Skocz do zawartości
Łapa

Proszę o wyjaśnienie fenomenu Bubble Kinga

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jako mało doświadczony akwarysta też chciałbym się podzielić moimi spostrzeżeniami. Mam ponad 400L w obiegu, wiem nie za dużo odpienia mi to Schuran jetskim 120 i powiem że nie zmienił bym go na żaden inny. Mam już w planach większe zbiorniki ale nie nie kupił bym BK dlaczego? Bo po pierwsze ma cenę (jak dla mnie) nie proporcjonalną do jego "osiągów". Cena chociażby BK 300 to ok 7000zł dla jednych dużo za dużo dla innych ok ale patrząc na to z innej strony, jaki odpieniek możemy kupić w podobnych pieniądzach? Chociażby (DELTEC, zachwalany przez "wszystkich") model AP1003 na trzech pompach pieniących który obsługuje ok 4000 L czy mocniejszy model AR1004 na czterech pompach pieniących do ok 5000 L, które jak dla mnie wydają się dużo lepszym pomysłem. Tak jak wcześniej już zostało napisane, oprócz pompy BK nie ma nic co mogło by wpływać na tak wysoką cenę ale z drugiej strony każdy odpieniacz to tylko trochę plexi ewentualnie zaworków itp więc cena każdego odpieniacza wydaje się wygórowana...


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inamr, jeśli myślisz np o BK 250 DeLuxe to min wymiary w sumpie 50 cm x 30 cm, ważne żeby poziom wody był 22/23 cm przy niższym może być problem z własciwą pracą i regulacją, przy niższym poziomie wody np pompa zasilająca może robić "lejek" ciągnąc wodę co też niekorzystnie wpływa na pracę pompy, to akurat mozna obejść stosujac łuk tak jak to piszą w instrukcji, ale po co kombinowac skoro można wcześniej się przygotować do tematu,

Akurat w projekcie mam przegrodę o wysokości 23 cm,ale szerokość komory mam mniejszą,Czy te wymiary są na styk czy minimalne.Jaki dolny obrys ma ten odpieniacz i wysokość ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś doświadczony się wypowie jak do tego "fenomenu" mają się odpieniacze Vertex'a?


Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem Vertex-a nie robi Royal ?

Coś mi się obiło o uszy że to projekt i wykonanie RE na zamówienie Vertex z pompami Royala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno robi, pompy w końcu te same,ale konstrukcja jednak trochę inna, więc interesuje mnie czy ta inność ma jakieś plusy czy minusy.


Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar, po obrysie podstawy z tego co udalo mi się udało zmierzyć to 28 cm x 48 cm wysokość z zakręconym kubkiem to 63 cm, pamiętaj że niekoniecznie wstawisz go po obrysie musi miec luz tak jak wczesniej pisałem 30 z 50 cm to wg mnie minimum, co to wysokosci dodaj do tych 63 cm ok 5 cm na gwint i swobodne wyjęcie i założenie kubka, natomiast jak nie masz tyle miejsca w sumpie to dobrym rozwiązaniem są werjse Supermarines, zdaje się ze mają mniejszą podstawę i jest mozliwość podlączenia pompy z innej strony a w DeLuxe takiej możliwości nie ma ale to jest coś za coś, wersje Supermarines w 250 tce mają mocniejszą pompę niż w 250 DeLuxe, widocznie trochę inna konstrukcja body i muszą tak mieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla 250 SM musisz mieć koło 48x36cm lub 50x30cm i SM jest niższy.

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tfu tfu, zeby nie zapeszac. Okielznalem dziada :). Tyle ze nie wiem jak. Nagle, przy ktoryms wlaczeniu (kombinowalem na rozne sposoby) piana raptem kilka centymetrow powyzej wody w sumpie. Powietrze na maxa zza okna, rura wcisnieta, tez na maxa. Piana przy dnie kubka. Dopiero jak pokrecilem rura to sie zaczala podnosic. Nie mam fioletowego pojecia...

Droga sprawa.. dodalem pol ampulki ReefBoostera i odpieniacz usiadl. Woda bulgocze jak w czajniku , piany zero, ale powietrze zasysa zdrowo...

Taki zarcik apropo zasysania..

Kobitka w sklepie AGD do sprzedawcy:

-Czy ten odkurzacz dobrze ciagnie?

-Pani kochana, az lzy leca...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ReefBoosterem uważaj, za kilka godzin może Ci wywalić trochę wody.

Ja przy podawaniu ReefBooster zawsze odkręcałem rurę na maxa inaczej bydle wylewało tyle że obiegówka pracowała za odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując, gdybym sam nie robil odpieniaczy i musiał kupić i byłoby mnie stać na każdy, to gdybym miał stawiać zbiornik za grubą kapustę, duży, to gdyby był to zbiornik z miękkimi i lps-ami czy niefoto to TYLKO i wyłącznie Schuran, a gdyby to miał być zbiornik z sps-ami to TYLKO i wyłącznie BK...

