Jump to content
Bzyk002

Jak ułożyć skałę - Reef Aquascaping

Recommended Posts

Witam, jestem na etapie układania skały i chciałbym sie dopytać no co zwracać uwagę, czego nie robić żeby potem nie przerabiać itp. Czym kleić żeby było solidnie ibnie oddawało nic do wody. Macie jakieś swoje fotki skały to wklejajcie pod spodem. 

Moje akwarium to 80x35x50 a tu moje pierwsze ułożenie. IMG_20190912_205017.thumb.jpg.6adf7a67ec81653b5bb298ceedd1552f.jpg

IMG_20190911_231618.thumb.jpg.0f03847c19a477436f4117f8da8592cd.jpg

IMG_20190911_231613.thumb.jpg.612ac292649c6beb8737bf0111096649.jpg

ccfd215f5ac41955gen.jpg

Ładnie, ale za wysoko, no i dwa filary "za podobne". 

Pamiętaj aby zostawić sobie miejsce na czyścik i korale pomiędzy szkłem a skałą. 

A do klejenia ja polecam AF stoneFix. Naprawdę dobry klej do skały, Szybko chwyta i mocno trzyma...

5a69769116ee78eee25c9231180bf85fu1644a14

A ja polecam Ceresit Cx5 wymieniany tu na forum wielokrotnie. Kosztuje psie pieniądze, super wiąże a na żywej skale jest niewidoczny :)

Jestem świeżo po klejeniu to może coś pomogę. 

Do bardziej zaawansowanych konstrukcji polecam wiertło i opaski zaciskowe '' trytytki''. 

Jeśli kleisz suchą to będzie łatwo, przy żywej, mokrej warto oczyścić miejsca gdzie nakladasz klej np szczoteczką. 

Jak koledzy już napisali uwzględnij korale i ich wielkość. Generalnie wysokość skały nie powinna przekraczać 50-75% wysokości zbiornika jeśli chcesz w nim utrzymywać korale kilka lat. 

Po wpisaniu w google hasła reef aquascaping będzie kilka fajnych artykułów - symetria jest nudna:) 

"Symetria- porządek głupców" (cyt, autor mi nie znany)

5a69769116ee78eee25c9231180bf85fu1644a14

No tak moja skała poszybowała trochę za wysoko:P a symetrycznie nie miało być tylko tak wyszło:lol: myślałeś też nad dwoma kolumnami nie polaczonymi ze sobą. Ogolny problem jest taki że w necie jest dużo fajnych projektów tylko że są na szersze Akwaria... W moich skromnych 35cm ciężko mi coś ułożyć.

@mizgarda te trytytki to potem zostawiasz w baniaku? Albo jak klej wyschnie to obcinasz? 

ccfd215f5ac41955gen.jpg

Dzisiaj znów znalazłem trochę czasu:). Które ułożenie wam sie podoba? 

IMG_2019-09-20_02-07-00.thumb.JPG.01511f1afc487e1a3be7dc0316dc5fe6.JPG

ccfd215f5ac41955gen.jpg

Hej...

Obstawiam numer 3, podoba mi sie wizualnie, konstrukcja jest lekka i ma najmniejszy styk z podlozem (Jakbys nie chcial piasku, albo jakby Ci sie znudzil)...

Na zdjeciu nie widac, ale mysle ze pamietasz o tym by zrobic odstep pomiedzy skala a szybami...

Zbiornik 55 X 75 X 36h 149 L (netto 120 L) Display 55 X 55 X 34h (reszta panel). Shuran 120. Kessil Led a160we Tuna Blue + Spectral Controller. Obieg troche ponizej 1200L/h. Cyrkulacja CP-25 Gyre.AM Refill System Pro (ATO) i wszelakie inne bardziej lub mniej potrzebne graty, kabelki i sprezynki...

