Skocz do zawartości
Mr_Garden

Koronawirus co o tym wszystkim myślicie?

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Beti napisał:

Ile z nich ma choroby współistniejące,  niech zgadnę- wszyscy ? 

Beti jeśli ich nie masz to dalej omijaj lekarzy :)
I pamiętaj zdrowi umierają na śmierć - a nie na cokolwiek zdiagnozowanego.

Choroby współistniejące oznacza tylko i aż tyle że byli zdiagnozowani - ale główną przyczyną zgonu która wpłynęła na zaburzenie ich wątłego stanu zdrowia był nie kto inny jak Covid.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, dale napisał:

Teraz, po zamknięciu szkół, rodzice 9 latków nie mają możliwości zostać w domu, bez utraty urlopu lub zarobków. 

Ale to przecież zależy od firmy a nie od rządu. Po co generalizujesz ? Znam firmy gdzie Ci co mogli przeszli na prace zdalna, Ci co nie mogli ze względu na charakter pracy na pracę rotacyjną. Nikt nikogo nie zwalniał wrecz zatrudniono nowe osoby by zapełnić dziury grafikowe.  Po prostu przeorganizowano schemat pracy do aktualnych warunków. Ale o tym nie decyduje rząd tylko zarządzający tymi firmami.  Serio myślisz, ze jakiekolwiek ugrupowanie obecnej sceny politycznej w PL byłoby w stanie ogarnąć 30 lat zaniedbań i państwa z tektury ? O problemach w służbie zdrowia to ja pierwszy raz słyszałem jak w szkole średniej byłem. W którym roku powstał NFZ, który miał tą sytuację uzdrowić  ? :D Pamiętasz kasy chorych ? Pamiętasz wizjonera Łapińskiego ? NFZ uzdrowił sytuację ?
Proszę nie brnijmy w jakąś utopię.  Polityka na prawdę nie jest dobrym miejscem na dyskusję w tym wątku - bo żadne ugrupowanie nie poradziłoby sobie z obecnym problemem skoro od 30 lat nie radzi sobie z tym problemem mimo, że COVID-19 jest dopiero od marca 2020 w Polsce. 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, VDR napisał:

Ale to przecież zależy od firmy a nie od rządu.

Bo to państwo nałożyło na mnie ograniczenia. Zarówno prawne, jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem (grubo powyżej 8 lat), jak i zamknęło szkoły dla wszystkich kategorii wiekowych, wprowadzając naukę zdalną. Ergo, ono ma obowiązek stworzyć właściwe mechanizmy prawne n"est ce pas?

Z jednej strony nakazuje mi zapewnić opiekę dziecku, z drugiej dyskryminuje część społeczeństwa.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę i nie będę się wypowiadał na część poruszanych tutaj wątków, jednak postaram się odpowiedzieć na zapytania adresowane bezpośrednio do mnie. 

@Beti nie chcę wchodzić w kompetencje tych co "ustalali" jak mówić o przyczynie śmierci. Jednak wydaje mi się, z mojego punktu widzenia, że kierowały nimi raczej pobudki "wygładzające" czy uspokajające środowisko. Coś w deseń "gdyby nie to, że chorował na więcej rzeczy żył by dłużej". Jednak popatrz na to ze strony medycznej. Nie ma ludzi zdrowych, są tylko niedokładnie zdiagnozowani. Nawet robiąc sobie kompleksowo badania co roku nie masz pewności, że Twój organizm nie wywinie Ci psikusa. Miażdżyca na przykład, zaczyna się już w życiu płodowym, poziom cholesterolu pośrednio tylko narzuca jej tempo. Gdzie pewność, że w czasie infekcji Covidem nie pęknie Ci blaszka miażdżycowa i nie dostaniesz udaru mózgu, zawału serca czy niedokrwienia krezki i z tego powodu zejdziesz. Co innego, że grypa, czy nawet przeziębienie ciężej przechodzone mogło by zrobić to samo, ale Covid robi to często. Dodatkowo covid naprawdę pozostawia płuca w kiepskim stanie. Ktoś kto musi być leczony tlenem w wysokich stężeniach dodatkowo ma chemiczne uszkodzenie płuc, a respirator to już zupełnie komplikuje bo dając jakiekolwiek szanse przeżycia dodatkowo uszkadza chemicznie i mechanicznie płuca. 

@FajnyRadziu grypa sama w sobie też jest niebezpieczna. Wirusowe zapalenia mięśnia sercowego mogą mieć piorunujący przebieg co kończy się albo trwałym kalectwem (jedna z przyczyn przeszczepów serca) albo zgonem. Chociaż tutaj duże znaczenie ma jak z grypą będziemy się obchodzili. Powikłań pogrypowych jako następstw samej infekcji jest stosunkowo mało. Z covidem jak się okazuje tak łatwo nie jest. Na razie (badania są dosyć okrojone) szacuje się, że nawet bezobjawowo przebyta infekcja ogranicza miąższ płucny o kilka %. Normalnie tego byś nie zauważył. Ale nigdy nie wiesz kiedy Ci się te %przydadzą. 

@=Fresz= przypadki ludzi znacznie poniżej swoich kompetencji na jakimś stanowisku to nie są rzeczy niespotykane, dodaj do tego "efekt sensacji", pomnóż przez zwykły błąd ludzki i masz wpadki jakie się zdarzają i jakie będą. 

