Skocz do zawartości
atk

Komputer do mierzenia KH i dozowania - np. kore 7th kh lab

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, mem_phis napisał:

Tak mi wszyscy mowili - zabilbym teraz wszystkich :) prawda jest taka, ze gdyby ktoś tak przyszedł i chcial zaplacic za to tak 70% ceny olxowej, ale na raz nie na czesci, to bym sprzedal :)

nie wiem co bym zrobil z pusta sciana w salonie.... ale to problem na pozniej ;)

a tak.... skoro nie bardzo mam wyjscie, to staram sie robic tak, zeby jakos dzialalo.

Wyczuwam zmęczenie materiału :)

Jutro będzie lepiej. Napewno wszystko Ci się połączy i tak, jak piszą inni w końcu zaskoczy.

Teraz sobie uświadomiłem, że jak mi nie zaskoczy i przyjdą chwile zwątpienia, to co zrobić z tym wszystkim???! :question:

51 minut temu, Arek77 napisał:

Optycznym spektrometrem masowym;) Na Allegro nie widziałem

To robimy zrzutę i kupujemy, każdy będzie mógł robić testy co kilka dni;)

Ciekawe ile to kosztuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Raff 2020 napisał:

Jutro będzie lepiej. Napewno wszystko Ci się połączy i tak, jak piszą inni w końcu zaskoczy.

Juz polaczone, sekunde wczesniej pisalem ;) jutro bede odpalal kalibrowal itp

Komputer ma pomoc wylapac problem wczesniej i odciazyc mnie od robienia testow - tylko i az tyle. Aczkolwiek nie jest to watek o zasadnosci wydawania ciezkozarobionych pieniedzy na sprzet, tylko porownania roznych komputerow i to też robimy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mam w planach na przyszły rok, zakupić urządzenie do pomiaru kH (na początku tylko odczyt). Widziałem komputery akwarystyczne, które same obliczają kH na podstawie stężenia Ca, Mg (pomiar sondami jonoselektywnymi) i twardości ogólnej (pomiar....niewiem czym). Czy ktoś potrafiłby wyjaśnić mi na jakiej zasadzie komputer to wyliczy? Czy ktoś z forumowiczów ma taki sprzęt? ( np. Diuna X2)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77 Sam mam w planach na przyszły rok, zakupić urządzenie do pomiaru kH (na początku tylko odczyt.

O jakim urządzeniu myślisz?  Może pokuszę się o taki zakup.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, JerzyB napisał:

O jakim urządzeniu myślisz?  Może pokuszę się o taki zakup.

 

Armarx, Diunax...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie pare razy się natknalem na nie gdzieś przypadkiem na sieci i nie trafilem jeszcze na żadną recenzje potwierdzajaca ze to faktycznie dziala :/ a sprzecik wraz z sondami to ponad 4k - wiec fajnie jakby w tych pieniądzach mialo to dzialac....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mastertronic - wstepne obserwacje.

Po startowych problemach z komunikacja, rozwiazaniem problemu okazalo sie ustawienie stalego ip na routerze. Aktualnie brak błędów z komunikacja.

Urzadzenie nie jest najcichsze - proponuje ustawiać testy w nocy, a te co powinny być w dzień to w takich godzinach żeby nie przeszkadzalo.

W teorii, jak już się wie co i jak,  kalibracja jest prosta, szybka i robi się ja co 8 tyg o czym urzadzenie przypomina.

W zaleznosci jak często robi się testy, co 4 tyg trzeba wymieniac strzykawke z igla i chyba co 8tyg silikonowe wieczka w fiolkach. Co 6-8m zalecaja wymiane rurek w pompach. Myślę,  że przy niezbyt dużym obciążeniu, można by robić podstawowy serwisik co 2-3m (kalibracja, strzykawki wieczka) i grubszy raz w roku. 

Urządzenie praktycznie wszystko robi samo, pluka się przed po w trakcie testow, informuje o wynikach o stanie offline na komórkę,  tak samo o skonczonych reagentach, braku wody RO, zapełnionym pojemniku na zlewki. Dodatkowo, może sterować dosetroniciem i gniazdkami wifi.

