Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

TEST SOLI - wyniki

Rekomendowane odpowiedzi

Mi sie widzi ze nie da sie utzrymac parametrow samymi podmainami. Moze przy miekkich koralach, ale tym wystarcza Ca 360, mg 1250, KH 6.

Na bogatej soli podbijemy parametry na dzien dwa ale potem zjazd. Przy SPS nie ma szans tak prowadzic zbionika.

Ja np woel zeby podmiana nie zmieniala mi parametrow w zbiorniku nawet jak zrobie 30%


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na bogatej soli podbijemy parametry na dzien dwa ale potem zjazd. Przy SPS nie ma szans tak prowadzic zbionika.

Ja np woel zeby podmiana nie zmieniala mi parametrow w zbiorniku nawet jak zrobie 30%

Grześ a próbowaleś ze tak twierdzisz czy to tylko teoria? A może marketing?

Moim zdaniem jesteś w błędzie , takich przyrostów jakie mialem kilka lat temu na RSCP to nie życzę nikomu, bo baniak robi się za ciasny po kilku miesiącach:)

A podmiany robiłem co tydzień ponad 10% i nic się nie działo, mało tego reaktor ledwie wyrabiał i czasami musialem podbijać KH z dozownika bo leciało w okolice 6.

Bartek jeszcze raz gratulacje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zawartości Aluminium (Al), to na przykładzie soli RC oraz IO zawyżone ilości chyba nie mają związku z antyzbrylaczami, ponieważ obydwie wypadły kiepsko.

Słuszna uwaga, jakoś mi to umknęło. Bardzo się cieszę, ze czytasz analizując wyniki.

Naprawdę kawał roboty. Czy istnieje szansa że zbadacie jeszcze pozostałe marki które przodują w sprzedaży?

Jest to bardzo prawdopodobne. Jednak nie w najbliższym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie widzi ze nie da sie utzrymac parametrow samymi podmainami. Moze przy miekkich koralach, ale tym wystarcza Ca 360, mg 1250, KH 6.

Grzegorz ale to właśnie ty kiedyś pisałeś coś że jakaś sól była tak bogata że podmiany ci wystarczały tylko go nie znajdę ale czytałem w jakimś wątku o soli dosyć niedawno.

Podmiany podmianom nie równe takie wartości jak podałeś to jednym starczą a drugim nie w zależności od litrażu , pewnie zaraz ktoś powie o przy takim dużym litrażu to musisz stosować preparaty balling ale zmiana soli też może rozwiązać pewne problemy. 5 % starczało mi w 160l na RC to dlaczego nie miało by mi 5 % starczyć w 500l 5 a 10% robi różnice w skali roku. Ja obrałem taką metodę i sobie ją chwale i nie mam z nią problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo panowie :clap: :clap: :clap:


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ JJablonski, Jarku pytanie tylko czy takie przyrosty korlali byl dzieki metoddzie rekatora czy soli.

Bo kogo bym nie znal a jedzie na reaktorze chwali sobie bardziej niz ballinga.

@ben Sage Tak taki twierdzilem i tak pisalem. Czasy kiedy trzymalem korale NP i nie mialem praktycnzi ekonsumpcji.

Przy SPS i zrozumialm co co chodzi z chemia w baniaku i na co zwaracac uwage.

Mamy juz tyle brandow ze kazdy moze wybrac cos dla siebie pod swoje oczekiwania i sposob prowadznia zbionika.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to bardzo prawdopodobne. Jednak nie w najbliższym czasie.

To bardzo fajnie, bo używałem kilku soli w różnych systemach i przy różnej obsadzie i miałem lepsze i gorsze wyniki. Fajnie teraz przeglądnąć to co zrobiliście i porównać ze swoimi spostrzeżeniami.

Pozdrawiam i liczę że nie długo trzeba będzie czekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że IO zmieniło się na gorsze.

