Skocz do zawartości
Tester

[600L] - Moja kropla oceanu

Rekomendowane odpowiedzi

trudno powiedziec. Do tej pory mialem problem z jego regulacja i zanim sie zorientowalem tydzien byl ustawiony "na sucho" wiec nic nie zebral. W tej chwili caly czas experymentuje z idealnym poziomem tak aby kubek sie napelnial powiedzmy przez 5 dni. W poprzednim setupie mialem urobek sredni kubek na tydzien i uznalem to za optimum w "zdrowym" stanie akwarium. Teraz mam 3 ryby wiecej ale i wieksza moc przerobowa akwarium razem z sumpem a zwlaszcza refugium ktore dla mnie jest kosmosem samym w sobie. W tej chwili mam w nim zielona zupe ale i tak czesto leze na podlodze i sie w nie wpatruje. Jestem absolutnie przekonany ze dobre refugium znaczaco odciaza odpieniacz ale ja jestem na etapie uczenia sie od nowa mojego zbiornika.

Mysle ze jeszcze z tydzien, dwa i calkowicie zniknie stress zwiazany z niedawnymi zmianami. Dopiero wtedy bede mogl wyciagac jakies wnioski. 80% swiezej solanki jednak robi swoje. Czesc parametrow sie jeszcze nie ustabilizowala np redox od miesiaca dzien w dzien idzie w gore od 50mv do obecnych 300mv i caly czas idzie w gore. Ostatnio zaczalem lac z reki KH bo mi juz do 5 spadlo. Pewnie sie ustabilizuuje jak zaczne robic podmianki bo na razie nic nie podmienialem. Glownie wlasnie ze wzgledu na to zeby mikrocenoza wystartowala, zreszta w refugium to mi sie juz zagotowala :p


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pare nowych fotek:

Pod aktynika

gallery_10763_2170_42548.jpg

Pelne swiatlo:

gallery_10763_2170_3489.jpg

Moje brazowe badyle

gallery_10763_2170_103178.jpg

Druga strona (do przebudowy):

gallery_10763_2170_90736.jpg

Moja Duncanopsammia ktora przez ponad 4 miesiace sie nie otwierala nabiera wigoru:

gallery_10763_2170_155761.jpg

Prawa strona pod aktynika:

gallery_10763_2170_198951.jpg

Aktynika - kacik SPSowy - (pod sama aktynika wyglada znacznie lepiej niz w pelnym swietle )

gallery_10763_2170_337213.jpg

Pan Toranaga:

gallery_10763_2170_94955.jpg

Zoltek na przegladzie okresowym:

gallery_10763_2170_15879.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz ładniej...

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek.

Jakieś zmiany? :whistle:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee, no troche zmian bylo, glownie w oswietleniu. W tej chwili za sloneczko robi lampa Giesemann 3x250W HQI + 4x80w T5. Zeby nie przesadzic ze swiatlem wymontowalem z lampy jeden modul HQI.

Dzisiaj znalazlem szkielecik Loretki :( . Od pewnego czasu mam pewien problem z ospa ale Loretka byla czysta . Chociaz jak sobie tak pomysle to chyba sie od pewnego czasu dziwnie zachowywala, jeszcze przed ospa.

Ogolnie korale maja sie lepiej. Ładniej polipuja. Mimo ze caly czas jest brazowa dominanta w ich kolorze. Ogolnie wszystkie pojasnialy i dostaly lepszych kolorow. Do konca jednak nie wiem czy to ich zasluga, czy tez nowej lampy ktora daje 320W w aktynice.

Parametry przyzwoite choc trupek Loretki wylasnie mi wyjasnil wczorajszy skok PO4.

Azotany oscyluja pomiedzy 0,2 - 1mg/l co jest o tyle dziwne ze ostatnio robie testy codziennie i nie umiem wytlumaczyc niczym tych skokow. Zostaje zrzucic wine na blad pomiaru.

Ogolnie rzecz biorac jest okej tylko ta ospa mi nie daje spac.

Przy projektowaniu sumpa popelnilem kilka bledow ktore nie tyle ze sa niebezpieczne ile dosc skutecznie wkurzaja przy codziennej obsludze. Ogolnie sump juz jest za maly do wygodnej obslugi.

Zdjecia mam w aparacie ale baterie sie laduja :harhar:Rewelacji nie ma ale wrzuca pozniej bo uwazam ze merytoryczna wartosc takiego watku jest wtedy gdy pokazujemy prawdziwa akwarystyke z jej problemami i klopotami a nie tylko cukierkowe fotki

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że masz problemy z ospą.:angry:

Mnie pomógł Darek (czerest) i później sam sobie też świetnie poradził w naturalny sposób, bez żadnej chemii.

A sump jest zawsze za mały. :ouch:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gallery_10763_2170_127479.jpg Fotka z dzisiaj robiona komorka

Dla wyjasnienia:

Po lewej stronie swieci 20K a po prawej 14K.

Zdjecie jest bardzo wiernym odwzorowaniem kolorystycznym oryginalu - PS tylko do kadrowania i poprawy BW bo przy dwoch roznych barwach swiatla aparacik w komorce glupial.