Padlo wcześniej pytanie o pomiar kh. Można ustawić tylko jeden dziennie (a co ciekawe inne nawet co godzinę ;) ale, jak mówiłem, ten sposob sterowania kh byłby slaby gdyż, cena jednego testu to około 80gr (ale kwota zakupu takiego kore czy alkatronica by to kompensowala) gdyby nie to, że z jednej fiolki wyjdzie na oko 14 testow, więc trzeba by ją napelniac co pare dni,  trochę upierdliwe. Pewnym rozwiazaniem jest przypisanie dodatkowego miejsca z fiolka pod reagent, wtedy mamy 2x wiecej czasu. 

Teraz najważniejsze, wyniki :)

to tak... jako że jadę na czyims sprzecie, który już był wstepnie ustawiony i zalany, nie wszystkie reagenty mam w ilości odpowiedniej do testow to jeszcze nie wiem. Najwięcej mam reagentu do kh, bo to zwykły salifert i ten jeden test wychodzi slabo (ja mam aktualnie jakieś 7.7 pokazuje 6.5), robiłem milion razy kalibracje, pokazuje tak samo (brawa za konsekwencje ;)

za to np. No3 i po4 pokazuje praktycznie zgodnie z hanka (blad pomiaru hanki). Do ca brak mi reagentu więc wynik wyszedl poza skala a zaraz zrobie test jodu, bo już nie zdążyłem a mam reagent. 

zamówiłem reagenty do dalszych testow, a dzisiaj rzucę okiem na to kh (winny może być sam reagent w fiolkach, muszę zrobić test kropelkowy i zobaczymy co wyjdzie)

na tą chwilę, sprzet wygląda naprawde obiecująco. Zacząłem dozowac no3 do zbiornika (wywalilem sporo glonow, zmniejszylem swiatlo w refugium, więcej karmie ryby i korale) - żeby podniesc je z 0. Więc aktualnie test raz dziennie (ewentualnie co 2 dzień) no3 i po4 byłby dla mnie zbawienny, żeby czegoś nie namieszac. Wiadomo, można ręcznie, jak ktos ma czas i jest systematyczny... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mem_phisjakie testy robisz i jak czesto . Obliczałem koszt miesięczny? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, mem_phis napisał:

za to np. No3 i po4 pokazuje praktycznie zgodnie z hanka (blad pomiaru hanki). Do ca brak mi reagentu więc wynik wyszedl poza skala a zaraz zrobie test jodu, bo już nie zdążyłem a mam reagent. 

Pomiar NO3 I PO4 dokonywany jest sondą fotometrem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlozone sa reagenty dla No3, Po4, Ca, Kh i Jod - dokladnie taki zestaw jak chcialem miec. Jedna fiolka jest jeszcze wolna, wiec bede mogl dodac jeden z reagentow, ktore sie szybko koncza dla jednego z testow (jeszcze nie wiem, ktore to beda).

Nie liczylem jeszcze,  bo nie wiem czego ile bede robil. W instrukcji sa podane, szacowane zuzycia z zestawu. Np. Po4 red sea az 150 testow,  jod 50, kh 30.

Na oko widze to tak, w tygodniu: 7x kh; 2x no3, po4, ca; 1x jod. Testy, srednio bym przyjal ze wychodza po 1zl za sztukę (bazuje na danych z instr.) - czyli nie tanio, biorac pod uwagę fakt, ze instr. Saliferta mówi że testow kh można zrobić 100 :/

Czyli jakieś 15zl tygodniowo. Liczac z pozostalymi elementami eksploatacyjnymi, myślę że śmiało 1200zl rocznie... nie tanio... Z drugiej strony, test hanka to kolo 2zl za reagent, testy kropelkowe też kupujemy - ale wiadomo, robi się je rzadziej, czasami wydajniej (jak KH), więc i tak tanio nie będzie. 

45 minut temu, Arek77 napisał:

Pomiar NO3 I PO4 dokonywany jest sondą fotometrem?

Pomiar jest robiony na tej samej zasadzie jak robi to hanka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minutes ago, mem_phis said:

Wlozone sa reagenty dla No3, Po4, Ca, Kh i Jod - dokladnie taki zestaw jak chcialem miec. Jedna fiolka jest jeszcze wolna, wiec bede mogl dodac jeden z reagentow, ktore sie szybko koncza dla jednego z testow (jeszcze nie wiem, ktore to beda).

Nie liczylem jeszcze,  bo nie wiem czego ile bede robil. W instrukcji sa podane, szacowane zuzycia z zestawu. Np. Po4 red sea az 150 testow,  jod 50, kh 30.

