Skocz do zawartości
dadario

Reaktor wapnia- moje perypetie

Rekomendowane odpowiedzi

@grzechotnic no to masz jeszcze bardzo duży zapas. Śmiało możesz obniżyć pH do 6,3. Wtedy z automatu kH znacznie podskoczy. 

@mem_phis u mnie średnio raz w tygodniu delikatnie luzuję nakrętkę od elektrody i nadmiar gazu ucieka. Wszystko to przy włączonym reaktorze. Kwestia kilku sekund. Spadku wydajności nie zauważyłem, jednak "recyrkulacja" gazu w moim modelu delikatnie "hałasuje" dlatego taki zabieg znacznie poprawia kulturę pracy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok.... tutaj jest funkcja odgazowywania, czyli włączają się wsteczne obroty pompy i część gazu jest usuwana z komory, po czym uzupelniana co2. Zastanawiałem się jak jest u was. Ustawie sobie na razie na raz w tyg i zobaczę jakie efekty. Jak coś zwiększę do 2x na tydzień. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś newsy w pracy waszych reaktorów? U siebie zauważyłem, że są spore skoki w pracy, w zależności od tego jak często jest odgazowanie. Jak będę miał chwilę to pomyślę nad jakimś patentem żeby zrobić ciągły pomiar PH odcieku, tak zebym mogl sprawdzic jak sie zmienia w czasie i co sie dzieje po odgazowaniu. W kazdym badz razie na razie mam troche zabawy z tym zeby utrzymac stale KH, a niestety spadek wydajnosci reaktora skutkuje zwiekszeniem ilosci odcieku, a to znowu zaniza PH w zbiorniku :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając o twoich perypetiach postanowiłem kupić trzy piątki z wodą demineralizowaną w markecie i zamienić moje pojemniczki 2.5 litrowe na pięciolitrowe. Koszt 14.67zł plus 30 minut na spacer do Kauflanda 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie poza awarią reduktora, od startu - wszystko ok. Czyszczona jedynie rurka z licznikiem bąbelków.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ze przyszla pompa po raz 4 i na razie wszystko dziala (tylko nadal dotyk jest kiepski), postanowilem zmierzyc ph, kh odcieku i dopelnic reaktor i ponownie odpalić, zeby sprawdzic jak dziala na 100% co2 i jak sie z czasem obniza w nim ph.

Dzisiaj, ph odcieku bylo 6.3 i 42 dkh 

Wychodzi na to ze ph jest ok, tylko ten odciek nie za gesty :/

zobaczymy za 2-3 dni jakie beda parametry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za gęsty 42??? Ty szczęściarzu! [emoji3] Ja mam KH 24 przy pH w reaktorze 6.4 i przeplywie okolo 4,5 l na godzinę przez wkład 2/3 wypełnienia ARM Coarse i 1/3 grysu koralowego.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sobie przy takim przeplywie radzisz z ph w akwarium? Bo u mnie jak ostatnio zwiekszylem przeplyw do 25% to kh w aqa spada nawet do poziomu 7.6, wczesniej sie trzymalo 7.8-8.2 w zaleznosci od pory dnia.

Teoretyczna wydajnosc reaktora jest do okolo 80 dkh, na tym jeszcze nie sprawdzalem, ale na poprzednim dobijalem do 70.

2 godziny temu, dale napisał:

U mnie poza awarią reduktora, od startu - wszystko ok. Czyszczona jedynie rurka z licznikiem bąbelków.

Jak rozumiem chodzi o to że dalej lejesz ballinga. Taka banka 5l to by mi nawet na tydzień nie stykla ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem reaktor najlepiej działa w połączeniu z kalkwasser.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, mem_phis napisał:

Jak rozumiem chodzi o to że dalej lejesz ballinga. Taka banka 5l to by mi nawet na tydzień nie stykla

Raczej nie do mnie, ale jeśli do mnie, to ballinga odłączyłem w dniu podpięcia reaktora.

2 minuty temu, Tata napisał:

Moim skromnym zdaniem reaktor najlepiej działa w połączeniu z kalkwasser.

