Skocz do zawartości
Przemek

SPS-y - 18 miesięcy pod ledami...

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcony dzisiejszą rozmową telefoniczną z jednym z naszych Klientów na temat wybarwiania się akropor pod ledami("to nie możliwe, ledy mają za czyste spektrum - muszą być chińskie, które mają zabrudzone..." - najczęstszy i najzabawniejszy mit powtarzany przez osoby który nie rozumieją zasady działania źródeł światła LED) oraz słysząc że koralowce SPS po pewnym czasie pod samym oświetleniem ledowym - tracą kompletnie barwy i są "sprane" postanowiłem od czasu do czasu wklejać linki do zbiorników "opartych" na oświetleniu LED - i nie będzie to zaskoczeniem że powybieramy te pracujące pod lampami PS ;-)

Dziś proponuję zapoznać się z akwarium naszego Klienta Breta z Australii - pracującym pod lampami PS(tylko LED) od kwietnia 2012 roku(ponoć dłużej niż 1.5 roku "sie nieda" )..

Akwarium startowało na BP(3 kanałowych) potem przeszło na Tritony(od pół roku).

Kolory nawet dosyć wymagających koralowców są akceptowalne, prawda? :) (koralowce wybarwiały się i rosły w tym czasie TYLKO pod oświetleniem LED). Proszę pamiętać że zdjecia z akwarium oświetlonego LED robi się "dosyć" trudno - z naciskiem na dosyć.. :)

Kilka fotek z tematu do którego link znajduje się poniżej(zresztą sam temat dosyć interesujący ze względu na 'złotą rączkę' właściciela.. )

IMG_2431_zps33a7a3e5.jpg

IMG_2430_zps2e2fa96b.jpg

W temacie znajdują sie również zdjecia przedstawiające progres we wzroście koralowców - jak np tu:

http://www.masa.asn.au/phpBB3/viewtopic.php?f=145&t=239341&start=120#p1130703

23-3-13_zps8aa435db.jpg

IMG_2210_zps7e08a1df.jpg

Odnośnik do całego tematu - od samego początku:

http://www.masa.asn.au/phpBB3/viewtopic.php?f=145&t=239341

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie jeszcze tylko dodam że nie prawdą jest że LED-y zmieniają spektrum (gdy są ściemnione) - że jest "węższe" lub "szersze" - lub w ogóle jakieś nijakie - "złe" .. :)

Osoby zainteresowane odsyłam do wątku w którym już to wyjaśniałem na RC - to kolejny mit powtarzany przez osoby które po prostu nie mają o tym pojęcia. Niestety.

Zmiany w spektrum są minimalne - dużo mniejsze niż występują w przypadku świetlówek T5 po 3 tygodniach ich użytkowania..(!)

http://www.reefcentr...928&postcount=7


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat LED`ów i SPS`ów jest rozwojowy, dalej brakuje kolorów ale....zdecydowanie idzie to w dobrym kierunku. Jakiś czas temu producenci doszli do wniosku iż ledy czerwone również są potrzebne no i mamy kolejne generacje wyposażone w wszelkiej maści kolory.

Osobiście jako przeciwnik Ledów jeżeli chodzi o korale SPS zaczynam powoli widzieć światło w tunelu, dojdziemy w końcu do

takiego rozwoju tej technologii gdzie mam nadzieję zastąpimy magiczną moc świetlówek jeżeli chodzi o kolory.

Czy jest to możliwe ? To pytanie do Ciebie :) Ja się na tym nie znam.

Dodam jeszcze iż świetlówki również nie są doskonałe, odpaliłem własnie nowy baniak narazie na samych świetlówkach i niestety ale bliki to bliki...akwarium bez nich jest po prostu troszkę martwe! Same kolory nie wystarczą, przynajmniej moim zdaniem. Na fotkach tego nie widać, ale jak tylko akwarium widzimy na żywo...te refleksy światła powodują, że akwarium tętni życiem!

