Skocz do zawartości
Bartboss

Oświetylenie led czy HQI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów .

Przsepraszam jeżeli poruszam po raz kolejny ten temat ale nie mogłem znależc konkretnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Chodzi o to że na dzień dzisiejszy świecę T5 i chciałem zmienić oświetlenie na Ledy zgodnie z nowymi trendami ale zbił mnie trochę z tropu znajomy który od kilku ładnych lat zajmuje się morszczyzną. Stwierdził abym dał sobie spokój z ledami i zmienił oswitlenie na HQI +T5 aktyniczne ,ponieważ na ledach nie uzyskam takich kolorów i przyrostów jak na HQI nie wspominając już o kosztach zakupu lampy led.

Co o tym sądzicie ?????????????

Pozdr.


160x55x50 600l sump 160l tunze6055 tunze 6025 2xaquel obieg eheim profilux 4x80wt5 2x120w led aquatrend dooser reaktor wapna i cala reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na ledach najlepsze przyrosty, ale korale nie bardzo chca sie nasycac kolorami. poza tym baniak slabo wyglada, takie sprane blade barwy. pod t5 korale maja swoje uroki, jezeli sa dobrze wybarwione. wg mnie jezeli nie jestes fanatykiem spsow, to najladniej bedzie wygladac baniak pod hqi, kolory sa takie soczyste i nasycone, to nie jest do osiagniecia na swietlowkach, gdzie kolorow niektorych brakuje albo slabo sa emitowane. najlepiej odwiedz kilku akwarystow, gdzie kazdy ma inny typ oswietlenia i sobie sam ocen col Ci sie podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wlasnie zmienilem T5 (4x 24W) na LEDy. Zauwazylem ze pod ledami moje korale wygladaja lepiej (zakupilem AI Sol Blue).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Ledy zgodnie z nowymi trendami ...

No właśnie. Zauważyłem że w tym Naszym świecie morszczyzny wiele dzieje się "zgodnie z trędami"... coś jest cacy, coś inne be. Czasem zupełnie bez racjonalnej przyczyny. No może po to by coś sprzedać :)

Kolego, zauważ że diody emitują wąskie pasmo światła. T5 już szersze, a lampy wyładowcze mają i energię większą i spektrum dosyć ładnie "trafione". Jak dla mnie sporą wadą HQI jest temperatura. Co w zabudowanym baniaku jest nie do zignorowania.

Uważam że lepiej mieć kilka t5, z większym pokryciem spektralnym i wymieniać je co jakiś czas, niż inwestować w ledy - zobacz Kolego, jak często takie lampy diodowe lądują na giełdzie lub allegro.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Witam kolegów .

Przsepraszam jeżeli poruszam po raz kolejny ten temat ale nie mogłem znależc konkretnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Chodzi o to że na dzień dzisiejszy świecę T5 i chciałem zmienić oświetlenie na Ledy zgodnie z nowymi trendami ale zbił mnie trochę z tropu znajomy który od kilku ładnych lat zajmuje się morszczyzną. Stwierdził abym dał sobie spokój z ledami i zmienił oswitlenie na HQI +T5 aktyniczne ,ponieważ na ledach nie uzyskam takich kolorów i przyrostów jak na HQI nie wspominając już o kosztach zakupu lampy led.

Co o tym sądzicie ?????????????

Pozdr.

Ja jestem zadowolony ze zmiany lampy T5 na lampę Led :yes

świecę wprawdzie krótko ledami bo dopiero 4 miesiące, ale akwarium wygląda rewelacyjnie :thumbsup:

Przyrosty i kolory są i to konkretne (chociaż wiadomo sama lampa tego nie zapewni, pozostałe parametry muszą być spełnione)

no i strona ekonomiczna, gdzie np w moim przypadku lampa T5 12x80W i wymiana świetlówek co 6 miesięcy,

łatwo policzyć :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, zauważ że diody emitują wąskie pasmo światła. T5 już szersze, a lampy wyładowcze mają i energię większą i spektrum dosyć ładnie "trafione".

Po pierwsze diody nie emitują węższego pasma. Białe diody mają widmo nawet pełniejsze niż T5-tki. Jedynie monochromatyczne diody mają wąskie pasmo, ale one są tylko uzupełnieniem.

Co to znaczy, żę mają "energię większą"? Jeżeli weźmiesz pod uwagę, że jedna T5 ma np. 39W, a dioda tylko 3W, to rzeczywiście, ale nie wiem jakie to ma znaczenie?!

