Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

400kg do 1500litrów akwarium ??? czy Tobie ktoś to doradził czy to była Twoja decyzja ? Bo jeżeli to ktoś zrobił świadomie to troszkę go poniosła fantazja .

20kg to jest jeden termobox upchany skałą średniej jakości czyli masz w akwarium upchane 20 termoboxów skały . W tej pojemności ryby nie maja gdzie pływać a falowniki tylko syf pod tą skałę wwiewają . No chyba że ta żywa skała to ciężki tuf wapienny bo nie ma innego wytłumaczenia .

wymiary termoboxa to 50x40x40 cm czyli ok 80 litrów to daje nam 1600litrów skały objętościowo .

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

400kg do 1500litrów akwarium ??? czy Tobie ktoś to doradził czy to była Twoja decyzja ? Bo jeżeli to ktoś zrobił świadomie to troszkę go poniosła fantazja .

no chyba ja sam to układałem .Na upartego sporo bym jeszcze zmieścił:).mam dwa sumpy drugi tylko to ze samą skałą.PS.Napisalem Ci maila na tego co mi podałeś

400kg do 1500litrów akwarium ??? czy Tobie ktoś to doradził czy to była Twoja decyzja ? Bo jeżeli to ktoś zrobił świadomie to troszkę go poniosła fantazja .

Wyjdzie na to ,ze dobrze jednak,ze się z drugim baniakiem wstrzymałem:)

400kg do 1500litrów akwarium ??? czy Tobie ktoś to doradził czy to była Twoja decyzja ? Bo jeżeli to ktoś zrobił świadomie to troszkę go poniosła fantazja .

20kg to jest jeden termobox upchany skałą średniej jakości czyli masz w akwarium upchane 20 termoboxów skały . W tej pojemności ryby nie maja gdzie pływać a falowniki tylko syf pod tą skałę wwiewają . No chyba że ta żywa skała to ciężki tuf wapienny bo nie ma innego wytłumaczenia .

wymiary termoboxa to 50x40x40 cm czyli ok 80 litrów to daje nam 1600litrów skały objętościowo .

Albo jak mi zakładali zbiornik to cos dodali:(a mało miejsca to fakt.

no chyba ja sam to układałem .Na upartego sporo bym jeszcze zmieścił :).mam dwa sumpy drugi tylko to ze samą skałą.PS.Napisalem Ci maila na tego co mi podałeś

Wyjdzie na to ,ze dobrze jednak,ze się z drugim baniakiem wstrzymałem:)

Albo jak mi zakładali zbiornik to cos dodali:(a mało miejsca to fakt.

około 300 kg miało być w zborniku reszta w sumpie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm ciekawa sprawa w bance od kh wytracil sie wielki krysztal:( wiec moze lepiej dac polowe wszystkiego i po prostu lac x2?


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rany boskie ja mam 70 kg skały w 1800L...w sumpie nie ma nic :), Tabux gdzie ty masz te korale ? 300kg skały i 90 korali ?

Gdzie masz to zdjęcie, musze to zobaczyć.

AnT ale o czym ty piszesz ? czego lejesz Ballinga Light rozumiem ?

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą skałą jak mi się wydaje to chyba ktoś ten zbiornik składał ,pewnie kolejny ekspert któremu się wydaje że im więcej gruzu nawali do środka tym to będzie lepiej działało .Skała tez pewnie była super premium tylko trochę cięższa niż zwykle.W cale bym się nie zdziwił że Ca będzie jeszcze przez rok oddawała .

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że tylko sposobem rozpuszczania, light jest bardziej stężony i nie ma soli bez NaCl.

Może zamiast soli bez soli leje się właśnie trace ultra B 1, 2 i 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem czy siarczan magnezu w Balingu by sie nie przydal.

W tym baniaku (wyniki badania w zalaczniku) siarki jest ogromny niedobor.

W wyjasnieniu napisali ze kwesttia dzialajacego DSB, ale mam badanie kolegi i tez siarka nisko.

