Skocz do zawartości
Tester

[600L] - Moja kropla oceanu

Rekomendowane odpowiedzi

Grzalka to w sumie groszowa sprawa ale czy jest sens kupowac jak nie bedziesz uzywal. 24'C to nie tragedia i jak uda Ci sie podgrzac tym co masz ja bym dal sobie spokoj.

Zgoda Grzegorz. Wszystko zależy od warunków w pomieszczeniu. U mnie jest biuro i w zimie pomiędzy 18.00 a 6.00 rano automatyka utrzymuje temperaturę na poziomie 18 st. C i grzałka chodzi na dobre. Więc ja akurat jestem zwolennikiem takiego rozwiązania w swoich warunkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze dałbym za Tymi dwoma grzałkami trzeci termoregulator ustawiony na kilka stopni wyżej niż najwyższy na grzałkach.

Na wszelki wypadek, żeby nie było takiej akcji jaka adama_s skłoniła do przesiadki na słone - termostat pada na zwarcie i gotujemy zupę rybną ....

W szafce i tak nie widać, RT-2 kosztuje grosze, a większe bezpieczeństwo.


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy ...

Czy jest mozliwa taka awaria grzalki ze sie nie wylaczy termostat i bedzie grzala non-stop. ( to chyba zalezy od konstrukcji termostatu czy jest mono czy distabilny)

dzisiaj zauwazylem rose wewnatrz grzalki. To chyba nie jest normalne. Kosz?

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy ...

Czy jest mozliwa taka awaria grzalki ze sie nie wylaczy termostat i bedzie grzala non-stop. ( to chyba zalezy od konstrukcji termostatu czy jest mono czy distabilny)

dzisiaj zauwazylem rose wewnatrz grzalki. To chyba nie jest normalne. Kosz?

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Ad. 1.: Każdy rodzaj awarii grzałki jest możliwy - to tylko urządzenie.

Ad 2. Jak jest rosa (dommniemywam grzałka szklana) - zwiększona szansa na nieszczelność, lub zły montaż fabryczny (najpewniej pierwsza wersja)

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy ...

Czy jest mozliwa taka awaria grzalki ze sie nie wylaczy termostat i bedzie grzala non-stop. ( to chyba zalezy od konstrukcji termostatu czy jest mono czy distabilny)

dzisiaj zauwazylem rose wewnatrz grzalki. To chyba nie jest normalne. Kosz?

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Własnie taki przypadek miałem na myśli pisząc o dodatkowym termoregulatorze.

Grzałka z woda w środku ? - jak dla mnie kosz/reklamacja.


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze i znowu mam stres i pelne gacie. Otoz po napelnieniu akwarium na maksa okazalo sie ze na 170 cm dlugosci akwarium okolo 60 cm "wisi" w powietrzu. Pod akwarium wlozylem (bo tego wymaga gwarancja) dostarczona plyte styropianowa grubosci okolo 2,5cm. O ile konce zbiornika ciasno dolegaja do styropianu o tyle na srodku, miedzy akwarium a styropian moge swobodnie wlozyc kartke papieru. Co prawda akwarium napelnione w calosci zostalo dopiero kilka godzin temu ale mam cicha nadzieje ze styropian jeszcze "usiadzie".

Mam sie spodziewac katastrofy?

szyby 12mm dno 2x12mm


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to zabrzmi głupio ale przyglądałeś się stelażowi przed zalaniem ? Moja propozycja to zmierz styropian – grubość w części środkowej i na końcu zbiornika . Z opisu zbiornik jest solidny :thumbup: ale ……. :no Nigdy źle nie życzę nikomu .


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam jednak nierowny styropian poniewaz w jednym miejscu jest taki "korytarzyk" pod dnem szerokosci 5-6cm a plyta wyginalaby sie tylko na nogach


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem spij spokojnie - styropian się przez noc uleży pod ciężarem :)

Nigdy nie wiadomo czy np. na magazynie nie był np. przyciśnięty na środku i dlatego tam jest "cieńszy"...


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczekaj jeszcze dzień lub dwa . Sprawdzałeś grubość styropianu pod akwarium ? Ja u siebie mam styropian 1cm i jest oky . Zawsze taki był .


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ad. 1.: Każdy rodzaj awarii grzałki jest możliwy - to tylko urządzenie.

jeżeli grzałka jest za termostacie bimetalicznym , to nie ma możliwości zwarcia w pozycji załączonej ,

w lepszych niż chińskie grzałki nie pozwala na to konstrukcja termoregulatora ,


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze i znowu mam stres i pelne gacie. Otoz po napelnieniu akwarium na maksa okazalo sie ze na 170 cm dlugosci akwarium okolo 60 cm "wisi" w powietrzu. Pod akwarium wlozylem (bo tego wymaga gwarancja) dostarczona plyte styropianowa grubosci okolo 2,5cm. O ile konce zbiornika ciasno dolegaja do styropianu o tyle na srodku, miedzy akwarium a styropian moge swobodnie wlozyc kartke papieru. Co prawda akwarium napelnione w calosci zostalo dopiero kilka godzin temu ale mam cicha nadzieje ze styropian jeszcze "usiadzie".

Mam sie spodziewac katastrofy?

szyby 12mm dno 2x12mm

witam

Mialem tak samo dziala do dzisiaj bez stresu, spij spokojnie.

pozdrawiam

Robert


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester z tego co wiem masz profiluxa, rozgałęźnik w gniazdko i obie grzałki pod nie. Termostaty na grzałkach ustaw na 29 a w profiluxie na temp którą chcesz utrzymać w baniaku.