Co masz na myśli pisząc że zmieniło się na gorsze,czego szkoda ?

Patrząc na stare testy i opinie użytkowników to po nowych testach mg i ca podniosło się do bardziej prawidłowego poziomu dla większości systemów i okazało się że jest bogatsza niż była a reszta bez większych zmian. Z testu wynika że sól jest lepsza niż była dotychczas a patrząc po reszcie tabelek nie widać aż tak dużej przepaści w porównaniu do znacznie droższych soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka moja refleksja,

Żeby uzupełnić braki w makro i mikro elementach w zbiorniku, sól te wartości powinna mieć podwyższone, podając solankę i wartościach równych - odpowiadających NWM - nie jesteśmy w stanie podnieść braków w zbiorniku. Producenci produkujących sól o wyrównanych wartościach do NWM zazwyczaj sprzedają całą masę innych preparatów aby te wartości uzupełniać - w tedy należy przeliczyć czy bardziej opłaca się kupić "bogatą" sól czy iść drogą niskobudżetową dokopując wg potrzeb odpowiednie "preparaty".

Nie można twierdzić, że solanka o wartościach NWM to jedyna słuszna droga. Podmieniając 10% wody w zbiorniku solanką o podwyższonych parametrach nie zachwiejemy równowagą a jedynie podwyższymy nieznacznie pierwiastki które i tak większość leje wydając pieniądze na reklamę i opakowanie danego produktu.

Zastanawia mnie wynik Br w soli AF, chyba miało być go dużo mniej - chyba, że same badanie nie pokazuje faktycznego poziomu, nie zam się na tym - proszę o wyjaśnienie.

Reasumując, test pokazuje, że stara zasada się nie zmieniła - nie trzymać się jednej soli a używać mieszanek różnych producentów najlepiej na przemian.

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester dzięki za trud i pracę. Jednak osobiście, co do obiektywizmu mam pewne zastrzeżenia :)

Cytuje:

19.jpg

Wykres 19 – poziom siarki w badanych solach. Jak już wspomniałem wyżej, metoda ICP-OES podaje wyniki dla atomów, a nie dla cząsteczek. W powierzchniowej wodzie morskiej w zasadzie cała siarka występuje w postaci jonu SO42- , i tylko w strefach beztlenowych pojawiaj się w formie siarczków (H2S). Na potrzeby niniejszego artykułu zakładam, że jedynym źródłem siarki w podanych wynikach są siarczany. Wszystkie sole z wyjątkiem AF wykazały poziomy siarki zbliżone do NSW. Sól AF tym razem wykazuje ponad czterokrotny niedobór względem wody morskiej. Prowadzone badania na gatunku Acropora tenuis wykazały istotną rolę siarczanów (transpondery siarczanowe) w procesach biochemicznych komórkek. Wysoką koncentrację siarki organicznej wykryto również w centrach kalcyfikacyjnych korali wapiennych. Wydaje się jednak, że system akwariowy nie ma zapotrzebowania na naturalne poziomy siarki zwłaszcza, że dochodzą z różnych stron sygnały, o niekorzystnej kumulacji siarczanów w dojrzałych zbiornikach. Być może producent AF celowo trzyma zaniżone siarczany."

"Być może", "dochodzą z różnych stron sygnały" - to ma być obiektywne, stwierdzenie? Nie sądzę

Aquaforest Reef Salt– sól polskiej produkcji, która energicznie zdobywa rynek. Widać, że producent postawił sobie za cel uzyskanie solanki, która będzie (z małymi wyjątkami np. siarczany, stront, bar, jod, żelazo) możliwie dokładną kopią naturalnej wody morskiej. Jest to też sól, która według mnie wypada najlepiej pod względem jakości i czystości użytych substratów. Sól AF wydaje się być uniwersalną solą dla zbiorników SPSowych o różnych stadiach zaawansowania, zwłaszcza dla tych akwarystów, którzy dążą do uzyskania najlepszych barw swoich korali. To jednak będzie wymagało dodatkowej suplementacji. Jakość składników niestety przekłada się na wysoką higroskopijność i ryzyko skamienienia soli. Według mojego oka, sól AF wykazała najmniejszą klarowność z wszystkich badanych soli

Przeczytałem całość i akurat doszedłem do innych wniosków.

