Skocz do zawartości
dale

Jakie używacie Hanki (a może inne) ?

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem lipa, bo to powinno mierzyć 0-50 a nie 0-5. Imo świadomość, że test saliferta się nie zabarwia, lub zabarwia minimalnie jest wystarczająca. A czy to jest 1, 1,5, czy 3 nie ma znaczenia. Jeśli taki będzie docelowy zakres to ja sobie podaruję.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Tester napisał:

cena 25 reagentów w UK to koszt £21 biorąc pod uwagę, że test saliferta kosztuje połowę i ma dwukrotnie większą wydajność, to nie wiem czy temat jest opłacalny.

Problem w moim wypadku, polega na "braku zdecydowania" czy to już ten kolor, czy jeszcze nie :)

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem dokładnie ten problem z KH od saliferta. Gdy wieczorem dominowało światło aktyniczne nie byłem w stanie określić zmiany koloru we fiolce


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja testy kropelkowe robię tylko przy świetle dziennym. Nawet domowe oświetlenie ledowe powoduje problemy z rozpoznaniem kolorków, a co dopiero światło z akwarium. Może jakby jakąś lampkę bardziej profesjonalną o wysokim cri używać...

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Tester napisał:

Gdy wieczorem dominowało światło aktyniczne nie byłem w stanie określić zmiany koloru we fiolce

A wystarczy przeczytać instrukcję:

"Use diffuse daylight when comparing colors"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, klossowski napisał:

A wystarczy przeczytać instrukcję:

"Use diffuse daylight when comparing colors"

Niektórzy w dzień pracują...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Hanka do pomiarów fosforanow to bajka. Na początku raz mi się wyłączyła po 3 minutach, przemyślałem i teraz robię to tak (pomiar w jednej fiolce) :

Stukam w torebkę z proszkiem i obcinam ja nożyczkami, formuje dzubek by łatwiej wysypać proszek

Nalewam wody badanej do fiołki, fiolkę trzymam przez ręcznik papierowy

Ustawiam na minutniku w komórce 3 minuty

Włączam Hankę, wkładam fiolkę i naciskam guzik

Startuje odliczanie czasu

Dosypuje proszek do fiołki wyjętej z Hanki, mieszam około 2 minuty.

Pilnuję by włożyć fiolke do Hanki (wytartą ręcznikiem papierowym) przed upływem 3 minut

Naciskam guzik do momentu aż rozpocznie się odliczanie

Po 3 minutach mam wynik

Pozostałe testy to Salifert. Podjąłem decyzję, że tak mi wystarczy i chwilowo nie myślę o innych Hankach. Jeżeli pojawi się Hanka na azotany i będzie dokładna to przemyśle. Ufam ze współczynnik Redfielda ma sens o ile da się go wyliczyć w oparciu o dokładne pomiary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, klossowski napisał:

A wystarczy przeczytać instrukcję:

"Use diffuse daylight when comparing colors"

Kurcze... Po angielsku... :/

tu nie chodzi  o to co jest w instrukcji tylko kiedy mogłem robić testy. Zima zostawały tylko weekendy, co nie zawsze było mozliwe


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy,że Hanka na NO3 już jest dostępna ? Niedawno pisałem z Hanna Polska i pisali,że jeszcze nie są dostępne.

Fosforany mierzę dużą Hanką chyba od 10 lat i jestem zadowolony,sprzęt co rok-dwa kalibruję u producenta i mam na to papier.

Moje NO3 jest w zakresie do 2 ,używam Colombo z niskim zakresem,ale fakt,że ostatnio przekroczyło mi chyba poziom 4 i teraz nie wiem czy nie mam na przykład 10.Trzeba będzie dokupić Salifuerta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Hanki na azotany:

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał, to filmik do tej nowej hanki? Obsługa wygląda bardzo zakrecona. Tzn da się to nauczyć ale ilość czynności do przeprowadzenia testu jest masakryczne dużo. Powoli zaczynam żałować że ją zamówiłem. Ma być w piątek do odbioru. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, inmar napisał:

To ja jeszcze poczekam,czy warta będzie zakupu.Ciekawe ile będzie kosztowało jedno badanie.