Uważam że lepiej mieć kilka t5, z większym pokryciem spektralnym i wymieniać je co jakiś czas, niż inwestować w ledy - zobacz Kolego, jak często takie lampy diodowe lądują na giełdzie lub allegro.

Czyli tylko uważasz, bo tak naprawdę nie jesteś w stanie tego poprzeć żadnym wytłumaczeniem naukowym. Większe pokrycie spektralne, to bzdura. Poczytaj trochę temat Testera o oświetleniu akwarium. Lampy LED lądują na giełdzie zazwyczaj wtedy, gdy ktoś wymienia je na nowszy model PSa np.

Ja uważam, że każdy powinien sam poczytać info o różnych typach oświetlenia, których jest bardzo dużo na tym forum i sam zdecyodwać co chce osiągnąć, a nie co chwila zakładać nowy temat "jakie oświetlenie kupić?".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów .

Przsepraszam jeżeli poruszam po raz kolejny ten temat ale nie mogłem znależc konkretnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Chodzi o to że na dzień dzisiejszy świecę T5 i chciałem zmienić oświetlenie na Ledy zgodnie z nowymi trendami ale zbił mnie trochę z tropu znajomy który od kilku ładnych lat zajmuje się morszczyzną. Stwierdził abym dał sobie spokój z ledami i zmienił oswitlenie na HQI +T5 aktyniczne ,ponieważ na ledach nie uzyskam takich kolorów i przyrostów jak na HQI nie wspominając już o kosztach zakupu lampy led.

Co o tym sądzicie ?????????????

Pozdr.

Witam ja mam 3xHqi 250 i 4x80 świetlówki.

Też myślałem ze względó ekonomicznych nad wymianą

na ledy bo oszczędność energi,wymiany żarników i świetlówej jest ogromna.

Tylko jest jedno ale.Mianowicie cena ledowej lampy. Jest to stosunkowo nowy wymysł

a co za tym idzie i cena też jest wysoka jak za taki proukt.Myślż że poczekam aż za dobrej jakości

lampe nie trzeba będzie aż tyle przepłacać.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odkąd mam lampę LED nie zamieniłbym jej na żadne inne oswietlenia

nie dość że oszczędniej to kolory bajka


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Witam ja mam 3xHqi 250 i 4x80 świetlówki.

Też myślałem ze względó ekonomicznych nad wymianą

na ledy bo oszczędność energi,wymiany żarników i świetlówej jest ogromna.

Tylko jest jedno ale.Mianowicie cena ledowej lampy. Jest to stosunkowo nowy wymysł

a co za tym idzie i cena też jest wysoka jak za taki proukt.Myślż że poczekam aż za dobrej jakości

lampe nie trzeba będzie aż tyle przepłacać.

mirekaju

czy aby na pewno cena lampy led jest aż tak wysoka?

widzę w Twojej stopce że świecisz lampą Giesemann MOONLIGHT 3x250W/4x80W

koszt NOWEJ takiej lampy to ponad 10 000 zł

analogiczna lampa led dla przykładu Pandora XM 4x150W, 4x80W - 1650mm to 11,160.00 PLN

różnica moim zdaniem żadna :thumbsup:

Rozpatrując kwestię zakupu oświetlenia, często popełniamy "błąd" bo porównujemy cenę lampy T5 czy HQI z rynku wtórnego, gdzie z "góry" zakładamy że uda się ją kupić za ułamek ceny, z ceną sklepową lampy led, stąd taka kolosalna różnica :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ja wybrałem LEDy, jakieś tam testy w internecie były, na youtube też można pooglądać i goście twierdzą że nie widzą pogorszenia sytuacji po przejściu z HQI. Jestem bardzo zadowolony.

Wiadomo wszystko ma plusy i minusy.

Czy drogo? Moim zdaniem taniej od T5.

Jak to wyglądało w przypadku mojej kostki 65x65:

Ecotech Radion kosztuje tutaj 750 euro, lampa na T5 (której zakup rozważałem) ATI Powermodule 10x24W kosztuje 799 euro.

Komplet świetlówek do niej 10x 25 euro, wymiana po 6 miesiącach - znowu 250 euro.

Na Radiona mam 2 lata gwarancji, a więc przez te 2 lata będzie kosztował mnie 750 euro,

podczas gdy lampa na T5 kosztowałaby mnie 1799 euro w przeciągu 2 lat.