Ja tak mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek tak jak napisal Ci Strugas. Spij spokojnie. Tym bardziej przy podwojnym dnie. Sam dziwilem jak zobaczylem Roberta baniak, ktory siadl na steropianie dokladnie ugiety jak u Ciebie. 120cm dlugi szyba dyszka a na srodku ze 2-3mm roznicy. Skoro zewnetrze szyby pracuje (wypuklaja) sie na zewnatrza dno musi isc do srodka. Dlatego wiele baniakow stawia sie poobrysie bo nie ma potrzeby i funkcjinuja latami. Fluwal, Juwel stawia na platikowych ryniekach, dno nigdy nie lezy na blacie i jest bezpiecznie.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skoro zewnetrze szyby pracuje (wypuklaja) sie na zewnatrza dno musi isc do srodka.

Nic takiego się nie dzieje, chyba że mówimy o odlewie (sztywnym połączeniu boków z dnem). Silikon nie jest w stanie przenieść sił, które wygięłyby dno do wewnątrz, zwłaszcza przy dużym nacisku wody na dno (o ile to masz na myśli, pisząc "do środka"). Za to ciśnienie wody na dno może co najwyżej spowodować "wybrzuszenie" dna do dołu, jeżeli punkty podparci będą blisko krawędzi dna. Gdyby było tak, jak piszesz, to nacisk wody na dłuższe boki zbiornika

Bartek, gdybyś pofatygował się do jednego z łódzkich sklepów, to mniej martwiłbyś się o baniak :) Tam akwaria stały na drewnianych belkach (2 szt. wzdłuż każdego zbiornika), 90% dna wisiało w powietrzu. Pod największym ok. 1,5m baniakiem na środku zbiornika między dnem a belkami było ok. 2-3 cm prześwitu. Cm, nie mm :)

Też trafiłem na pocącego się wewnątrz Jagera, wymieniłem go. Z czasem wilgoć może powodować korozję metalowych elementów, lepiej nie ryzykować.

W bezpieczeństwo termostatów bimetalicznych nie wierzę, w moim easyheaterze styki skleiły się i grzałka pracowała non stop (o termostat elektroniczny tej konstrukcji nie podejrzewam).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuhy nie neguje tego co napisales, ale jak zatem wytlumaczyc ugiecie? Dlaczego w akwariach ktore skleila ta sama firma dochodzi to tak dziwnego rozchodzenia sil i naprezen? Moze to kwesta konstrukcji, lub grubosc fugi sylikonowej ktrora w tym przypadku jest tak znikoma ze tych banakow nie idzie rozciac najciensza struna czy ostrzem scalpela.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum był bardzo fajny temat o silach i odkształceniach w akwariach, wraz z symulacjami i rysunkami. Ale nie mogę go znaleźć :(


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapuhy: pewnie Ci chodzi o to: http://www.akwarium.eev.pl/viewtopic.php?p=201


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w podobie, ale nie do końca. W tamtym temacie zbiorniki były modelowane jako monolit (wtedy krótsze boki wyginały się do wewnątrz, wbrew rzeczywistemu zachowaniu - jak w Twoim linku), a później jako konstrukcja ze spoinami silikonowymi - gdzie bardzo ładnie widać było wyginanie wszystkich szyb na zewnątrz i inny rozkład naprężeń. Temat był chyba na naszym forum - ale łba sobie nie dam uciąć (ani nic innego :harhar:).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uprzejmie donosze ze o godzinie 18.45 GMT glowny obieg wystartowal. Najpierw probowalem z pompa OR6500 ale okazala sie za silna do ostatniej komory w sumie i obecnie obieg kreci sie na mniejszej 3000. Odpieniacz zwariowal na "dzien dobry" kipiac piana ale tego sie spodziewalem. Parametrow jeszcze nie badalem ale jutro sie tym zajme.

Jutro wrzuce pare fotek ale i tak waham sie czy nie odczekac z przenoszeniem zycia do przyszlego weekendu.

Dodam jeszcze ze strop sie "czymie" i jak dotad akwarium stoi caly czas w pokoju na drugim pietrze :p

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, podwójne dno Cię uratowało, bo inaczej mogło być nieciekawie. Stelaż jest źle zaprojektowany, brak podpór poprzecznych! Pewnie że są takie zbiorniki jak wcześniej cytowane przez kolegów, ale działają w nich ogromne naprężenia na szkło i silikon - stąd te odkształcenia podstawy. U Ciebie wisi nie 60 a 170 cm! Dlatego tak wybrzuszyło dno zbiornika tam, gdzie działa największa siła (środek ciężkości zbiornika). Schemat z rozkładem siły nacisku przy Twoim stelażu na dno w załączniku. Im dalej od punktu podparcia tym siła odkształcająca dno jest większa.

Najbezpieczniejszy stelaż jest gdy podpory poprzeczne stelaża są w odległości równej głębi zbiornika. Innymi słowami, powinna być drabinka o odległości między szczeblami równej dlugości szczebli. U Ciebie wystarczyło te środkowe nogi przedłużyć jako podpory poprzeczne. Płyta drewniana 18mm jest znikomym zabezpieczeniem, gdyż ugina się znacznie bardziej niż szkło tej grubości, dlatego niektóre firmy wogóle jej nie stosują przy większych akwariach.

Przy tak silnych naprężeniach najmniejsza rysa na dnie zbiornika, np. od skały może być groźna.

post-11401-0-98825200-1339733589_thumb.jpg


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.