Skocz do zawartości
Włodzimierz

Jest tak a będzie tak.

Rekomendowane odpowiedzi

Włodek ale ty wg mnie nie możesz mieć pewności jaki masz poziom fosforanów i azotanów stosując takie testy,może piasek czysty ale PO4 i NO3 chyba nie bardzo


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy, zobaczymy. Za tydzień powinno być widać efekty.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie fajnym wskaźnikiem czystości wody są korale miękkie np xenia , gdy woda jest bardzo czysta xenia znika , tak samo dzieje się z LPS sami , nie ma błotka nie ma życia , od takie moje luźne przemyślenia.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WŁODEK powodzenia,Tester bardzo przyjemny gość z zająca,tylko nie licz że wyżre wszystko do gołej skały,przynajmniej u mnie kiedyś miał wypas ale okazało się że to nie to,zwalał wszystko i zostawiał za sobą maleńki meszek,tak jak by dbał żeby coś odrosło pozdrawiam Grzegorz


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na glony trzeba chyba po prostu czasu, a niektóre są wstanie przetrwać przy stężeniu fosforanów niższym niż wymagają tego SPS-y.

BTW, co to są "nutrienty"?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nutrienty po polsku składniki odżywcze.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ulubiony temat glony :-) aż ciekawi mnie do jakichdojdziecie wniosków.

Moja podpowiedź zerowe no3 i po4 nic nie da :-)

:smoke:

ps. jedno pytanie czy wszystkie pompy masz skierowane do góry ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qlfon świadkiem, mi też hgw czego wywaliło swojego czasu glonami, walczyłem , walczyłem i..... kupiłem borsuka. :whistle:

AVE :coffee:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snake, pompy skierowane w toń.

Borsuka mam i Salariasa też.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snake, rozwiń temat, bo mnie bardzo ciekawi.

Obstawiam bakterie, konkretnie jakiś upierdliwy szczep rozkładający białka szybciej niż woda obiegnie system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, Włodziu a przypomnij mi jaką sól masz ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się wypowiadał, bo sam zmieniłem na uboższą, ale jodu leję i leję i widzę, że im więcej leję, tym jest lepiej, hej,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO ja właśnie u siebie po bogatej miałem wysyp, i jak później za radą kolegów pomieszałem z ubogą... wsio wróciło do normy.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to czekałem na rozwiązanie zagadki :-)

Z ciekawostek powiem że te glony występowały u mnie przy dużym przepływie wody, głównie tam gdzie były skierowane pompy.

Po zmianie kierunku cyrkulacji glony znikały , nadal czekam na rozwiązanie zagadki . :whistle:

ps. detrytus zawsze się gromadzi w glonach bo nie ma jak się wydostać . (błędne koło)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naszym hobby tak już jest , że czasami szukamy ,szukamy , szukamy i z regóły nie tam gdzie trzeba :) , w moim przypadku była to właśnie sól KZ z wadliwej dostawy , po zmianie soli na ATI glony w przeciągu miesiąca zrobiły całkowity odwrót i do dzisiaj w zbiorniku jest czysto.

Czasami warto wszystko przeanalizować nawet tam gdzie wydaje nam się , że wszystko jest ok :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale glony nie żywią się nierozłożoną materią. Jakieś cholerstwo musi ją rozkładać w szybkim tempie.

w dwóch przypadkach:

jeden dużo organiki i mało produktów końcowych

drugi mało organiki i dużo produktów końcowych

efekty mogą być niesamowite, ale... zależą od... oświetlenia :smoke:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól obecnie używana to Kent. Zbiornik był zalany na Kencie - 25 kg + TM BA - 8 kg. Potem kilka podmianek na TM BA a teraz już całe wiaderko Kenta.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek , a korale w końcu zaczęły rosnąć pod ledami ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie fajnym wskaźnikiem czystości wody są korale miękkie np xenia , gdy woda jest bardzo czysta xenia znika , tak samo dzieje się z LPS sami , nie ma błotka nie ma życia , od takie moje luźne przemyślenia.

haha kompletna bzdura! z tą ksenia i LPS'ami, soorki ale wałkujemy tu jakieś "stereotypy" jednym xenia rośnie, a innym nie! u mnie przy SPS'ach rosnących i jasnych (nie brązowych) np seriatopory - majtkowo różowe, acra pięknie żółta... xenia rośnie i ma się wspaniale...

i też mam miejsce wyhodowanych glonków - szyba, której nie czyściłem... wszędzie jest czysto (skała, piach, pompy, itd) jedno poletko... rośnie owszem ale jak zostanie zeskrobany kawałek do czystej szyby to nie odrasta... i PO4 i NO3 to chyba tu nic nie mają do gadania bo są niewykrywalne i w odróżnieniu do Włodka, to testy Saliferta są, więc chyba nie napiszecie, że... Tyle, że popieram zdanie Włodka każdy test jest tak dobry jak... a wszystkie są do... więc po co przepłacać!

Wydaje mi się, że i to co napisałeś Włodku ma duży sens - odnośnie przedawkowania mikroelementów... u mnie się lunęło komuś Grotecha i wio... urosło (ta butla ma w składzie żelazo np.) Na rafie przy zerowych fosforanach i azotanach też glony rosną i to o wiele intensywniej niż w niejednym akwa... przecież tak wiele zwierząt rafowych to roślinożercy... co oni by jedli jakby teoria była prawdziwa???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fal, z koralami jest różnie. Jedne szczepki mają nawet 0,5 mm.:w00t: przyrostu dobowego a inne nawet nie drgnęły. A Montipora digitata centralnie ustawiona pod jedną z lamp nie rośnie wcale :thumbdown: . Ale kolor czerwony trzyma.

A Xenia rośnie słabo, w zasadzie wegetuje.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek co tam w zbiorniku słychać , korale rosną ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobne klopoty i z miejsca przestalem dozowac cokolwiek, rowniez zrezygnowalem z soli bez NaCl, zreszta kilka tygodni nie robilem podmianek. Jakos zeszly, choc te brazowe sztywniaczki sa wytrzymale.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.