Skocz do zawartości
katani

Nowe lampy

Rekomendowane odpowiedzi

Luźny temat zapodaję pod dyskusję.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zmianą lamp. Nie, żeby moje źle świeciły, albo, żeby korale pod nimi źle rosły. Ale dobre jest wrogiem lepszego.

Może da się lepiej?

Chcesz zmienić oświetlenie w swoim akwarium lub niedawno zmieniłeś. Powiedzmy, że budżet cię nie ogranicza i nie musisz kierować się ceną. Możesz spełnić swoje zachcianki. Co zawiśnie nad twoim baniakiem?

Mój zbiornik - z dominacją SPS 120x70x65h. Pożądane cechy: Cisza, dobry rozkład światła po dużej powierzchni... Nic nie sugeruję, żadnej marki ani modelu. Ciekaw jestem waszych opinii.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja gdybym miał teraz kupić to pewnie zdecydował bym się na belki Orpheka . Takie ze sterowaniem , ma ktoś ?

Pozdrawiam

 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli chodzi o mnie to przymieżam się wrucić do mojej starej 400, tak myślałem nad lampami i padło na 2× Red sea 160s lub 90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz Philipsy, ja także. 

 

Jak szalec i ma byc dobrze doswietlone to:

1. A'la Grzesiek Grebosz, on ma co prawda 80 głębokości, ale 8 x xr15 g4 i g5 robi robote;-)

2. Hybryda ATI 3x75 plus 4x54 plus dwie belki 120cm blue np Orpheka

3. 2x ATI Straton Pro

4. Radion trochę lepszy, ale mogą być też hydry : 4 x 64hd w poprzek lub 6 x 32hd

5. Klasyka - 8/10x54W T5 :-)

6. Jeśli cisza to jeszcze 2x Alpha PS

Edytowane przez Pauollo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz że czasem sama zmiana oświetlenia może wpłynąć na zbiornik, można  zrobić to stopniowo czemu nie.

Tylko też  pytanie jeśli jest dobrze to po co zmiana lampy? dla oka ludzkiego czy zeczywiscie dla zwierząt w celu poprawienia wzrostu korali wybarwienia etc..

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądając filmy i czytając różne fora dużo ludzi jedzie na orphek'ach i radionach od EcoTech. Ponoć te lampy robią robotę przy wymagających koralowcach. Ja mam maxspect'a mj-l165 blue nad moim akwarium i jak narazie jestem zadowolony, chodź sambym sprawdził czy byłaby jakas różnica wielka w przyrostach i wybarwieniu przy innych lampach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie ograniczał budżet? Twoje oczekiwania co do cech są bardzo podobne do moich.

Top 1 to zalepienie każdego skrawka powierzchni nad akwarium Orphekami icon i ich praca na 20-30% w zależności ile rzeczywiście światła wystarczy. Ogromna tafla, możliwość skonfigurowania barwy etc. Przy ograniczeniu mocy pewnie by wiatrak nie działał bo radiator dobry mają. 

Moje alphy, radiony, hydry etc mają trochę mniejszą powierzchnię i diody są skupione - więc i tafla nie jest tak duża jak na t5 czy pełnej tafli orphek. Więc przy ich cenie to nawalenie X sztuk, żeby wypełnić taflę wyjdzie kompletnie nieekonomicznie , to już nie kwestia nieograniczonego budżetu, a rozsądku. 
Stratnom jakoś nie ufam, fizycznie tam jest sporo wat, a powierzchnia radiatora śmieszna... coś czuję, że tam bez wiedzy użytkownika zmniejsza się moc wg odczytu termistora... ale wpisują się w Twoje oczekiwania + za estetykę. 
T5 cicho nie będzie, bezobsługowo nie będzie, wyciągnięcie wieczornego popu bez dodania ledów też niemożliwe... ale przynajmniej nie ma wątpliwości, że acry poszybują ku światłu. 
Maxpect JUMP akurat pasuje mi barwą, i to pewnie byłby mój drugi wybór po Alphach (w ramach mojego budżetu) - np 8szt nad 500L - też tafla duża, ale tam regulacja barwy trochę mniej plastyczna. 

A tak serio - lepsze jest wrogiem dobrego... w totka wygrałeś? Masz stabilne lampy, ciche, spora tafla, sprawdzone w boju... czego szukasz? Problemów?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, JerzyB napisał:

Ja gdybym miał teraz kupić to pewnie zdecydował bym się na belki Orpeka . Takie ze sterowaniem , ma ktoś ?