A co do delikatnie ale zaznaczonej części o finansowaniu szpitali i "dodatkach" za covid. Oprócz szpitali które były przekształcane w  jednoimienne (bo dostały na początku gigantyczną zapomogę w formie darowizn/dotacji/wsparcia czy darmowego sprzętu) leczenie pacjenta z covidem to straty dla zwykłych szpitali w czasie tej drugiej fali:
-masz ograniczoną ilość łóżek do zajęcia bo obowiązują izolatki czy kohortacja pacjentów
-pacjenci dłużej przebywają w szpitalach (NFZ rozlicza na podstawie pacjent/rozpoznanie, dłuższy pobyt, mniej pacjentów w miesiącu, mniej rozpoznań mniej kasy)
-potrzeba dodatkowych kosztownych badań 
-potrzeba mnóstwa dodatkowego sprzętu i środków (działając zgodnie z procedurą jedno ubranie "kombinezonu" covidowego i jego zdjęcie przez jedną osobę pochłania !!!30PAR!!! rękawiczek jednorazowych)
-ceny sprzętów potrzebnych do walki z covidem dramatycznie wzrosły (wspomniane rękawiczki o 200%)
-zmniejszyła się liczba personelu (ludzie rezygnują z dodatkowych dyżurów czy pracy w kilku miejscach albo z powodu wymagań pracodawców albo z strachu czy zwykłego zmęczenia) więc stawki aby zatrzymać/zdobyć personel wzrosły (od salowych po lekarzy)
-zmniejszyła się liczba badań/zabiegów planowych (patrz drugi myślnik) 
-ludzie w obawie przed szpitalami jako siedliskiem covida trafiają w dużo gorszym stanie (wymagają dłuższych pobytów/częściej kończy się zgonem a ten jest kiepsko wyceniany)
-POZty zaniedbują często pacjentów przez co ...patrz linijkę wyżej... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pisanie (czy choćby "cytowanie"), że życie starych, grubych i schorowanych jest mniej warte, bo i tak nie długo by umarli, i w związku z tym tylko zawyżają statystyki, to s(k)urwysyństwo. Tyle w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario, dziękuję za merytoryczną dyskusję, tak trzymać :) 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Słony leszcz napisał:

Dla mnie pisanie (czy choćby "cytowanie"), że życie starych, grubych i schorowanych jest mniej warte, bo i tak nie długo by umarli, i w związku z tym tylko zawyżają statystyki, to s(k)urwysyństwo. Tyle w temacie.

Brawo. 

Dokładnie o tym również napisałem. 

Period. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bo to państwo nałożyło na mnie ograniczenia. Zarówno prawne, jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem (grubo powyżej 8 lat), jak i zamknęło szkoły dla wszystkich kategorii wiekowych, wprowadzając naukę zdalną. Ergo, ono ma obowiązek stworzyć właściwe mechanizmy prawne n"est ce pas?
Z jednej strony nakazuje mi zapewnić opiekę dziecku, z drugiej dyskryminuje część społeczeństwa.
 
Jak ja miałem 9 lat to z kluczem na szyi wracałem do domu, z tornistrem na plecach i workiem w drugiej rece do domu ze Szkoły Podstawowej. Jak zdecydowana większość moich rówieśników. Kanapki na talerzu przykryte drugim talerzem i herbate z termosu byłem w stanie ogarnąć. Plus karteczkę od mamy bym wszystko ładnie zjadl [emoji13] co nie zawsze miało miejsce, bo miałem ciekawsze zajęcia na tzw podworku. Ale faktycznie, teraz dzieci chowa się pod kloszem i pełno takich wyrośniętych niedorajdow życiowych. Masz racje, całkowicie zapomnialem, że 10 czy 12 latek to dziecko wymagające intensywnej opieki rodzica w dzisiejszych czasach. Zwracam honor.

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest odpowiedź na przedstawione zagadnienie. Tylko emocjonalnie nasycona wypowiedź mająca nastawić czytającego rodzica w odpowiedni sposób:

"No jak to, moje dziecko przecież nie jest maminsynkiem hodowanym pod kloszem...." - mniej więcej w tym stylu.

Słowem, argument równie trafny jak obrażanie oponenta - tego samego typu, tylko bardziej zawoalowany.

 

Kolejny prosty przykład - jakiś czas temu, jeśli domownik miał covid, dostawało się badania z automatu. Dziś zamiast badań, wszyscy domownicy mają kwarantannę (różnego typu samoizolacje itp). Skutek? Mniej potwierdzonych chorych na covid. ---> W związku z powyższym, możemy odtrąbić sukces.  Co też pan premier był łaskaw w mediach dzis zrobić. Skłamał? Ależ skąd. Podał dane. Otrzymane w wyniku wadliwych procedur.

Manipulacja? Co było do udowodnienia....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dale napisał:

Ale to nie jest odpowiedź na przedstawione zagadnienie. Tylko emocjonalnie nasycona wypowiedź mająca nastawić czytającego rodzica w odpowiedni sposób:

"No jak to, moje dziecko przecież nie jest maminsynkiem hodowanym pod kloszem...." - mniej więcej w tym stylu.

Ale to nie ja robię z 9latków i wzwyż dzieci, które wymagają intensywnej opieki rodzicielskiej i zmuszony jestem do utraty zarobków. Skąd w ogóle wziąłeś obowiązek opieki nad dzieckiem powyżej 7 lat ? Skąd wziąłeś zapis o obowiązku opieki nad dziećmi 9 letnimi ?

