sudanie.Chociaż w Marsa też są wg mnie petarda nurkowiska.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Tester napisał:

Macie jakieś przemyślenia w temacie gatunków trzymanych w akwarium, które widzieliście podczas nurkowań?

Mnie zaskoczyła najbardziej wielkość ryb. Xanthurum, aurigi, anthiasy, skrzydlice, diacanthusy są wielkie. W akwariach chyba nam ryby karłowacieją ze względu na brak pożywienia. My dbamy o parametry i korale, a ryby dostają tylko dawkę bytową - na wzrost już brakuje energii. Albo po prostu ryby w akwariach są młode. Jeśli pokolce mogą żyć 20 lat i więcej, ryby rosną do tego przez całe życie a rzadko kto ma ryby starsze niż kilka lat... Pewnie jedno i drugie razem.

Zaskoczyły mnie anthiasy. Na filmach przyrodniczych widać skałkę i wokół niej trochę anthiasów. Ale nie spodziewałem się ich milionów. Pływałem z 300-400m wzdłuż rafy i co skałka to setki i tysiące anthiasów. Wszystko je tam próbuje zjeść. Skrzydlice, strzępiele, graniki non stop się kręcą i próbują któregoś złapać. Zaskoczyłą mnie ilość ślizgów i wargaczy. Jest ich mnóstwo.

Zaskoczyły mnie metrowe karanksy (prawdopodobnie niebieskopłetwe) patrolujące płycizny, gdzie wody było po kolana. Kawał ryby, świetnie wyglądały w wodzie i z góry i pod wodą. Na tej samej płyciźnie w nocy w czasie przypływu widzieliśmy orlenia cętkowanego.Zaskoczyły mnie rozmiary żółwi. Niektóre potrafią być naprawdę gigantyczne.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzieliście kiedyś narybek anthiasow? Na rafie ma się wrażenie że rodzą się od razu dorosle :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to właśnie dziwne, po co koralowcom są kolory, skoro na głębokości powiedzmy 15 metrów z tych barw to niewiele widać. Przynajmniej dla naszego, ludzkiego oka.

Oddałbym wiele za to, żeby choć przez jakiś czas moc widzieć pod wodą tak, jak widzi Rawka błazen. Oczywiście mieć nie tylko jej oczy, ale także te część mózgu, która przetwarza to, co zobaczy oko na obraz odbierany przez mózg. Albo chociaż tak, jak ryba. Ryby są bardzo kolorowe i te kolory coś znaczą. Nie tylko kolory, ale i wzory. Im bliżej rafy zyja i im są mniejsze, tym bardziej kolorowe. Im większe, tym mniej kolorowe. Rekiny, delfiny są szare,  orki czarnobiale, barakudy srebrnoszare.

W dzień ubarwienie wielu gatunkow ryb  niedużych, żyjących blisko powierzchni jest bajecznie kolorowe, bardzo odznaczające się na tle rafy. Jakby ich nie obchodziło, że są widoczne. W chwili zagrożenia czy w nocy albo zmieniają barwy na takie, które pozwolą je wtopić w tło, albo zakopują sie w piachu czy chowają w koralowcach. 

Nad ubarwieniem ryb zaczęłam się zastanawiać przez doktorka. Większość nowych ryb przyjmował chętnie, bo miał więcej klientów do czyszczenia, jednak niektóre ryby atakował, żeby zabić. Tak było z małą leucotaenia. Myślałam sobie, że to przez to, że miała podobny kształt ciała i biały, wyraźny pas wzdłuż, który mógł sugerować, że to też czyściciel, czyli konkurencja dla doktorka. Ale, że rzucił się na pterapogona kauderni, to już tego nie ogarniam. Kauderni ma pasy pionowe i zupełnie inny kształt ciała, niepodobny do czyścicieli,  w dodatku to gatunek endemiczny, raczej doktorkowi mojemu, pochodzącemu pewnie z innej części swiata nieznany. 

Nie rozumiem też, po co niektórym koralowcom konkretne ubarwienie. Takie zoasy na przykład. Tysiące gatunków, z czego większość szarobure, ale niektóre tak ubarwione, że głowa boli. Po co im takie kolory i wzory? Czy te zwykłe, szarobure palythoa żyją skromniej, niż te wypasione candy Apple, lord od ring, King Midas, rasta, czy inne rainbowy? Wydaje się, że wręcz przeciwnie, te szare rosną, jak chwasty, a te najpiękniej ubarwione wydają się bardziej delikatne, jest ich niewiele i są kosmicznie drogie.