Wczoraj bedac w sklepie postawilismy teze ze bakterie potrzebuja siarki i przy DSB lub laniu wodki pojawia sie taki spadki.

Jeszcze przy okazji wizyty i rozmow o badaniach TRITON LAB ich szkola rowniez opiera sie na pelnym Ballingu po rowno, a dawke wszystkich roztworow zwieksza sie na podstawie spadajacego KH

https://www.dropbox.com/s/2x44o0dhg0fr363/Triton%20wyniki.pdf

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek powodem niedoboru siarki może być własnie lanie tylko dwóch roztworów. Lejesz pełnego ballinga ? Dodajesz zawsze sól bez NaCl ? Ja miałem siarkę nisko ale lałem tylko dwa roztwory.

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche zaczyna mnie przekonywać używanie soli bez NaCl. Czy te sole różnych marek różnią się składem? Jeżeli tak to która najlepsza ;)? Mam gdzies w szafce kanister z rozpuszczoną solą preisa, siedzi juz ponad rok bo przestałem ją lać, czy jest ona jeszcze do użycia? Wytrącił się lekki osad na dnie ale cały roztwor jest klarowny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MarcosB

Praktycznie zawsze, w opisie badan niska siarke tlumacza procesami beztlenowymi.

Jaka u Ciebie odchylka Na przy laniu tylko dwoch skladnikow?

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na i Cl mam w normie.Ale ja lubie sobie podmieniac dużo wody :) A wtedy gdy robiłem badania eksperymentowałem z solami, natomiast siarki pomimo NaCl w normie miałem mało 480 zamiast 900 i to już było dużo poniżej normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczaki...@Tester przekonałeś mnie do soli bez soli....a wcześniej olewałem ten płyn..


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak lejąc balinga lałem sól bez soli,nawet mi zostało opakowanie 450g Reef Mineral Salt z AF więc mogę wziąć do Wdzydz jak ktoś by chciał kupić,jak co pisać na PW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde....Damian - dzięki...wczoraj otowrzyłem excela usiadłem, zacząłem to liczyć i doszedłem do wniosku iż podmiany wody nie są w stanie uzupełnić braków, jeżeli dopuścimy do dużej zmiany lub dużej nierównowagi. Ależ byłem głupkiem, tak to jest jak wierzy się na ślepo w "zasady" a wystarczy kalkulator. Musielibyśmy podmieniać potężne ilości wody z małym odstępem czasowym. Kto tak robi ? chyba nikt. Jeżeli w akwarium jest dużo korali to prawdopodobieństwo osiagnięcia prawidłowych stężeń wszystkich pierwiastków jest bardzo małe, jeżeli nie zerowe. Lejąc ballinga dwuskładnikowego na dłuższą metę dla większości będzie to dobre rozwiązanie, natomiast dla mniejszości której uda się dotrwać do zbiornika pełnego korali musi się to skończyć katastrofą. Stopień problemów zależy od tego czy lejemy pseudo ballinga, mamy reaktor i różne wkłady do niego itd. Ale koniec końców bez pełnej kontroli w końcu coś pęknie. Wystarczy przeglądnąć listę wszystkich najważniejszych pierwiastków, które mają wpływ na kondycje zwierząt ich ilości w wodzie i policzyć różnice jakie występują po laniu tylko dwóch składników. Ale tego nikt nie robi bo nikomu się nie chce. Łatwiej stwierdzić iż równowaga jonowa nie istnieje a przecież tak łatwo to sprawdzić, chyba najłatwiej z całej masy różnych innych mitów na temat prowadzenia zbiornika.

