Skocz do zawartości
Marecki Marek

Nadszedł czas na 820 litrów ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień 17 od startu.

W niedziele wsypalem piach z bakteriami od AF. Zrobiło się takie mleko że już byłem załamany bo nie było widać w ogóle skały. Za to dzisiaj wygląda to tak :

pojawił się delikatny osad na szybie malo widoczny.

Z ciekawości  zmierzyłem no3 i salifert pokazał 2,5

Resized_20210722_105926.jpeg

Resized_20210722_105935.jpeg

Resized_20210722_131654.jpeg

Edytowane przez Marecki Marek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zdecydowanie odradzam również kratki pod skałą / filarami .W późniejszym czasie będzie sprawiać tylko problemy ( ta kratka ) 

Także na gołe szkło i przysyp piaskiem .....

Zmętnienie po dodaniu piachu to normalne zjawisko i nie ma się czym przejmować , samo minie .Dobra cyrkulacja dozowanie bakterii i daj mu spokojnie się ustabilizować a  będzie dobrze ......i żadnych absorberów na no3 i po4  żeby Ci nie przyszło do głowy wsadzać bo ci to nigdy nie zaskoczy .Powodzenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kratki nie wyciągnę bo cala konstrukcja jest na niej sklejona. Szczerze mówiąc pierwsze słyszę zeby kratka sprawiała problemy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Marecki Marek napisał:

Kratki nie wyciągnę bo cala konstrukcja jest na niej sklejona. Szczerze mówiąc pierwsze słyszę zeby kratka sprawiała problemy. 

No to zobaczysz za jakiś czas ile będziesz tam miał syfu .......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pustych przestrzeniach kratki rastrowej jest idealne miejsce do osiadania detrytusu.

Konstrukcja seafrags? 

@mario 84 zerknij na wcześniejsze zdjęcie to inny rodzaj siatki. Płaska nie rastrowa... tu nie bardzo ma się gdzie i co osadzić. Wysokość kratki to 2-3 mm max...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Marecki Marek napisał:

Kratki nie wyciągnę bo cala konstrukcja jest na niej sklejona. Szczerze mówiąc pierwsze słyszę zeby kratka sprawiała problemy. 

Oczywiście że sprawia. Tworzą się swoiste komórki piasku, których nic nie ruszy, jak detrytus tam wpadnie, nie usuniesz go. Ślimak nie przekopie, ani rozgwiazda. Ale nie wygląda byś miał go na tyle grubo by tworzyły się strefy gnilne. Jeśli jesteś na etapie startu, wyciągnij je, inaczej będzie to trudny kompromis.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale dobrze pisze, za rok będziesz pisał na forum, że nie możesz zapanować nad PO4 i plagami. Wywal tą kratkę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chwialek napisał:

W pustych przestrzeniach kratki rastrowej jest idealne miejsce do osiadania detrytusu.

Konstrukcja seafrags? 

@mario 84 zerknij na wcześniejsze zdjęcie to inny rodzaj siatki. Płaska nie rastrowa... tu nie bardzo ma się gdzie i co osadzić. Wysokość kratki to 2-3 mm max...

Tak to konstrukcja seafrags. Dokladnie ona jest płaska. Jak znajdę zdjecie samej skały to wstawie.

Ale dla spokojnej głowy kratke wyciąłem ile się dało. Dzieki za rady bo później faktycznie mógłby być problem.

Edytowane przez Marecki Marek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Marecki Marek napisał:

Jak znajdę zdjecie samej skały to wstawie.

https://nano-reef.pl/uploads/monthly_2021_06/20210630_012221.jpg.7b5180a236cf82d2351ad095bc6809f8.jpg

na zbliżeniu widać kratkę... sam pewnie też by ją wyciął tyle ile się da. Profilaktycznie...

Czy psociła by w przyszłości tak jak typowe kratki rastrowe nie mam już takiej pewności. Ona jest płaska, detrytusu w niej siądzie tyle co w piasku. Oczka też ma większe niż 1x1cm.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, chwialek napisał:

https://nano-reef.pl/uploads/monthly_2021_06/20210630_012221.jpg.7b5180a236cf82d2351ad095bc6809f8.jpg 394 kB · 0 pobrań

na zbliżeniu widać kratkę... sam pewnie też by ją wyciął tyle ile się da. Profilaktycznie...

Czy psociła by w przyszłości tak jak typowe kratki rastrowe nie mam już takiej pewności. Ona jest płaska, detrytusu w niej siądzie tyle co w piasku. Oczka też ma większe niż 1x1cm.

Myślę że masz rację :) Ale spokojnie można było filary postawić na gołym szkle i nic by się złego nie stało ;)

Obserwuje dalej zbiornik i życzę wytrwałości podczas dojrzewania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, mario 84 napisał:

Myślę że masz rację :) Ale spokojnie można było filary postawić na gołym szkle i nic by się złego nie stało ;)

Obserwuje dalej zbiornik i życzę wytrwałości podczas dojrzewania :)

Dzięki za rady ;) dla świętego spokoju obciąłem kratke ile się dało. 

