Skocz do zawartości
Qlfon

Projekt Nautilus [480l w systemie]

Rekomendowane odpowiedzi

No to przyszła i pora na mnie. (w końcu)

Może nie trwało to tyle co 20 tys mil podwodnej żeglugi ale od likwidacji słodkowodnego 600l d250b9ca24065597gen.jpg)

baniaka z pielęgnicami z płd. Ameryki upłynęło jakieś 8 miesięcy poświęcone na zbierania sprzętu, opinii, zawracanie Wam głowy (głownie w wątku http://nano-reef.pl/...nia-w-lublinie/) i inne takie.

Od jakiegoś czasu baniak stał już w domu dzięki pomocy Tofika, który go skleił, DarkaB30, który go przywiózł i Olka który razem z DarkiemB30 pomógł go wnieśćsmile.gif

po tym jak wylądował w pokoju wyglądał tak:

8e12313a0e226a54gen.jpg

Wstępnie miał stanąć na stelażu z poniższego zdjęcia ale jego wysokość została słusznie zakwestionowana:)

ed5c900e61c1a296gen.jpg

Po przeróbkach wygląda następująco:

25cfca04536682eagen.jpg

Dziś odwiedził mnie Olek i mniej więcej powiedział o co chodzi z klejeniem hydrauliki, zadanie było proste: zamienić to:

b9f00ca82ffaf18fgen.jpg

w działający system:) PO kilku kawach, zmarnowanym jednym łuku 90 st. Kilku źle przyciętych odcinkach rur wygląda na to że mam to za sobą:

e4c17e7e673b5416gen.jpg

451b2b92b16ae1f6gen.jpg

6dcc27fa644a58cdgen.jpg

a2dea000ed3f04e5gen.jpg

Jutro próba wody ( w zakresie komin, rury, sump)

Dla ciekawskich:

Wymiary baniaka: 90x90x55 by Tofik, sump: 70x50x40 - Arglass Lublin

Hydraulika zrzut i rewizja 25mm, powrót 20mm

Na zrzucie zawór bramowy

Pompa obiegowa: Eheim Compact 3000+

Odpieniacz made by DarekB30 kopia BK mini 200 na Tunze Hydrofoamer

Dwa filtry przepływowe made by Gienek zasilane 2xNJ 1200

Komputer sterujący całością Arm by Mufti z elektrodami Hydrometu

Cyrkulacja 3x Tunze 6055 z kontrolerem 6095 + Tunze Nano Wavebox

Pierwsza sól: Instant Ocean

Oświetlenie (i tu największy szok nawet dla mnie: BP 140W XM Master + 6x39W T5 w lampie DIY (BTW: gdzie najtaniej kupię bebechy do takiej lampy - stateczniki, oprawki, odbłyśniki) na profilach alu.

Na dziś chyba tyle wystarczy, teraz już powinno iść z górki:) Baniak głownie pod LPS, miękkie, SPS może jak złapię bakcyla i będę wiedział ze to ogarniam. Nie ukrywam, że odkąd to wszystko zaczęło nabierać realnych kształtów obleciał mnie cykor:)

Uff, oby dalej:)

Edytowane przez Qlfon (wyświetl historię edycji)

Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladnie sie zapowiada, tylko zbiornik o takich wymiarach to mogl DarekB30 sam wniesc a nie jeszcze Olka fatygowac! :thumbup:

Swoja droga to ciekaw jestem, jak zrzut 25 bedzie wyrabial przy pompie 3000 l/h. Moze zawor nie bedzie potrzebny...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładny projekt będę śledził wątek :)

PS a obecnego akwarium nie chciałeś przerobić na morskie??


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie będzie wyrabiał, bo w moim pudełku przelewowym jest co prawda przelot 32mm, ale że to chińszczyzna, to śr. wew. tam gdzie przechodzi przez plexę ma taką jak przelot 25mm. Przepływ jest ~1000l/h tak na oko, bo nie mam jak tego zmierzyć, ale NJ3000 jest skręcone na min, co daje ~1500l/h i jeszcze muszę ją stłamsić zaworem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kubaaas: metoda filtracji to pewnie będzie berlin. Pellet się trochę obawiam, ale coraz chętniej czytam o VSV i zaczyna mi się to podobać. Skały wrzucę pewnie coś około 50kg i nie ukrywam, że Twój wątek z aquascapingiem mi sporo pomoże w tym co chcę uzyskać:)

@Stani: Olka sam wzywałem, nie jestem pewien czy Darek sam nie zniósł tego od Tofika, więc nie chciałem nadużywać jego dobrego serca i żelaznych mięśni;) Co po średnicy zrzutu i wydajności pompy: priorytetem jest cisza więc albo skręcę pompę albo będę kombinował zaworem. Do tego odpieniacza co mam wg. autora większa wydajność pompy nie jest potrzebna.