Numer 3/4/5 wyglądają najbardziej naturalnie, pozostałe są odklejone od rzeczywistości osobiście też bym wybral konstrukcje numer 3, wydaje się lekka i ma spore możliwości co do ułożenia korali

(3 i 5 ) mnie się podoba,ale to musi się też i Tobie podobać,przemyśleć ile będzie korali i jakie? Itd. :)

Pozdrawiam i życzę miłego dnia..@Beti

Nie lubię takich pojedyńczych filarów, więc jak dla mnie 2 i 6 zupełnie odpadają. 1 nieco ciężka wizualnie i jak ktoś wyżej wspomniał kojarzy się trochę z gruzowiskiem.

Ze wszystkich powyższych najlepsze 3 i 4, ewentualnie 5.

c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

3 i 4. Co to za skała?

w 1 nie widać, czy pod skałą jest pusta przestrzeń. Jeśli tak, to jak zrobisz ze 2-3 odatkowe dziury to też może być ciekawie. Rybki tą opcję najbardziej polubią.

Edited by katani (see edit history)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017, rollermat + skała + ceramika+refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Oświetlenie:  Pacific Sun Althea 8x54W. Oświetlenie refugium Halogen LED 4x10W.

Sól i dodatki AF. 50kg suchej skały Marco Rock's, 16kg piasku aragonit KZ.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Halichoeres Chrysus, Zebrasoma flavescens, Acanthurus pyrofeus, Valenciennea puellaris, 2 x Lysmata amboinensis, L. debelius, setki  slimaków turbo, columbelle, stomatelle, 2x tectus, strombus luhanus... i garść nassariusów. Oraz kilka kg kiełży, równonogów, mysis i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

3 i to z kilku powodów, przyzwoicie wygląda a równocześnie jest praktyczna. Z czasem i tak koralowce zasłaniają większość skały. Nie jestem mistrzem układania skały ale mam spore doświadczenie w upychaniu maksymalnej ilości koralowców na danej powierzchni. Niektóre konstrukcje może i ładne z czasem okazują się w tym aspekcie kompletnie nietrafione. Unikaj wszelkich słupów zwłaszcza jeśli planujesz sps-y.  Najwięcej sps-ów upchasz na konstrukcjach typu tarasowego które niekoniecznie super wyglądają  - trzeba tylko zadbać o dobrą cyrkulacje wody pod nimi. Chyba że nie idziesz na ilość.

Pzdr

BK 250, 3 x SOW-20, Pacific Sun Diuna T5 10x80W (przerobiony na 8x80 T5 +  200W cool white) + 160W LED, DCT 8000, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

3 i 4

Jak Ty to ulorzyles do zdjęcia ze ci się to wszystko nie rozpadło ? Ile kg tu jest skały ?

... w sumie 5 też fajnie choć za duże gruzowisko po lewej trochę

Wysłane z mojego Moto G Play przy użyciu Tapatalka

3 albo 4

Pamiętaj że skała to platforma pod korale i w tym względzie powinna miec spora powierzchnie patrząc z góry. Im bedzie bardziej pionowa tym trudniej bedzie umocować korala (wiem mozna tez na pionowych kolumnach ale nie o to przeciez chodzi)

Druga rzecz jest jeszcze ważniejsza niz pierwsza. Skałę planujesz tak jak ma wyglądac w dojrzałym akwarium a nie tak jak ma wyglądac goła. Wczesniej czy pozniej skałę zasłonią korale więc dzisiaj uwzględniasz tylko ułożenie skały względem wygody obsługi i obsady. To czy dzisiaj wygląda schludnie czy nie - nie ma absolutnie znaczenia. 

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

układ 3 z obtrąceniem tego kikuta u góry dotykającego kartonu... (patrząc na zdjęcie lewa strona)  gdyż będzie problem przy czyszczeniu szyby.

czyli wygrywa skrajnie lewa strona ze zdjęcia 4 prawa strona i środek ze zdjęcia 3 :)

zgodnie z Bartka radą patrz na wygląd również z góry...