Wyniki, wynikami ale niestety to stwierdzenie nie najlepjej pokazuje obiektywność autora testu: "Sól AF wydaje się być uniwersalną solą dla zbiorników SPSowych o różnych stadiach zaawansowania, zwłaszcza dla tych akwarystów, którzy dążą do uzyskania najlepszych barw swoich korali"

Może jestem trochę przewrażliwiony ale ostatnio dużo na tym forum promocji AF z kazdej strony.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektore mikroelementy w zaleznosci od systemu sa doslownie wsysane przez korale czy makro algi w przeciagu kilku godzin od podania.

Dlatego ja uwazam ze podmiana to suplementacja jednodniowa.

I moze wlasnie metoda TRITON lub COMPONENT 1+2+3+ od AF czy Balling z SBS sprawdzaja sie doskonale.

Micro jest podawane caly czas bo zapotrzebowanie jest na bierzaco.

Osobiscie wole jezeli sol jest na granicy z NSW lub w przypadju mikro ma male niedobory bo te zawsze moge podbic.

Gorzej jak sa nadmiary I bez dodawania czegokolwiek szyby sie zielenia lub korale ciemnieja.

Kiflu sluszna uwaga z Bromianami przy AF, na uwage zasluguje tez Stront.

W lipcu wyslalem wyniki sam dla siebie byly jak trzeba, z reszta publikowalem.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjny artykuł. Szacun i brawa za to,że się chciało. Właśnie rozwiały się moje pewne wątpliwości.

Edytowane przez akwarystka (wyświetl historię edycji)

5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kawał fajnej roboty.. Wczytam się wieczorem :)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tester dzięki za trud i pracę. Jednak osobiście, co do obiektywizmu mam pewne zastrzeżenia :)

Cytuje:

19.jpg

Wykres 19 – poziom siarki w badanych solach. Jak już wspomniałem wyżej, metoda ICP-OES podaje wyniki dla atomów, a nie dla cząsteczek. W powierzchniowej wodzie morskiej w zasadzie cała siarka występuje w postaci jonu SO42- , i tylko w strefach beztlenowych pojawiaj się w formie siarczków (H2S). Na potrzeby niniejszego artykułu zakładam, że jedynym źródłem siarki w podanych wynikach są siarczany. Wszystkie sole z wyjątkiem AF wykazały poziomy siarki zbliżone do NSW. Sól AF tym razem wykazuje ponad czterokrotny niedobór względem wody morskiej. Prowadzone badania na gatunku Acropora tenuis wykazały istotną rolę siarczanów (transpondery siarczanowe) w procesach biochemicznych komórkek. Wysoką koncentrację siarki organicznej wykryto również w centrach kalcyfikacyjnych korali wapiennych. Wydaje się jednak, że system akwariowy nie ma zapotrzebowania na naturalne poziomy siarki zwłaszcza, że dochodzą z różnych stron sygnały, o niekorzystnej kumulacji siarczanów w dojrzałych zbiornikach. Być może producent AF celowo trzyma zaniżone siarczany."