@ejerzyk: zobaczy co będzie,d zis postaram się zalać komin i zobaczyć czy muszę to robić od nowa czy może mam farta początkującego:)

@lukasz.s4: niestety słodki baniak po pierwsze przerósłby mnie chyba finansowo, po drugie stelaż który miałem pod nim był totalnie niekompatybilny z jakimkolwiek sumpem czy odpieniaczem, po trzecie nie miałem tam komina. W wątku który podałem w pierwszym poście jest opis tego problemu i forum zgodnie orzekło, że nie ma co kombinować tylko zacząć od zera. No i teraz Ojciec ma piękne akwarium za free:)

Co do wymiarów baniaka: niestety nie przemyślałem tego do końca i 90cm to zbyt mało - ciężko jest dobrać lampę na T5 która byłaby odpowiednio krótka. Bodajże tylko Powermodule nie jest dłuższy. Nawet belki Hagena są dłuższe. Zostaje DIY a i to będzie na styk bo 39W T5 z oprawkami bryzgoszczelnymi będzie miała 89cm...

Pytanie o sklep z dobrymi cenami do T5 nadal aktualne:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym jako oswietlenie widzial tutaj pojedynczy klosz tyu lumenarc albo lumenbright. N.p. taki : http://www.bioaquatek.com/lang-pl/77-lumen-bright-single-end-pendant.html z 250W lub 400W 20000K zarnikiem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba: wiem, myślałem o tym ale ponieważ nad akwa nie będzie wysokiej zabudowy a akwa stoi w salonie "takie coś" (cyt. za Małżonką) odpadło w przedbiegach:( U Skiby wdziałem tak zrobione akwa ale On to ma u siebie w pokoju/sklepie i to nie razi tak bardzo. A jak Twoja zabudowa góry? Skończona?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to się dzieje widzę :D powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba: wiem, myślałem o ty ale ponieważ nad akwa nie będzie wysokiej zabudowy a akwa stoi w salonie "takie coś" (cyt. za Małżonką) odpadło w przedbiegach:( U Skiby wdziałem tak zrobione akwa ale On to ma u siebie w pokoju/sklepie i to nie razi tak bardzo. A jak Twoja zabudowa góry? Skończona?

Nie skonczona :). Musi jeszcze cos zostac do zrobienia bo byloby nudno. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio widziałem hqi bez zabudowy w sklepie akwarium wąskie i mimo wszystko nie mogłem powiedzieć ani jednego słowa typu korona obowiązkowa a przy tej szerokości myśle że nawet by brakło albo na styk.

Szkoda że nie poszedłeś w hqi 250w+4x24w t5 imo bardzo fajny projekcik będę go uważnie obserwować bo ostatnio brakuje mi takich baniaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ben_sage: byłem b. blisko Spectry Giesemanna 1x400W+4x24W T5 ale przeraziła mnie ilość ciepła. Zacznę od BP140W XM +6x39T5 - zobaczymy co się będzie działo. Komin sprawdziłem dzisiaj - nic nie cieknie, teraz elektryka do końca tygodnia i największy problem: jak się do tego dostać. Akwarium stoi w takim miejscu:

f83103f7a7ee5c82gen.jpg

i jak widać dostęp do niego ograniczają dwie części tej samej kanapy. Mój wstępny projekt zakłada front i prawy bok szafki zrobić na prowadnicach do szuflad z pełnym wysuwem tak by bok wysuwał się przed lewą kanapę a przód przed prawą kanapę. mam nadzieję, ze to jest jasne. Ale boję się że pomimo dosyć solidnej konstrukcji stelaża i szafki (pełne plecy, podwójny blat na wierzchu) ta kosntrukcja będzie pracować co może utrudniać przesuwania frontów. Ten pomysł wynika tylko i wyłącznie z mojego lenistwa - nie będzie mi się chciało przesuwać kanap żeby się dostać do szafki zeby np. pompy przestawić czy zobaczyc co tam ARM ma do pokazania. Chętnie posłucham innych propozycji na zabudowę szafki.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz szerokie akwarium myślę że jakbyś dal kolo 40cm może było by ok i grzałka off.Niektórzy do 70cm kuszą się o 250w więc jak z bicza strzelił no i bez obaw o zapas :)

Dobrze że nie wziąłeś glo bo ja mam strasznie szpetna ta lampa.

Jak ktoś doradził usunąłem nogi i pryska się odbłyśnik i skupia bardziej miejscowo...

Jeśli będziesz miał chęć na czystą szybę proponuje ci odsunąć wszystko od akwa bo uciążliwy dostęp będzie cię fizycznie ograniczał i po pewnym czasie coś cię strzeli.

Też tak jak mówiłem chce kostke i mimo że mam możliwość wcisnąć ją fajnie w róg to zostawię zapas tych 50-60cm

Zastanawiam się też jak będą boki kanap wyglądać i pachnieć po roku :) bo grzebiąc też się obsika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się też jak będą boki kanap wyglądać i pachnieć po roku :) bo grzebiąc też się obsika.

