Jump to content

Recommended Posts

To ustaw pH wyższe zmniejszysz wartosc kh w odcieku i będziesz miał spokój. Już pomijam ze ten komputer pH to pasuje i potrzbny jak jak pieść do oka. Ale niektórzy są lubią mieć nadmiar informacji. 

To ustaw pH na 6,7 i niech odciek ma 10kH. Ale niech reaktor chodzi cały czas... 

5a69769116ee78eee25c9231180bf85fu1644a14

4 minuty temu, sith114 napisał:

To ustaw pH wyższe zmniejszysz wartosc kh w odcieku i będziesz miał spokój

2 minuty temu, dadario napisał:

To ustaw pH na 6,7 i niech odciek ma 10kH. Ale niech reaktor chodzi cały czas... 

Nie widzę potrzeby podnoszenia Ph w reaktorze i ciągłego podawania odcieku. Reaktor może chodzić cały czas, a sam odciek tylko w dzień. Nawet niektórzy producenci reaktorów zalecają podawanie odcieku tylko w dzień.

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Godzinę temu, norbi2222 napisał:

Nie widzę potrzeby podnoszenia Ph w reaktorze i ciągłego podawania odcieku. Reaktor może chodzić cały czas, a sam odciek tylko w dzień. Nawet niektórzy producenci reaktorów zalecają podawanie odcieku tylko w dzień.

Nie wiem, nie znam się... ale mądrzy ludzie mówią że reaktor to stabilność. Constans... ciągłość. Jeśli będziesz włączał i wyłączał go, będzie powodował wahania. Dodatkowo, będzie zmieniał się stopień nasycenia odcieku.

Dobrze Ci radzą... praca ciągła i regulacja stężeniem odcieku. Ale zrobisz, jak zechcesz. Życzę powodzenia.

1 minutę temu, dale napisał:

Nie wiem, nie znam się... ale mądrzy ludzie mówią że reaktor to stabilność. Constans... ciągłość. Jeśli będziesz włączał i wyłączał go, będzie powodował wahania. Dodatkowo, będzie zmieniał się stopień nasycenia odcieku.

A kto mówi o wyłączaniu reaktora, proszę przeczytaj ze zrozumieniem. 

Chodzi o zatrzymanie odcieku nie samego reaktora. Przy samym zatrzymaniu odcieku nie będzie się zmieniał stopień  nasycenia, będzie stały, bo reguluje go sonda Ph i elektrozawór. A podawanie odcieku przez całą dobę ze zmniejszonym Ph w reaktorze tylko niepotrzebnie zakwasza wodę w akwarium. Ponadto konsumpcja w nocy jest znacznie niższa niż w dzień. Jak podawałem ballinga to w nocy podawałem tylko 30% podawanych płynów i powodowało to mniejsze skoki kh: rano-wieczór. Włączanie tylko w ciągu dnia może skutkować większą stabilnością Kh w ciągu doby. 

W sytuacji, o której piszemy nie jest to rozwiązanie  idealne ale najlepsze w konkretnej sytuacji. Pewnie najlepiej by było wyłączyć całkiem reaktor i przez ten czas, puki rozkręci się konsumpcja uzupełniać makro za pomocą prochów.

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

19 minut temu, norbi2222 napisał:

Chodzi o zatrzymanie odcieku nie samego reaktora.

Wydaje się mieć to sens, można by dzielić włos na czworo i teoretyzować nad wpływem przepływu wody przez reaktor na jego stabilność itp. ale wkraczał bym już w filozofowanie. Dobowe wahania KH też są ciekawe, chętnie poczytał bym jakieś opracowania na ten temat - to znaczy ich wpływu na zbiornik.

@Tester czym monitorujesz kH? I jak wygląda sprawa z dobowym cyklem w zbiorniku?

Alkatronic-iem 

A jeśli chodzi o wahania to w dzień spada a w nocy rośnie.

Tu macie wyniki z ostatnich 30 dni (pomiary na zaznaczone na niebiesko to nocne przekroczenia:

image.png.47e96011af7af3420036e532ed173f1b.png

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

@Tester możesz mi wytłumaczyć jedna rzecz . Zaznaczam ze nie masz alkatronica . Zakładasz akwarium , wsadzasz korale . Po jakimś czasie widzisz ze spada kh . Włączasz reaktor lub baling . Nie znasz swojej konsumpcji wiec włączasz minimum . Obserwujesz kh i widzisz ze rośnie wiec skręcasz go by zmalało . 
wydaje mi sie ze kroki są prawidłowe . I pytanie można na tym etapie uniknąć skoków kh ? Czy skok kh o 1 jest dużym skokiem w tym momencie . Zaznaczam ze korale rosną jak głupie . 
ps. Gratuluje alkatronica , chyba nie dawno kupiłeś bo pisałeś ze nosisz sie z zamiarem . 
myslisz o zakupie mastertronic ? 

Edited by Hoom (see edit history)

Dobowe skoki o jeden dKH to raczej dużo.

Co do reaktora, to po ustabilizowaniu i nasyceniu złoża, to dużych skoków nie powinno być. Reaktor w tym względzie jest bardzo bezpieczny.

Mastertronic jest za drogi. Zresztą już Alkatronica odchorowałem bo też być drogi zakup.

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

Jeden pomiar nie pokaże skoków kh. Kh pracuje jak sinusoida. W zależności od godziny pomiaru, włączonego światła będzie pokazywać inaczej. Przykład mojej konsumpcji kh przy 8 pomiarach dziennie o tej samej porze.f286d81a1895bec8fc6b95b606991af1.jpg

Wysłane z mojego LM-X525 przy użyciu Tapatalka

Reaktor chodził przez ostatnia dobę tylko osiem godzin , kh spadło o 0.1 . Z 9 spadło na 8.9 . Czyli gdybym go nie używał napewno spadło by bardziej 

3 godziny temu, Tester napisał:

Dobowe skoki o jeden dKH to raczej dużo.

Co do reaktora, to po ustabilizowaniu i nasyceniu złoża, to dużych skoków nie powinno być. Reaktor w tym względzie jest bardzo bezpieczny.

Mastertronic jest za drogi. Zresztą już Alkatronica odchorowałem bo też być drogi zakup.

Ja miałem kupić alkatronic w tym miesiącu ale niestety musiałem wymienić ledy . Tak ze kasa z alkatronica wyparowała na hydry . Alkatronic będzie pod choinkę już zamówiłem u Mikołaja 

Za te pieniądze polecam pacyfic sun kore 7th. Zawsze zostaje 3 pompy do dozowania dodatkowych płynów i reagenty nie są drogie.

Godzinę temu, Laszek napisał:

Za te pieniądze polecam pacyfic sun kore 7th. Zawsze zostaje 3 pompy do dozowania dodatkowych płynów i reagenty nie są drogie.

Po mojej ostatniej przygodzie z firmą pacyfic To byłaby ostatnia rzecz którą bum kupił . Alkatronic nie ma konkurencji 

1 minutę temu, Hoom napisał:

Po mojej ostatniej przygodzie z firmą pacyfic To byłaby ostatnia rzecz którą bum kupił . Alkatronic nie ma konkurencji 

Oczywiście. Ja napisałem tylko swoją opinię. Zanim zakupiłem przekalkulowałem za i przeciw.