Jump to content
Tester

Lampy T5 a dostęp do świetlówek akwarystycznych

Recommended Posts

No właśnie, lamp T5 jak na lekarstwo a rynek zalewany jest lampami LED.

Dzisiaj kupic dobre rury T8 to cud, a ewidentnie technologia T5 podażandrogà swojego starszego brata.

Jak waszym zdaniem będzie wyglądał dostęp do rur T5 w ciągu następnych 3-4 lat?

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

Jeśli będzie popyt to i będzie podaż. Tak na marginesie, witam po latach :)

Niestety jeżeli patrząc na zalety oraz wady LED oraz T5,to ta pierwsza technologia wygrywa w cuglach.Jeżeli komuś nie zależy na Bóg wie jakich przyrostach korkowców (mowa tu zwłaszcza o sps-ach)to zapewne wybierze LED.Zresztą sam to zauważyłeś,bo najlepszym papierkiem lakmusowym jest sam rynek który weryfikuje  która technologia w dzisiejszej postaci powoli odchodzi do lamusa.

A po drugie świat idzie w kierunku zakupów internetowych ( które zapewne lawinowo wzrosną po korona-wirusie). Transport rur przez kurierów jest delikatnie mówiąc dość kłopotliwy,ostatnio byłem w sklepie w którym mi powiedziano że to ostania porcja T5 bo raz że słabo schodzą to po drugie często połowa zamówionych rur po dostarczeniu nie nadaje się do niczego.

Mam 4x24w T5. Dołożyłem ostatnio tubę ledową aktyniczną od APE LED - efekt pod samymi ledami super. Korale świecą jak pod żadną z T5. Gdy obecne świetlówki się wypalą to kolejne dwie zamienię na led i zostawię 3x led i 2x T5.

Lampy T5 są droższe w utrzymaniu z powodu konieczności wymiany tub a i po jakimś czasie zapewne odbłyśników. Według mnie jednak nie odejdą zupełnie do lamusa z uwagi na to, że sps'owcy w większości dalej będą nimi świecić. Sporo osób będzie też robić hybrydy led + t5. Nie zmienia to jednak faktu, iż udział świetlówek będzie systematycznie malał

eb94cce38ae89ef276cba8762dd9606au1845a16

Cała np Australia jedzie na Ledach i z czasem będzie to w Polsce, i to nieprawda ze pod led nie rośnie, odpowiednia moc lampy do danego zbiornika też rośnie, może nie tak ekspresowo ale czy to konieczne, a kolory korali bez porównania z T5.

Ale myślę zanim t5 zniknie z rynku jeszcze trochę czasu upłynie, to tak jak z samochodami elektrycznymi, wdrażane są nowe ale i diesle jeżdżą.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia..@Beti

Czytałem artykuł, że niby świetlówki t5 i t8 mają zostać zakazane przez UE (za ok 3 lata) ze względu na rtęć jaką zawierają - ile w tym prawdy czas pokaże. Według mnie prędzej czy później na pewno odejdą do lamusa.

No właśnie, to że rynek akwarystów zweryfikuje przydatność takich lamp to jedno, A to czy Unia Europejska odgórnie zakaże używania świetlówek to zupełnie inna sprawa. Tak czy siak dni takiego oświetlenia są policzone

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

Z T5 do akwarystyki może być jak ze zwykłymi żarówkami, że sprzedawane były (nie wiem czy są nadal) jako nie do użytku domowego.
Dwa, że jednak duża część oświetlenia przemysłowego jest pod świetlówki no ale zobaczymy

T5 jako technologia pewnie jeszcze parę lat będzie na rynku. Bardziej myślałem o kolorach świetlówek dla akwarystów

Osram i Narva zniknęły więc kto wie....

Choć ATI, Giesemann ... nadal wypuszczają Hybrydy

Edited by chwialek (see edit history)

Osobiście używam hybrydy od pacific sun , jak zastąpić t5 ledami? Nigdy tematem się nie interesowałem aczkolwiek ciekawe to jest . Na tę chwilę mało firm proponuje porządne zamienniki do lamp T5 . Osobiście rok temu wymieniałem w firmie wszystkie jarzeniówki na ledy , fajne to było bo te ledy miały swoje startery , więc obudowy zostały . Efekt oświetlenia pomieszczenia super . Natomiast rzeczywiście teraz kupowałem dwa komplety po 4 t5 i miałem już problem z dobraniem kolorów , braki w magazynach i rezygnacja z produkcji . Robi się problem . 

Choć cały czas myślę o powrocie do  LED ,ale nie mogę powiedzieć sobie TAK i zmiana 

Na chwilę obecną jedynie co mi przemawia na LED to niegrzanie wody .

Na razie jadę na T5  

p.s

Jeśli chodzi o same rury  T5 to zapas mam na 10 lat spokojnie .

Najgroźniejszym dla korali czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Jak podbić świat. 
Reguła - 1206: bądź mądry, bądź silny, bądź okrutny, walcz i walcz ponownie!
Reguła - 2020: przesyłanie wideo do YouTube.

Zbiornik - https://aqua-reef.pl/topic/3860-ant-kropla-oceanu/

po przesiadce na rsx-a jestem zdania że rury sobie lepiej radziły

35 minut temu, Tester napisał:

No bo rsx ma wąskie źródło swiatla 

to prawda, producent piszę, że z szerokości 50 doświetla ale jak wiadomo papier wszystko przyjmie 

A mi do końca nie pasują same led i same t5. Jedną technologia ma coś w sobie czego nie ma druga i odwrotnie. Dla tego jestem bez wahania za hybrydami. Wtedy jest cacy dla oka i dla korali pewnie też

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

14 godzin temu, Arturro napisał:

Czyli lepsze czy gorsze ?

Uważam że lepsze pod led :)

Pozdrawiam i życzę miłego dnia..@Beti

Ale jeśli upadną T5-ki (a to kwestia czasu) to i upadną hybrydy.

To pewne że technologia LED zastąpi tradycyjne (do tej pory) źródła światła.