 

ARTYKOL_9.2020-01-21-15-19-08.jpg

14 minut temu, dale napisał:

Kolejny prosty przykład - jakiś czas temu, jeśli domownik miał covid, dostawało się badania z automatu. Dziś zamiast badań, wszyscy domownicy mają kwarantannę (różnego typu samoizolacje itp). Skutek? Mniej potwierdzonych chorych na covid.

Nie jest to do końca prawdą - bo osoby mające jakiekolwiek symptomy mogą być skierowani na test przez lekarza pierwszego kontaktu. Do niego należy ocena. Znam przypadek osoby, która jako jedyna była pozytywna z całej rodziny, mimo kontaktu z domownikami. Wszyscy przebadani.  Fakt, Ci całkowicie bezobjawowi zaniżą statystyki. Tylko jakie to ma znaczenie jak sytuacja i tak jest beznadziejna ? Przecież, taki model obowiązuje już dobry miesiąc jak nie dwa, więc dzisiejsze statystyki nie mają nic z tym wspólnego. Problemem nie są jednak statystyki - tylko braki miejsc w szpitalach jednoimiennych zakaźnych. W szpitalu na Józefowie w Radomiu, który nie jest jednoimiennym zakaźnym leża i leczą się ludzie z COVID-19. Szpital już wystąpił do wojewody o stworzenie oddziału typowo covidowego bo na razie oficjalnie takiego nie ma:

https://radom.naszemiasto.pl/szpital-na-jozefowie-w-radomiu-chce-miec-oddzial-covidowy/ar/c1-7985327

Oficjalnie Ci z COVID-19 powinni być przetransportowani ale ....... nie ma gdzie, więc leczy się ich tam gdzie ich zdiagnozowano.
To są prawdziwe problemy dnia dzisiejszego a nie słupki w excellu. Sorry - ale bardziej mnie martwi to co pisze @dadario niż to czy politycy mylą się w danych statystycznych. Excell nikogo nie uratuje, nawet jak się do niego same zera wpisze. A Ci z problemami trafią do szpitali albo i nie bo nie będzie dla nich miejsca.  Sorry @dale - po prostu gdzie indziej widzę problemy niż w statystykach. A politycy powiedzą tylko to, co według nich spowoduje wzrost słupków poparcia. I jest to kompletnie niezależne od opcji politycznej czego przykłady pokazywałem już na tym forum. I jakiekolwiek myślenie, że inny obóz polityczny cudownie by poradził sobie z kryzysem gospodarczym wywołanym obecna sytuacją epidemiologiczną jest dla mnie tylko politycznym biciem piany. Bo nie ma chyba żadnego europejskiego rządu, który sobie poradził - a rządzą od lewa do prawa - chyba wszystkie możliwe opcje polityczne.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, dale napisał:

Kolejny prosty przykład - jakiś czas temu, jeśli domownik miał covid, dostawało się badania z automatu. Dziś zamiast badań, wszyscy domownicy mają kwarantannę (różnego typu samoizolacje itp). Skutek? Mniej potwierdzonych chorych na covid. ---> W związku z powyższym, możemy odtrąbić sukces.  Co też pan premier był łaskaw w mediach dzis zrobić. Skłamał? Ależ skąd. Podał dane. Otrzymane w wyniku wadliwych procedur.

Dokładnie taką mam sytuację u pracownika w domu. Od sobotniego telefonu że jego tata jest ,,pozytywny'' nik sie dalej nimi nie interesuje.

Na tą chwilę tata nie wstajez łóżka, mama zdrowieje, pracownik już też czuje się lepiej, a młodszy brat bez objawów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Artur32 napisał:

Dokładnie taką mam sytuację u pracownika w domu. Od sobotniego telefonu że jego tata jest ,,pozytywny'' nik sie dalej nimi nie interesuje.

Sanepid daje ciała. Wprowadzono automat ostatnio by dzwonił informując o kwarantannie.  Z drugiej strony mając objawy - powinien skontaktować się z lekarzem rodzinnym w POZ. Teraz oni przejęli pałeczkę kierowania na testy. Zgłosił się do lekarza rodzinnego i został olany ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, VDR napisał:

a umiesz czytac ? przeciez napisałem towary które moga poczekac. I dlaczego 2 tygodnie ? Tak z czapy wymyśliłeś ten czas czy z jakiegoś konkretnego powodu ?
Zresztą ten czas jest niepotrzebny bo tak jak pisałem - ja osobiście nie słyszałem o takiej transmisji - i jeśli ona jest to jest znikoma.

Tyle trwa kwarantanna kierowcy. I po raz 2. ci powtórzę, bo widzę nawet to nie dociera. Mi chodzi o kierowców, a nie o towary! Kierowcy muszą przekraczać granice i roznoszą wirusa! I nikt nie przestawi transportu w 2 tygodnie, bo 20 lat by na to było mało!

 

3 godziny temu, VDR napisał:

bo kierowcy jeżdza za "miskę ryżu". Nic nie przeczytałeś z tych linków które wrzuciłem. Jakbym byl francuskim wlascicielem fabryki to tez bym zatrudnil robola z Polski za 400 euro zamiast francuskiego kierowcy za 1400 euro. Całkowicie ich rozumiem.

To jaką masz propozycję dla roboli z Polski?  O tym cały czas mówię, a nie o tym kto ile zarabia. Zamknięcie granic dla tirów to byłaby śmierć dla polskiej gospodarki. 

