Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

2 tygodnie temu uruchomiłem maleństwo na makroglony. Planuje trzymać tam tylko macroglony, zero korali, jakieś ślimaki, krabiki i z jedną lub dwie tyci małe rybki

Setup

Szkło: Aquael 30l

Filtr: Tidal 55

Światło: Chihiros WRGB30, ustawiona na 6500K

Media: AF Life Bio Fil + ovata tapicerksa

Podłoże: Caribsea Sand, Aragonit Korallen-Zucht, DIY Coral Gravel

Skała: AF Rock 3kg

Bakteria: Nyos

Dozowanie

Tropic Marin All In One - 2 ml dziennie

BA  Chaeto Gro - 2 krople dziennie

 

Start

50% wody z działającego akwarium na soli BT

Pierwsze kilka dni dowaliłem z karmieniem po dwa razy dziennie mrożonkami. Okrzemki ruszyły, wszędzie brązy, jak NO3 skoczyło na 50, to dałem trochę fito i Caulerpe prolifera. Fito ruszyło mocno, 2 dni później ładna zielona woda się zrobiła. Caulerpa też mocno ruszyła w ciągu jednej doby rosła po 2 cm. Co ciekawe rosła przez noc, w ciągu dnia nie zauważyłem przyrostów. Żeby w takim tempie korale chciały rosnąc :).  W ciągu 4 dni NO3 spadło z 50 do 2.5, na kolejny dzień salifert już nic nie pokazał. Dla mnie to szok. W ciągu 2 tygodni Kh spadło na 5, a Ca na 300,  Zrobiłem 80% podmianki na nowej solance i dałem ovatę. Wrzuciłem kilka kiełży i dalej czekam na rozwój sytuacji. Teraz karmie pyłkiem i fito małe życie i ovate wymieniam raz dziennie.

 

Film ze startu

Zdjęcia dostępne tutaj

https://drive.google.com/drive/folders/14JEQpBKBvUdIbCMUcCtDrhgu7k9m8BMZ

Do zabawy w makroglony zainspirował mnie ten koleś

https://www.reef2reef.com/ams/reef-of-the-month-may-2021-tigahboys-macroalgae-paradise.804/

szkoda, że mało ludzi interesuje się makroglonami i przez to ciężko z dostępem i różnorodnością glonów

 

 

IMG_20210527_192701.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, krzysiekob napisał:

2 tygodnie temu uruchomiłem maleństwo na makroglony. Planuje trzymać tam tylko macroglony, zero korali, jakieś ślimaki, krabiki i z jedną lub dwie tyci małe rybki

Może być ciekawe szkiełko:).

12 minut temu, krzysiekob napisał:

W ciągu 2 tygodni Kh spadło na 5, a Ca na 300, 

 

12 minut temu, krzysiekob napisał:

Planuje trzymać tam tylko macroglony, zero korali,

Jesteś pewny, że dobrze zmierzyłeć kH i Ca? Nie masz korali twardych to nie powinno być takiej konsumpcji wapnia i węglanów. Coś to musi być nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Może być ciekawe szkiełko:).

 

Jesteś pewny, że dobrze zmierzyłeć kH i Ca? Nie masz korali twardych to nie powinno być takiej konsumpcji wapnia i węglanów. Coś to musi być nie tak.

"świeżą" powierzchnia skały i piachu ma tendencję do wytrącania "kh i Ca" z wody i łączenia ich na swojej powierzchni, z tąd ta zmiana.

Edytowane przez Gr4b3Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, krzysiekob napisał:

szkoda, że mało ludzi interesuje się makroglonami i przez to ciężko z dostępem i różnorodnością glonów

Nie jesteś sam . U mnie też skacze kh i ca , ale ja mam więcej glonów . Na razie robię tylko podmiany co 2 tygodnie bo młody zbiornik , ale potem będą szły częstsze . Ja prócz glonów będę miał ukwiały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.05.2021 o 22:14, Arek77 napisał:

Jesteś pewny, że dobrze zmierzyłeć kH i Ca?

tak, myślę, że już umiem robić testy

W dniu 29.05.2021 o 20:51, Ariel napisał:

Nie jesteś sam . U mnie też skacze kh i ca , ale ja mam więcej glonów . Na razie robię tylko podmiany co 2 tygodnie bo młody zbiornik , ale potem będą szły częstsze . Ja prócz glonów będę miał ukwiały. 

