Skocz do zawartości
dale

Jakie używacie Hanki (a może inne) ?

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, Hoom napisał:

@Beti może wycofasz Hankę z targowiska

Świetny pomysł :coffee:poszłoooo...choć przyznam że test na Kh z colombo mam bardzo dokładny to jednak może się hancia przydać z czasem. 

Co do hanki na No3 odpuściłam sobie zakup.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ciekaw jaki by wyszedł wynik NO3 w hance, w wypadku przedziału wyższego, jeśli rozcieńczymy próbkę RO - czy wynik będzie przekłamany.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz o mnie to nie wiem. To znaczy domyślam się co by trzeba było uwzględnić w takich kalkulacjach wychodząc z definicji alkaliczności. Jednak obserwując stałe pomiary KH, myślę że taki wzór miałby sens dla obliczeń w zlewce laboratoryjnej a nie dla tak dynamicznego tworu jakim jest akwarium morskie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

Co do hanki na No3 odpuściłam sobie zakup

Ja też. Przeczołgałem moje korale NO3 od zero do 100 i od 100 do 10 (ostatni pomiar) w przeciągu roku i nie zauważyłem różnic ani w wybarwieniu, ani zdrowiu, ani tempie wzrostu*. Chociaż przy tym ostatnim stawiam * z zastrzeżeniem, że coś jakby zaczynało się dziać z acroporami. Tak jakby zaczęły szybciej rosnąć. Ale to nie znaczy, że wcześniej nie rosły i że były szarobure. Reszcie korali ten parametr nie robi różnicy, o ile się gwałtownie nie zmienia. Dla mnie wystarczy, że NO3 jest poniżej 25, a to jestem w stanie odczytać ze skali saliferta. 5 w tę, czy w drugą nie robi różnicy.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tester napisał:

Jeśli myślisz o mnie to nie wiem. To znaczy domyślam się co by trzeba było uwzględnić w takich kalkulacjach wychodząc z definicji alkaliczności. Jednak obserwując stałe pomiary KH, myślę że taki wzór miałby sens dla obliczeń w zlewce laboratoryjnej a nie dla tak dynamicznego tworu jakim jest akwarium morskie

Tak myślałem o tobie :) mi go kiedyś wysłali ale kompletnie zapomniałem gdzie go mam napisze jeszcze raz do nich z ciekawości by go wysłali do mnie jeszcze raz . Z drugie strony triton robi badania wody specjalnie pod swoją metodę suplementacji . Nie mam kompletnie wiedzy na ten temat ale to prawie baling dziwne ze nie potrzeba kh do tego 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o Hance na Jod? Bo po fosforanach (HI 713), jest to kolejny parametr który się dynamicznie zmienia, a jest istotny...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że colombo jest na tyle dokładny test że to wystarczy. 

Zbędny zakup, moim zdaniem

no chyba że już mówimy o mega profesce z dokładnością to hanka tak, ale czy to konieczne, ważne aby +- jod był w granicach normy, a to test colombo pokazuje.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tą Hankę,ale jak zrobić test to na razie dla mnie czarna magia.Szkoda,że nie ma filmu z całym testem,te co są niestety po angielsku i tak poskakane,że nic z nich nie rozumiem.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie dobrzy ludzie. Pytanie do tych którzy ćwiczyli hankę na azotany (HI781) na wyższych zakresach (5-50). Wg instrukcji wodę z akwarium należy rozcieńczyć świeżą solanką. Nie ma słowa na temat jakie stężenie należy przygotować. (albo przeoczyłem to, albo może jest to bez znaczenie czy jest to 33 czy 35ppt). 

Pomożecie? ;)

Pozdrowił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, misiopysio73 napisał:

Witajcie dobrzy ludzie. Pytanie do tych którzy ćwiczyli hankę na azotany (HI781) na wyższych zakresach (5-50). Wg instrukcji wodę z akwarium należy rozcieńczyć świeżą solanką. Nie ma słowa na temat jakie stężenie należy przygotować. (albo przeoczyłem to, albo może jest to bez znaczenie czy jest to 33 czy 35ppt). 