Seb a zwróciłeś uwagę że BK ma możliwość regulacji i przez zwiększenie przepływu (wykręcenie śruby) przestawia się na "fast and wet foaming" . (O tym piszą w manualu - ja tak nie próbowałem.)

To chyba ustawienie dla np niefoto które wymaga szybkiego i mniej dokładnego prania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko Sebowi chyba bardziej chodziło o nie wybijanie planktonu z wody a nie o mokrą pianę ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maly update po nocy:

-odpieniacz przelal tak intensywnie ze czesc wody wychalpywala na zewnatrz sumpa

-w pokoju z akwarium jest kaluza wody

-w pokoju pod akwarium jest rowniez kaluza wody plus sufit do malowania - nowe panele prawdopodobnie do wymiany

-dolewka wylala 15 litrow wody - poziom w sumpie rano jest ten sam wiec tyle mniej wiecej sie wylalo - prawie cale wiadro od soli

-w szafce pod akwarium mam totalne bagno

-zwierzeta maja sie dobrze

-zona jeszcze spi i calej tej katastrofy jeszcze nie widziala

nie mam pojecia jak ustawic ten odpieniacz. W kazdym razie z moim BK200 nie jest tak jak pare osob napisalo powyzej: "wlacz i zapomnij".

Pozdrawim

Ps

Ide poszukac liny i sie powiesic...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli odpieniacz jest droższy niż magiczne 5 czy tam 7 tysięcy :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, uparliscie sie na te 5 czy 7 tysiecy. Przeciez jest multum uzywek w dobrym stanie ktore mozna kupic duuuzo taniej.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hahaha :-) Tester, Ty poważnie mówisz? :-D a jak Ci powiedziałem żebyś ustawił? Na maxa otwarty wylot i dać mu się wyplukac kilka dni, a nie kręcić rurą w te i we wte:-) jakim cudem on Ci wodę na podłogę wychlapal a tym bardziej na sufit? Po reefboosterze KAŻDY odpieniacz glupieje, to olej, nie ma bata.

Ja to chyba jednak muszę do Ciebie przyjechać:-P

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj Tester, coś fajasz chyba, nie wierzę aby tak przelał po Reef Boosterze, ja też wczoraj wlałem Reef Booster ok 20 tej, w body jak zawsze sama woda się kłębiła i zero piany bo zawsze tak jest ale około północy już pomału zaczynał wracać do normy, od lutego ani razu mi nie przelał a początek piany mam ustawiony jak się zaczyna kubek pod dolną krawędzią czyli tuba nie jest otwarta na maxa i nawet jak wlewam zmiksowane mrożonki czy Reef Booster to nie zmieniam ustawień tuby w lewo czy w prawo i jest zawsze wciśnięta na maxa w dół,

ale zauważ pisałem o tym kilka postów wczesniej że jak jest za mały poziom wody w sumpie to pracuje nierównomiernie i wtedy "pływa" to do góry i przelewa a za chwilę spada w dół i zaraz znowu do góry i znowu przelewa i w dół i jak pójdzie w dół a ty tuba podniesieś poziom piany pod kubek to musi przelać jeszcze bardziej, dalej się upieram ze 19 cm to za niski poziom w sumpie 22/23 optymalnie i wtedy pracuje stabilnie - właczasz i zapominasz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb - dla mnie to nie jest smieszne... sufit zalany pietro nizej - w salonie. Teraz to jeszcze nie problem. Problem bedzie jak zona wstanie...

Odpieniacz przelewa nawet jesli rura regulacyjna jest calkowicie wyjeta. Musze przykrecac powietrze zeby nie przelewal.

Edit:

rutra - prosze nie dokladaj do pieca :/ myslisz ze sobie bajki tworze? Naprawde chcesz zebym wstawil zdjecia czy film jak przelewa? Na slowo mi nie wierzysz?

Wczoraj ustawilem na 20cm czyli w zakresie 20-25cm wedlug instrukcji.

Pytanie:

Jaka jest roznica w pracy odpieniacza przy zanurzeniu 20cm a i 25cm. W poprzednich odpieniaczach mialem tak:

Odpieniacz optymalnie ustawiony - pracuje rownomiernie

w momencie gdy w sumpie woda sie podnosila o 1-2 cm odpieniacz zaczynal przelewac dlatego ze mial wiecej wody przy niewiele mniejszym powietrzu

W BK, odnosze wrazenie ze pompa ciagnie za duzo powietrza. Im glebiej stawiam odpieniacz tym wiecej wody jest w body. Wtedy powietrze i woda nie mieszcza sie razem w rurze reakcyjnej i odpieniacz przelewa. Jesli zanurze go glebiej, to wydaje mi sie ze bedzie mial wiecej wody i jeszcze bardziej bedzie przelewal.