"Być może", "dochodzą z różnych stron sygnały" - to ma być obiektywne, stwierdzenie? Nie sądzę

Aquaforest Reef Salt– sól polskiej produkcji, która energicznie zdobywa rynek. Widać, że producent postawił sobie za cel uzyskanie solanki, która będzie (z małymi wyjątkami np. siarczany, stront, bar, jod, żelazo) możliwie dokładną kopią naturalnej wody morskiej. Jest to też sól, która według mnie wypada najlepiej pod względem jakości i czystości użytych substratów. Sól AF wydaje się być uniwersalną solą dla zbiorników SPSowych o różnych stadiach zaawansowania, zwłaszcza dla tych akwarystów, którzy dążą do uzyskania najlepszych barw swoich korali. To jednak będzie wymagało dodatkowej suplementacji. Jakość składników niestety przekłada się na wysoką higroskopijność i ryzyko skamienienia soli. Według mojego oka, sól AF wykazała najmniejszą klarowność z wszystkich badanych soli

Przeczytałem całość i akurat doszedłem do innych wniosków.

Wyniki, wynikami ale niestety to stwierdzenie nie najlepjej pokazuje obiektywność autora testu: "Sól AF wydaje się być uniwersalną solą dla zbiorników SPSowych o różnych stadiach zaawansowania, zwłaszcza dla tych akwarystów, którzy dążą do uzyskania najlepszych barw swoich korali"

Może jestem trochę przewrażliwiony ale ostatnio dużo na tym forum promocji AF z kazdej strony.

Bardzo dobrze ze masz wlasne przemyslenia, bo taki byl moj zamiar. Zreszta juz na poczatku artykulu napisalem, ze moje subiektywne odczucia nie musza sie zgadzac z opiniami czytelnikow.

Siarczany sa potrzebne koralom w mikroskopijnych ilosciach i tego punktu widzenia nie trzeba trzymac poziomu NSW. Istnieja przeslanki o tym ze w starych i dojrzalych zbiornikach wystepuje problem ich kumulacji poniewaz nie ma w nich warunkow do prawidlowego procesowania siarki tak jak to jest w morzach. Z tego powodu odchodzi sie rowniez od stosowania siarczanow w ballingu. Biorac pod uwage fakt ze sol AF wzoruje sie na parametrach NSW przypuszczam ze poziom siarczanow jest celowo taki niski. To moja opinia i nie ma nic wspolnego z brakiem obiektywnosci.

Osobiscie uwazam ze sol ktorej parametry trzymaja sie jakiegos wzorca ma wieksza szanse na przewidywalnosc, bo wiadomo czego sie trzymac.

Taka np BT ma magnez na dziwnie wysokim i niewytlumaczalnym poziomie. Tez napisalem ze producent pewnie utrzymuje celowo taki poziom. To tez w/g Ciebie brak obiektywnosci?

Nie uwazam sol AF z osmy cud swiata, ale pod wzgledem parametrow nie wypadla najgorzej na tle innych soli. Natomiast znacznie gorzej wypadla pod wzgledem higroskopijnosci o czym napisalem. To tez brak obiektywizmu? A komentarz o najmniejszej klarownosci tez?

Zabierajac sie za test soli moja najwieksza obawa bylo wlasnie bycie posadzonym o brak obiektywnosci wzgledem AF.

Niektorzy tak nie nawidza tej marki, ze nie dopuszczaja do siebie mozliwosci ze pod jakmis wzgledami ta sol moze byc dobra i zeby nie byc posadzony przez te osoby o manipulacje musialbym napisac ze to syf totalny. Wtedy bym zadowolil hejterow.

Ale nie, moze w to trudno uwierzyc, ale opinie na temat kazdej soli sa obiektywne.

I takie pytanie na koniec.... zalozmy ze wlodarze AF przeczytali artykul i zalozmy ze wyciagna wnioski: poprawia higroskopijnosc, klarownosc, stront i inne rzeczy. I zalozmy ze zbadam ja w drugim tescie, razem z Kentem, Praisem, FM i innymi. Co bedzie jak wyjdzie naprawde dobrze? Co wtedy mialbym napisac?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siarczany to makroskładnik, wiec pewnie skoro zbiorniki się kręcą na takim poziomie siarczanów to znaczy ze im wystarcza, ale bardziej mnie zastanawiam co z mikro i śladowymi? Wystartowałem od zera zbiornik na Reef Salt AF i wniosek stąd sie nasuwa taki ze nawet na czas dojrzewania powinienem podać mikroelementy żeby uzupełnić np. mangan? Nie wiem czy Damian tu się odniesie do tego pytania, wiec dodatkowo zapytam o to samo w wątku o aquaforestowych produktach

Edytowane przez jacek_1970 (wyświetl historię edycji)

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli siarczany utrzymaliby na tak niskim poziomie mialbym idealna sol pod DSB.