A co powiesz na połączenie z refugium? Paru doświadczonych ludzi ma wypuszczony wylot przed refugium, skutkiem czego rozpuszczone CO2 działa na glony jak CO2 w holendrze.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co powiesz na połączenie z refugium? Paru doświadczonych ludzi ma wypuszczony wylot przed refugium, skutkiem czego rozpuszczone CO2 działa na glony jak CO2 w holendrze.
Ja mam refugium i odprowadzony odciek do refugium ale chyba jest zle przemyślane bo ma mały przepływ i spagetti zarasta mi glonem prostym i mam bardziej algea scrubber niż refugium niestety.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale może dzięki temu nie masz tego w głównym zbiorniku? Kto wiem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, dale napisał:

Raczej nie do mnie, ale jeśli do mnie, to ballinga odłączyłem w dniu podpięcia reaktora.

Mój błąd, miało być do katani ;)

Co do refugium to w moim poza glonami, plywaja też koniki plus inne stwory więc wlanie tam odcieku, prawdopodobnie wyrzadziloby szkody... Poza tym, pomysł dobry. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odciek zależy od tego ile razy robimy odgazowanie w tygodniu a te znów zależy od szybkości odcieku,im więcej musimy lać tym częściej trzeba odgazowywać.U mnie robię to raz w tygodniu,ale będę musiał pomału to robić dwa razy w tygodniu.Raz zapomniałem i kapłem się jak musiałem częściej podwyższać odciek.Musze to zrobić na automatyce.Mój odciek jest w granicach 60.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to tak. Starałem się naprawdę, pomimo tych ciaglych fuckupow, w miare na spokojnie podchodzic do tematu i w miere rzeczowo opisywac perypetie nie wyrazajac swojej opini tylko pozwolic kazdemu wyciagnac swoje wnioski, ale tutaj juz miarka sie lekko przebrala. 4x dostałem pompę dozująca do reaktora. Nauczony doświadczeniem - przetestowałem ja sobie przed podpięciem do systemu. Wszystkie funkcje działaja, wyswietlacz dobrze reaguje na dotyk, silnik sie kreci. No to przepialem kabelki, rurki, podlaczylem do chmury i odpalilem. Dziala. Po dobie - widze ze KH z 8.3 spadlo do 7.3! pompa się zawiesiła i reaktor przez dobe nie pracowal. Potestowalem co i jak, pompa sie zawiesza pare sekund po wlaczeniu, plus wyswietlacz reaguje na dotyk przesuniety o pare cm od punktu nacisku...... zmienilem wczoraj pompe na stara i odpalilem ponownie na wyzszym przeplywie zeby uzupelnic braki KH, na razie jest na 8.1, wiec ja troche skrecilem, ale PH z 8 (niedzialajacy reaktor) spadlo w 12h do 7,6.... - zobaczymy jakie przyniesie to skutki w akwarium :/

Puenta. Oficjalnie i ostatecznie - szanujesz swój czas, pieniadze i życie w akwarium - wybieraj inny sprzęt niż PS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, mem_phis napisał:

Puenta. Oficjalnie i ostatecznie - szanujesz swój czas, pieniadze i życie w akwarium - wybieraj inny sprzęt niż PS.

No ale przecież wymienili elektrody pH na nowy model - stabilniejsze... (czytaj, znaleźli tańszego chińczyka i teraz szukają jeleni na zakup)

Co prawda nie o jakości elektroniki, ale też o jakości - swego czasu do filtra przepływowego robionego przez inną firmę niż PS ( :) ) przykleiłem podstawkę ze spienionego PVC - 10 mm, na bogato, klejem dostępnym pod ręką (albo cyjanoakryl do korali, albo do hydrauliki... nie pamiętam)... w każdym razie, ostatnio odrywałem tą podstawkę, oczywiście klej nie puścił, pvc się złamało ( a to ci niespodzianka), a że byłem już mocno wkurzony uporem resztek podstawki użyłem w kolejności: śrubokręta z młotkiem, tasaka do mięsa, młotka i dłuta.

Odłupałem całość, ale że filtr to przetrwał, to ja się dziwię do tej pory. W każdym razie, chciałbym to samo zobaczyć z wyrobami PS i AF :))))


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio z ciekawości postanowiłem sprawdzić jaka jest faktyczna wydajność pompy do reaktora PS. Pompa ustawiona jest na 1.7 l/h

a  faktycznie podaje 0,8 l. Zastanawiam się za co ta kasa. 

