Skocz do zawartości
Bartboss

Cyrkulacja dylemat vortech czy tunze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegow po raz kolejny.Mam problem z podjeciem decyzji ktora cyrkulacje wybrac tunze np 6055 plus multikontroler lub vortech.Chcial bym miec sterowanie i mozliwosc uzyskania ruchu falowego.Akwariun 240 l dlugosci 120cm.

Pozdr.


160x55x50 600l sump 160l tunze6055 tunze 6025 2xaquel obieg eheim profilux 4x80wt5 2x120w led aquatrend dooser reaktor wapna i cala reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegow po raz kolejny.Mam problem z podjeciem decyzji ktora cyrkulacje wybrac tunze np 6055 plus multikontroler lub vortech.Chcial bym miec sterowanie i mozliwosc uzyskania ruchu falowego.Akwariun 240 l dlugosci 120cm.

Pozdr.

Jeśli chcesz mieć ful wypas zainwestuj w WaveMaker_system_4

Mam osobiście, wspułpracuje z trzema pompami.Mnustwo gotowych programów, możliwość ustawienia wskazanych

przez użytownika mocy danej pompy .Ustawienia danego programu w rużnych godzinach, naprawdę warto, tyle,że drogo>


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam taki sam dylemat jakie pompy sterowalne wybrac.Nawet w przypadku zamontowania pompy Vortech Mp 40 o wydajnosci 12000 litrow nie udalo by sie nam zapewnic odpowiedniej cyrkulacji w 250 litrach?A moze lepiej zamontowac 2xMP 10?


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Jeśli chcesz mieć ful wypas zainwestuj w WaveMaker_system_4

Mam osobiście, wspułpracuje z trzema pompami.Mnustwo gotowych programów, możliwość ustawienia wskazanych

przez użytownika mocy danej pompy .Ustawienia danego programu w rużnych godzinach, naprawdę warto, tyle,że drogo>

mirekaju

sterownik tunze 7096 jest 3x tańszy a ma identyczne funkcje :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wolał bym wybrać system TUNZE, taniej Cię to wszystko wyjdzie...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie tunze : taniej oraz cichsza kultura pracy (z biegiem czasu)


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja użytkuję Vortecha MP40, jedną sztukę ze starym sterownikiem w 450ltr, i wg mnie wystarcza. Pompy z nowymi sterownikami mają bardzo fajny program EcoSmart Nutrient Transport Mode, 3 w 1. Pompa pulsuje z dwoma różnymi częstotliwościami i następnie "full speed", robi wirówkę. Może nie robi tak wysokiej fali jak Tunze Wavebox ale i tak skutecznie potrafi zabujać koralami. W cenie wave boxa dostajemy pompę z 5 różnymi programami. Co też jest ważne, rozmiar pompy, zajmuje mało miejsca w akwarium i nie sterczą żadne kable. Jest głośniejsza niż Tunze ale gdy pracuje na 100%, gdy pracuje na 50-60% mocy hałas już nie jest taki dokuczliwy. Znowu wszystko zależy od lokalizacji akwarium i czy warunek ciszy bezwzględnej musi być spełniony.

Pozdrawiam z daleka

Jacek


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

naprawdę 1 szt wystarczy???

sam się biję z myślami nad vortechem...ale myśląłem o dwóch czterdziestkach po obu stronach akwarium...akwarium ma 150 cm długości...

jedna brzmi dla portfela optymistycznie


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio akwarium 400 litrów montowalem 1 sztukę vortech mp40 i działa lepiej niż 3 małe tunze. Co prawda skały jest niewiele ale korale maja przepływ w każdym miejscu akwarium. Tryb NTM Vortecha to mistrzostwo świata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Ostatnio akwarium 400 litrów montowalem 1 sztukę vortech mp40 i działa lepiej niż 3 małe tunze. Co prawda skały jest niewiele ale korale maja przepływ w każdym miejscu akwarium. Tryb NTM Vortecha to mistrzostwo świata.

No coz, kazdy z nas ma inne akwarium i inne wymagania

Mialem vortecha teraz mam tunze 6095 i osobiscie uwazam ze do mojego akwarium vortech to pomylka, kompletnie sie nie sprawdzil :(

Brak mu tej "uniwersalnosci" ustawien ktore oferuje tunze dzieki uchwytowi 3D

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powoli przechodzilem na tunze i jestem bardzo zadowolony. W tej chwili w nowym akwarium bujaja dwie tunze 6105 i przy ustawieniu na maksa mam taka pralke ze mi piach do komina splywa. Ogolnie mam cztery pompki Tunze i nie mialem z nimi zadnego problemu (tfu tfu)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mysle ze vortech....widzialem 2x40 w 600l....nie szly na pelnej mocy i jakos hulalo....i przemawia estetyka i miejsce jakie zajmuje...a moze 60?mozna wychaczyc tanio z 2 reki w dobrym stanie...nie koniecznie w polsce...to tylko moje zdanie...a ja sie nie znam..sam dopiero sie ucze..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także postawiłbym na vortecha.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wlasnej skorze testowalem tylko Tunze i uwazam ze ich najwieksza zaleta pomijajc bezglosna prace jest mozliwsoc sterowania strumieniem doslownie pod kazdym katem. Sprobujecie wortecha dac 5 cm nad piaskiem i zeby dmuchal na tafle wody. No nie da sie. Vortechem moglem pobawic sie tylko w sklepie. Dmucha szerzej niz tunze ale halas jaki generuje jest dla mnie nie do zaakceptowania.

