Skocz do zawartości
krzlew

sól aquaforest

Rekomendowane odpowiedzi

Mialem na mysli pH RO. Miekkie wody bardzo szybko sie zakwaszaja przez przyswajanie CO2 z powietrza. Czyli, jak RO dluzej postoi w dostepie powietrza, to ma pH nie 6.5-7 a duzo nizsze. Wsypujemy sol do kwasu i kH spada.

Grzegorzu, wczesniej to staralem sie policzyc. 0,5mEq alkalicznosci jest w ilu gramach soli, jesli w ok. 40g soli jest 2,64mEq? Nie sądzę, ze taki odchył to wina kalibracji. Moge sie mylic.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie, a praktycznie chyba jest na odwrot.

Ja to nie wiem czy jest sens mierzyc pH zdejonizowanej wode RO. U mnie woda stoi w karnistrze i po 2 tygodnie czasami i pH jest takie

Sent from my HTC One X using Tapatalk

post-8731-1384775962,58_thumb.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kanistrze zamknietym, nie otwartym?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu mowimy o wodzie w soli? Jak zmierzysz zasolenie, to chyba nie powinno miec wiekszego znaczenia. I tak wszystko jest proporcjonalne. Ale metoda objetosciowa pomiaru soli chyba lepsza od wagowej?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu mowimy o wodzie w soli? Jak zmierzysz zasolenie, to chyba nie powinno miec wiekszego znaczenia. I tak wszystko jest proporcjonalne. Ale metoda objetosciowa pomiaru soli chyba lepsza od wagowej?

I tu się z tobą całkowicie zgadzam, ale ....

Ile z nas mierzy zasolenie przygotowanej solanki ..., z lenistwa pewnie połowa tylko.

Teraz ta połowa ludzi mierząca zasolenie - ilu z nich mierzy przy właściwej temperaturze solanki ..... pewnie tez połowa, więc zostaje nam 1/4 ludzi mierzących poprawnie i teraz kolejne pytanie:

Ilu z tych ludzi jest pewnych na 100% że jego przyrząd mierzy prawidłowo ?

I teraz mierząc pozostałe parametry Mg i Ca czy inne - jaką mamy pewność że mierzymy je prawidłowo ( przy właściwym zasoleniu )


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche tych mierzacych jest. Przed dodaniem soli sprawdzam na RO/DI czy refraktometr "trzyma" zero.

Soli nie wsypuje pelnej dawki "jak zwykle", tylko zawsze odrobinke mniej i dosalam, sprawdzajac refraktometrem. Inaczej, czyli wsypanie 3 kubkow i chlup do akwarium to troche dla mnie za szybko. Splawikowcy powinni jeszcze sprawdzac temperature. :evil:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kanistrze zamknietym, nie otwartym?

Oczywiscie ze zamknietym, choc pH swiezo lapanej ro nie wiele sie rozni.

Pomiar moge zrobilem tez inym miewrnikiem i wychodzi tak samo.

Albo snondy glupieja albo Wplyw na pH moze miec zywica.

Co do samego solenia to zawsze odmierzam wagowo a nie obietosciowo.

Na wiadrze wydrapana podzialka 20L sluzy juz lata. Jedynie gramature soli zmeiniam w zaleznosci od brandu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem każdej "TOP" marki i co ? i w każdej miałem w końcu jakąś niespodziankę, jaka była odpowiedź sklepu ? zwykle "Panie Marku niech Pan się delikatnie mówiąc wali :)" wiadomo nie dosłownie ale wszyscy wiemy o co chodzi. Zostawiasz kase to fajny gość jestes ale cóż ja moge zrobić.

Na forum Zeovit są tematy z ekstremalnie rozjechanymi parametrami ich soli. Chcąc nie chcąc Pohl, który pisze na forum, nie zawsze odpowiada tak jak powinien czyli wijąc się ze wstydu wymienić i siedzieć cicho. Ale każdy to jakoś tam olewa, ludzie uznają - zdarza się. U nas wymieniają ale nikt nie odpuści, taka mentalność Polaków czy co ?

Wkurza mnie maksymalnie jak wszyscy jedziecie na jedyny polski produkt, który jest w miażdzącej cenie. Zamiast sie cieszyć, że macie się komu wyżalić bo w końcu producent czy tam przedstwiciel, nie ważne - pisze tutaj na forum, możecie się prywatnie wyżalić i nie wierzę iż nie wymieni Wam soli jeżeli będzie z nią coś nie tak. Bo to producent a nie pośrednik, który zwykle zwali winę na kogoś innego.