Dokładnie. No i czy np. pomiar większych wartości, poprzez rozcieńczenie próbki wody będzie dawał sensowne wyniki.

Ale,  obawiam się że koszt badań może być dla wielu odstraszający.

 

 

Przy okazji, którą hankę polecali byście zamówić pod kątem pomiaru fosforu ( czy też fosforanów)? Bo mi się wydaje że najistotniejsze dla mnie jest określenie poziomu fosforanów, tylko teraz kwestia zakresu, czy HI 713 czy HI 774?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, dale napisał:

czy HI 713 czy HI 774?

HI 774 w zasadzie ma taką samą dokładność jak 713, tylko zakres mniejszy i znaczek "rybki", który ponoć nic nie znaczy. Ja jednak polecam 736, bo tutaj już jest plus przy niskich poziomach mierzonych, a przeliczenie wyniku z 736 -> na mg/L PO4 jest banalne. x3,066 / 1000 i już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze tylko pytanie czy pomiar fosforu=pomiar fosforanów ? Bo z tego co się orientuję to nas interesuje zarówno poziom fosforanów (raz że szkodliwe, dwa że ważny jest ich stosunek do azotanów).

 

Zgaduję że sam pomiar odbywa się identycznie? Bo w opisie metoda jest ta sama... więc czyżby chodziło tylko o to ze jedna przelicza na fosforany a druga na fosfor?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, dale napisał:

więc czyżby chodziło tylko o to ze jedna przelicza na fosforany a druga na fosfor?

Bym obstawiał, że tak. Fosforany są najłatwiej wykrywalne i przypuszczam, że "fosfor" w tym przypadku oznacza "fosfor z fosforanów".

9 minut temu, Tester napisał:

No właśnie - ciekawe która metoda jest tą podstawową z której wyliczane są wyniki.

W sumie to nie bardzo mogę sobie wyobrazić metodę pomiaru "chemiczną" (nie spektografię itp) zawartości fosforu atomowego. Toż fosfor może być w masie różnych związków, z których każdy będzie miał inne właściwości chemiczne, inaczej będzie reagował. Co innego PO4, a co innego fosfolipidy, białka, fosfany (chyba tak to się nazywało)... Ty chyba masz jakieś doświadczenia laboratoryjne... jest to możliwe (w jakiś rozsądny sposób) bez ICP?

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Słony leszcz napisał:

W sumie to nie bardzo mogę sobie wyobrazić metodę pomiaru "chemiczną" (nie spektografię itp) zawartości fosforu atomowego. 

Jestem prawie pewien, że to fosforany, ale widziałem w życiu sporo udziwnień zrobionych tylko po to, aby spełnić jakieś wymagania czy normy i dopuścić urządzenie do sprzedaży. Na przykład czemu Hanka na fosfor jest według specyfikacji dokładniejsza skoro pomiarem wyjściowym miałyby byc fosforany?

Kiedyś robiłem testy Hanką 713 w wodzie RODi w której TDS był zerowy. Wyniki oscylowały w okolicach 0.1 - 0.15mg/L. Podejrzewałem wtedy, że jakiś związek wpływa na wynik, ale nie znalazłem nic na ten temat w literaturze. Niektóre metale niby wpływaja na pomiar fosforanów, ale musiałyby być w sporych dawkach. To był okres wiosennych roztopów i znalazłem informację, że to jakiś dodatek do wody.  W takim razie musiałby to być dodatek niejonowy, żeby przejść przez żywicę i TDS


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Tester napisał:

Na przykład czemu Hanka na fosfor jest według specyfikacji dokładniejsza skoro pomiarem wyjściowym miałyby byc fosforany?