11 godzin temu, mem_phis napisał:

ale PH z 8 (niedzialajacy reaktor) spadlo w 12h do 7,6.... - zobaczymy jakie przyniesie to skutki w akwarium :/

Ja w ekstremalnym momencie osiągnąłem w zbiorniku pH 7.4. Niestety skutkiem były straty w koralowcach. Musiałem wdrożyć jakieś rozwiązania i padło na  wodorotlenek sodu. I tak teraz sobie leję płyny i odciek z reaktora.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam elektrody Hanna. Mam na statku i się sprawują zacnie.

Swoją drogą dopiero jak wystartowałem morskie akwarium zajarzyłem, że od lat korzystam z testów i sprzętu Hanna hehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustabilizowałem PH w zbiorniku na około 8.0 za pomocą buforu. Zakupiłem wkład Korallen Zucht Aragonit i wsypałem go do kolumny odgazowującej, kupiłem filtr Co2 do zasysanego powietrza w odpieniaczu (nie mam właściwych rurek więc jeszcze nie podłączony) i powietrzyłem trochę chatę. Pooglądałem troche youtube trochę poczytałem forów.

Wkład został mi polecony przez PS jako rozpuszczający się w wyższym PH. Z ciekawostek, po podłaczeniu kolumny z zasypem prędkość dozowania spadła z 15% do 10%, zgodnie z brstv, dodanie kolumny z zasypem (takim samym jaki byl w reaktorze przy ich testach) zwieksza dkh odcieku o 13% i tylko symbolicznie podnosi PH. Ale, wieksze dkh w odcieku to mniej odcieku, czyli mniejszy spadek PH. W innym teście, sprawdzali ARM z zasypem Two Little Fishies ReBorn - pomiedzy tymi dwoma, w zaleznosci od PH w reaktorze i predkosci przeplywu, roznica w odcieku byla az 16% wyzsza na korzysc Reborn ! Czyli jakby to wszystko dobrze robić, to można podnieść sobie wartość odcieku o ponad 20% w stosunku do tego co jest teraz, nie zmniejszajac PH w reaktorze.

co do odgazowania samego odcieku. Są 2 ciekawe patenty, z czego niestety 1 u mnie nie zadziała. Mianowicie, zamiast rurke z odciekiem wkladac do wody, to wyprowadzić ją wyżej, żeby sciekała np, przez otwartą/odciętą butelkę zanim trafi do wody (u mnie rurka musi być zanurzona żeby funkcja odgazowywania działała poprawnie), drugi prosty patent, to rurka z odciekiem żeby była przy wlocie do odpieniacza. On przejmie funkcję natlenienia i odgazowania odcieku. Zastanawia mnie tylko jak to wpływa na zawartość dkh w wodzie, bo reaktor wytrąca z wody też mikroelementy, pytanie czy węglan też, czy nie (nie słyszałem nic o tym więc idę chwilowo w "nie" :)

Jedno tylko co mi nie daje spokoju to temat odgazowywania reaktora i spadku jego wydajności. Aktualnie mam ustawione na co 2 dzień (szczerze nie jestem pewien czy na 100% to robi, bo funkcja co 2 dzien jest w aplikacji ale nie ma jej fizycznie w kontrolerze, ale patrząc po skokach wydajności, raczej tak) a i tak wydajność reaktora spada dość szybko. Przy całkowitym napełnieniu reaktora co2 na starcie, pracuje on na około 5% wydajności, z biegiem czasu, pomimo odgazowywania wydajność spada. Przy 1 odgazowaniu tygodniowo z pułapu 5% prędkości pompy dozującej, do 25% podskakiwal w okolo 4 dni. Przy 2x tygodniowo trwalo to ciut dluzej, teraz przy odgazowywaniu co 2 dzien i dodatkowej kolumnie z zasypem nie sprawdzalem jeszcze. Ale z tego co Wy piszecie, to albo robicie to w sowich reaktorach rzadko albo w ogóle i nie widzicie zmian w wydajności. Więc o co tu biega ?? czy to kwestia budowy reaktora, zasypu, czy czego dokładnie ? czy gdzieś dostaje mi się lewe powietrze do reaktora? - bo bez KH Lab, który steruje reaktorem - fizycznie nie byłbym go w stanie używać, jak praktycznie co dziennie, czy co 2 dzień wymagana jest spora korekta. 20% w ciągu 4 dni brzmi jak dużo, a reaktor w zamyśle miał być urządzeniem bezobsługowym :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to tak - jakos odpowiedzi brak na moje rozterki, to mały update