Na oko widze to tak, w tygodniu: 7x kh; 2x no3, po4, ca; 1x jod. Testy, srednio bym przyjal ze wychodza po 1zl za sztukę (bazuje na danych z instr.) - czyli nie tanio, biorac pod uwagę fakt, ze instr. Saliferta mówi że testow kh można zrobić 100 :/

Czyli jakieś 15zl tygodniowo. Liczac z pozostalymi elementami eksploatacyjnymi, myślę że śmiało 1200zl rocznie... nie tanio... Z drugiej strony, test hanka to kolo 2zl za reagent, testy kropelkowe też kupujemy - ale wiadomo, robi się je rzadziej, czasami wydajniej (jak KH), więc i tak tanio nie będzie. 

Pomiar jest robiony na tej samej zasadzie jak robi to hanka.

No i tego sie obawiałem koszt zakupu urządzenia i koszt testów to mam co miesiąc icp przez 5 lat 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio liczyłem przy KH, no3, po4 z Hanki a Ca, mg salifert to testy też wychodzą ok 10 zł.

A tu robi się samo za 15 to myślę że nie ma tragedii


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minutes ago, joopa said:

Ostatnio liczyłem przy KH, no3, po4 z Hanki a Ca, mg salifert to testy też wychodzą ok 10 zł.

A tu robi się samo za 15 to myślę że nie ma tragedii

Pytanie czy te testy potrzebujesz . Dwa razy w tygodniu robie testy Hanką na kh koszt jednego testu to 1,6zl . Podaje ballinga ati i ca schodzi mi proporcjonalnie do kh wiec jeden test na miesiąc ca mi starczy . PO4 i no3 mierze raz na tydzień . Robiąc icp co miesiąc właściwie robił bym tylko testy kh i PO4 wiec koszt miesięczny może z 20zl plus icp tritona 150 daje to kwotę 170zl miesięcznie . Razy 12 to wyjdzie 2040 a koszt regentów do alkatronika 1200 plus i tak musisz robić co jakiś czas icp . Strontu nie zmierzysz mastertronic . A gdzie koszt zakupu . Fajna zabawka ale finansowo sie nie opłaca 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test saliferta na kh wystarcza na 100 do 200 pomiarów. Komputer jest wstanie wykonać 35 pomiarów na jednym zestawie. Czyli urządzenie musi pobierać więcej reagentu niż przy ręcznym teście  aby wykonać pomiar  ? Czy jest możliwość wykonania testu np.  trzy razy w tygodniu ? W sumie nie ma tragedii przy badaniu NO3 ,PO4. Gdybyśmy chcieli wykonywać ręcznie badanie NO3 PO4 Hanką dwa razy w tygodniu to wyjdzie nam tygodniowo 12zł. Największą wadą jest cena zakupu urządzenia ponad 6500zł. 


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Hoom napisał:

Fajna zabawka ale finansowo sie nie opłaca 

W tym hobby nic się nie oplaca :D tych zabawek nie kupuje się żeby było taniej, tylko szybciej, latwiej, wygodniej, bezpieczniej.

Ale tak jak koledzy przede mną mówia, robienie tego hanka nie wychodzi jakoś taniej, a wezmy pod uwage, ze ja mowie o 14 testach tygodniowo. Czyli sporo. Jak wszystko jest dobrze, można robić rzadziej, a jak coś się dzieje, można częściej. Ważne jest to, ze nawet z auta mogę się dowiedzieć jakie mam parametry ;)

Godzinę temu, Marcinekk napisał:

Czy jest możliwość wykonania testu np.  trzy razy w tygodniu ?

Raptem kawalek wyżej o tym pisalem, ile chcesz.

55 minut temu, Marcinekk napisał:

Największą wadą jest cena zakupu urządzenia ponad 6500zł. 

I dlatego tyle szukałem używki. W tym wypadku, możemy przyjąć, że mam go "wypozyczonego" i jak kiedyś będę chciał go sprzedac to wyjdę na 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba niepotrzebnie się martwiłem,może za wcześnie na jakieś konkretne wnioski,ale u mnie sprzęt na razie  działa bez problemu.W sobotę minie te dwa tygodnie zalecane do dotarcia się sprzętu,ale u mnie jest już podpięty do reaktora od kilku dni i utrzymuje zadany poziom.Mam go ciągle na podglądzie i pilnuję ustawień,zazwyczaj u mnie sterownikiem mieszałem między 6 a 6,5 % ,sterownik w automacie chodzi od 6 do 9%,ale ja sprawdzałem Kh tylko rano więc pewnie wieczorem było trochę niższe.Włączyłem sobie też automatycznie odgazowania reaktora na co drugi dzień,ręcznie robiłem to raz w tygodniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, inmar napisał:

ale u mnie sprzęt na razie  działa bez problemu.

