Skocz do zawartości
dadario

Reaktor wapnia- moje perypetie

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Krzysiek K. napisał:

Posiadam pompę Milestone i drugi raz bym jej nie kupił ze względu na brak wyświetlacza,który by wskazywał ilość podawanego odcieku.Sama pompa jest OK,ale te ciągłe przeliczanie, ile podaje odcieku po zmianie wartości na potencjometrze jest trochę denerwujące ,szczególnie w fazie początkowej ustawienia reaktora wapnia i później trzeba uważać ,żeby przypadkiem coś nie przestawić,bo znowu liczenie.

Myślę,że dobrą alternatywą byłaby ta pompa KAMOER FX-STP WIFI ,cena podobna  ,wyświetlacz ,wifi.Sam przymierzam się do kupna tej pompy ,może i wygląda jak cegła ,ale spełnia moje oczekiwania.

Brak wyświetlacza to zaleta, o jeden element mniej do zepsucia. :)
Liczenie wydatku pompy mija się z celem. Dlaczego, ponieważ interesuje nas wartość kh w systemie, a na tą wartość ma wpływ wiele innych parametrów. Wszystko sprowadza się do testu kh i już. Nie ma co komplikować prostych rzeczy, no chyba że ktoś bardzo lubi. 

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Krzysiek K. napisał:

Posiadam pompę Milestone i drugi raz bym jej nie kupił ze względu na brak wyświetlacza,który by wskazywał ilość podawanego odcieku.Sama pompa jest OK,ale te ciągłe przeliczanie, ile podaje odcieku po zmianie wartości na potencjometrze jest trochę denerwujące ,szczególnie w fazie początkowej ustawienia reaktora wapnia i później trzeba uważać ,żeby przypadkiem coś nie przestawić,bo znowu liczenie.

Używałem pompę Milestone przez 1,5 roku, nigdy nic nie przeliczałem, bo niby po co...Tak jak pisze @Jacek56, test na Kh i to wszystko co jest potrzebne.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacek56 jednak kH w zbiorniku zależy od ilości odcieku... A jak sprawdzasz regularnie i dokładnie jego ilość?

Chyba że źle rozumiem Twój post i przeciwnikiem jesteś tylko pompy z wyświetlaczem a nie ogólnie pompy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, dadario napisał:

jednak kH w zbiorniku zależy od ilości odcieku... A jak sprawdzasz regularnie i dokładnie jego ilość?

Szymon, a po co Ci wiedza dokładnie ile odcieku leci, notabene w pompie Milestone jest pokrętło, na którym jest wskazana ilość odcieku. Co dla użytkownika zmienia wiedza, czy leje 500 ml, czy 600 ml. Ma się zgadzać kh w zbiorniku.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222 w zasadzie nie ma różnicy. Jednak za małe doświadczenie mam żeby powiedzieć na ile zmiana "na oko" ilości odcieku wpłynie na zbiornik. Wiem, kwestia wyczucia, wprawy itp. Teraz po każdej zmianie ilości "kropelek" z reaktora siedzę przez kilka dni w szafce i mierzę ile leci/czy stabilnie, jak wygląda kH w zbiorniku itp. Głównie przez zaworek. ruch o 1st powoduje zmianę o około 5% ilości odcieku. Trochę za dużo po prostu... A już nie mówię, że jak delikatnie się "zapiecze" to potrafi przeskoczyć o więcej, potem znowu trzeba się bawić aby wrócić do poprzedniego stanu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadariokh zależy tez od innych czynników naprzyklad od pH w reaktorze . Ja kalibrowałem elektrodę po 6 miesiącach i zawyżała o 0.5 . Wydaje mi sie tez ze wielkość zasypu tez ma znaczenie bo przez 6 miesięcy wyparowało mi z 30% zasypu i to z obu kolumn . A mniej zasypu to uboższy odciek . Po kalibracji i dosypaniu zasypu pompa chodzi mi wolniej przy tym samym kh 

50 minut temu, norbi2222 napisał:

Używałem pompę Milestone przez 1,5 roku, nigdy nic nie przeliczałem, bo niby po co...Tak jak pisze @Jacek56, test na Kh i to wszystko co jest potrzebne.