Pomożecie? ;)

Pozdrowił

Zapewne stęźenie (zasolenie) powinno być jak najbardziej zbliżone do zasolenia w zbiorniku aby kwasy syntetyczne (barwniki) były w środowisku jak najbardziej zbliżonym do mierzonej wody. 

W dniu 29.11.2020 o 10:52, inmar napisał:

Kupiłem tą Hankę,ale jak zrobić test to na razie dla mnie czarna magia.Szkoda,że nie ma filmu z całym testem,te co są niestety po angielsku i tak poskakane,że nic z nich nie rozumiem.

Tu jezyka nie trzeba znać. Najlepiej pokazana instrukcja filmowo

 

Ps filtrów nie trzeba wymieniać tylko płukać za każdym razem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś sprawdziłem sobie NO3 na rozcieńczeniu bo zazwyczaj mam powyżej 5 i wynik 0,22 x 10 czyli 2,2 ale jak powtórzyłem test bez rozcieńczania to wynik wyszedł powyżej 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie dużo z tym zabawy. Gościu na filmie ma rację. Szkoda naszego czasu i pieniędzy. Dla zwykłego hobbysty są szybsze testy i wygodniejsze testy na NO3.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja siętak zastanawiam, dlaczego tak skomplikowali procedurę. Może łatwiej by było robić to tak, jak z salifertem, 4 kropelki, dawka reagentu i odczyt spektrometryczny

Może błąd byłby większy, ale dla potrzeb akwarytyski całkowicie wystarczający.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem jakie mam NO3,Salifiert około 10 a Hanka 25,2 i komu wierzyć ? Przy ICP poprosiłem o sprawdzenie NO3 i wyszło 3,81.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, inmar napisał:

Sam nie wiem jakie mam NO3,Salifiert około 10 a Hanka 25,2 i komu wierzyć ? Przy ICP poprosiłem o sprawdzenie NO3 i wyszło 3,81.

Marek rzuć monetą :clowning

Z tego co widzę z "testu testów" wynika, że jeśli chodzi o NO3 to salifert zaniża wyniki ( przy oczekiwanym(referencyjnym) 10 - 3 kolejne pomiary pokazały "5").

A może ktoś ci jeszcze zbadać u siebie NO3? Może wynik będzie zbieżny z którymś z twoich?

Ewentualnie spróbuj zdobyć płyn referencyjny NO3, ponoć firma Merck coś takiego ma w swojej ofercie.

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.12.2020 o 20:47, dla syna napisał:

 

 

Ps filtrów nie trzeba wymieniać tylko płukać za każdym razem

Chodzi o ten papierowy krążek?

Wystarczy wypłukać w rodi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Rychu1 napisał:

Chodzi o ten papierowy krążek?

Wystarczy wypłukać w rodi?

Tak, ja płukam po wykonanym teście pod kranem. Bardzo dobrze wypłukuje się puki ten osad nie przyschnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, dla syna napisał:

Tak, ja płukam po wykonanym teście pod kranem. Bardzo dobrze wypłukuje się puki ten osad nie przyschnie

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wszyscy wiedzą ale jest nowa Hanna na NO3, chyba zrozumieli, że model 781 jest zbyt skomplikowany dla przeciętnego użytkownika i wypuścili ostatnio 782, mam sprawdziłam, pomiar taki sam jak na PO4, jedno składnikowy, proszeczek siup do fioleczki 2 min mix  i wynik w 6min więc spoko nie w 17min jak w poprzednim. :D

Jestem bardzo zadowolona i mimo, tego, że z kolorami daję radę to jednak wolę dokładność pomiaru Hanki, także jak ktoś ma luźne 300 stówy to polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Marianna napisał:

Nie wiem czy wszyscy wiedzą ale jest nowa Hanna na NO3, chyba zrozumieli, że model 781 jest zbyt skomplikowany dla przeciętnego użytkownika i wypuścili ostatnio 782, mam sprawdziłam, pomiar taki sam jak na PO4, jedno składnikowy, proszeczek siup do fioleczki 2 min mix  i wynik w 6min więc spoko nie w 17min jak w poprzednim. :D

Jestem bardzo zadowolona i mimo, tego, że z kolorami daję radę to jednak wolę dokładność pomiaru Hanki, także jak ktoś ma luźne 300 stówy to polecam.