A powiedz mi, jak np. Dziennie masz zadane wykonanie 8 testow, to przez te 2 tyg wykonal Ci wszystkie, czy część wynikow wypadla ? Pytam z ciekawosci.

Jak mowilem jednym chodzi, innym mniej,  a nad softem cały czas pracują, więc w teorii powinno być lepiej. Ale właśnie jestem z 2 innymi osobami na laczach i u nich nie jest tak różowo - wymieniamy się doświadczeniami ;)

Jak będę miał chwilę, to wrzucę później nowe przemyslenia o mastertronicu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mem_phis napisał:

A powiedz mi, jak np. Dziennie masz zadane wykonanie 8 testow, to przez te 2 tyg wykonal Ci wszystkie, czy część wynikow wypadla ? Pytam z ciekawosci.

Jak mowilem jednym chodzi, innym mniej,  a nad softem cały czas pracują, więc w teorii powinno być lepiej. Ale właśnie jestem z 2 innymi osobami na laczach i u nich nie jest tak różowo - wymieniamy się doświadczeniami ;)

Jak będę miał chwilę, to wrzucę później nowe przemyslenia o mastertronicu.

Jeśli ktoś używa urządzenia z najbardziej aktualnym oprogramowaniem (w dozowniku i w module Wifi) - to nie ma możliwości aby urządzenie NIE DZIAŁAŁO poprawnie. Jeśli ktoś ma nie zaktualizowane oprogramowanie i używa z aktualną wersją chmury(mimo że monitujemy o tym w aplikacji/na stronie) to nieprawidłowości(w związku z brakiem wsparcia części rozwiązań już używanych w chmurze) niestety mogą wystąpić - poprzez brak "kompatybilności".

Czy te "osoby" szukały rozwiązania "ewentualnych problemów" poprzez kontakt w serwisie  czy też radzą się Ciebie w wiadomościach prywatnych? :-)
Może poprosisz te osoby aby zabrały głos tu w wątku? Może uda nam się podyskutować w szerszym gronie, my będziemy wiedzieli o kim mowa i będzie można sprawdzić to na urządzeniach(mamy dostęp do wszystkich urządzeń i może y podejrzeć rzeczy których nie są w stanie sprawdzić normalni "użytkownicy").

Ten wątek to chyba najlepsze miejsce na takie dyskusje prawda? No chyba że chodzi o to by tylko "wymieniać się doświadczeniami na priv". No to wtedy nie pomogę.

 

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak widać w chmurze że nie zrobił testu?


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, joopa napisał:

A jak widać w chmurze że nie zrobił testu?

No masz historie testow, wiec patrzysz czy jak dales co 6h to masz 4 testy dziennie i już

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanko - jaka sonda jest zastosowana w Kh Lab ? W sensie jakas lepsza ? , bo ktoś gdzieś kiedyś pisał ze to ta najtańsza chińska, a powiem szczerze już trzy takie przerobiłem, a wydaje się ze sonda to jeden z najważniejszych elementów tego zestawu. Cieszy mnie to co czytam ze Kh lab bez dostępu do netu działa bez zakłóceń, w przeciwieństwie do keepera, który bez netu może trybie akcji mieć problem z dozowaniem. Swoją drogą ciekawe jak w takim przypadku Alkatronic połączony z dosetronikiem ?


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak:

Widzę, że dobrze napisana apka (komunikacja z chmura) - to nie sa latwe rzeczy :) aktualnie to chyba najslabszy punkt programu. Komunikacja z chmura poprzez apke jest wolna i raz mi wymazalo zapisany schemat przeprowadzania testow przez jakis blad. Pytalem na forum, to nie moje wifi ;) tak wolno to dziala u wszystkich. 