Mozne tez zainstalować alkatronic . Bartek tak ma i skoków kh ni ma . A pompą wtedy nie kręcisz wcale 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec idealnym tematem jest w Twoim wypadku @dadario to samo co u mnie

1. Jakas pompa najlepiej z wifi zeby nie trzeba bylo biegac do szafki

2. I tester automatyczny KH (alcatronic, kh keeper, kh lab.......)

U mnie po katastrofie kh (zatkana rurka ballinga jak byłem na walacjach) to zuzycie kh w zbiorniku zmienia sie dynamicznie, plus nowy reaktor sie dociera wiec odciek tez sie moze zmieniac i gdyby nie to ze robi sie to samo, a ja to tylko monitoruje z komorki to na pewno znowu bym namieszal

Zaczalem z odciekiem 13%, w 3 dni kh lab skrecil go do 3%, a teraz codziennie powoli go podnosi, dzisiaj już jest 7%, kh - 8.6 w zbiorniku

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, mem_phis napisał:

1. Jakas pompa najlepiej z wifi zeby nie trzeba bylo biegac do szafki

2. I tester automatyczny KH (alcatronic, kh keeper, kh lab.......)

Po co pompa z wifi , nie ma to sensu . Jak ustabilizuje sie reaktor to kręcisz pompą raz na tydzień albo i rzadziej . 
nie zapomnij ze np. Alkatronic trzeba kalibrować raz na dwa tygodnie a są tam trzy pompy i elektroda . Mniej pracy jest zmierzyć Hanką kh i podkręcać pompę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, dadario napisał:

@norbi2222 w zasadzie nie ma różnicy. Jednak za małe doświadczenie mam żeby powiedzieć na ile zmiana "na oko" ilości odcieku wpłynie na zbiornik.

Nic na „oko”. Robisz testy i ustalasz co spowodowała twoja zmiana ustawień pompy. I w tutaj pompa milestone jest najlepsza, silnik krokowy niezastąpiony. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest bez znaczenia suma ilości podawanego  odcieku,dla mnie ma znaczenie ,o ile zwiększam odciek ,czy to jest 100ml,czy 500ml ,ale w pompie Milestone niestety kręcimy pokrętłem na" oko" ..W dużych systemach ,gdzie leje się litrami odciek nie ma wielkiego znaczenia  zmiana o takie wartości odcieku na szybkość  wzrostu KH. Natomiast w mniejszych systemach sprawa jest zupełnie inna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wifi to tylko wygoda a w tym momencie automatyka - zmienia sie samo. Ale to prawda, jezeli zbiornik juz bedzie stabilny to za wiele sie wtedy nie zmienia.

Ale ciekawa uwaga z alcatronic- pytanie te czy trzeba, czy zalecaja ale raz na 2m tez jest ok.

Widac nie wymyslili jeszcze sprzętu ktory wszystko robi sam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Krzysiek K. napisał:

Dla mnie jest bez znaczenia suma ilości podawanego  odcieku,dla mnie ma znaczenie ,o ile zwiększam odciek ,czy to jest 100ml,czy 500ml ,ale w pompie Milestone niestety kręcimy pokrętłem na" oko" ..W dużych systemach ,gdzie leje się litrami odciek nie ma wielkiego znaczenia  zmiana o takie wartości odcieku na szybkość  wzrostu KH. Natomiast w mniejszych systemach sprawa jest zupełnie inna.

Używałem reaktor w 360 l i używam w 1000 l i nie widzę różnicy w sensie podkręcania ilości odcieku. Jak zaczyna spadać w akwarium Kh to trochę podkręcam pompę odcieku i za dzień lub dwa sprawdzam co się dzieje z Kh w zbiorniku. Jak jest za dużo to zmniejszam odciek, jak za mało to zwiększam. Po kilku razach już wiem jak mam kręcić i nie potrzebuję znać dokładnej ilości odcieku i to wszystko co trzeba zrobić. Moim zdaniem to nie jest apteka, tylko akwarium i szkoda czasu na komplikowanie sobie tego procesu.  Pisanie takich historii, że trzeba przeliczać, znać dokładną ilość odcieku  tylko demonizują reaktory wapnia i tworzą kolejne mity związane z tym prosty urządzeniem. Jak czytają takie teksty "młodzi" akwaryści to wyobrażają sobie, że jest to super skomplikowane, a to jest proste jak budowa cepa.