W akwariach jest też chyba zauważalna taka zależność, że to co szarobure, burozielone, cieliste mnoży się na potęgę, a im coś bardziej kolorowe i z wymyślnym wzorem, tym bardziej jest delikatne. Tego kolorowego wydaje się, ze jest też mniej w naturze. Może chodzi o to, że intensywność kolorów i wzorow ma odstraszać przed zjedzeniem? Może te powszechnie występujące gatunki nie muszą ostrzegać kolorami, a te występujące rzadko bronią się właśnie takimi wzorami "hej, moja populacja jest niewielka, giniemy,  nie jedz mnie, zjedz tego burego, bo jego jest masa i nie wymrze jego gatunek, jeśli trochę zjesz".  Tylko kto jest w stanie zobaczyć te kolory i wzory na większych głębokościach, gdzie wszystko wydaje się szare?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Tester napisał:

Widzieliście kiedyś narybek anthiasow? Na rafie ma się wrażenie że rodzą się od razu dorosle :)

W tym roku tak, pływały całe stadka małych. Ale ogólnie tam gdzie byłem w ogóle nie widać na rafie małych ryb. Małych pokolców, ustników i pensetników w ogóle nie widać. Być może są głębiej, albo gdzieś indziej. Np dorosłe naso i sohale to na pęczki, ale mniejszego niż 20 cm widziałem raz. Z kolei jak byłem na Satayah, to tam był osporo małych rybek. Widziałem tam małe pokolcowate, małe garbiki itp. Jak rozmawiałem z gościem ze szkoły nurkowej to mówił, że przy hotelu na 12-15 metrów dalej od brzegu jest kilka ogrodów koralowych i tam rafa wygląda całkiem inaczej. Mówił, że np. imperatory tam można spotkać a na rafie płytkiej ich nie było.

Co do ubarwienia korali, to na Satayah były bardzo ładne acropory, ciekawe platygyry i sporo innych korali. Chętnie bym z tamtej rafy przygarnął z 50 szczepek. A na rafie przy hotelu większość korali była w różnych odcieniach zieleni i brązu. Głębiej w wodzie było widać ciekawe acry w różnych kolorach, ale nie nurkowałem, więc ciężko powiedzieć, jak wyglądały z bliska.

Natomiast to co widzimy w akwariach jeśli chodzi o kolory... To są dziesiątki lat selekcji. Takiej samej, jak ta, która doprowadziła do powstania ras psów, kotów, jabłek czy bydła. Farmerzy selekcjonują korale pod kątem tego, co ludzie chcą kupować. Więc coraz więcej jest korali fluo, w różnych bajecznych kolorach.

Wszyscy na pewno znają:

https://memy.pl/mem/282397/Wilk

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tester napisał:

Widzieliście kiedyś narybek anthiasow? Na rafie ma się wrażenie że rodzą się od razu dorosle 

Ja widziałam, niestety nikt nie ustrzelił dobrze aparatem, ale tutaj widać troszkę młodych anthiaów i chromisow

lDETMEL.jpg

Trzeba trochę powiększyć fotkę, to widać takie mniejsze, choć już podrosniete. Ale widziałam tez takie poniżej 2 cm. Zwykle z mini chromisami. 

To jest zdjęcie z naszego nurkowania w listopadzie 2019, zrobione przez mojego instruktora. Takich ławic małych anthiasow, jak ta widziałam sporo. Zaciekawilo mnie, że w takich skupiskach narybku wielkości około 2 cm mało było widać dorosłych zarówno anthiasów, jak i chromisow.

Wyglądało to dla mnie, jak żłobek czy przedszkole. Idealnie to widać na tym zdjęciu, pełno maluchów i niedużo większych sztuk.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Tester napisał:

Widzieliście kiedyś narybek anthiasow? Na rafie ma się wrażenie że rodzą się od razu dorosle :)

Trudno zobaczyć coś, czego nie ma. Większość ryb rafowych  po wykluciu spiernicza z prądem na otwarte morze. Tam drapieżniki są zbyt duże, żeby takimi mikrusami  interesować się. Wracają dopiero jak podrosną i ten powrót to jest dopiero dla nich walka o życie, bo na obrzeżach rafy czyhają na nie drapieżniki, które o tych powrotach doskonale wiedzą. Jak przebrną tą linie wroga, to już z górki, bo mogą schować się w skałach czy koralowcach. A tak się wymądrzam, bo oglądałem o tym film pewnego młodego doktoranta z Australii, który kilka lat poświęcił na badanie tego zjawiska. Pamiętam jak wyławiał po nocy pułapki na otwartym morzu, kilkadziesiąt mil morskich od najbliższej rafy. Od groma w nich było maleńkich pokolcy, ustników, garbików i innych typowo rafowych rybek.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek faktycznie, oglądałem ten film ostatnio. Całkiem o nim zapomniałem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomnicie sobie tytuł tego filmu? Z chęcią zobaczę.