@Arielmasz jakiś fotki swojego akwarium z glonami, albo wątek na forum ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, krzysiekob napisał:

masz jakiś fotki swojego akwarium z glonami, albo wątek na forum ?

Jakieś zdjęcia mam , ale tutaj nie mam nic o swoim baniaku . Aktualnie jest w trakcie zmian , będzie inna lampa i pompa cyrkulacyjna jest wymieniona . Raczej nic tu nie wstawię przez najbliższe 2-3 miesiące , bo mam dużo urlopu w najbliższych miesiącach i raczej nic nie będę nowego kupował . A prócz 4 rodzai glonów i 2 ukwiałów nic nie mam . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszła rybka Gobiodon histrio, glony Halimeda copiosa, Halymenia, Gracilaria oraz porcja piasku  z DSB w celu zasiedlenia drobnym życiem

i zaczynam dozować nyos nitrate+ w ilości 2 krople, to jakoś 0.28 ppm

po4 0.08

kh 8

a30_glony.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, krzysiekob napisał:

Doszła rybka Gobiodon histrio, glony Halimeda copiosa, Halymenia, Gracilaria oraz porcja piasku  z DSB w celu zasiedlenia drobnym życiem

i zaczynam dozować nyos nitrate+ w ilości 2 krople, to jakoś 0.28 ppm

po4 0.08

kh 8

a30_glony.jpg

Fajnie, będę obserwował z ciekawością. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem o halimedzie i jestem mocno zaskoczony faktem, że głównym budowniczym rafy jest własnie halimeda. Polecam artykuł

http://www.reefkeeping.com/issues/2004-04/nftt/index.php

To jest ciekawe "Healthy Halimeda that is properly calcifying will have segments that are somewhat rubbery but not spongy. This indicates production and deposit of aragonite crystals and is as reliable as any calcium and alkalinity test kits you can buy at the corner store." Z obserwacji czy gumowa czy gąbczasta można dowiedzieć się czy jest prawidłowa zawartość wapnia. Ja tego nie widzę. Może kiedyś się nauczę

U mnie Halimeda rośnie jak na drożdżach. Przy takim przyroście to niedługo będę miał własną produkcję piasku. Na zdjęciu widać przyrost. Jedno zdjęcie to jedna doba.

Kolega @Jacek56 odwiedził nas dziś z miernikiem PAR i od razu widać, dlaczego tak ładnie rośnie. 214 na środku wysokości szkła to całkiem sporo. Dzięki @Jacek56 za pomiar. 

parametry na dziś to kh: 8.3, Ca: 330, Mg: 1200

Doszedł też nowy soczyście zielony glonik codium prosto z fabryki glonów z Rumi

Testuje też wydajność glonów w pożeraniu po4 i no3. po4 zeszło z ciągu tygodnia z 0.08 na 0.05 a no3 codziennie dozuje po 0.4 ppm rano i następnego dnia przed kolejnym dozowaniem jest mniej niż 0.1 ppm

halimeda_przyrost.png

1200_IMG-0739.jpg

1200_IMG_0743.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne zdjęcia , ja sporo pozmieniałem w baniaku . I sporo zrąbałem, a teraz czekam na poprawę . Trzymam kciuki , bo nie typowy baniak . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest moc, a jak dołożysz tubki będzie moc i ogień. :) 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, krzysiekob napisał:

 

Z ciekawszych wydarzeń to obiektywem makro takiego cośka trafiłem. Pełno takich na szybie siedzi

https://drive.google.com/file/d/1Lw5UBCqljYpoKA_ogXrdhO0PU0rzD-UF/view

Mała meduza.