Ps. Nie chcę być złośliwy, ale właśnie z Radomia przywożą do mnie całe autobusy pracowników, bo nikt u mnie nie chce w tej fabryce pracować za 1 tyś  euro. Chociaż ostatnio nawet oni nie chcą i Ukraińców sprowadzają.

 

3 godziny temu, VDR napisał:

Ja jednak nie chcę być "chińczykiem Europy".

Dlatego proponujesz morderstwo polskiej gospodarki? Czy może jednak damy sami sobie radę bez francuskich i niemieckich firm? Masz jakiś pomysł co zrobić z 40 tys firm transportowych w PL? Znów Tajlandia?  Kraj prawie dwa razy biedniejszy od Chin w przeliczeniu na mieszkańca! o populacji podobnej do Niemiec, który wykonał przez całą pandemię tyle testów, ile Niemcy w 4 dni. Brawo, po prostu tylko bić brawo. Mają na pewno wiarygodne dane i można ich z nami porównywać pod względem, gospodarki, przemieszczania się itp. Oczywiście na temat tego jak chcesz się przed pandemią obronić nie powiesz nic, czy dalej jedyna propozycja to całkowity paraliż transportu przez najbliższe 2 lata? A tak z ciekawości. To przez te 2 lata skąd weźmiesz pieniądze na minimum 40 milionów szczepionek (bo ją trzeba podać 2 razy) i całą infrastrukturę, bo ją można przechowywać tylko w -80 stopniach? Czy wirus sam zniknie w magiczny sposób? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, VDR napisał:

Sanepid daje ciała. Wprowadzono automat ostatnio by dzwonił informując o kwarantannie.  Z drugiej strony mając objawy - powinien skontaktować się z lekarzem rodzinnym w POZ. Teraz oni przejęli pałeczkę kierowania na testy. Zgłosił się do lekarza rodzinnego i został olany ?

Facet miał mieć jakiś zabieg i kontrolnie zrobili test w piatek, w sobotę zadzwonili że jest pozytywny i cała rodzina na kwarantannę.

Od soboty nikt nie zainteresował się czy faktycznie siedzą w domu, nie ogarniaja tego.

Jeśli facet nie trafi do szpitala(grupa ryzyka, cukrzyca i problemy z nerkami) pewno reszta rodziny przechoruje po cichu w domu.

Edytowane przez Artur32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, klossowski napisał:

Tyle trwa kwarantanna kierowcy. I po raz 2. ci powtórzę, bo widzę nawet to nie dociera. Mi chodzi o kierowców, a nie o towary! Kierowcy muszą przekraczać granice i roznoszą wirusa! I nikt nie przestawi transportu w 2 tygodnie, bo 20 lat by na to było mało!

A ty dalej uparcie te 2tygodnie skoro wiadomo - że test można robić już po 5-7 dniach od zakażenia. Testy przesiewowe wszystkim wracającym i masz odsetek tych co wracają z zakażeniem wyłapany. W szczególności tych co spędzili w danym kraju więcej niz 72h.  Po drugie, wcale nie jest prawdą - że kierowcy TIRów roznoszą masowo wirusa a Ty uparcie przerzucasz odpowiedzialność za pandemię na tych biednych kierowców. Mam kilku znajomych co jeździ cały czas i żaden z nich nie zachorował. A nie ma ich tygodniami w domu. Ciężko złapać Covid-19 mając kontakt przez zdecydowaną większość czasu głównie z ........kierownicą. Na przeładunku też w zasadzie kontaktu nie masz jakiegoś wielkiego. Większość czasu spędzasz sam ze sobą. Gdzie Ci kierowcy tak masowo się mają zarażać ?

 

Godzinę temu, klossowski napisał:

Zamknięcie granic dla tirów to byłaby śmierć dla polskiej gospodarki. 

Ps. Nie chcę być złośliwy, ale właśnie z Radomia przywożą do mnie całe autobusy pracowników, bo nikt u mnie nie chce w tej fabryce pracować za 1 tyś  euro. Chociaż ostatnio nawet oni nie chcą i Ukraińców sprowadzają.

A kto powiedział, że dla TIRów ? Towary mogą przewozić inni kierowcy - czy dane pomarańcze są przypisane do jednego kierowcy ? Z innym nie pojadą ? Inny ich nie może przewieźć ? Skoro polscy kierowcy zastąpili francuskich bo tamci po wybuchu pandemii przestali jeździć to znaczy, że jakieś nadwyżki jednak są do ogarnięcia ? 
Widzisz problem polega na tym, że nasi kierowcy albo zapierniczaja za najniższa krajowa i dostają tzw "premie", albo "kręcą tachografy" by dorobić do minimalnej bo szef płaci za szybki transport extra.  Ilu ma na papierze 4k czy 8k pln i z tej kasy odprowadzony ZUS ? Ilu jeździ na umowy-zlecenia ? 

Złośliwy nie będziesz - druga połowa Radomia w Irlandii od dawna. Nie jest dziwne, że kto mógł to spier..... tam gdzie lepiej płacą niż "za miskę ryżu". A Ukraińców sprowadzają bo jeszcze tańsza siła robocza a 1tys euro to teraz w kraju można ogarnąć bez emigracji na zachód. Ostatnio kilka rzeczy spedycją do mnie przyjechało i jak myślisz jaki akcent miała zdecydowana większość kierowców ? Za kilka lat i u nas będzie problem wypierania Polaków przez wschodnich pracowników i będzie taki sam ból jaki mieli kierowcy francuscy w stosunku do kierowców np. z PL. I nie tylko transportu będzie to dotyczyć. 