Druga rzecz,  ktora testuje aktualnie, to jakie jest zuzycie poszczegolnych reagentow. Przez to że buteleczki sa male (20ml) ze wzgledow bezpieczenstwa igly, używane jest tylko 13ml to robi się niejaki problem z uzupelnianiem tego (już nawet nie chodzi o koszt bo ten mamy policzony). Siadajac do testów raz w tyg, nie był to jakis wielki problem. Jak ładnie poszło to nawet w 30 min na gotowo, udawało sie wszystko zrobić. Najgorzej jest robić test/dwa w srodku tyg - woda z aqa, nozyczki, sciereczka, test, plukanie i chowanie wszystkiego na miejsce. Więc, uzupelnienie buteleczki czy dwóch w tyg to i tak nie super problem, ale fajnie by się tam zagladalo raz na 2m na 30 min robiac wszystko - reagenty, kalibracje, czyszczenie - No ale cóż. 

To powyzej, łączy sie z testem na KH. Nie wiem czemu zanizal o 1pkt na poczatku, reagenty sa dobre, sprawdzilem. Ale podalem referencje w apce i teraz jest super. No ale :) pare ciekawostek z KH.

- jako jedyny parametr, można go testowac tylko raz dziennie

- jako jedynym parametrem, nie da się sterowac nim dosetroniciem :) czyli, żeby lac kh automatycznie, trzeba kupić alkatronic i dosetronic, do całej reszty starcza sam dosetronic.

- robiąc test ręcznie, przy wysokiej dokladnosci (4ml wody), zuzywam okolo 0.55ml reagentu. MT na jedno badanie, okolo 1.7ml !  Co daje nam tylko 7 badan przed koniecznoscia uzupelnienia butelki (7ml w niej zostaje na zawsze).

widać tu wyraznie, że zostało to zrobione celowo, żeby nie kanibalizowac swojej linii sprzetu (alkatronic). To wielka szkoda, bo gdyby to dzialalo normalnie, to cena testu spadlaby 3 krotnie i tyle samo wydłużył by się czas do ponownego zalania fiolki i wtedy bym kupił dosetronic, a tak nie widzę aktualnie sensu w takim zakupie :/ Jedyny plus jest taki, że da się przypisac dodatkowa fiolke do kh! To tylko raz na 2 tyg będę musiał tam zagladac :)

RO i zlewki. Idzie naprawde sporo wody RO i dużo sciekow trafia do zbiornika na odpady. Dobrym pomysłem, jest albo mieć duże pojemniki (5l minimum,  zalecam 10) albo czerpac RO ze zbiornika na dolewke a ścieki bezposrednio do kanalizy wywalac jak ktos ma jak. Z tym wiąże się kolejna rzecz. Jest monitor wody RO i ścieków w pojemnikach, ale, zakladam, ze przez to że się często czyści,  oproznia, napelnia rurki plus kwestie bezpieczenstwa - wyniki teg sa niedokladne. Np. Nie wykonuje testu bo brak RO (butelka 2l) a na oko zostalo z 400ml wody - podobnie ze sciekami.

jest tam jeszcze pare rzeczy do nauczenia sie, np. W apce jest z 5-6 wersji reagentu fauna marin do no3 i kazdy potrafi dac inny wynik, wynik CA, wychodzi mi bardzo powtarzalnie 480 (salifert i icp 430), wiec sprawdzam reagent API i robie test recznie - wynik 520 :) itp. itd.

o testach i stabilnosci napisze za jakis czas. Na chwile obecna wyglada to calkiem obiecująco :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, mem_phis napisał:

A powiedz mi, jak np. Dziennie masz zadane wykonanie 8 testow, to przez te 2 tyg wykonal Ci wszystkie, czy część wynikow wypadla ? Pytam z ciekawosci.

Jak mowilem jednym chodzi, innym mniej,  a nad softem cały czas pracują, więc w teorii powinno być lepiej. Ale właśnie jestem z 2 innymi osobami na laczach i u nich nie jest tak różowo - wymieniamy się doświadczeniami ;)

Jak będę miał chwilę, to wrzucę później nowe przemyslenia o mastertronicu.

Ostatnie chyba trzy doby mam wszystkie testy,wcześniej mieszałem raz 8 testów,raz 12 testów na dobę.Przynajmniej gdzieś jeden pomiar się stracił,ale ja też mam skomplikowany internet,jest jak by przedłużony z dolnej części domu a w okolicy mamy przeciążone łącza,mamy przewody napowietrzne a światłowodu nie planują na razie i tak składam reklamacje od 6 lat.

Bez tytułu.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, czy ja dobrze rozumiem? 8 do 12 testów kH na dobę? Serio?

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ustawiłem by szybciej się wężyki ustawiły,pewnie na 8 później ustawię.Regenty grosze wychodzą to co się będę szczypał :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.