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek prawda jest taka ,że mało kto doświadczony to sprawdzał . Bo często jest tak że skoro działa to tego nikt nie chce zmieniać . Są zbiorniki pod t5 czy hqi które nie mają kolorów itd. Sam nie potrafię się przełamać a mnie kusi żeby spróbować ,ale jest ale nikt tak naprawdę nie potrafi powiedzieć jak świecić czym i ile żeby nie było źle. Może trzeba by założyć wątek i dać jakieś proste porównania np 8x39w lampa to odpowiednik lampy xyz ?w led może od tego należałoby zacząć .Bo ciągle tylko słychać że albo korale popalone albo prześwietlone albo nie doświetlone .Do tego więcej jest dyskusji na temat oprogramowania bajerów i innych cudów techniki a mało konkretów dla prostego użytkownika akwarysty ,a nie hakera .Krążą też opinie niektórych ekspertów że tylko t5 i nic więcej a sami nie potrafią zbiornika utrzymać pod t5 dłużej jak kilka miesięcy .

ps.te dwie acry pod ledami są imponujące


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zadamy sobie pytanie jak "zbudowane" i jak świecą świetlówki T5(tzw. spektrum dyskretne - nie pełne jak w przypadku słońca czy białych LED) to zobaczysz że pewne kierunki wyznaczone przez niektórych producentów idą dokładnie w tym kierunku - jak np. matryce SMT z dedykowanymi diodami LED które działają niczym warstwa fosforu napylona w świetlówkach T5.. Dlatego też w lampach z typowym ratio 1:1 lub 1:2 TAK BARDZO pomaga skręcenie diod białych do niskiej mocy - oraz skręcenie mocy lampy w ogóle(na poziom odczuwalny w pierwszym momencie jako niewystarczający - dla naszych oczu - ale nie dla koralowców)..

Wybacz że nie chcę tego wszystkiego przepisywać tu ponownie, ale tu jest jeden chyba z naprawdę najciekawszych wątków poświęconych aktualnej technologii w lampach LED(do akwarystyki morskiej z ukierunkowaniem na SPS-y)... Wątek wisi na ReefCentral.

http://www.reefcentr...d.php?t=2315500

Czy interesujący? Trzeba ocenić samemu, wydaje mi się że rzuca on nowe światło na "światło z LED" - tłumacząc jak to działa na tkankę koralowców - i dlaczego reagują one tak a nie inaczej...

Jako ciekawostkę do Twojej wypowiedzi dodam że kolor czerwony akurat w ogóle nie wpływa na wybarwienie SPS-ów - podnosi jedynie współczynnik CRI i nie ma zadnego wpływu na budowane przez SPS-y pigmenty...

Odpowiadając więc na pytanie - czy jest aktualnie możliwe uzyskanie takich barw jak z T5? Odpowiem z pełnym przekonaniem - oczywiście że tak, i myślę że przyszły rok będzie przełomowy jeśli chodzi o wysyp akwarii które w tym roku przeszły na lampy nowej generacji - pomyślane pod kątem koralowców - a nie "ładnie wyglądającego światła"... ;-)

Czas to pokaże - jestem o tym przekonany...


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku, nie dodałeś, że akwarium o którym piszesz dostaje najprawdopodobniej duuuużo światła słonecznego, a to duuuużo zmienia;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przeanalizujemy jak ustawione jest akwarium względem okien oraz założymy że w Australii w południe słońce wisi nie nad głową - a nad widnokręgiem od strony okna - i nie zmienia swojego położenia przez cały dzień, to można założyć że faktycznie to dużo zmienia :) (zdjęcia "świeżego" jeszcze akwarium)

front.jpg

rear.jpg

A tak na poważnie - to proszę zobacz jak ustawione jest to akwarium i przez ile minut(godzin?) dziennie oświetlane jest zachodzącym/wschodzącym słońcem...

PS.

Wkradł się mały błąd - 2 października minął rok jak Bret przeszedł na Tritony R2(9 kanałowe) - a nie pół roku temu jak napisałem to wcześniej. Czyli wszystkie zdjęcia i udokumentowane wzrosty/wygląd koralowców w ciągu ostatniego roku pochodzą są już spod 9 kanałowych lamp LED.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuszą te ledy, a ciągła podmiana z morza jeszcze bardziej :)

Przemku a nie mozesz postawić u Was 2-ch takich samych zbiorników w jednym obiegu z takimi samymi koralami?