Godzinę temu, klossowski napisał:

Dlatego proponujesz morderstwo polskiej gospodarki?

Nigdzie nie pisałem o zakazie wjazdu TIRów, a o kwarantannie kierowców - nie koniecznie 2 tygodniowej, którą Ty wymyśliłeś. 5 dniowa by mogła być wystarczająca. A może wystarczyłyby obowiązkowe testy po przekroczeniu granicy. Kraje z lockdownem i zamkniętymi granicami ogarnęły jednak wirusa vide Nowa Zelandia czy Australia. Australia to też biedny "kraj" ?

Godzinę temu, klossowski napisał:

Oczywiście na temat tego jak chcesz się przed pandemią obronić nie powiesz nic, czy dalej jedyna propozycja to całkowity paraliż transportu przez najbliższe 2 lata?

A dlaczego nie przez 5 lat ? Dlaczego mówisz o jakimś paraliżu ?  Można było zrobić znacznie więcej od nierobienia nic i zostawienia otwartych granic dla wszystkich.

53 minuty temu, Artur32 napisał:

Jeśli facet nie trafi do szpitala(grupa ryzyka, cukrzyca i problemy z nerkami) pewno reszta rodziny przechoruje po cichu w domu.

A powinni zgłosić się do POZ. Niestety - to jest smutne, że nie kontaktują się z lekarzami pierwszego kontaktu. Sanepid od dawna jest mało wydolny. Dziennie przybywa 25 tys zakażonych potwierdzonych. Przemnóż to razy liczbę osób z którymi każdy z nich mógł miał mieć kontakt w ostatnim tygodniu. Przecież to się robią chore liczby. Obdzwoń wszystkich i poinformuj o kwarantannie. Mnie kompletnie nie dziwi fakt, że Sanepid nie wyrabia. Nigdy nie był gotowy proceduralnie na taka sytuację, bardziej mnie dziwi, że ludzie wolą po cichu to przechorować.

@klossowski pisząc o tej fabryce miałeś na myśli Faurecie czy jak to się tam piszę ? Jeśli tak to wcale się nie dziwię temu co napisałeś.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, VDR napisał:

Nigdzie nie pisałem o zakazie wjazdu TIRów, a o kwarantannie kierowców - nie koniecznie 2 tygodniowej, którą Ty wymyśliłeś. 5 dniowa by mogła być wystarczająca

To powiedz to sanepidowi, bo u nas taka obowiązywała, teraz jest zdaje się 10 dni.. 

 

1 godzinę temu, VDR napisał:

Kraje z lockdownem i zamkniętymi granicami ogarnęły jednak wirusa vide Nowa Zelandia czy Australia. Australia to też biedny "kraj" ?

Co zrobiły? Chwilowo ograniczyły i jak znów otworzą granice i wypuszczą ludzi z domów, to wszystko się powtórzy. My też sobie daliśmy w kwietniu radę i dlaczego teraz mamy to, co mamy? Przecież to powinno zadziałać, a może lockdown był za krótki i powinien być cały czas? 

 

1 godzinę temu, VDR napisał:

A dlaczego nie przez 5 lat ?

Bo potrzeba minimum 2 lat, żeby zaszczepić minimum 20 milionów ludzi w Polsce, w każdym innym przypadku wirus wróci, bo jest już na całym świecie i wystarczy gdziekolwiek pojechać, żeby się zarazić! To są elementarne informacje. Tylko koło 60% ludzi z przeciwciałami zapewnia wymieranie pandemii, bo zaczyna brakować przekaźników. Co z tego, że całkowicie zamkniemy kraj na 2 miesiące i ograniczymy wirusa, jak ludzie nadal będą na niego podatni i wystarczy znów otworzyć granice i wszystko zaczyna się na nowo. Barierą jest  odporność społeczeństwa, a nie jakieś lockdowny, no chyba, że stały lockdown  jak w Korei Pln i godzina milicyjna. Lockdown może tylko spowolnić rozwój epidemii, żeby nie zakorkować na amen i tak przepełnionych i niewydolnych szpitali. Dlatego rząd wprowadził limit 70 osób na 100 tys. przez kolejne 7 dni, bo przy takiej skali zakażeń służba zdrowia już by padła całkowicie. Z resztą przy obecnej skali zarażeń na wiosnę nie będzie już nawet szczepionka potrzebna, ponad połowa ludzi przez to przejdzie i będzie po pandemii, lockdown tylko wydłuży ten czas. 

 

1 godzinę temu, VDR napisał:

@klossowski pisząc o tej fabryce miałeś na myśli Faurecie czy jak to się tam piszę ? Jeśli tak to wcale się nie dziwię temu co napisałeś.

Tak, Faurecję, ale to tylko przykład. Takich fabryk jest w Polsce setki. Z resztą poza naszymi fabrykami jest gigantyczny ruch tranzytowy z Niemiec do Rosji. Nawet w marcu przecież tego nie zatrzymali, ani kierowców nie wysyłali na kwarantannę, bo to by było niewykonalne i opłakane w skutkach no i bezsensowne, bo i tak trzeba by to w końcu wznowić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR, dyskusja z Tobą nie ma sensu. Nie przyjmujesz argumentów które nie mieszczą się w Twoim świecie, używasz nieadekwatnych argumentów z innych płaszczyzn i dziedzin. Nie zamierzam przerzucać się na cytaty czy argumenty. Żyj w swoim własnym świecie i bądź w nim szczęśliwy, ale nie rób z innych, osób upośledzonych umysłowo, bo po prostu nie wypada.