Skala po prawej ciagle do przebudowy


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

nie rób codziennie testów

bo sam nie dojdziesz ładu za niedługo z akwa

niech baniak odżyje po przeprowadzce

co do ospy - gadaj z Akvariusem nie jednemu już pomógł na pozytywnie :D

AnT :welcome:

p.s

podaj trochę amino i mało żelaza widać po grzybach

doczytałem że podawałaś potas na początku ?

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Daniel - potasu nie podawalem, natomiast mierzylem :) mam 400mg/l co jest optymalnym wynikiem.

Co do ospy...

Zastanawiaja mnie dwie rzeczy. Po pierwsze Loretka. Zdechla z niewyjasnionych przyczyn. Na pewno nie miala kropek wiec trudno mi polaczyc jej smierc z ospa. Jak teraz o tym mysle to ona od przeprowadzki sie dziwnie zachowywala i nie byla tak widoczna jak w starym akwa. No ale stare bylo trzy razy mniejsze. Zastanawiam sie wiec czy jest jakas bezobjawowa wersja ospy.

Na sto procent nosicielem "zero" jest Japonczyk. I tu dziwna sprawa bo obserwowalem go przez tydzien w sklepie (jego i inne japonicusy) i nie mial sladu ospy. W necie wyczytalem ze jesli akwarium dziala przez co najmniej dwa miesiace bez ospy to mozna przyjac ze jest "Cryptocaryon-free" czyli ospa wyginela calkowicie. U mnie nie bylo ospy jakies poltora roku. Japonczyk dostal kropki juz na drugi dzien. Bagatelizowalem sprawe poniewaz u mnie najlepszym sposobem na ospe bylo jej ignorowanie - kiedy pojawiala sie we wczesnych stadiach poprzedniego akwarium to tylko na kilka dni a im bardziej ja zwalczalem tym zbiornik mial wieksze problemy.

Z kilku kropek u Japonczyka zrobila sie cala masa, do tego trzy inne ryby tez dostaly kropek. Tu dochodzimy do mojej drugiej watpliwosci.

Czytalem na jakims quasi naukowym blogu nt akwarystyki morskiej ze w zasadzie nie isteniej zadna skuteczna metoda leczenia ospy w glownym zbiorniku. Skuteczne leczenie wymaga odizolowania na ryb od bezkregowcow na kilka tygodni i leczenie ich miedzia.

W pierwszym odruchu mialem w planie odlowic Japonczyka i zafundowac mu "szampon na lupiez" i wrzucilem pulapke do akwarium .W zasadzie moge go zlapac bo rybka swobodnie do niej wplywa. Tylko zastanawiam sie 'Po co?' Przeciez nawet jesli ja wykuruje w kwarantannie to i tak w glownym dostanie kropki na nowo. Liczylem w swojej naiwnosci ze 'stare; rybki sie 'po staremu' wylecza same a Japonczyk wrosi za kilka tygodni do akwarium. Jednak zastanawia mnie gdzie bylo zrodlo ospy. W sklepie czy u mnie? Jesli w sklepie to czemu przez tydzien nie bylo sladu kropek? Nawet zakladajac ze cykl rozwojowy C. iritans byl ponad tydzien i pechowym zbiegiem okolicznosci akurat widoczne objawy pojawily sie u mnie - co jest watpliwe, bo kazdy kto zna cykl rozwojowy pasozyta latwo to podwazy, to czemu rybki w sklepie do tej pory nie maja kropek?

Jesli jednak rybka zarazila sie u mnie to skad u licha u mnie ospa skoro przez poltora roku jej nie bylo?

Rybka na razie ma sie dobrze. Nie chudnie. Szaleje za jedzeniem. Jest ruchliwa i aktywna. Tylko co dalej?

Akvarius! Przybywaj z odsiecza :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Tester

mam pytanie kiedy przenosiłeś korale do drugiego baniak od razu kleiłeś do skały pod to HQ ???

po prostu ?:

stara woda + plus nowa + sru korale do baniak i na skałę?

??????

Daniel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale jeszcze nie sa klejone. Co do Swiatla to przez miesiac swiecial lampa 2x250w+2x54w. Tyle ze przez pierwsze dwa tygodnie lampa wisiala jakies pol metra nad woda. Hqi swiecilo tylko 4godziny a T5 10 godzin. Potem zwiekszalem dlugosc swiecenia HQI do 7h. A tydzien temu zmienilem stara lampe na Giesemann Infinity. Tutaj ze wzgledu na duzo wiecej swiatla z T5 zmniejszylem HQI do 5h


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

w wcześniej ile miałeś wat w starym akwa ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