1. - Po 5 dosłaniu pompy dozujacej do reaktora - działa :)

2 - jakis czas temu otworzył sie zawór od co2 i już się nie zamknął. Po rozkreceniu, okazalo sie, ze jakis paproszek zablokował zawór. Przypadkiem było to w ciągu dnia i wyłapałem halas z reaktora i zakrecilem butle, gdybym tego nie zrobil, to nie dosc ze mialbym pusta butle, to calosc co2 poszlaby do akwarium - ciekawe jakie przyniosloby to szkody :/

3 - odnosnie PH, myslalem nad Kalkwasser - ale sie naczytalem troche, ze nie jest tak idealnie z laniem tego dlugoterminowo i na razie staram sie uzyc innych srodkow. Druga kolumna i zasyp, daly troche, ale najwiecej dalo wlozenie rurki z odciekiem do wlotu reaktora. Aktualnie PH porusza sie w zakresie 8 - 7.77. Gdy mi sie wylaczyl odpieniacz (zapelniony) PH tej nocy spadlo do 7.58 !!! Drugi test jaki robie to odpalenie napowietrzacza (uzywam do tego drugiego odpieniacza, ktory akurat jest nadal w sumpie) i gdyby nie to, ze podgrzewa mi wode a i tak jest juz goraco, to by chodzil caly czas, a tak bede zostawial go tylko na noc. Odpalilem go wczoraj o 21, PH spadło rano do 7,84, zobaczymy jak tam bedzie dzisiaj o 21, ale przy wczesniejszych probach bylo w okolicach 8,05 - czyli dodatkowe natlenienie wody pomaga.

4 - dosypalem zasypu do reaktora bo bylo go tak okolo polowy, wsypalem tez kolo litra swoich potluczonych koralowcow (nie plukalem ich wczesniej i chwilowo moglo podskoczyc PO4...) - ale to nie pomoglo z tematem odgazowywania i spadku wydajnosci. Mam ustawione odgazowywanie codziennie i po kilku pierwszych dniach pracy reaktora, ktory byl napelniony na 100% co2 i pracowal na 5% (19.06.21), do dzisiaj mam juz 19.5% a wyrabia na granicy zadanego limitu, czyli tak po prawdzie powinienem juz go ustawic na 21...... - bylb bym wdzieczny jezeli ktos ma reaktor PS albo inny, gdzie mial/ma podobne problemy o jakies sugestie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2.Zdarza mi się to czasem i akurat walczyłem z tym 2 dni,ale jest dobrze po oczyszczeniu elektrozaworu.Najgorzej jak się dostanie do niego woda,wtedy ten problem występuje a jest to możliwe przy zmianie butli.Wywaliło mi nieraz całą zawartość kolumny mieszającej,ale nie ma to większego wpływu na skok Kh.

3.Jeżeli jest rurka wylotu podpięta pod wlot to woda nie kręci się w kółko ? Jak to masz zrobione ? Moje Ph 7,78 rano do 8,1 wieczorem.Mam nawet kalkmikser,ale nie używam go bo nie zauważyłem problemów z niskim Ph.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AD.2 - prostym rozwiązaniem na to, jest założenie zaworu zwrotnego na linię zasilania CO2, wtedy woda nie cofnie sie do zaworu/butli (zakupilem zawory. ale jeszcze nie zalozylem)

Ad.3 - Rurka z wylotu z reaktora jest włożona do wlotu od odpieniacza - czyli w teorii napowietrza i odgazowuje odciek, ktory potem trafia do akwarium. Ale rurka z zasilaniem reaktora jest w innym miejscu zupelnie - nie przy wylocie z reaktora :) wiec, odciek nie kreci się w kółko.

Po wczorajszych testach z odpaleniem drugiego odpieniacza w celu napowietrzenia wody, wynik wyszedl troche inny niz ostatnio (jeszcze nie wiem dlaczego) mianowicie, bardzo dobrze zadzialalo to w nocy, nad ranem 2 dni z rzędu, PH wody spadło jedynie do 7,83 (zamiast 7,75-7,77 wcześniej) ale w dzień podbiło PH tylko do 7,95 (zamiast 8-8,03 wcześniej) - wydaje mi się, że może to ma mieć związek z tym, że w nocy wietrzę dom a w dzień przy tym upale wszystko jest pozamykane tylko klima chodzi, i o ile w nocy napowietrza wodę i usuwa co2, to w dzień efekt może być odwrotny.