 

Zauważyliście, w niektórych miejscach, ciekawą rzecz a propos koloru korali?  Ja często zauważam, że te głębiej położone rafy są bardziej kolorowe, a te na górze  wyblakłe.

Wg mnie są tego co najmniej 2 przyczyny. Rafy przybrzeżne często rosną w zbyt ciepłej wodzie. Po drugie, te rosnące na płyciznach nie mają takiego ruchu i wymiany wody, jak korale, które rosną głębiej, w dole ściany i przyjmują uderzenia wody z otwartego morza. Woda ta jest też chłodniejsza.

Inaczej sprawa wygląda na wyniesionych wysepkach czy atolach na otwartym morzu. Tam rafy są pięknie kolorowe aż do samej powierzchni wody. Rafy takie są jednak non stop obmywane silnymi prądami (duża wymiana) no i woda ta jest chłodniejsza od tej na przybrzeżnych rafach.

Tak samo wyglądają rafy przybrzeżne, gdzie prądy są silniejsze.

Więc światło światłem, ale ruch wody dostarczający pierwiastków i żarcia jest tym co rafa lubi najbardziej;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

Jacek faktycznie, oglądałem ten film

@Ironista @katani  Jaki jest tytuł tego filmu, a możne jakiś link?  Dzięki.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

@Ironista @katani  Jaki jest tytuł tego filmu, a możne jakiś link?  Dzięki.

próbowałem go znaleźć ale nie pamiętam kompletnie. Szukałem właśnie w historii, ale nie mogę znaleźć.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, norbi2222 napisał:

@Ironista @katani  Jaki jest tytuł tego filmu, a możne jakiś link?  Dzięki.

Też nie pamiętam tytułu, ale dam głowę że nie był to pojedynczy film, tylko odcinek jakiegoś cyklu. Gość badał również dźwięki dochodzące z rafy i byłem w szoku, bo okazuje się że jest tam bardzo głośno, a ryby wbrew przysłowiu mają głos. Między innymi to tymi dźwiękami kierują się młode ryby wracające na rafę z otwartego oceanu.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten z dźwiękami to był z University of Exeter. Wyniki tego eksperymentu były bardzo szeroko komentowane w różnych mediach.

Tego drugiego za cholerę nie mogę odnaleźć.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubiłem nurkować z odpowiednią latarką. Na 15m gdzie nasze oko dostrzega niemal tylko niebieski obraz, podświetlone koralowce ukazywały przepiękne multikolorowe barwy.

A dwa tak naprawdę wystarczy 10m2 rafy gdzie można spędzić 30-60min pod wodą nie nudząc się. Zatrzymać, uspokoić mózg od wszystkich bodźców i zaczniemy dostrzegać nowe ryby,  stworzenia między koralami, jakieś ślimaki, żyjąca przy każdym spędzając 3-5 minut. Tego nie dostrzeżemy przepływając w tzw "tramwaju" nurkowym a z przodu przewodnik i  z zaciśnietym mięśniem tylnej części ciała dla utrzymania pływalności którą.. bądźmy szczerzy.. min 50 zanurzeń trzeba.

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Prawie rok temu też dołączyłem do grona nurków. Zbyt wiele jeszcze nie widziałem ale mam dwa wyjazdy za sobą.

Ze swojej strony mogę polecić Mauritius (zachód) - wizura piękna. Korali nie ma aż tak dużo, ale za to żółwie, płaszczki, manty, barakudy i wiele innych.

Sri Lanki jakoś nie polecam, rafy praktycznie nie ma - przynajmniej południowy zachód. Wiele gorgoni i nie foto. Ocean ma tam 29-31 stopni, z tym że 29 stopni to poniżej 30m jest więc gorąc. Za to tysiące rybek :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Ja spróbowałem nurkowania w lipcu ubiegłego roku na Teneryfie no i przepadłem. W lutym zrobiłem kurs OWD w Egipcie. A teraz chcę tam wrócić w maju oglądać zwierzęta. W lipcu wybieram się do Tunezji i tam też chcę zanurkować.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.