Belki - bardzo fajna sprawa, ale jak dla mnie to tylko jako dodatek do iCON'a. Sterownik miałem tylko przez chwilę bo okazało się że nie współpracuje z moimi aktualnymi belkami, natomiast podłączyłem dla testu z moimi poprzednimi krótszymi BARami i bardzo fajnie się nimi sterowało. Ogólnie rzecz biorąc kupując sterownik trzeba od razu zakupić go w zestawie z dedykowanymi do niego belkami.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat u na wałkowany na forum  jakieś 14-15 lat temu , ale kusi   -   LEP . 

Wzrost koralowców pod diodą elektroluminescencyjną i plazmą elektroluminescencyjną: porównanie między rodzinami (reefs.com)

Bardziej z przyziemnych - Gravity (Holandia ) bodajże  ale mieszają z T5 ale to dla farm do wzrostu raczej za oceanem kombinują j , z tego co kiedyś gdzieś wyczytałem ,ale mogę się mylić 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, R3BEL napisał:

Belki - bardzo fajna sprawa, ale jak dla mnie to tylko jako dodatek do iCON'a. Sterownik miałem tylko przez chwilę bo okazało się że nie współpracuje z moimi aktualnymi belkami, natomiast podłączyłem dla testu z moimi poprzednimi krótszymi BARami i bardzo fajnie się nimi sterowało. Ogólnie rzecz biorąc kupując sterownik trzeba od razu zakupić go w zestawie z dedykowanymi do niego belkami.

Czy Orphek ma belki 150cm , jeśli tak to jakiej mocy ?

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sagerrak1 napisał:

w totka wygrałeś?

Chciałbym, ale niestety nie. Awansu na prezesa państwowej firmy też niestety nie.

Celowo wrzucam usunięcie kryterium budżetowego, bo wtedy każdy wrzucałby to, co może a nie co by chciał. Chciałbym jeździć Porsche, jeżdżę fordem. Co nie znaczy, że na Porsche nie zerkam.

1 godzinę temu, Sagerrak1 napisał:

Masz stabilne lampy, ciche, spora tafla, sprawdzone w boju...

To wszystko prawda, lampy świecą bez zarzutu, grzyby nawet można ususzyć. Ale kilka razy już miałem, że przyniosłem od kogoś korala, widziałem jak u kogoś wygląda i po wsadzeniu do siebie nie wyglądał tak super-duper-czarodziejsko.

Z drugiej strony, Radiony G5 można trafić po 2-2.5k, Orpheki v4 są na OLX za 3200. Za swoje lampy pewnie z 5-6k też bym wziął. Do T5 nie chcę wracać.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ruszyć w końcu 4 litery i skończyć własne DIY

2. ATI SUNPOWER T5

3. ATI STRATON - bez podawania wersji, przyglądałbym sie zwykłej i pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem pół roku temu podobny dylemat , z T5 zmieniłem na ATI STRATON PRO 2 sztuki i nie żałuję


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sith114 napisał:

1. Ruszyć w końcu 4 litery i skończyć własne DIY

2. ATI SUNPOWER T5

3. ATI STRATON - bez podawania wersji, przyglądałbym sie zwykłej i pro.

Jeszcze masz  swoją  w proszku ? U mnie wisi DIY 500W w ledach + 4X80W świetlówki .

Ładna ta ATI STRATON

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, JerzyB napisał:

Jeszcze masz  swoją  w proszku ? U mnie wisi DIY 500W w ledach + 4X80W świetlówki .

Ładna ta ATI STRATON

Prawdopodobnie na poczatku 2024 odpale szczepkarium i tam bede testował ledy ;)
Wiec jest szansa ze potem led pojdzie nad akwa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, katani napisał:

To wszystko prawda, lampy świecą bez zarzutu, grzyby nawet można ususzyć. Ale kilka razy już miałem, że przyniosłem od kogoś korala, widziałem jak u kogoś wygląda i po wsadzeniu do siebie nie wyglądał tak super-duper-czarodziejsko.

Gdzieś tam już poruszaliśmy ten temat, każdy tak miał. Po I primo chemia wody w każdym zbiorniku inna, po II primo wydaje mi się, że jednak T5 wyciągają wszystkie mega kolorki. Ja postawiłbym tym razem na lampę 100% T5. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 4x Alphę od PS i jest mega, światło bardzo zbliżone do T5,  dobrze rozproszone. Przy wymiarze 280cm x 100cm x 65cm (h) przy dnie 190 PAR, w połowie wysokości akwarium 300 PAR, przy powierzchni 500-600. Idą na 90%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, sith114 napisał:

3. ATI STRATON - bez podawania wersji, przyglądałbym sie zwykłej i pro.

tych pro jakoś wcześniej nie widziałem. Natomiast co do stratonów zastanawia mnie jedno...