Nie wiem jeszcze co myśleć o wywaleniu rurki za okno, bo po raz, przy tarasie gdzie byłby wlot powietrza, to aktualnie jest z 40 stopni i to bedzie trafialo do wody, a po 2 do okola mam pola, a to tez moze przy opryskach slabo wplywac na wode.

Na chwile obecna zostały mi jeszcze następujące pomysły, naturalnego poprawienia bilansu PH - o ile, faktycznie większość twierdzi że poziom 7,8-8,0 jest jak najbardziej akceptowalny, to tym samym te osoby twierdza, ze poziom 8,2-8,5 moze znaczaco przyspieszyc wzrost koralowców. Dlatego będę dążył do maksymalnego podbicia PH, bez konieczności lania czy sypania czegokolwiek, jeżeli przynajmniej to 7,8 będę utrzymywał. Zagadałem Norberta o ten jego sposób na podbicie PH - ale wiąże się to z prowadzeniem reaktora i "ballinga" w tym samym czasie - więc chwilowo walczę dalej.

Dzisiaj zmieniłem trochę system z wlotem odcieku do odpieniacza - założyłem, że może być taka sytuacja, że rurka, która jest we wlocie do odpieniacza, przy odgazowywaniu i zaciąganiu wody, może pobierać powietrze z wlotu do odpieniacza, tym samym ograniczając sprawność reaktora. Wyciągnąłem rurke z wlotu, zalozyłem na nia uciętą szyjkę od butelki i założyłem to na wlot odpieniacza. W tym wypadku na 100% rurka nie zaciągnie powietrza, a większość z odcieku i tak powinna być zasysana do odpieniacza.

Podobny patent zrobiłem z  rurką zasilającą reaktor, dałem ją bliżej powierzchni (ale tak żeby nie zaciągała powietrza przy pobieraniu wody) i załozyłem na nia odcieta szyjkę butelki, tak ze wystaje ona ponad wode. W momencie kiedy wlacza sie odgazowywanie - to powietrze razem z co2 z reaktora zamiast dostawac sie do wody akwariowej i mieszajac sie z nia, powinno miec krotszy kontak z woda i szybciej zostac uwalniane poza wodę (nie zakladam ze przyniesie to genialne wyniki, no ale 1min roboty - no i pomijam ze to co2 zostaje uwolnione do szafki, z ktorej bynajmniej na razie pobierane jest powietrze do obydwu odpieniaczy :)

Kolejny temat to wywalenie zasysania powietrza do odpieniaczy poza szafke z sumpem - moze troche lepsza jakosc powietrza bedzie bezposrednio w salonie, niz w szafce z malymi kratkami wentylacyjnymi ?

Podniose Kh - mysle o okolicach 9-10. Aktualnie mam kolo 8-8.5. Jako, ze wzrost KH pociaga za soba wzrost PH i w teorii nie ma negatywnych skutków a wrecz powinno to przyspieszyc kalcyfikacje koralowcow - to chyba warto sprobowac.

Po dzisiejszych testach zmienię jeszcze godziny pracy refugium, aktualnie (jako że mam tam koniki) to chodzi od 15 do 3 w nocy, ale przestawie od 20 do 8 rano.

Poza tym zostaje mi juz chyba tylko pomysl z zastosowaniem wiekszej kolumny odgazowujacej, bo mam ta mala 2,5L - a gdybym użył np. 7 litrowej, to mamy praktycznie 3x dłuższy kontakt wody z mediami - czyli też powinna być widoczna poprawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mem_phis napisał:

Podniose Kh - mysle o okolicach 9-10. Aktualnie mam kolo 8-8.5. Jako, ze wzrost KH pociaga za soba wzrost PH i w teorii nie ma negatywnych skutków a wrecz powinno to przyspieszyc kalcyfikacje koralowcow - to chyba warto sprobowac.