Z rodziny Hydroidów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcie z pomiaru PAR :) - pierwsza moja myśl "Dozuje CO2 do glonów?... ciekawe...":o:D


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i elegancko, trochę czasu i będzie miodzio, czyli dzień jak co dzień.:D

 Krzysztof, jako stary morski baca wiesz przecież,  że plagi najpierw przyjdą, a później i tak sobie pójdą.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i elegancko, trochę czasu i będzie miodzio, czyli dzień jak co dzień.[emoji3]
 Krzysztof, jako stary morski baca wiesz przecież,  że plagi najpierw przyjdą, a później i tak sobie pójdą.
W tym troszkę większym akwarium z miękasami to czekałem 2 lata aż cyjano sobie pójdzie. I sobie poszło.
Oby tym razem było krócej.
Moja armia żołnierzy do walki z plagami rośnie powoli w siłę. Film z ręki, trochę trzęsie. Ale widać jak już ciężko kiełże pracują



Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, krzysiekob napisał:

W tym troszkę większym akwarium z miękasami to czekałem 2 lata aż cyjano sobie pójdzie. I sobie poszło.

no to mnie pocieszyłeś :) - ja znalazłem mała plamkę i póki co spokój, ale od czegoś się zazwyczaj zaczyna 

dużo tego miałeś ?

 

-----edit

jeśli to tyle co na fotkach to dramatu nie było

Edytowane przez lukas79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no to mnie pocieszyłeś [emoji4] - ja znalazłem mała plamkę i póki co spokój, ale od czegoś się zazwyczaj zaczyna 
dużo tego miałeś ?
 
-----edit
jeśli to tyle co na fotkach to dramatu nie było
Tylko na piasku bo może dlatego że piasek miałem suchy. Na skale nie było bo skala z poprzedniego akwarium. Czyli moczona już jest 6 lat, może na takiej żywej skale cyjano nie ma szans.
piasek odciagalem sumienie przy podmiankach. Piasek czasami płukałem i spowrotem do akwa.

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no mi na skale się plamka zrobiła, skała sucha  (przy szczepce, którą przytargałem) - nie wiem czy zbieg okoliczności i czy można przytargać cyjano

w piachu to nie ma szans na najmniejszą plamkę, ślimaki z babką to przerzucają na dobę 128x

piach niby żywy, ale co tam może być żywego, jak to rok pewnie w worze leżało....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.06.2021 o 17:57, krzysiekob napisał:

W tym troszkę większym akwarium z miękasami to czekałem 2 lata aż cyjano sobie pójdzie. I sobie poszło.
Oby tym razem było krócej.
Moja armia żołnierzy do walki z plagami rośnie powoli w siłę. Film z ręki, trochę trzęsie. Ale widać jak już ciężko kiełże pracują

 

 


Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka
 

 

 

Krzysiek widłonogi z ręki wpuszczałeś? też ich tam niemało.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Krzysiek widłonogi z ręki wpuszczałeś? też ich tam niemało.
Z ręki nie. Musiały przejść z glonami. Tak jak kiełże. Kiełże mają fajny patent na zawracanie, robią fikołka przez grzbiet [emoji846]


Codziennie daje fito i tak wygląda szyba po tygodniu
https://drive.google.com/file/d/19mBbofU0B-aUOKlrFjOry8GS5U2-vNdE/view?usp=drivesdk

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super zdjęcie. Tu z kolei równonogi (chyba) widać. Te białoróżowe kulki to nie wiem co to, niewyraźne. na rurówki spirorbis nie wygląda.

Super foods dla korali i ryb.

PS. Zazwyczaj takich małych akwariów nie przeglądam, ale to dodaję do obserwowanych ze względu zooplankton.

Jeszcze pytanie o dno. Nakruszyłeś szkieletów po 700-ce?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Super zdjęcie. Tu z kolei równonogi (chyba) widać. Te białoróżowe kulki to nie wiem co to, niewyraźne. na rurówki spirorbis nie wygląda.
Super foods dla korali i ryb.
PS. Zazwyczaj takich małych akwariów nie przeglądam, ale to dodaję do obserwowanych ze względu zooplankton.
Jeszcze pytanie o dno. Nakruszyłeś szkieletów po 700-ce?
Cały piasek z 700 l akwarium wysuszylem, puściłem przez sita różnej grubości i mam 4 frakcje. Ten najgrubszy gruz to głównie seriatopory i muszle po małych nasariusach. Nasariusy chyba wargacz wykończył a reszta gruzu sama się zrobiła bo ręki nie przykładałem do tego.

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie co po czasie powiesz o af rock ;)
Jednak dostępność "fajnej skały" drastycznie spada i niedługo trzeba będzie wybierać brandowaną ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.