Moje Philispsy ważą po... kilkanaście kg każdy. Mają duży radiator. Latem są mocno ciepłe, może nie gorące, ale mocno ciepłe a PAR nie spada.

...i teraz... jeśli te stratony mają niecałe 1.5cm, płaską powierzchnię i 225W mocy przy powierzchni 47x47cm i są całkiem płaskie, to jak oddają ciepło... I czy ich przy wyższej temperaturze nie przycina.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

bardzo ciekawi mnie ten wątek, Wasze opinie i życzenia. Sam powoli przymierzam sie do zmiany oświetlenia. Podane przez Was modele sprawdzam w sklepach, analizuję pod własnym kątem. Zastanawiam się tylko, dlaczego nikt nie wspomniał jeszcze o lampach Reef Flare. Póki co życzyłbym sobie Reef Flare Pro BLUE M Black 130 W . Mam blisko do Bydgoszczy i serwis praktycznie pod ręką. 

U kolegi świecą starsze modele i bardzo sobie je chwali. 

Czy ktoś z Was ma doświadczenia z Reef Flare?

 

Pozdrawiam,

Rafal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

tych pro jakoś wcześniej nie widziałem. Natomiast co do stratonów zastanawia mnie jedno...

Moje Philispsy ważą po... kilkanaście kg każdy. Mają duży radiator. Latem są mocno ciepłe, może nie gorące, ale mocno ciepłe a PAR nie spada.

...i teraz... jeśli te stratony mają niecałe 1.5cm, płaską powierzchnię i 225W mocy przy powierzchni 47x47cm i są całkiem płaskie, to jak oddają ciepło... I czy ich przy wyższej temperaturze nie przycina.

Też się zastanawiam  jak z tem. tych lamp? U mnie radiator 150x20X2,5cm. + 5 wentylatorów , a tem. dochodzi do 50' . Ledy ustawione na około 300W. Może ma ktoś tą lampę ?

 

Screenshot_2023-11-11-10-27-23-817_com.android.chrome.jpg

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Reef flare z chęcią posłuchałbym opini ludzi którzy kupili je i testują dłuższy czas, bo większość recenzji to ludzie co nagrywają na YouTube a wtedy żadko można usłyszeć rzetelną opinię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.2c7ff551b05e068fbd5ac9a1f81dad4e.png


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem reef flary Pro w rozmiarze L. Używałem je prawie 2 lata. Pod Alphami mam dużo większe zużycie ballinga oraz oświetloną większą powierzchnię. No i nie męczą tak oczu. W reef flarach wentylatory włączały się przy ponad 55 stopniach, Alphy pasywnie mają 60. Teraz mam zrobioną obudowę na lampę, dałem od góry wentylator 90mm i w szczycie mam max 42 stopnie na lampach.

W reef flare apka wygodniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nad 60x50x50 wiszą 2x Prime 16 Hd i Radion xr15 g6 blue. Moje obserwacje: 

Prime 
+
 Personalizacja 

Bliki 

Hałas - powyżej 30 W lampa huczy, padają wiatraki i topią się soczewki 

Słabe pokrycie 

Radion jest w miarę cichy nawet na 100%, pokrycie jest po prostu fenomenalne. Na minus apka Mobius i wali po oczach, konieczna jest korona albo przynajmniej osłona. Jakbym decydował się drugi raz wybrałbym Xr30. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, katani napisał:

tych pro jakoś wcześniej nie widziałem. Natomiast co do stratonów zastanawia mnie jedno...

Moje Philispsy ważą po... kilkanaście kg każdy. Mają duży radiator. Latem są mocno ciepłe, może nie gorące, ale mocno ciepłe a PAR nie spada.

...i teraz... jeśli te stratony mają niecałe 1.5cm, płaską powierzchnię i 225W mocy przy powierzchni 47x47cm i są całkiem płaskie, to jak oddają ciepło... I czy ich przy wyższej temperaturze nie przycina.

Stratony przycina ;) latem na 100% ludzie na to narzekali na amerykanskich forach grupach. Ale jaki był spadek i przy jakich temp w pomieszczeniu tego juz nie pamietam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.