Jeden pod T5 a drugi pod ledami?

Taka demonstracja była by bardziej miarodajna w naszych warunkach i ucięła by wszelkie spekulacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O i to jest pomysł :), sam sie zastanawiam nad ledami ale muszę jeszcze sporo kasy nazbierać :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek prawda jest taka ,że mało kto doświadczony to sprawdzał . Bo często jest tak że skoro działa to tego nikt nie chce zmieniać . Są zbiorniki pod t5 czy hqi które nie mają kolorów itd. Sam nie potrafię się przełamać a mnie kusi żeby spróbować ,ale jest ale nikt tak naprawdę nie potrafi powiedzieć jak świecić czym i ile żeby nie było źle. Może trzeba by założyć wątek i dać jakieś proste porównania np 8x39w lampa to odpowiednik lampy xyz ?w led może od tego należałoby zacząć .Bo ciągle tylko słychać że albo korale popalone albo prześwietlone albo nie doświetlone .Do tego więcej jest dyskusji na temat oprogramowania bajerów i innych cudów techniki a mało konkretów dla prostego użytkownika akwarysty ,a nie hakera .Krążą też opinie niektórych ekspertów że tylko t5 i nic więcej a sami nie potrafią zbiornika utrzymać pod t5 dłużej jak kilka miesięcy .

ps.te dwie acry pod ledami są imponujące

W 110% sie zgadzam. I też chcę spróbować ale nie wydam na lampy 15.000 zł żeby sprawdzic czy będzie OK. Jedno jest pewne T5+LED jest nie do pobicia, przynajmniej można zastąpić bliki z HQI. I to działa,da się i nic nie tracimy. Ale same LED, te które widziałem nadal nie mają barwy dla naszego oka. Nie chodzi o to czego potrzebują korale a czego nie, wkładając świetlówkę typu "fiji" do akwarium sprawiasz iż kolory niektórych zwierząt dostają mega kopa! Czy to kop tylko dla naszego oka ? Być może, ale przecież o to w tym chodzi. SPSy trzymamy po to żeby wyglądały. Taki sam efekt jest przy np świetlówkach niebieskich.

Ci którzy kombinowali z SPS`ami, kombinowali z ustawieniem różnych T5 wiedzą o co chodzi. Kiedyś sam byłem sceptyczny ale po spróbowaniu z rurami...no nie ma mocnych na kolory. Chciałbym się mylić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne T5+LED jest nie do pobicia, przynajmniej można zastąpić bliki z HQI.

Nie do końca ale niech ci będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie o to chodzi, to że na ledach się da udowodnił chyba wszystkim Tomasz, z polskich maniaków SPS`ów to on pierwszy pokazał, że się da, aktualnie na forum są inne tego typu zbiorniki. Mi bardziej chodzi o widzialne dla ludzkiego oka kolory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł będzie wcielony w życie nad nowym projektem(aktualnie powstające akwaria i obiegi).

Pierwszą lampę LED powiesilłem nad zbiornikiem wiosną 2009 roku i wydaje mi się ze był to pierwszy tego typu zbiornik oświetlany wyłącznie LED - temat jest w archiwum forum..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowa tutaj o 8-śmio kanałowych R2 czy o 9-cio kanałowych S2 bo zostało napisane "Bret przeszedł na Tritony R2(9 kanałowe)"?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, to właśnie ma duże znaczenie bo oznaczenie w Tritonie literką S - Ta lampa nie korzysta z ani jednej diody białej a i tak potrafi stworzyć biały kolor mieszając kolory RGB (ciasne ułożenie ledów). Akurat tych wyników jestem najbardziej ciekawy. Jednak Bret ma triton R2 więc ma białe ledy, a szkoda bo chciałbym pośledzić temat nowego podejścia do światła.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z miłą chęcią dodam tutaj i swoje spostrzeżenie odnoście ledów po podobnym okresie,

