Skocz do zawartości
owler

Minimalna temperatura

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy ktoś ma tak na stałę temperaturę około 24 stopni w zbiorniku?. Pytam bo mam w obiegu około 1100 litrów pełno rurek (sump w piwnicy, szczepkrarium itp.) trochę teraz podgrzewanie kosztuje i się zastanawiam czy właśnie nie zmniejszyć z 26 na 24 lub 25. Dom około 22 stopni piwnica 21stopni więc średnia 21,5. Mam dwie grzałki po 300W widzę że chodzą prawie cały czas. Czytałem gdzieś że SPS-y przy 24 się lepiej wybarwiają ale przy 26 szybciej rosną. Eksperymentował ktoś z tym tematem?.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, owler napisał:

Witam,

Czy ktoś ma tak na stałę temperaturę około 24 stopni w zbiorniku?. Pytam bo mam w obiegu około 1100 litrów pełno rurek (sump w piwnicy, szczepkrarium itp.) trochę teraz podgrzewanie kosztuje i się zastanawiam czy właśnie nie zmniejszyć z 26 na 24 lub 25. Dom około 22 stopni piwnica 21stopni więc średnia 21,5. Mam dwie grzałki po 300W widzę że chodzą prawie cały czas. Czytałem gdzieś że SPS-y przy 24 się lepiej wybarwiają ale przy 26 szybciej rosną. Eksperymentował ktoś z tym tematem?.

Ja mam od listopada ustawioną temperaturę 23,7 stopnia z histerazą 0,3. 

Mam tak drugi rok. W środku lata, natomiast, mam ustawioną temperaturę 26,5 stopni. Kwiecień/maj oraz wrzesień /październik to miesiące powolnej zmiany temperatury o ok 0,5 stopnia na dwa tygodnie.

Żadnych negatywnych zmian w zachowaniu ryb I korali nie zauważyłem. Ważne, aby temperaturę zmieniać powoli. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, zejdę na razie do 25 i zobaczę, dzięki.

Pzdr.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 U mnie się waha od 23,8 w nocy do 24,8 za dnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zlikwidowałam grzałki i nie posiadam temp się utrzymuje sama w granicach 25st latem przy klimatyzacji+~ 1st


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja u siebie zlikwidowałam grzałki i nie posiadam temp się utrzymuje sama w granicach 25st latem przy klimatyzacji+~ 1st

[mention]Beti [/mention] zakładam, że zbiornik utrzymuje temperaturę „otoczenia/pokoju” i jeśli chodzi o lato to ok rozumiem. A czy zimą też utrzymujesz w tym pomieszczeniu 25 stopni?

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również nie mam grzałki. Temperatura w pomieszczeniu to około 22-23 stopnie C, w zbiorniku waha się od 24 do 25,5. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SHARK_2 napisał:


[mention]Beti [/mention] zakładam, że zbiornik utrzymuje temperaturę „otoczenia/pokoju” i jeśli chodzi o lato to ok rozumiem. A czy zimą też utrzymujesz w tym pomieszczeniu 25 stopni?

W pomieszczeniu mam około 22 st jednak woda utrzymuje się 24.5-25stC same światło w moim przypadku to grzałka dla wody :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również nie mam grzałki, Temperatura trzyma się sama 25+- 1. Latem jest cieplej, ale chodzą wiatraczki powyżej 27stopni.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak samo jak Beti. Lampa ogrzewa mi wodę i cały pokój przy okazji :D Temp wody mam 25stopni cały czas więc grzałka 300W prawie w ogóle nie chodzi. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie chodzi tylko w nocy od 0:00 do 5:30. Później odcinam jej zasilanie. Temperaturę utrzymuje około 24,5 w nocy i 25,5 w dzień. Na okres letni całkowicie ja wyłączę. Przez ten czas w nocy grzalka 300W zjada 0,75 kWh/ dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym spróbować wyłączyć grzałki, ale może być ciężko bo tak jak mówiłem rury w ścianie, sump w piwnicy w pomieszczenie nieogrzewanym. Niby tam jest 21 stopni ale nie wiem czy nie dlatego że sama woda ogrzewa to pomieszczenie bo jest dość małe.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, owler napisał:

Musiałbym spróbować wyłączyć grzałki, ale może być ciężko bo tak jak mówiłem rury w ścianie, sump w piwnicy w pomieszczenie nieogrzewanym. Niby tam jest 21 stopni ale nie wiem czy nie dlatego że sama woda ogrzewa to pomieszczenie bo jest dość małe.

To nie jest tak ze te 25 st musi być , to jak to jest ze ryby i korale jakoś w warunkach naturalnych znoszą skoki temperatury 

np zeszłym roku nurkowałam w Egipcie na 5 m temp wody w Marcu wynosiła 23st na 5m głębokości już 21 i wszystko żyje, drugi przykład Male tem wody przy wyspach 28-30st ryby żyją gorzej już z koralami rafa umiera w dużym stopniu, tak na szybko myśle ze ryby i koralowce bardziej zniosą niższa temp niż ta wyższa. 
Nawet gdybys miał 23st  nie powinno to zaszkodzić zbiornikowi gorzej gdybys miał 28 -30 st 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnio okazało się po zamontowaniu nowego termometru że trzymałem nie wiem jak długo 29.5 stopnia. Obecnie zmniejszyłem do 25 +/- 0.5 stopnia


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, 9866666 said:

U mnie ostatnio okazało się po zamontowaniu nowego termometru że trzymałem nie wiem jak długo 29.5 stopnia. Obecnie zmniejszyłem do 25 +/- 0.5 stopnia

Masz SPSy? u mnie jak kiedyś miałem akwarium na poddaszu to przy takiej temperaturze zaczęły przechodzić na wieczną rafę :(


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, montymick napisał:

Masz SPSy? u mnie jak kiedyś miałem akwarium na poddaszu to przy takiej temperaturze zaczęły przechodzić na wieczną rafę :(

Tak, nie mogłem dojść co się dzieje w akwarium przez pewien czas. Jak na razie źle zareagowała na zmianę temperatury tylko acropora strawberry. Zmiana była w zeszłym tygodniu, więc zobaczymy


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zakładał nowego tematu.

Proszę o radę. Podejrzewam  że od około 3 tygodni miałem w zbiorniku 29c. Ucierpiały grzybki oraz caulastrea. Oczywiście powodem była grzałka elektroniczna aquaela. Jak bezpiecznie zejść do 25c oraz kroki zaradcze podjąć.

Dzięki za radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zwyczajnie pozwolił wodzie ostygnąć. Odnośnie zabezpieczenia: możesz wykorzystać któreś z rozwiązań typu Aqua Medic T Controller Twin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.