Gdyby to była wyłącznie moja ocena, uznał bym ją za subiektywną, zamknął się i nie odzywał. Ale odnoszę wrażenie że nie jestem, w niej osamotniony.

W każdym razie, bez urazy, ale z mojej strony jest to koniec dyskusji, nie czuj się zobowiązany odpowiadać - nie czuj się też urażony, może napisałem to niezręcznie, ale nie miałem zamiaru Ciebie obrażać czy dyskredytować.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No jednak choroby współistniejące mają duże znaczenie dlatego też się to dopisuje przy śmierci na covida. Przeca zdrowy człek ma większe "możliwości" na wytworzenie przeciwciał. A porównywanie chorób współistniejących z wypadkiem na drodze jest co najmniej nie na miejscu :P 

No i kolejna sprawa jak zauważył VDR ile jest osób (w tym ja) które się nie badają i nie wiedzą że mogą być na coś ciężko chore twu twu raczek.

Jeżeli chodzi o sanepid to nie tylko daje ciała ale sra też do swojego gniazda :P przykład jednego pracownika który zataił swoje zakażenie covidem i cała reszta załogi została poczęstowana :P jest ogólnie wszędzie burdelos.

Jeżeli chodzi o aktualny stan to ludzie są tak spanikowani że jak mają sraczkę to lecą na testy i pomimo że był negatywny lecą na test jeszcze raz :P znam przypadek hehe

15 minut temu, dale napisał:

VDR, dyskusja z Tobą nie ma sensu. Nie przyjmujesz argumentów które nie mieszczą się w Twoim świecie, używasz nieadekwatnych argumentów z innych płaszczyzn i dziedzin. Nie zamierzam przerzucać się na cytaty czy argumenty. Żyj w swoim własnym świecie i bądź w nim szczęśliwy, ale nie rób z innych, osób upośledzonych umysłowo, bo po prostu nie wypada.

To już taka jego natura :P 

 

Ktoś pisał skąd rządowe tabelki itd. a no z Torunia :P

https://www.onet.pl/?utm_source=nano-reef.pl_viasg_komputerswiat&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=9cc5033e-e206-4b28-bde8-afcbfb875c98&sid=07372b08-f780-4b33-9df9-1b765bfb7d0f&utm_v=2

 

A tu dobre wieści dla nas, gorsze natomiast dla Pfizera :P  

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-prognoza-epidemii-wyliczono-ile-osob-ma-wirusa-ale-o-tym-nie-wie-6574898323405792a

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, dale napisał:

VDR, dyskusja z Tobą nie ma sensu. Nie przyjmujesz argumentów które nie mieszczą się w Twoim świecie

A to teraz dostrzegliście :D

VDR -ek ma swój świat..:thumbup:

ale trzeba to wszystko brać z przymrużeniem oka, to off-topic , inaczej dostaniemy świra :P

mam tylko nadzieję że dyskusja o covid nas nie podzieli.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do wszystkich "wyzwolonych" pytanie:

W jakim poprzednim sezonie grypowym było 80% obłożenia respiratorów i prawie 30k zajętych łóżek z powodu grypy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, =Fresz= napisał:

To już taka jego natura :P 

 

58 minut temu, Beti napisał:

A to teraz dostrzegliście :D

VDR -ek ma swój świat..:thumbup:

ale trzeba to wszystko brać z przymrużeniem oka, to off-topic , inaczej dostaniemy świra :P

mam tylko nadzieję że dyskusja o covid nas nie podzieli.

Ja to wiem :) Po prostu wyjaśniłem dlaczego wymiękłem w dyskusji :) Jak również wcale nie uważam tego za powód do podziałów czy jakichś niesnasek.  Akceptuję i toleruję. Szanuję i czasem nawet mam siłę dyskutować :) Ale nie podejmę się przekonać... :)

Wiecie, to tak jak z pytaniami do Radia Erewań -

"-Czy to prawda że Czajkowski był homoseksualistą?

- Tak, ale kochamy go również za jego muzykę"

To taki dowcip z czasów kiedy jeszcze bezpiecznie można było napisać "Homoseksualista" - bez bycia zlinczowanym przez resztę społeczeństwa - niezależnie od kontekstu wypowiedzi :)))

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, klossowski napisał:

To powiedz to sanepidowi, bo u nas taka obowiązywała, teraz jest zdaje się 10 dni.. 

A Ty ciągle 2 tygodnie albo 10 dni. A jaki to problem wprowadzić np. tylko obowiazkowe testy po wjezdzie do kraju tak jak to ma miejsce w wiekszosci krajów w których ograniczono epidemię ? To też by położyło gospodarkę ? No to żyjemy w państwie teoretycznym. Faktycznie lepiej było puścić na żywioł wszystkich a dzisiaj wielki płacz bo lockdown dotyka każdej gałęzi gospadarki niezależnie czy ten transport jest czy go nie ma.

 

8 godzin temu, klossowski napisał:

Co zrobiły? Chwilowo ograniczyły i jak znów otworzą granice i wypuszczą ludzi z domów, to wszystko się powtórzy. My też sobie daliśmy w kwietniu radę i dlaczego teraz mamy to, co mamy? Przecież to powinno zadziałać, a może lockdown był za krótki i powinien być cały czas? 