Jak już komuś zależy na informacji ile dostarcza kh i ca do zbiornika w danej ilości odcieku to poniżej link do kalkulatora.

https://www.hamzasreef.com/Contents/Calculators/CaRxContribution.php

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w którym miejscu macie wpiętą pompę - pomiędzy SUMP a reaktor (push), czy za reaktorem (pull)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222zapomniałeś dodać jeszcze jedną rzecz . Jezeli pompa miała by podawać konkretne dawki trzeba by ją kalibrować a nie uśmiecha mi sie jeszcze czegoś kalibrować i tez alkatronic nie mógł by sterować wtedy reaktorem 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie do praktyków, co wg Was jest lepszą opcją. Czy lepiej nowy zbiornik od razu startować na reaktorze, czy może zacząć na balingu, a na reaktor przechodzić potem, jak korale ruszą na dobre?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że to zależy od funduszy i wielkosci zbiornika. 

Jak mialem 260l to z ballingiem nie było żadnego problemu. Dzialal na jebao, raz na miesiac rozrobilem proszki i było pieknie. 

Przy 1500l i laniu 1200ml dziennie to nie dość że nie wszystkie pompy były radę tyle lac na dobe (a te co daly były głośne) to rozrabianie 30l proszkow co tydzień było juz wkurzajce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, mem_phis napisał:

Ja uważam że to zależy od funduszy i wielkosci zbiornika. 

Jak mialem 260l to z ballingiem nie było żadnego problemu. Dzialal na jebao, raz na miesiac rozrobilem proszki i było pieknie. 

Przy 1500l i laniu 1200ml dziennie to nie dość że nie wszystkie pompy były radę tyle lac na dobe (a te co daly były głośne) to rozrabianie 30l proszkow co tydzień było juz wkurzajce...

No ja rozumiem, że reaktor nie zawsze ma sens. Chodzi mi o sytuację, że docelowo kiedyś i tak byłby reaktor, ale czy odpalać go od razu, czy np po roku, a początkowo na balingu jechać? Czy nie będzie problemów z regulacją reaktora przy małej konsumpcji na początku? Czy baling nie będzie bardziej elastyczny i łatwiejszy przy dużych zmianach początkowych i skaczących parametrach? A może jak się uczyć obsługi reaktora, to lepiej na początku, kiedy w razie czego szkody będą mniejsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ciągle się zastanawiam nad reaktorem. 2k trzeba mieć minimum. Plus butla itp. Lejąc ok 250ml dziennie, baniak 20 litrów na kilka dni wystarczy.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Hoom napisał:

@norbi2222zapomniałeś dodać jeszcze jedną rzecz . Jezeli pompa miała by podawać konkretne dawki trzeba by ją kalibrować a nie uśmiecha mi sie jeszcze czegoś kalibrować i tez alkatronic nie mógł by sterować wtedy reaktorem 

Wżyciu nie kalibrowałem pomy odcieku, przy reaktorze nie widzę takiej potrzeby - to nie są kropelki. Tu się leje kilkaset do kilku tysięcy ml na godzinę i dokładność jest zbędna. Ponadto jak chcesz podpiąć reaktor do jakiegokolwiek urządzenie mierząco-sterującego to tym bardziej, bo ono steruje odciekiem  według wielokrotnych pomiarów  kh w zbiorniku. Nie demonizujcie reaktora, to naprawdę proste urządzenie i apteczna skrupulatność jest zbędna! Postuluję o zaprzestanie szerzenia  mitów...

12 minut temu, Słony leszcz napisał:

No ja rozumiem, że reaktor nie zawsze ma sens. Chodzi mi o sytuację, że docelowo kiedyś i tak byłby reaktor, ale czy odpalać go od razu, czy np po roku, a początkowo na balingu jechać? Czy nie będzie problemów z regulacją reaktora przy małej konsumpcji na początku? Czy baling nie będzie bardziej elastyczny i łatwiejszy przy dużych zmianach początkowych i skaczących parametrach? A może jak się uczyć obsługi reaktora, to lepiej na początku, kiedy w razie czego szkody będą mniejsze?