Ja się zastanowię nad tym bo dla mnie jako daltonisty to wielkie ułatwienie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Marianna napisał:

Nie wiem czy wszyscy wiedzą ale jest nowa Hanna na NO3, chyba zrozumieli, że model 781 jest zbyt skomplikowany dla przeciętnego użytkownika i wypuścili ostatnio 782, mam sprawdziłam, pomiar taki sam jak na PO4, jedno składnikowy, proszeczek siup do fioleczki 2 min mix  i wynik w 6min więc spoko nie w 17min jak w poprzednim. :D

Jestem bardzo zadowolona i mimo, tego, że z kolorami daję radę to jednak wolę dokładność pomiaru Hanki, także jak ktoś ma luźne 300 stówy to polecam.

Nie tak do końca jednoskładnikowy. Jest tam płyn (wali jak amoniak), i do tego dwa reagenty. Troszkę zabawy jest z mieszaniem, bo najpierw odmierzasz wodę, potem uzupelniasz tym "amoniakiem" , natepnie wsypujesz pierwszy sypki reagent (mieszasz), odcedzasz osad za pomocą sitka wlewając do fiolki, potem dodajesz drugi reagent i mieszasz aż się rozpuści. To już trwa około 5 minut. Potem uruchamiasz zegar w fotometrze, który trwa 8 minut. Dopiero po tym czasie masz wynik.  Nie wiem w takim razie co testowalaś skoro masz wynik w 6 minut. Bo ta procedura trwa kilkanaście minut i jest z tym trochę zabawy.

Aaaa popatrz, teraz widzę nową wersję. I wygląda na to że masz rację :))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, dla syna said:

Nie tak do końca jednoskładnikowy. Jest tam płyn (wali jak amoniak), i do tego dwa reagenty. Troszkę zabawy jest z mieszaniem, bo najpierw odmierzasz wodę, potem uzupelniasz tym "amoniakiem" , natepnie wsypujesz pierwszy sypki reagent (mieszasz), odcedzasz osad za pomocą sitka wlewając do fiolki, potem dodajesz drugi reagent i mieszasz aż się rozpuści. To już trwa około 5 minut. Potem uruchamiasz zegar w fotometrze, który trwa 8 minut. Dopiero po tym czasie masz wynik.  Nie wiem w takim razie co testowalaś skoro masz wynik w 6 minut. Bo ta procedura trwa kilkanaście minut i jest z tym trochę zabawy.

Bo ty mówisz o swoim czyli starszym modelu czyli 781 tam pomiar trwa średnio 17 min i do prostych nie należy ;) ja mówię o najnowszym czyli 782 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dla syna napisał:

Nie tak do końca jednoskładnikowy. Jest tam płyn (wali jak amoniak), i do tego dwa reagenty. Troszkę zabawy jest z mieszaniem, bo najpierw odmierzasz wodę, potem uzupelniasz tym "amoniakiem" , natepnie wsypujesz pierwszy sypki reagent (mieszasz), odcedzasz osad za pomocą sitka wlewając do fiolki, potem dodajesz drugi reagent i mieszasz aż się rozpuści. To już trwa około 5 minut. Potem uruchamiasz zegar w fotometrze, który trwa 8 minut. Dopiero po tym czasie masz wynik.  Nie wiem w takim razie co testowalaś skoro masz wynik w 6 minut. Bo ta procedura trwa kilkanaście minut i jest z tym trochę zabawy.

HI 782 Minifotometr na azotany, wysoki zakres

Kod produktu: HI 782
250,00 zł 281,00 zł -31.00 zł
 
307,50 zł brutto

Kolorymetr HI 782 został specjalnie zaprojektowany do szybkiego i dokładnego określania wysokiego poziomu azotanów w akwariach morskich i zastosowaniach morskich.

  • wysoki zakres od 0.0 do 75.0 ppm
  • wymaga tylko 1 odczynnika
  • prosta intuicyjna obsługa
  • kompaktowy i precyzyjny

 

https://hanna-polska.com/checker-hc/4345-hi-782-minifotometr-na-azotany-wysoki-zakres-.html

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.