Zacznij w końcu czytać a nie wymyślać. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/australia

W związku z pandemią koronawirusa (SARS-CoV-2), tymczasowym zakazem wjazdu na terytorium Australii zostali objęci wszyscy cudzoziemcy (w tym obywatele Polski). Powyższe ograniczenie nie dotyczy osób będących jednocześnie obywatelami Australii lub posiadaczami prawa stałego pobytu w Australii, jak również członkami ich najbliższych rodzin. Inne osoby mogą wjechać na terytorium Australii jedynie w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach, po wcześniejszym uzyskaniu zgody australijskiej straży granicznej (Australian Border Force).

Osoby przyjeżdżające na terytorium Australii zobowiązane są do odbycia 14-dniowej płatnej kwarantanny w miejscu wyznaczonym przez władze australijskie.

Informacje nt. tranzytu przez Australię: https://covid19.homeaffairs.gov.au/transiting-australia.

Granice Australii pozostaną zamknięte do odwołania. Nie jest planowane ich otwarcie w 2020 r.

Australia planuje otworzyć granice tylko dla niektórych krajów w których problem Covid-19 obecnie nie istnieje. Zdecydowana większość krajów gdzie granice są zamknięte dla obcych i gdzie jest kwarantanna po wlocie do kraju radzi sobie zdecydowanie lepiej od tych krajów gdzie zniesiono wszystkie obostrzenia. Trzeba być naprawdę ślepcem by nie widzieć.

Mała Estonia - w top50 najlepiej radzących sobie Państw na świecie:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/estonia

Estonia zdecydowała o utrzymaniu bezpośrednich lotów na sześciu kierunkach strategicznych, bez względu na wysokość współczynnika zachorowań w danym kraju. Kierunki strategiczne to: Warszawa, Frankfurt, Helsinki, Kopenhaga, Londyn, Ryga.

Po przylocie do Estonii, można poddać się 14-dniowej samoizolacji lub zrobić na lotnisku test na obecność koronawirusa. Do czasu wyniku testu należy być w samoizolacji. Po negatywnym wyniku, można wychodzić z domu jedynie w celu pracy i niezbędnych zakupów potrzebnych do życia. Po co najmniej 7 dniach od wyniku pierwszego testu należy test powtórzyć. Ponowny negatywny wynik testu zwalnia całkowicie z dalszej samoizolacji. Testy dla obywateli są darmowe, dla cudzoziemców kosztują 67 Euro. Testy dostępne są również dla osób poza lotniskiem w całej Estonii. Należy wcześniej umówić się na przeprowadzenie testu.

Kwarantannie nie muszą poddawać się, pod warunkiem, że nie mają objawów choroby: przewoźnicy towarów i surowców, osoby zajmujące się międzynarodowym transportem towarów i osób, osoby zaangażowane w prace techniczne firmy działającej w Estonii, służby zdrowia, dyplomaci, osoby przyjeżdżające w ramach międzynarodowej współpracy wojskowej, osoby posiadające specjalne pozwolenia na wjazd.

Łotwa - https://www.gov.pl/web/lotwa/lotwa-zasady-wjazdu-i-tranzytu

UWAGA! Co najmniej do 13 listopada br. osoby, które przebywały w Polsce lub przejeżdżały przez Polskę tranzytem w ciągu ostatnich 14 dni, podlegają obowiązkowej samoizolacji. Samoizolacja trwa 10 dni licząc od dnia wjazdu na Łotwę. Jeżeli ktoś jest pracownikiem placówki edukacyjnej, ochrony zdrowia lub pomocy społecznej, jego samoizolacja trwa 14 dni, ale może być skrócona do 10 dni pod warunkiem wykonania testu na COVID-19 w 8 dniu pobytu na Łotwie i uzyskania negatywnego wyniku.

Oprócz Polski taki wymóg jest nałożony w tym okresie na przyjeżdżających z wszystkich państw europejskich poza Watykanem. Samoizolacja dotyczy też przyjeżdżających z Rosji i Białorusi. Samoizolacji obecnie nie podlegają osoby przyjeżdżające z  Urugwaju, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Ruandy, Nowej Zelandii, Australii oraz Tajlandii. Powyższa lista państw, jak i te, z którymi nie jest dozwolony ruch pasażerski (w tym lotniczy, morski, autobusowy) znajduje się pod adresem: https://www.spkc.gov.lv/sites/spkc/files/data_content/06_11_2020en.pdf.

Samoizolacji nie muszą poddawać się, pod warunkiem, że nie mają objawów choroby: przewoźnicy towarów i surowców, osoby zajmujące się międzynarodowym transportem towarów i osób, osoby zaangażowane w prace techniczne firmy działającej na Łotwie, dyplomaci, osoby przyjeżdżające w ramach międzynarodowej współpracy wojskowej, osoby posiadające specjalne pozwolenia na wjazd.

Podejmując decyzję o wyjeździe na Łotwę należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do Polski związanymi z wprowadzonymi ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Od 12.10 na wszystkich urządzeniach elektronicznych (komputery, smartfony, tablety) dostępna będzie strona www.covidpass.lv, a WSZYSTKIE osoby przekraczające granicę Republiki Łotewskiej (również tranzytem) będą zobowiązane do wypełnienia ankiety i pokazania straży granicznej otrzymanego kodu QR. Wypełnienie kwestionariusza jest obowiązkowe również dla osób świadczących usługi transpotrowe (osób lub towarów) i należy to zrobić nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy LV.