:clap:

no to się nie dziw że korale lecą jak je tak doceniłeś

przesiadka i od razu na górę w skałki

powinieneś przynajmniej je potrzymać min. z tydzień na dole dopiero na skałki

światło swoje też zrobiło

z 200Wat od razu pod 600Watt - pięknie - pośpieszyłeś się nie potrzebnie

acra z prawej do łamania na pewno zostaw same końce na nowej skałce

zdejmij discoamy czy co tam jest bo nic nie obsadzisz wszystkie sps ci zjarają ja zaczną się dzielić po skałce

z lewej acra do łamania seria może zostać

niebieska acra bardziej na prawo

tą acre w kształcie V z tyłu daj niżej bo za chwile ci z wody wyjdzie

talerze monti niżej bo zaczną na acry włazić

acry - te dwie zielone daj bliżej komina - ładnie zasłonią go tam na tył filara bardziej na lewo

to tak na początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel - korale mi nie leca, wrecz przeciwnie, ostatnio maja sie coraz lepiej. Co do mojego ustawienia to pisalem juz wyze ze troche tak po macoszemu ustawilem i nie kleilem bo to bylo tylko tymczasowe. Poprzednia lampa HQI miala 120 cm dlugosci i odleglosc miedzy zarnikami 50 cm. dlatego SPSy byly tak skupione. Teraz je troche poluzowalem ale i tak na razie nie chce kleic dopoki nie bede mial sklay ustawionej na tip top.

Kilka Acropor dostalem w agonalnym stanie. Byly albo "czarne" albo z kolei biale jak ta kolo brazowej Monti. Ta biala dostaje leciutko zielone tipy i zaczyna polipowac. Z moich starych SPSow mam tylko Seriatopore, ta wieksza Monti, Acropore w ksztalcie "V", niebieska acropore. Cala reszta to OMC zgony z innego akwarium.

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło światłem ale o jakość wody tez powinieneś zadbać bo po kondycji spsów nie widać żeby parametry były idealne :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Światło światłem ale o jakość wody tez powinieneś zadbać bo po kondycji spsów nie widać żeby parametry były idealne :thumbup:

wody to już nawet nie brałem pod uwagę w tym stanie akwa

Tester - pamiętaj idź od razu w kolor z koralami :) -za tym reszta idzie w parze

kolor jest - przyrosty sam będą szły :thumbup: i kondycja korali :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tester nie sluchaj tych komentarzy bo kazdy tylko mondry w gebie a przeciez kazda przeprowadzka wiaze sie z jakimis stratami i nie wazne jak bedziemy dbali nie ma na to mocnych. co do ospy ja zazwyczaj stosowalem oktozin. mi zazwyczaj pomagalo.


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

tester nie sluchaj tych komentarzy bo kazdy tylko mondry w gebie a przeciez kazda przeprowadzka wiaze sie z jakimis stratami i nie wazne jak bedziemy dbali nie ma na to mocnych.

sorry @Tester za offa

co ty chłopie gadasz :wallbash:

2 x zmieniałem akwa i jakoś dało rade

kwestia jak to zrobisz ze spokojem

Bartek nie potrzebie nie które rzeczy pospieszył i tyle :wallbash:

tyle ode mnie - no nie mogłem

Ave

AnT

p.s

jak za ostro niech mod. to usunie :coffee:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@czadol81 wybacz ale od przeprowadzki korale nie brązowieją tylko od złych parametrów wody ,kupując korala w sklepie ładnie wybarwionego i zdrowego po przywiezieniu do nowego zbiornika nie trzeba ratować chyba że woda do bani <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe wartosci wody mam w zasadzie idealne - albo przynajmniej zblizone do idealnych.

NO3 - musze sie dobrze przyjrzec zeby zobaczyc rozowy

PO4 - poza tym ostatnim skokiem jest prawie non sto 0,00mg/l jesli sa jakies wartosci dodatnie to 0,01-0,02 i to tylko po jakich grubszych rewolucjach.

Inne parametry tez stabilne i w granicach ogolnie przyjetych norm.

Nigdy natomiast nie dozowalem mikroelementow, bo tez nigdy nie skupialem sie jakos konkretnie na SPSach. Dopiero teraz zwracam na to uwage. Cala swieza wode postawilem na IO teraz podmianki robie na TMBA.

I jedyne czego nie potrafie wytlumaczyc to kolor korali. To znaczy podejrzewam dwie sprawy.

Po pierwsze akwarium w czasie remontu mimo moich usilnych staran zostalo zaniedbane. Mialem w domu normalny plac budowy - tylko walca drogowego braklo bo betoniarka byla :harhar:. Po drugie to chyba nadmiar wodki. Przez dobry miesiac lalo mi sie 12ml na dobe na 300L obiegu. Na szczescie na wodce jechalem od 18 miesiecy wiec system jakos to przyjal ale korale mocno pociemnialy a ja winilem za to remont.

Oto dwa zdjecia tego samego korala ( po prawo):

gallery_10763_2219_216405.jpg

gallery_10763_1780_68784.jpg

Seraitopora przez dlugi czas wygladala tak:

gallery_10763_1780_24605.jpg

teraz wyglada tak (po lewej):

gallery_10763_2219_66441.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mowie ze nie da sie tego zrobic bez strat ale zazwyczaj sa jakies straty i jak poczytacie posty na tym forum to jest ich troche.


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.