Wracając do metody balling light to oczywiście ponownie masz rację , brak dodawania siarczanu magnezu powoduje zmianę równowagi jonowej. Są dwie opcje- siarka jest dodawana w jakimś innym płynie z calej metody bo producent nie podaje ich składu, sól FM ma podwyższony poziom siarki - jakieś 980, więc teoretycznie przy podmianach uzupełnimy braki. Ale to tylko teoria i ponownie zmiany i braki zależą od zużycia składników ballinga light. Producent nie pisze o stosowaniu tylko ich soli w tej metodzie. Jeżeli zmiany są duże to tak jak napisałem wcześniej możemy nigdy nie osiągnąć prawidłowych stężeń. Ktoś napisze a po cholere komu siarka ? No cóż...siarka to trzeci składnik jeżeli chodzi o % zawartość w wodzie morskiej.

Claude Schuhmacher narazie milczy na ten temat pomimo wyjątkowo interesującej dyskusji na RC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra a jeżeli przez rok nie lałem soli bez Nacl a dziennie leje ok 600-700ml KH to teraz to mogę jakoś nadrobić? Czy po prostu zacząć stosować i w końcu się wyrówna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a jakby tak zrobić co jakiś czas podmianę na soli bez soli, albo wymieszaną pół na pół z klasyczną solą do morskiego? Czy wtedy podawanie balinga light FM będzie bezpieczniejsze? jaka to powinna być podmiana (stosunek do pojemności systemu) i co jaki czas, niestety nie bardzo wiem jak to policzyć.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tak zrobisz to ci wsio pewnie w 1 dzień pierdyknie !!!

Ale możesz zaryzykować....będę wtedy bacznie obserwował co się dzieje w Twoim akwarium ... :) - żartowałem oczywiście. sól bez soli ma za zadanie w pewnym stopniu dostarczyć niektórych elementów jak pięknie napisał Damian.

Ja sól bez soli odstawiłem....dozuję kropelkowo KZ więc na razie nie mam potrzeby przesycać akwarium tymi pierwiastkami.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mi się pochrzaniły wątki, ale w którymś wątku Damian przekonywał, że stosowanie uproszczonego balinga bez soli bez soli może powodować w dłuższym czasie zbyt dużą kumulację NaCl

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak będzie łatwiej : gdybyśmy do soli bez soli dodali odpowiednią ilość soli czyli NaCl to otrzymamy sól rafową ,

jednak dodając NaCl do mikroelementów w płynach nie otrzymamy soli rafowej nadającej się do podmian .

Może będzie łatwiej przenieść ta dyskusję do wątku metody balinga bo raczej tam bardziej pasuje


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mi się pochrzaniły wątki, ale w którymś wątku Damian przekonywał, że stosowanie uproszczonego balinga bez soli bez soli może powodować w dłuższym czasie zbyt dużą kumulację NaCl

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

Masz rację, ale wystarczy raz na jakiś czas ogarnąć podmiankę ok 20% baniaka i będzie ok :)

Widziałem akw w którym od ok 2 lat nie jest sól bez soli podawana a mikroel.są podawane ręcznie i jest piknie


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak często robić taką podmianę?

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozuję KH i Ca ręcznie (2 razy na dobę strzykawką). I teraz pytanie: jaki minimalny odstęp powinienem robić pomiędzy płynami? Pół godziny to dla mnie trochę za dużo, bo zapominam :D

Leję do skimera kaskady, więc jest to zaciągane od razu do pompy i rozmieszane (chyba?)...

Po czym bym widział (czy w ogóle bym widział), że wlałem płyny w zbyt małym odstępie czasu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem przerwy bardzo krótkie,nawet minuta bo co wlałem do komory obiegowej to było od razu rozmieszane w akwa.Jak zmieszasz oba płyny to zrobi się gips,w akwarium może się zrobić mętna woda jeśli te płyny by się połączyły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlewam KH, i za max. 2-3 minuty Ca, nic się nie wytrąca, cyrkulatory bujają wodę cały czas i dość szybko rozchodzi się to po baniaku. Tym bardziej, że leje ~150ml KH i CA na prawie 300l w obiegu więc to dość szybko ginie w głębi :D


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.