Łotwa jest na 56 miejscu w statytystyce krajów najlepiej radzących sobie z pandemią

Itd itd - można by pisać i pisać a Ty dalej - 2 tygodniowa kwarantanna, 2 tygodniowa kwarantanna. Polski nie ma nawet w TOP100. I nadal uważasz, że nic nie można było zrobić by było lepiej. Masz prawo tak uważać. Ja widzę jednak kraje, które zamknęły granicę dla obcych, wprowadziły obowiązkową kwarantannę dla przekraczających granicę i przyniosło to efekt.
No ale Twoja wolność przecież została by ograniczona.

8 godzin temu, klossowski napisał:

Bo potrzeba minimum 2 lat, żeby zaszczepić minimum 20 milionów ludzi w Polsce, w każdym innym przypadku wirus wróci, bo jest już na całym świecie i wystarczy gdziekolwiek pojechać, żeby się zarazić! To są elementarne informacje. Tylko koło 60% ludzi z przeciwciałami zapewnia wymieranie pandemii, bo zaczyna brakować przekaźników.

No tak wystarczy gdziekolwiek pojechać by się zarazić :D :D :D  Gdyby tak było to już dawno statystyki byłby 6 cyfrowe, jakby tak każdy, kto gdziekolwiek pojedzie, się zaraził. Po to testy, żeby wyłapywać ludzi chorych wracających zza granicy, po to kwarantanna. Ogniska w takich krajach gdzie stosują restrykcje wjazdowe łatwo gaszą i jakoś panują nad pandemią.
A u nas już dawno nad tym przestali panować. Brak kwarantanny osób wracających zza granicy, w szczególności z krajów dużego ryzyka wiadomo było, że skończy się wzrostem. Ale przecież wolność obywatelska byłaby pogwałcona. Ziutek z Mietkiem poczuli by się ubezwłasnowolnieni bo po powrocie z byczenia się w hotelu all inclusive musieliby mieć 2tygodniowy dodatkowy "urlop" (czy 10 dniowy obecnie).

8 godzin temu, klossowski napisał:

Tak, Faurecję, ale to tylko przykład. Takich fabryk jest w Polsce setki.

Opinia o tym pracodawcy jest taka, że nie chciałbym tam pracować jakby płacili sztabkami złota. Jeśli takich fabryk w Polsce jest setki to tym gorzej dla Polski. Jeszcze trochę i nawet Ukraińcy nie będą chcieli tam pracować.

1 godzinę temu, dale napisał:

VDR, dyskusja z Tobą nie ma sensu. Nie przyjmujesz argumentów które nie mieszczą się w Twoim świecie, używasz nieadekwatnych argumentów z innych płaszczyzn i dziedzin.

Po raz kolejny zapytam - na jakiej podstawie @dale twierdzisz, że w przypadku zostawienia 9 latka samego w domu groziłaby Ci odpowiedzialność karna. Wskaż konkretny przepis, który o tym mówi. Wskaż po prostu konkretny przepis. Tak samo jak w przypadku wyroku TK - nabrałeś wody w usta kiedy pisałeś, że zakazał on aborcji np. w wyniku czynu zabronionego czy w wyniku zagrożenia życia matki, tak samo teraz piszesz o jakiś karach za zostawienie 9latka w domu. Wskaż po prostu artykuł z KK który o tym mówi. Cały Twój wywód rozpocząłeś od tego, że grozi Ci odpowiedzialność karna za zostawienie 9 latka samego w domu.  Uciekasz od dyskusji bo po prostu nie masz argumentu by to potwierdzić.
Masz poczytaj sobie:
https://www.kul.pl/files/1702/sp_kul_4_2018_-_pojedynczo/02_fiutak.pdf

byle ze zrozumieniem.

Godzinę temu, Beti napisał:

VDR -ek ma swój świat..

Nie swój  tylko, ten normalny, realny a nie jakiś wyimaginowany, budowany na podstawie youtuba, wpisów na facebooku. Nie wsłuchuję się w głosy polityków ani nie buduję go na przepisach, które nie istnieją.  To ta zdecydowana różnica pomiędzy moim światem a światem ludzi, którzy w głowie mają tylko media społecznościowe.

 

11 minut temu, dale napisał:

Ja to wiem :) Po prostu wyjaśniłem dlaczego wymiękłem w dyskusji

Jeszcze raz - podaj przepis który mówi, że za zostawienie 9latka samego w domu grozi odpowiedzialność karna :) 

15 godzin temu, dale napisał:

Przed epidemią jak byś zostawił 9 letnie dziecko samo w domu, mógł byś odpowiadać przed sądem.

Większej głupoty napisać nie mogłeś.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, rozluźnijmy majty,  epidemia trwa a nasi się bawią na mieście :P:D

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

Dobra, rozluźnijmy majty,  epidemia trwa a nasi się bawią na mieście :P:D

Masz rację. Miałem odpisać cytatami z orzecznictwa (dla zainteresowanych - są dostępne w lexie) ale zauważyłem że ryzykował bym dalszą dyskusję. Usłyszał bym że sądy się mylą a w Polsce nie ma prawa precedensowego, albo inne, równie cięte i błyskotliwe uwagi :)

Lepiej Kolegę zostawić w swoim świecie i nie zaczepiać :)

ps. czy jest przycisk ignorowania postów jakiegoś użytkownika :) ? (znalazłem :)

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.