LEDy w 70% się nie sprawdzają przy SPS'ach

są pewne odmiany SPS (nie zależnie od ich trudności) które czują się dobrze pod LEDami jednak takie SPS to raptem 20% dostępnych SPS w sprzedaży.. w tym najgorsze jest to że to SPS wybiera ciebie a nie ty SPSa który ci się podoba... reszta 10% SPSów po prostu wegetuje, nie zmienia swojego wyglądu, nie rośnie. pozostałe 70% po prostu pada, prędzej czy później (część po prostu brązowieje przy tym nie rosnąc ale tego typu korala traktuje jako stratę.. )

Kiedyś miałem baniak tylko pod ledami CREE (tymi samymi co ma wsadzone PS do lamp) i efekt był tragiczny, przesiadłem się na PS BP i kompletnie nic się nie zmieniło, przez zamiłowanie do LEDów (tak! kiedyś byłem ich fanem!!) straciłem około 15-20k zł w samych koralach... ale niestety jedynym lekarstwem była przesiadka na T5, nie bez powodu na forum jest wysyp lamp LED, nie bez powodu PS wraca do T5, nie bez powodu PS sam wyprzedaje "powystawowe" lampy LED.

Sorry ale muszę się tu dopisać jako użytkownik lamp PS, czuje się w obowiązku w aspekcie innych użytkowników.

Żeby nie było że ten post ma na celu oczernianie PS, jak najbardziej zalecam LEDy ale raczej dla LPS i miękasów ale pod żadnym pozorem nie do SPS.

Aby położyć wisienkę na torcie dodam że do tej pory mam zbiornik na ledach w jednym obiegu z tym głównym na T5, wszystko się potwierdza, różowy koral pod T5, jest brązowy pod LEDami CREE przy JEDNYM OBIEGU WODY, zielony koral pod T5, jest brązowy pod LEDami, no i teraz zagadka, jaki kolor ma szczepka żółtego korala wyjętego z pod T5 a wsadzonego pod LEDy?

Dla pierwszej osoby która zgadnie z miłą chęcią dam szczepkę SPSsa z pod LEDów i z pod T5 tego samego korala z tej samej wody, dla ułatwienia zadania dodam że dostępne kolory to brązowy i żółty.

Mam nadzieję że nikt nie usunie tego posta, a jeśli to zrobi to proszę o podanie przyczyny.

PS

Piękne zdjęcia korali.

Edytowane przez adzios (wyświetl historię edycji)

aquarium8328.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma brazowy. Kiedy moge odebrac szczepke ?

Zapraszam kiedy tylko będziesz miał czas (Priv), akwa jak i adres znasz! :) Sam będziesz mógł porównać kolory i podzielić się wrażeniami na forum. Jeśli z braku czasu będziesz mógł wpaść po szczepki dopiero za 3-4 miesiące, nie martw się nie zmienią koloru na pewno - będą czekały na Ciebie (niestety tylko żółta szczepka lekko urośnie, za brązową z góry przepraszam).

Jeśli jednak nie będziesz miał czasu z miłą chęcią wyślę obydwie szczepki, jedynym kosztem będzie wysyłka.

Gratuluje zwycięscy i oficjalnie zamykam konkurs :D


aquarium8328.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam - z olbrzymia ciekawoscia wstawie je u siebie i zobacze co z nich wyrosnie :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z miłą chęcią dodam tutaj i swoje spostrzeżenie odnoście ledów po podobnym okresie,

LEDy w 70% się nie sprawdzają przy SPS'ach

są pewne odmiany SPS (nie zależnie od ich trudności) które czują się dobrze pod LEDami jednak takie SPS to raptem 20% dostępnych SPS w sprzedaży.. w tym najgorsze jest to że to SPS wybiera ciebie a nie ty SPSa który ci się podoba... reszta 10% SPSów po prostu wegetuje, nie zmienia swojego wyglądu, nie rośnie. pozostałe 70% po prostu pada, prędzej czy później (część po prostu brązowieje przy tym nie rosnąc ale tego typu korala traktuje jako stratę.. )

Kiedyś miałem baniak tylko pod ledami CREE (tymi samymi co ma wsadzone PS do lamp) i efekt był tragiczny, przesiadłem się na PS BP i kompletnie nic się nie zmieniło, przez zamiłowanie do LEDów (tak! kiedyś byłem ich fanem!!) straciłem około 15-20k zł w samych koralach... ale niestety jedynym lekarstwem była przesiadka na T5, nie bez powodu na forum jest wysyp lamp LED, nie bez powodu PS wraca do T5, nie bez powodu PS sam wyprzedaje "powystawowe" lampy LED.