To hobby jest na tyle nieprzewidywyalne i zależy od tylu różnych czynników, że znalezienie tego jednego, który był winą większej

lub mniejszej wpadki jest trudne! Dlatego jeszcze jakiś czas będzie to pewnego rodzaju sztuka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Marku ja mysle ze sie wlasnie ludzie ciesza a nie jecza. Dyskusja torche odbiegla od tematu bo powinno byc o Aquaforest soli a my tu dywagujemy na temat pH czy nad sposobami rozrabiania solanki.

Tez juz troche sie osolilem i nie znam firmy ktora by nie zaliczyla wtopy.

Plus ogromny jest taki ze do producenta mamy pod nosem i mozna napisac chocby przez GG i zawsze odpisza.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę zwrócić honor tej soli ponieważ jak się okazało refraktometr, który niedawno wpadł w ręce mojego małego kuzyna majsterkowicza był rozkalibrowany, teraz jest już wszystko w porządku, w niedziele przy podmiance zrobię testy świeżej solanki , dokonam pomiaru wagowego, objętościowego i zobaczymy co wyjdzie ; ). Przepraszam za powstałe niepotrzebne zamieszanie, tak przy okazji muszę wyprostować również zasolenie w baniaku i tu pytanie jaka jest bezpieczna granica podniesienia zasolenia przy jednej podmianie?

Chodzi mi o to, o ile można bezpiecznie podnieść zasolenie w baniaku przy jednej podmianie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odłącz dolewkę odparowanej wody i dolewaj przygotowaną solankę. Woda odparowując bezpiecznie zacznie podnosić zasolenie.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jak robimy aklimatyzację, to w rzeczywistości przyzwyczajamy zwierzaki do innego zasolenia i innych innych parametrów (celowe powtórzenie innych). Może różnice tych parametrów nie są duże, ale warto o tym tak pomyśleć, co wy na to?

Masta, zawsze znajdzie się powód, trzyba tylko grzebać....

Grzegorz, może zrobić ankietę o sposobach robienia solanki, ewentualnie efektach i rozbieżnościach?

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie widze rozbieznosci podmianka to raczej banal.

Woda RO o temperaturze +/- 2 stopnie od tego co w akwarium, silna pompa z wetknietym wezykiem w celu napowietrzania. Odwazona ilosc soli na ilosc wody wsypywana kilkoma porcjami.

Woda klarowna wylewam i wlewam.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak robię jak @grzeniu. Ciekawa rzecz z FSRS, jak się rozmiesza, to jest klarowna (10min mieszania). Raz mieszałem dłużej ok 1h i zrobiła się mętna, czy to bakterie probiotyczne? Generalnie im dłużej mieszam, tym bardziej mętna. Po wlaniu do zbiornika zmącenie znika po ok. 1h.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze wyniki

Temp 25

Zasolenie 1.024 (teraz jestem pewien)

Ca 420

Mg 1340

Kh 7,8

Mierzone na dwóch osobnych wiadrach, testy salifert, wszystko w porządku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chyba większość z okazji promocji;)

Udało Ci sie już zakupić?

Jak coś to moge sie podzielic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie jaką użyć na start z bajerami czy bez i ewentualnie dlaczego


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Junior, a moze jeszcze Ci podmianke zrobic leniu ? :lol:

Bylo wiele razy o tym. W google wpisz:

"Nano-reef.pl sol na start".

I zapoznaj sie z regulaminem ;)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem dzisiaj 25kg bez probiotyków, więc za 3-4 podmianki zobaczę czy jest różnica w porównaniu do wersji z probiotykami i bromkami której używałem dotychczas i jestem zadowolony.

Kolego Luft dzięki :unworthy: za obsługę i ekspresowa wysyłkę!


Było: Aquael RM, Kostaka 60x60x60 FullOPTI,

AKWA - 135X50X60

OŚWIE. - 240W LED - PS BP 120W

FILTRACJA - ODPIENIACZ SKIMZ SM161 + PROBIOTYKA AF + MINI DSB

Jest:

170x60x60

320W Led

Filtr. Twistman 200-int + probiotyki AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam przymierzam się do zakupu tej soli ponownie,zawsze ją kiedyś chwaliłem,potem zmieniłem z powodu problemów w baniaku,ale nigdy nie znalazłem dowodów na to,że sól była problemem a okazało się,że reflaktometr się zepsuł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquaforest fss salt morska sól syntetyczna 25kg

Wystarczy ta sól na start dla korali miękkich ? czy nadaje się też do podmian czy to jakiś odpowiednik IO?

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquaforest fss salt morska sól syntetyczna 25kg

Wystarczy ta sól na start dla korali miękkich ? czy nadaje się też do podmian czy to jakiś odpowiednik IO?

jest to odpowiednik IO


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.