Raczej nie będzie to miało wpływu na zwiększoną kalcyfikację i pH też raczej nie podskoczy. Tu problemem nie jest stabilność, tylko spora ilość

 kwasu węglowego. Na pewno ograniczysz rozwój bakterii. One nie lubią wysokiego KH. W metodach probiotycznych utrzymuje się KH w granica 7-7.5.

2 godziny temu, mem_phis napisał:

Poza tym zostaje mi juz chyba tylko pomysl z zastosowaniem wiekszej kolumny odgazowujacej, bo mam ta mala 2,5L - a gdybym użył np. 7 litrowej, to mamy praktycznie 3x dłuższy kontakt wody z mediami - czyli też powinna być widoczna poprawa

Przetestowałem, łącznie mam 10 l dodatkowego zasypu w kolumnach odgazowujących i efekt na zmianę pH znikomy, praktycznie nie zauważalny dla sytemu. Jedyny plus to gęstszy odciek, co pozwala lać go mniej.

Prawie wszystko przerobiłem co opisujesz i nic nie dało zadowalającego efektu:(.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też odciek z reaktora mam włożony do wlotu pompy odpieniacza i po tym rozwiązaniu zauważyłem średni wzrost o jakieś 0,05 pH , zawsze coś.

Kolejny sposób w jaki podnoszę pH to wapno sodowe na zasysie powietrza, tutaj już zaobserwowałem wzrost o 0,10-0,15. Minus tego że idą za tym koszta i jakoś co 1,5-2 mies trzeba kupić kolejne opakowanie ;/

Ostatnio z racji upałów byłem zmuszony wywalić rurę za okno, bo pomimo rekuperacji w domu był spadek ph że nie mogłem przekroczyć 8 pH w dzień a w nocy 7,7 . Rura pomogła bo już utrzymuje 8,15/7,9 pH. Refugium przestawiłem od 20 do 12, aby jakoś minimalizować te nocno/poranne spadki.

Już brakuje mi pomysłów co zrobić aby podnieść pH nie komplikując sobie zbytnio życia. Ostatnie co mi przychodzi do głowy to doprowadzić kanał z rekuperacji bezpośrednio nad akwarium aby wiał na tafle wody, ale boje się że się narobie jak głupi, a na koncu wyjdzie że ugrałem kolejne 0,05 albo mniej.

Dodam jeszcze że na początku pracy mojego reaktora zasypałem go tylko złożem ARM extra corse i odciek był tragiczny, pompa aquatrendu musiała chodzić prawie na maxa aby utrzymać kh 7,5. Teraz mam przewagę Knopa i dodatek ARM i odciek jest w graniach 40 kh przy pH 6,2. Zastanawiam się czy w przyszłości całkowicie nie zasypać Knopem aby jeszcze bardziej zagęścić odciek i wtedy zmniejszę jeszcze bardziej obroty w pompie. A co do problemu z elektrozaworem to zawór zwrotny to mus. Kolejna sprawa to lepiej nie ufać elektrozaworowi i ustawić bąbelki tak aby leciały ciągle i utrzymywały w miarę stałe pH. Ja mam ciągle 6.20-6,27, elektrozawór kupiłem który gdy nie ma napięcia jest otwarty a jak dostanie sygnał się zamyka. Komputer ustawiłem że poniżej 6.20 elektrozawór się zamknie i śpię spokojnie. dodatkowo mam w szafce kamerę IP i nieraz patrze jaki odczyt ph jest i jak lecą bąbelki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, norbi2222 napisał:

Przetestowałem, łącznie mam 10 l dodatkowego zasypu w kolumnach odgazowujących i efekt na zmianę pH znikomy, praktycznie nie zauważalny dla sytemu. Jedyny plus to gęstszy odciek, co pozwala lać go mniej.

Dokładnie tak - ph nie zmienia się za wiele odcieku, ale leje się go mniej więc mniej zakwasza wode

 

6 godzin temu, cyli napisał:

Ostatnio z racji upałów byłem zmuszony wywalić rurę za okno

A jak to wplynelo na temp wody ?

Patrząc po wynikach z dnia dzisiejszego, to aktualnie o 24 mam 7.78 a wczoraj o 6 minimum miałem 7.83 :/ czyli albo za późno odpalilem drugi odpieniacz albo coś to jednak nie działa - w ciągu dnia po raz kolejny doszedłem jedynie do 7.95 :/

No nic, testuje dalej pomysły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.