Przy bardzo małej konsumpcji mogą być trudności, jednak można to w łatwy sposób rozwiązać poprzez interwały włączania i włączania pompy podającej odciek np. można ją ustawić na podawanie przez 12 h/dobę lub mniej. Jak myślisz o reaktorze i wypełnionym zbiorniku SPS-ami to zachęcam do startu od samego początku. na reaktorze.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli akwarium to taki start od 0, praktycznie brak korali to raczej balling. Jak już wszystko ruszy i balling zacznie doskwierac to wtedy myslec nad reaktorem.

a co do pompy dozujacej do reaktora to tez nie slyszalem o kalibracji. Co do zasady to faktycznie jest prosty temat. Ustawiamy odciek np. 0,5l h, robimy pomiar KH, jezeli spada, podkrecamy pompe do 1L, jezeli nada spada ale juz powoli (np. 0,1 na dobe) to dorzucamy 50 czy 100 kolejnych ml do odcieku - tyle.

Do tego faktycznie nie trzeba wiedziec ile dKH ma sam odciek, jakie PH ma odciek itp. Byleby trafic w taki przeplyw pompa przez reaktor zeby KH w akwarium bylo na stalym poziomie. W sumie to to samo co z ballingiem. Tez trzeba znalezc dokladna ilosc dozowanego plynu. Oczywiscie w momencie kiedy cos jest nie tak, to mozna sprawdzac parametry odcieku, ph reaktora, ilosc babelkow co2 itp itd - no ale tu mowimy juz o ewentualnych problemach w samej pracy reaktora. Jezeli dziala normalnie, to nie powinno nas to nawet bardzo interesowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222chodzi mi o to ze jak pompa ma wskazywać dokładnie ilość podawanej cieczy musiał byś to kalibrować . Powiecmy sobie jezeli będzie pomyłka rzędu 2% , to 2% z 2ml to nic a pomyłka 2% z dwóch litrów to już będzie dużo . Tez nie widzę sensu stosować pompę która dawkuje ilość , ale jak ktoś lubi . Moim zdaniem ważniejsze jest ba zawsze podawała tą samą ilość na godzinę . 
a co do startu . Ja startowałem na reaktorze i jest to proste choć kosztowało mnie to trochę kasy bo na początku zanim ustawiłem odciek robiłem Hanką testy codziennie . 
pompe Milestone miałem podłączaną pod timer i chodziła ona tylko 6 godzin na dobę . Z dnia na dzień wydłużyłem czas az osiągnęło 24g na dobę i wtedy zwiększyłem odciek . 
nigdy w życiu baling . Ja mierze tylko kh resztę mam gdzieś (na tritonie wszystko idealnie , oprócz potasu) nie zwiększa sie zasolenie . I 6 miesięcy właściwie nic przy tym nie robisz . Początkowy duży wydatek a później nic 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Hoom napisał:

chodzi mi o to ze jak pompa ma wskazywać dokładnie ilość podawanej cieczy musiał byś to kalibrować .

Nie potrzebujemy dokładności w podawaniu odcieku, jedyne co potrzebujemy to stabilność. Jak już pisałem wyżej, kompletnie nie powinna nas interesować ilość odcieku, tylko to, czy jest wystarczająca do utrzymania Kh w zbiorniku.  


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie, chyba rzeczywiście trochę źle podszedłem do tematu. Teraz mierzę ilość odcieku ponieważ innej metody pomiaru wydajności reaktora nie mam. W przypadku pompy jest o tyle łatwiej, że potencjometr zawsze "ciutek" można podkręcić albo skręcić. 

Co nie zmienia faktu, że na rynku w takim razie jest dostępna tylko pompa milestone. Brak alternatywy smuci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na rynku jest sporo pomp do pracy ciągłej, z regulowaną prędkością. No dobra, może nie sporo, ale można złożyć sporo zestawów. Szymon, próbuj na oko ustawić. Łapiesz kH w zbiorniku w odstępie dwóch dni i jak za duże, to kapkę przykręcasz, łapiesz za kolejne dwa i jak dalej rośnie, to znowu o kroplę - dwie przykręcasz. I potem mierzysz co trzy, cztery dni...

Matematycznie to ciężko zrobić.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.