Na pewno to tego nie wiem. Strzelał bym, że jakiś przetwornik analogowo-cyfrowy w obu hankach jest inny, albo jakieś sprzętowe/analogowe wzmocnienie w torze pomiarowym, pomiędzy sensorem optycznym i ADC... Tak czy inaczej, jak porównałem z wynikami ICP, to pomiar z 736 zmieścił się w tej deklarowanej dokładności. Na co dzień  też te odczyty 2-6ppb P (okolice w przeliczeniu 0.01-0.02 mg/L PO4) wydają się sensowne. Tzn, jak mam wyższy wynik to zwykle wiem z czego to wynika. Jak kapnę więcej vsv żeby zbić nutrienty, to przy następnym pomiarze dostaję wynik już niższy. Dla mnie różnica jest taka, że wyniki 0.01 ... 0.03 mg/L PO4 (przecież wiadomo, że nie operuję ppb:-) z 736 są już w miarę wiarygodne, podczas gdy dla 713 takie wyniki mogą, ale już nie muszą być poprawne.

W każdym razie, na pewno nie kupił bym 774

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktos instrukcje w j polskim do hanki hi781? 

Za cholerę nie mogę zatrybić co gdzie jak mając tyle zabawek w pudełku hehe. 

Udało się przejść przez proces pomiaru. Salifert i colombo wychodzi no3 ok 1 na hance pierwszy pomiar 3,82 drugi 3,8 @kataniproces pomiaru trochę upierdliwy ale jak wejdzie w krew będzie wypas. Pomiar można robić w zakresach0-5 oraz 5-50

ftQhfrl.jpg

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.10.2020 o 09:54, dale napisał:

Przy okazji, którą hankę polecali byście zamówić pod kątem pomiaru fosforu ( czy też fosforanów)? Bo mi się wydaje że najistotniejsze dla mnie jest określenie poziomu fosforanów, tylko teraz kwestia zakresu, czy HI 713 czy HI 774?

Ja korzystam z HI774 i porównując do wcześniejszych testów kropelkowych wydaje się pokazywać dobrze, tyle że dokładniej.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dla syna napisał:

Pomiar można robić w zakresach0-5 oraz 5-50

Dzięki :) Znaczy trzeba zamówić.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dla syna

Możesz opisać jakim sposobem można zrobić pomiary w takich kategoriach,  bardzo interesujące przed zakupem:)

0-5 & 5-50


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem (ale to mój łamany angielski bo polska wersja instrukcji pojawi się w poniedziałek wg przedstawiciela Hanna Polska) można wykonać pomiar na dwa sposoby. Pierwszy jest opisany i zgodnie z (w moim rozumieniu) instrukcją podczas procesu mieszania odczynników nie zmieniamy nic. Natomiast żeby rozszerzyć zakres pomiaru (5-10ppm) po wymieszaniu dwóch pierwszych odczynników, z fiolki pomiarowej o pojemności 10ml, pozostawiamy tam tylko 1ml. Do reszty dodajemy 9ml rodi i wsypujemy ostatni reagent. Dalsza część testu przebiega bez zmian a wynik mnożymy x10. 

W każdym razie, nawet jeśli coś źle zrozumiałem to jest tam napisane że zakres pomiaru jest w dwóch przedziałach od 0-5 i od 5-50. Więc napewno się jakoś da to ogarnąć :D ale proces pomiaru jest pokręcony i wiele osób jeśli nie ma kłopotów z kolorami to sobie odpuści tą wersję hanki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dla syna napisał:

Ma ktos instrukcje w j polskim do hanki hi781? 

Za cholerę nie mogę zatrybić co gdzie jak mając tyle zabawek w pudełku hehe. 

Udało się przejść przez proces pomiaru. Salifert i colombo wychodzi no3 ok 1 na hance pierwszy pomiar 3,82 drugi 3,8 @kataniproces pomiaru trochę upierdliwy ale jak wejdzie w krew będzie wypas. Pomiar można robić w zakresach0-5 oraz 5-50

Wyślij zdęcie instrukcji. Mogę przetłumaczyć ewentualnie

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.