HQI wiadomo, grzeje i ciągnie prąd, skoro LEDem można je zastąpić, to czemu nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiście najlepiej podchodzi oświetlenie HQI zarówno w akwarystyce słodko jak i słonowodnej.

W tej chwili mam połączenie HQI i T5 i jestem zadowolony ale zmierzam do połączenia HQI i LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadę na ledach diy ok 8-9 miesięcy jak na razie wszystko jest ok i nie mam zamiaru dokładać świetlówek :)


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się przesiadłem z LED na HQI i zupełnie jakbym nowe akwarium miał. Wszystko jest piękniejsze i lepiej rośnie. Ale miałem po prostu słabe LED ;)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja chcialem poruszyc dwie sprawy w zwiazku z LEDami. Po pierwsze - moc i oszczednosc. Mowi sie ze jednak najlepsze efekty otrzymuje sie przy przeliczniku 1w / 1L wody. ( wiem wiem , przeliczniki sa glupie ale chodzi mi o porownanie do mocy wzgledem objetosci w ledach i w tradycyjnym iswietleniu) Skoro tak jest to gdzie jest oszczednosc? Poza tym HQI chyba zmniejsza koszty grzania wody wiec na temat oszczednosci trzeba patrzec przez pryzmat poboru pradu calego akwarium a nie tylko lampy.

Po drugie - zuzycie LEDow. Podobno z czasem LEDy (zwlaszcza biale) sie wypalaja. To znaczy wypala sie luminofor o ktorym wspomnial wyzej ejerzyk. Jaki jest spadek wydajnosci diody LED powiedzmy po 3 latach. Wiadomo ze tu latwa wymiana taka jak przy swietlowkach nie wchodzi w gre. Jak wiec wyglada calkowity koszt eksploatacji lampy wzgledem powiedzmy swiatla HQI uwzgledniajac koszt wymiany zarnikow i spadek wydajnosci LEDow (ktory chyba przeklada sie na wymiane lampy albo przynajmniej modulu).

Zaznaczam ze nie dyskredytuje zadnego zrodla swiatla. Sam stoje przed pewnymi wyborami i chcialbym poznac problem obiektywnie z kazdej strony.

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się przesiadłem z LED na HQI i zupełnie jakbym nowe akwarium miał. Wszystko jest piękniejsze i lepiej rośnie. Ale miałem po prostu słabe LED ;)

a mi tak rośnie

post-11406-0-17461100-1335514848_thumb.jpg

post-11406-0-15400100-1335514871_thumb.jpg


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja 2 zbiorniki trzymam na samych T5, zaś trzeci mam zmiksowany 2xT5 + ledy.

I w każdym zbiorniku wszystko dobrze rośnie, jedynie led pobiera mniej prądu i troszkę bardziej się grzeje.

Co chodzi o mnie to gustuję we wszystkich typach oświetlenia, kolejny baniak będę starał się oświetlić trzema typami światła HQI+Led+T5 Lubie sobie pomajsterkować i potestować:) Nie ma co się ograniczać ! :thumbsup: (może pewnego dnia od moich testów jakiś zwierzak przejdzie ewolucję:))


4715_4728.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan
Mowi sie ze jednak najlepsze efekty otrzymuje sie przy przeliczniku 1w / 1L wody.

Zapewne jak dasz 1,5W/l LED to będą jeszcze lepsze efekty :harhar:

W sumie z jakim światłem tak nie jest? Każdy daje tyle ile się da. Jeden da dwie lampy LED 120W, a drugi da 3-4 żarniki HQI 250W do tego samego akwarium.

Skoro tak jest to gdzie jest oszczednosc? Poza tym HQI chyba zmniejsza koszty grzania wody wiec na temat oszczednosci trzeba patrzec przez pryzmat poboru pradu calego akwarium a nie tylko lampy.

Na wyspach pewnie tak, ale w Polsce latem, czy na Florydzie... bez chłodziarki nie da rady.

Pewnie dlatego na południu USA tak wychwalają brak grzania od LEDów.

U mnie 6x24W t5 podnosiło temperaturę o 2 stopnie, nie wiem co by zrobiło HQI 250W.