No chyba ze obecny wynik ma wplyw to tworzenie sie siarkowodoru tak czy inaczej.

Ja mam nadzieje ze producent nie zabierze zdania w tym watku bo skonczy sie wtedy dyskusja.

Komfort jest taki ze mozmy napisac do nich o wynikach i napewno jest wieksza szansa ze odpisza.

W przypadku pozostalych producentow na to bym nie liczyl.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za to zestawienie.

Cos mi sie zdaje, ze zaczne inaczej patrzec na sol RC. Czasami stosowalem ja ze wzgledu na cene i szczerze mowiac, nie zauwazylem zeby odstawala od innych.

Po staremu, raczej bede robil podmianki z roznych wiader, moze sie "pouzupelniaja".

Czesto mamy tu pytania, jaka sol wziac gdy Ca lub Mg jest za duze (male). Teraz, zamiast kombinowania, wystarczy popatrzec na Wasza prace. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli które są prawdziwe informacje,przeprowadzonego testu czy producenta AF

test podaje ca 405 -producent 410-430

test mg 1251 -producent 1320-1350

test jonów bromkowych 55,86 -producent że nie zawiera

test potas 404,5 -producent 380-390

producent podaje w zasoleniu 1025 więc poziom powinien być jeszcze niższy od waszego testu a tu podaje jeszcze więcej niż wyszło to wam w większym zasoleniu.Komu wierzyć?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nadzieje ze producent nie zabierze zdania w tym watku bo skonczy sie wtedy dyskusja.

Komfort jest taki ze mozmy napisac do nich o wynikach i napewno jest wieksza szansa ze odpisza.

W przypadku pozostalych producentow na to bym nie liczyl.

To samo miałem napisać ale się wstrzymałem. Znowu by się sprowadziło wszystko do marketingu.

Kiflu dobra refleksja.

Co bedzie jak wyjdzie naprawde dobrze? Co wtedy mialbym napisac?

Tylko prawdę jaka by nie była.Podsumowanie i wnioski i tak każdy wysunie własne chociaż dodają dreszczyk emocji :sweat:

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie. Wspaniała robota! Czapki z głów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabierajac sie za test soli moja najwieksza obawa bylo wlasnie bycie posadzonym o brak obiektywnosci wzgledem AF.

Niektorzy tak nie nawidza tej marki, ze nie dopuszczaja do siebie mozliwosci ze pod jakmis wzgledami ta sol moze byc dobra i zeby nie byc posadzony przez te osoby o manipulacje musialbym napisac ze to syf totalny. Wtedy bym zadowolil hejterow.

Test (doświadczalnictwo) ma na celu ukazanie wyników, kazda interpretacja tych wyników pociąga za sobą ryzyko obiektywności.

Nie ma znaczenia jaka to marka i czy ktoś ją kocha czy nie nawidzi, nawiasem mówiąc to chyba zbyt daleko posunięte wnioski.

Napisałem że dużo na forum jest promocji AF stąd moje odczucia mogą być również subiektywne :)

Wracając do wyników i ich interpretacji to wg mnie najlepszym testem soli są po prostu nasze akwaria.

Osobiście wolę wzorować się na konkretnych zbiornikach, które znam, widziałem i wiem na jakiej soli są prowadzone.

Niestety ale dotychczas nie widziałem żadnego TOTM prowadzonego na soli AF czy BT, na IO, RC widziałem.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.