Znalazlem filmik gdzie kolega za ta sama cene chce zrobic fale w akwarium. Tunze lepsze, ale dopiero po wszadzeniu do boxa.

http:// http://www.youtube.com/watch?nomobile=1&v=g4gqAYg27Jc

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem vortecha i nie będę miał bo mam tunze 2x6095 + wavebox i nic mi więcej nie potrzeba. Cisza, działa bez zarzutu i co najważniesze nic sie nie psuje.

Vortecha słyszałem w sklepie a komentarz że można go odpalić na 50% mocy i wtedy prawie go nie słychać upewnił mnie że go nie chcę:)

Moje Tunze działają na max napięciu i 100% mocy i ich nie słychać i tak powinna działac pompa w tej cenie a nie warczeć jak JVP na ośce zrobionej od patyczka do lizaków.

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zgodze sie tutaj z wiekszoscia przedmowcow ze jednak Tunze troche lepiej wypada jesli chodzi o mozliwosci/cena i cisze pracy. Mam 100 cm zbiornik i testowalem Vortecha MP40 przez pare dni - bylem troche zawiedziony przedewszytkim z powodu halasu oraz tego ze niestety Vortech nie ruszy wody dalej jak 60 cm. Nawet na 100% mocy w polowie zbiornika jest burza a w drugiej praktycznie woda jest nieruchoma. Zaleta jak i wada jest fakt ze vortech ma bardzo szerokie pole dzialania - powiedzialbym ze strumien wody wyplywa po katem 120 stopni (jesli ma to sens) tak wiec w praktyce zawsze potrzebujesz 2 takich pomp. Jest wtedy wielkie prawdopodobienstwo ze bedziesz je mogl wtedy uzywac na 50 % i beda cichsze ale nie wiele - wiekszosc halasu w tych pompach jest generowana gdy sie one rozpedzaja, wiec w programach nutrient trasport i pulse ( wiekszosc ludzi pewnie tych uzywa) i tak beda one slyszalne. Halas mnie osobiscie bardzo denerwowal- bylo to mniej wiecej cos pomiedzy dzwiekiem wkretarki a telefonem z wlaczona wibracja.

Jesli chodzi o Tunze to mam kontroler 7096 oraz 6055 x 2 i tutaj jest wiecej zabawy ze znalezieniem wlasciwej pozycji pomp z racji ich mniejszego strumienia oraz kontroler nie oferuje tak wyszukanych programow - wszystko musisz zrobic sam metoda prob i bledow.

Pozdrawiam


280L - zalany od 15/04/12

UFO-C180 skimmer, 25kg skaly+ zywy piasek

Lampa Metis Hypertion R2 2x150watt

Refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mozna do sterownika 7096 podlaczyc tunze 6025 :)


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie jest pompa 12-24V ktora nadawalaby sie na jakikolwiek sterownik

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do hałasu Vortecha posłuchaj sam :) daj głośniki na full

http://www.youtube.com/watch?v=XpmgeEpQeTM

http://www.youtube.com/watch?v=dxDvJCKwqjI


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja odgrzeje temat i się pochwale przy tej okazji...

od dzisiaj hula u mnie vortech mp40W...wygrało z tunze....:harhar:

jak na razie jestem naprawdę zadowolony....poprzednie 3 a porywach 4 jvp...... nie bujały a dmuchały przed siebie...program NTM jest ....:thumbup:

z czasem moze dołoże jeszcze jedną...akwarium 150 cm...chociaż mocno sie zastanowię bo uwazam że jest nieźle.


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja odgrzeje temat i się pochwale przy tej okazji...od dzisiaj hula u mnie vortech mp40W...wygrało z tunze....:harhar:jak na razie jestem naprawdę zadowolony....poprzednie 3 a porywach 4 jvp...... nie bujały a dmuchały przed siebie...program NTM jest ....:thumbup:z czasem moze dołoże jeszcze jedną...akwarium 150 cm...chociaż mocno sie zastanowię bo uwazam że jest nieźle.

Zgadzam się w 100% ktoś kto nie miał vortecha w akwarium nie zrozumie jakie daje możliwości. Z vortechem jest tak że albo go pokochasz i nie będziesz chciał już żadnej innej cyrkulacji albo znienawidzisz za dźwięk który generuje.


"Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

Moja Mania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś nagrać w ten sam sposób Tunze?

Powiem, że ja sobie nie wyobrażam dźwięku Vortecha w pokoju. Czułbym się chyba jak na hali produkcyjnej :)

Chociaż sama idea jest super!


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.