Czytam dość długo to forum i jeszcze nie trafiłem na temat o tych kratkach. 

Tak że dziękuje jeszcze raz wszystkim za pomoc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 40

Tydzień temu wpuściłem 3 krewetki czyszczące i pojawiły się pierwsze okrzemki tylko pod małą lampą. 

2 dni temu założyłem już 1 maxspecta rsx r5 200 i okrzemki pojawiły się już na całym akwarium

Zasolenie 1.025

No3 - 2.5

Po4 - 0.279

Więcej póki co nie sprawdzam

 

Screenshot_20210815-095009_Gallery.jpg

Screenshot_20210815-094943_Gallery.jpg

Screenshot_20210815-095119_Gallery.jpg

Edytowane przez Marecki Marek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki musisz czymś karmic w pustym baniaku, bo sobie na razie tam nic nie znajdą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobają mi się takie starty. Wszystko od zera.

Pozwól, ze będę obserwował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 8/15/2021 at 8:51 AM, Marecki Marek said:

Dzień 40

Tydzień temu wpuściłem 3 krewetki czyszczące i pojawiły się pierwsze okrzemki tylko pod małą lampą. 

2 dni temu założyłem już 1 maxspecta rsx r5 200 i okrzemki pojawiły się już na całym akwarium

Zasolenie 1.025

No3 - 2.5

Po4 - 0.279

Więcej póki co nie sprawdzam

 

Screenshot_20210815-095009_Gallery.jpg

Screenshot_20210815-094943_Gallery.jpg

Screenshot_20210815-095119_Gallery.jpg

40 dzień i dopiero krewetki . W takim tempie to do emerytury dojdziesz zanim korale zaczniesz wpuszczać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja  za lałem w grudniu i  zero koralowców . Dziwne ?po prostu nie spieszę się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie nie wytrzymał. Czas się dłuży, nudno, nic się nie dzieje… Tylko, że niecierpliwość nie popłaca, co najwyżej sprzedawcom;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.08.2021 o 09:51, Marecki Marek napisał:

Tydzień temu wpuściłem 3 krewetki czyszczące i pojawiły się pierwsze okrzemki tylko pod małą lampą. 

Kiedy planujesz wpuścić kolejne życie? I co będzie pierwsze - ryby czy korale?

2 godziny temu, JerzyB napisał:

Ja  za lałem w grudniu i  zero koralowców . Dziwne ?po prostu nie spieszę się.

Tylko czy akwarium bez lub z minimalną ilością życia ma szanse dojrzewać? I nie mam tu na myśli zamknięcie się cyklu azotowego tylko wytworzenie się pełnej równowagi mikrobiologicznej i stabilnego ekosystemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Arek77 napisał:

Kiedy planujesz wpuścić kolejne życie? I co będzie pierwsze - ryby czy korale?

Tylko czy akwarium bez lub z minimalną ilością życia ma szanse dojrzewać? I nie mam tu na myśli zamknięcie się cyklu azotowego tylko wytworzenie się pełnej równowagi mikrobiologicznej i stabilnego ekosystemu. 

Życie będe wpuszczał za jakieś 2 tygodnie. Chodzi o to, że jeszcze nie mieszkam w tym domu i nie miałby kto karmić ryb. Małżonka wpada na chwilę tylko rzucić coś krewetkom. Od września juz bede tam mieszkał więc zaczne wprowadzać życie. Myśle ze po kilka korali i  ryb tygodniowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie było mnie tydzień w domu i padła mi automatyczna dolewka. Woda wyparowała tak że żona dopiero tej nocy usłyszała jak pompa zasysa powietrze. Teraz moje pytanie, jak dzisiaj wróce to wode ro dolewać stopniowo zeby zmniejszyć zasolenie? W jakim tempie? Czy od razu całość? To będzie jakieś 30-40 litrów. Dodam ze mam już parę korali i ryb, dobrze by było jakby się im nic nie stało.

Edytowane przez Marecki Marek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Marecki Marek napisał:

Witam. Nie było mnie tydzień w domu i padła mi automatyczna dolewka. Woda wyparowała tak że żona dopiero tej nocy usłyszała jak pompa zasysa powietrze. Teraz moje pytanie, jak dzisiaj wróce to wode ro dolewać stopniowo zeby zmniejszyć zasolenie? W jakim tempie? Czy od razu całość? To będzie jakieś 30-40 litrów. Dodam ze mam już parę korali i ryb, dobrze by było jakby się im nic nie stało.

Zależy jakiej pojemności masz komorę pompy .... u mnie będzie to z 7 litrów, z czego pompa wyłącza się przy ubytku ok 4 litrów.... przy 400 l w obiegu to 1% - w takim przypadku uzupełniłbym na 1 x. W Twoim przypadku dolanie 10-12 litròw RO nie wpłynie znacząco na zasolenie. Jeśli musisz dolać ponad 2% wody w obiegu  to faktycznie warto to rozbić na dwa razy ... np co 12godz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja opanowana. Po powrocie okazało się że nie było tak źle. Brakowało koło 15 litrów. Połowę juz wlałem. Resztę doleje jutro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.