Sorry ale muszę się tu dopisać jako użytkownik lamp PS, czuje się w obowiązku w aspekcie innych użytkowników.

Żeby nie było że ten post ma na celu oczernianie PS, jak najbardziej zalecam LEDy ale raczej dla LPS i miękasów ale pod żadnym pozorem nie do SPS.

Aby położyć wisienkę na torcie dodam że do tej pory mam zbiornik na ledach w jednym obiegu z tym głównym na T5, wszystko się potwierdza, różowy koral pod T5, jest brązowy pod LEDami CREE przy JEDNYM OBIEGU WODY, zielony koral pod T5, jest brązowy pod LEDami, no i teraz zagadka, jaki kolor ma szczepka żółtego korala wyjętego z pod T5 a wsadzonego pod LEDy?

Dla pierwszej osoby która zgadnie z miłą chęcią dam szczepkę SPSsa z pod LEDów i z pod T5 tego samego korala z tej samej wody, dla ułatwienia zadania dodam że dostępne kolory to brązowy i żółty.

Mam nadzieję że nikt nie usunie tego posta, a jeśli to zrobi to proszę o podanie przyczyny.

PS

Piękne zdjęcia korali.

Fajnie że są takie posty jednak nie do końca się z Tobą zgodzę. Oczywiście wiele rzeczy się zgadza i też tak po cześci uważam ale jako użytkownik zarówno LEDów i T5 nie sądzę że sprawa dotyczy tylko rodzaju światła.

Z moich obserwacji (a już eksperymentowałem z Ledami róznego rodzaju, oraz z lampami t5, jak i łączyłem rózne źródła światła) przy LEDach ważne jest po prostu trzymanie się kilku zasad a mianowicie ilości tego światła, jego barwy i natężenia.

Jeżeli dajemy w mocnych LEDach Cree 1W:1L i rozkręcamy lampę na full a na dodatku zawieszamy ja kilka cm nad taflą wody to wiadomo że możemy zrobić krzywdę koralom.

Druga sprawa to rodzaj samych diód oraz dobór samych kolorów LED. Zauważyłem że pod chińczykami i starymi typami diód tych o mocy 1W korale trudniej było "przypalić" i o dziwo lepiej rosły i miały lepsze kolory. Wniosek prosty, mniej światła i nawet 1W:1L nie wyżądziłby pewnie szkody. Inną rzeczą jest fakt że diody białe są na moje oko mocniejsze i moim zdaniem to one mogą stanowić problem kiedy jest ich za dużo i kiedy są za bardzo rozkręcone.

Jakkolwiek po różnych doświadczeniach osobiście postawiłem na hybrydę z prostej przyczyny, świtło LED bardzo mi się podoba (bliki itp) i Lampy dają niograniczone możliwości mieszania barw, wschodów i zachodów etc, no i mozna też zaoszczędzić na prądzie ale same mimo wszystko wydają się być niewystarczającym źródłem światła pod SPSy.

W związku z tym mam pytanie pisząc o 70% SPS jakie SPSy masz na myśli?

Wg mnie problem dotyczy głównie akropor i to nie wszystkich, ale jestem ciekawy jakie są Twoje obserwacje.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andzios czy możesz napisać coś więcej o swojej lampie led, co to za typ, jeśli DIY to co w niej siedzi i jakim prądem jest zasilane. Jaki jest cykl świetlny, jak wysoko jest zawieszona nad wodą, jeśli jest sterowalna to z jaką mocą pracują kanały itp itd. Takie informacje wniosą wiele do dyskusji.

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.