Jak znam moją Małżonkę to te kanapa już u nas tyle nie postoi. Pochodzi jeszcze z czasów kawalerki to samo ZŁO:)

Trzeba dom budować, tam nie będę miał takich problemów:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkiełko fajne projekt całej hydrauliki itp. też przemyślany ale miejsce na akwarium jest słabe raz że przy samym oknie dwa nie ma dojścia do sprzętu i samego akwarium i najgorsze że jeden bok ci odlatuje na panel a z drugiego nie pooglądasz chyba że z podwórka, osobiście głęboko bym się zastanowił nad miejscem tego akwarium przed zalaniem. Szkoda takiego zbiornika na ciemny róg poza tym nawet nie ma wygodnego miejsca do śledzenia życia w akwie jak dla mnie to miejsce na niepotrzebny mebel a akwarium powinno zdobić pomieszczenie i być w wyeksponowanym miejscu jak tv albo kominek.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@urban15: dzięki za koment, cóż nie dam rady nigdzie indziej, chciałem kostkę bo podłużne akwa takie jak miałem mi się opatrzyły bo zawsze takie miałem. W pokoju/mieszkaniu inaczej tego nie ustawię. Co do okna: cóż niektórzy kombinują z "solartubes" (świetlik?) żeby doświetlić akwarium naturalnym słońcem - może nie będzie tak źle? Dojście do poważnej roboty jest (odsuwam obie kanapy na środek pokoju i mam dostęp do całej szafki włącznie z wyjęciem sumpa), tylko jestem leń i mi nie będzie się chciało suwać kanap codziennie więc kombinuje z zabudową bym tego nie musiał robić. Mam tylko 62mi po długich naradach domowych stanęło na tym, że będzie tam. To naprawdę najrozsądniejsze wyjście. W innych pokojach mi się nie zmieści:( Amnor ma podoknie postawiony zbiornik i jakoś daję radę.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qlfon baniaczek ma wypas wymiary wiec teraz powoli do przodu,co do umiejscowienia baniaka sie nie wypowiadam choc faktycznie moim zdaniem jest za blisko okna :) ale tym sie nie przejmuj , pamietaj ze to twoj baniak i ty masz sie z niego cieszyc :) bedziesz mial fajna glebie w nim tylko nie przesadz za bardzo ze skala zebys nie zagluszyl sobie tego :) i czekamy na kolejne fotki z postepu prac :) pozdr :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Szkoda pielęgnic :( ja aktualnie myślę o pielęgnicach :)

Nie mam czasu teraz czytać całego posta ale:

odnośnie miejsca, całkiem fajne tylko: będziesz miał problem z glonami na szybie od słońca i jeśli promienie słońca padają prosto w szybę to także będzie Ci się szczególnie latem podnosiła temperatura. A po drugie masz tam bardzo mało miejsca i raczej nie stawiał bym słonego baniaka przy kanapach ( słona woda-zniszczenia materiału m.in. plamy itd.). Tyle ode mnie.

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Anmora z 3 stron podejdziesz i to bardzo wielka zaleta kostek i to co jest w nich fajne.

Osobiście kanapa aut i metr od okna , ale to już sam wiesz czego chcesz.

Zawsze też ułożenie skały jest ważne bo anmor ma płasko jeśli tak chcesz to ok, bo przy wieżach to już zły pomysł , wyobraz sobie jeszcze spadającą szczepkę na podstawce w róg to chyba zostaje drabina albo chińskie stópki na parapecie a przenosiny baniaka nie należą do przyjemnych.

Przy zasłoniętym oknie ciemno a przy owartym wrażenia akwarium już nie potęgują tak gdy światło morskie nie przykuwa oczu.

Każdy ma własną wizje więc zrobisz jak uważasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, widzę dużo dobrej woli u bardziej niż ja doświadczonych a ja to doceniam. Z innej beczki zatem: potrzebuję rozkładaną kanapę, nowoczesną, podwójną z miejscem do spania i zaj*** fotel. Zrobi się off-top meblarski ale jak zaproponuje Małżonce nowe meble to przesunięcie baniaka trochę na środek ściany nie będzie problemem. A poza tym to mój wątek więc OT meblarski jest na miejscu obecnie:) Mogę wrzucić clip na YT jak pokój wygląda teraz więc możecie proponować meble.

Clip tutaj

Tylko za co ja życie do baniaka kupię?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta kostka pięknie by wyglądała za tym stołem jadalnym :)

Mam podobną w podobnym miejscu, daleko od kaloryfera, daleko od okna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baniak pod ścianę, łózko pod okno a ta komoda/szafka tez pod okno tylko ze z drugiej strony pokoju i po kłopocie ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komoda nie wejdzie pod okno:( jest wyższa niż parapet - już przerobiłem ten wariant:(

Za stołem jak ja postawię to osoba siedząca u szczytu stołu będzie stukała krzesłem w baniak:)

Rysuję ten pokój w sketchupie w skali, poprzesuwam wirtualnie to może mi się coś urodzi....


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kombinuj póki jeszcze można to bezpiecznie poprzesuwać bo później to będzie problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co powiem to że bardzo zazdroszczę baniaka(wymiarów), zajefajny zbiornik będzie, gratki, chętnie pośledzę.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.