Po drugie - zuzycie LEDow. Podobno z czasem LEDy (zwlaszcza biale) sie wypalaja. To znaczy wypala sie luminofor o ktorym wspomnial wyzej ejerzyk. Jaki jest spadek wydajnosci diody LED powiedzmy po 3 latach. Wiadomo ze tu latwa wymiana taka jak przy swietlowkach nie wchodzi w gre. Jak wiec wyglada calkowity koszt eksploatacji lampy wzgledem powiedzmy swiatla HQI uwzgledniajac koszt wymiany zarnikow i spadek wydajnosci LEDow (ktory chyba przeklada sie na wymiane lampy albo przynajmniej modulu).

Ecotech to przewidział i dlatego w Radku masz dwa łatwe w demontażu moduły z LEDami,

zamienniki mają się wkrótce pojawić w ich sklepie, ale póki co nie wyrabiają z produkcją lamp na sklepy, dlatego ich nie ma (przynajmniej tak twierdzi przedstawiciel w ROI).

Ile będzie taki moduł kosztował? - podejrzewam że i tak się opłaci.

Ktoś powinien wyjąć taką 3-letnią lampę i zmierzyć spektrum ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Białe diody, właściwie chłodzone - mogą zmienić swoje spektrum o ok. 3% w skali roku. Po 5 latach - to 15%.

O zużyciu więc jako takim - w zasadzie możemy zapomnieć.

Przelicznik 1W na litr - w mojej skromnej opinii - to stanowczo za dużo. W zależności od gatunków koralowców i kształtu akwarium - oraz rodzaju użytych diod - średnio 0.5W na litr jest wystarczające.

Co do grzania wody i ew. oszczędności z tego wynikających - przykro mi - ale to mit.

Jeśli porównamy energię dostarczoną(zużytą) przez system oświetleniowy oparty o LED oraz o HQI - to znając wymaganą moc która ma być dostarczona do koralowców(a w zasadzie - energia - jej ilość) - i uwzględniając sprawności źródeł światła(ok. 60lm/W dla HQI i dwa razy tyle dla LED) - to zastosowania dodatkowej grzałki która dogrzeje CIECZ(a nie ciesz - pośrednio przez powietrze) - i tak wychodzi jasno - że oszczędność jest większa.

Oczywiście - jeśli będziemy liczyć moc 1:1(a nie skuteczność świetlną) - to takie porównanie kosztów nie ma sensu..

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę tylko potwierdzić. Owszem przez pewien czas świeciłem z przelicznikiem ponad 1w/l w Cree które mają skuteczność świetlną dużo ponad 100lm/w. Przyrosty były bardzo imponujące, w zasadzie nie widziałem takich przy żadnym innym źródle światła. Lecz przyrosty były białe a kolory ogólnie jasne i wyprane. To co stwierdził Kidult. Zmniejszając moc do ok. 0,5w/l zmniejszyły się przyrosty - do poziomu hqi i korale nabrały zupełnie innych barw. Także w cree 0,5l/w w zupełności wystarczy nawet dla sps-ów, jeśli ktoś chce wiecej - jego sprawa.

Co do diód no-name i osławionych erybkowskich chińczyków. Mają one skuteczność świetlną na poziomie standardowym czyli 50-60lm/w, czyli niejednokrotnie mniejszą niż hqi. Także tutaj przelicznik jest niestety inny, jednak rekompensuje go stosunkowo niska cena. Grzanie jest na poziomie t5, więc ci co najgłośniej krzyczą o tym mitycznym dogrzewaniu wody będą raczej mile zaskoczeni.

A wypalanie się diód? Przemek napisał na jakim jest poziomie. A poza tym po to jest pewien zapas mocy w lampie, aby po 3 latach podkręcić ją te 5-10%.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I faktycznie ona ma wszystkie opcje takie jak oryginał vortecha?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa Włodka nie ma efektu zachmurzenia. Ale prace nad softem trwają...

A to w vortechu jest coś szczególnego? Dobra robota na dobrych podzespołach i tyle.

Trochę mnie to zresztą śmieszy. Kiedyś jak migała świetlówka to szła do kosza, a teraz goście chcą zato dopłacać. Paranoja.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa Włodka nie ma efektu zachmurzenia. Ale prace nad softem trwają...

A to w vortechu jest coś szczególnego? Dobra robota na dobrych podzespołach i tyle.

Tomasz, a moge spytac czy mozna w przyszlosci zamowic takiez dzielo u Ciebie? Wiem ze zwieksze litraz swojego bagienka i podjalem decyzje o oswietleniu ledowym.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.