Dzisiaj zrobie jakas "polke" zeby mial te 22-23cm zanurzenia


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeli ma za pytko to wariuje, ale serio, daj go gꢩej, w do wiadra i niech wywali co ma do wywalenia, bo bꤺie mielil w k swyn i nigdy si꠮ie uspokoi.

Edit

jeszcze jedno, nie przydlawiaj powietrza bo wtedy pompa cignie wi꣥j wody i odpieniacz przelewa.

Wysyane z mojego GT-I9100 za pomoc Tapatalk 2


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra wierzę, wierzę, ale 20 cm to za mało, intrukcja istrukcja a praktyka i użytkowanie weryfikuje intrukcję, w fabryce im jest wszystko jedno czy im przeleje czy nie ale u Ciebie czy u mnie chyba nie jest to obojętne, będzie stabilny przy min 22/23 cm i teraz powiem Ci tak,

jak to było u mnie kiedyś, robiłem podmianę, ok, zbiornik na podmianę mam 75 litrów, dolewka jest tak że aby się dolało do sumpa musi być pełny zbiornik, po podmianie jak już wspomniałem zbiornik był pusty i zaczynał się pomału napełniać i ta się napełniał 12-13 godzin zanim dolał do sumpa odparowaną wodę, ale po tych 12 godzinach poziom wody spadł w sumpie właśnie o owe 3-4 cm rano zaglądam do sumpa z rury wylotowej siorbie okropnie, cały kubeł pełny i zdziwiłem się że cały kubeł pełen wody przy tak niskim stanie wody w sumpie, ale poobserwowałem i zauważyłem ze przy tak niskim poziomie własnie odpieniacz "pływa",

i po tej sytuacji szybciutko zaopatrzyłem się w dodatkową dolewke wody, teraz zawsze przed podmiana zostawiam sobie 2-3 litry czystej RO, po podmianie wlewam te 2-3 litry do zbiornika z dolewką a czujnik poziomu wody tej drugiej dolewki ustawiłem tak zeby poziom wody w sumpie nie spadł poniżej 21 cm - wg mnie granica dla BK, podczas gdy główna dolewka uzupełnia spokojnie zbiornik i od tego momentu brak problemów z niestabilną pracą po podmianie,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dasz 20 cm będzie za mało i bedzie wariował, jak dasz 25 cm i juz go wyregulujesz to po zmianie poziomu wody w kominie a zdarza się w sumpie poziom wody ci się podniesie o 1 cm to ci przelele konkretnie,

jak dalej swoje 22/23 i jest optimum, no dobra zrób 22,5 cm i będzie git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek.

Współczuję Ci tej przygody, zwłaszcza że po remoncie.

To jest niestety to ryzyko akwarium na piętrze.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester , w mojej ocenie popełniłeś katastrofalny błąd , NOWE PIENIDŁO + REFFBOOSTER = KATASTROFA.

Najpierw powinieneś poznań swój nowy nabytek i dać mu z trzy dni , aż się go nauczysz , a później dopiero podawać coś tłustego.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno, nie przydlawiaj powietrza bo wtedy pompa cignie wiecej wody i odpieniacz przelewa.

Wysyane z mojego GT-I9100 za pomoc Tapatalk 2

seb - jak nie przykrece powietrza to odpieniacz tez przelewa. W zasadzie przelewa w kazdej sytuacji, nawet z wyciagnieta rura, o ile nie przykrece powietrza. Logicznie rzecz biorac jesli go postawie the 3cm glebiej i wyjme kranik na dolocie powietrza to bedzie mial wiecej wody i powietrza wiec jeszcze bardziej bedzie przelewal

Darek, racja - troche bezmyslnie zrobilem. Ot wypadal dzien karmienia korali i wlalem pol ampulki.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam te przygody z BK to widzę jego zasadniczą wadę. Z resztą nie jest to pewnie tylko domena BK.Regulacja poziomu wody w odpieńku realizowana za pomocą tłumienia odpływu wody jest do luftu.

Opiera się ona o załozenie że ilość podawanej wody przez pompe bedzie stała, a jak widać nie jest stała.

W swoim odpieńku zastosowałem zupełnie inną metodę a mianowicie poprzez regulowanie wysokości rury przez którą odbywa się wylewanie wody z odpieniacza.

Pewne wahania wydajności pompy ładującej odpieniacz nie zmieni poziomu wody w nim bo rura będąc na stałym poziomie powoduje stały poziom wody w odpieniaczu.

odpieniek1.JPG


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek ale widzisz roznice pomiedzy zasilaniem i pienieniem miedzy twoim odpienkiem a rozwiazaniem w BK czy ATI ?


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.