Skocz do zawartości
atk

Komputer do mierzenia KH i dozowania - np. kore 7th kh lab

Rekomendowane odpowiedzi

No ale jak??? Żeby tak dostać paczke, odpalic i działa, tak od razu?? Samo?? I już tydzień !!! Niebywale, nie wierzę! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi nie rośnie sód przy stosowaniu khlab. Napewno w moim przypadku bez podmian i wlewaniu ballinga oraz reagentu 12 pomiarów dziennie wzrasta zasolenie. Co do rozbieżności hanki i kh lab. Też tak miałem. Ale wystarczy, że podamy wartość referencyjną z hanki i wtedy zrobimy test z kh lab. I powinno być ok. U mnie jest. Z pomijaniem pomiarów też kiedyś się zdarzało. Obecnie na ostatnie ustawione 48 pomiarów wykonane zostały 48.

Zastanawiam się tylko czemu cena skoncentrowanego reagentu wzrosła z 300zł na 600zł...? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Laszek napisał:

Mi nie rośnie sód przy stosowaniu khlab. Napewno w moim przypadku bez podmian i wlewaniu ballinga oraz reagentu 12 pomiarów dziennie wzrasta zasolenie. Co do rozbieżności hanki i kh lab. Też tak miałem. Ale wystarczy, że podamy wartość referencyjną z hanki i wtedy zrobimy test z kh lab. I powinno być ok. U mnie jest. Z pomijaniem pomiarów też kiedyś się zdarzało. Obecnie na ostatnie ustawione 48 pomiarów wykonane zostały 48.

Zastanawiam się tylko czemu cena skoncentrowanego reagentu wzrosła z 300zł na 600zł...? 

Tylko trzeba najpierw zresetować wartość referencyjną. Jak tego nie zrobisz może pokazywać głupoty. 


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze nie... Muszę uzbierać kasę na nowy zakup... [emoji4]Ale jeśli są takie ciche i dokładne jak te w kh keeper to zapowiada się super produkt... Na stronie widać że jak się ma pompy to można ustawiać akcje, że jeśli pomiar jest jakiś to zrób coś... Podobnie w inteligentnej wtyczce zasilającej... Jak będę miał postaram się zdać jakąś relacje... [emoji6]
Być może ktoś ma sprzęt od reef factory... To może też się wypowie? [emoji4]
Mam pompy dozujące od nich. Ta wersja 3x
Są dokładne i mają kalibrację. Ciche nie są. Są głośniejsze niż grotech 13 letni.

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ktos sie natknal na moj wpis to przepraszam, to mial byc priv a wyszlo tutaj....

a tu mialem napisac ze:

Ja niestety nie moglby miec KH Keeper- jezeli nie sprawdze szafki 2 razy dziennie, nie wejde na chmure 8-10x dziennie to bym nie wiedzial za co wydalem tyle pieniedzy. A tak wiem :) Od wczoraj, mniej wiecej w ogole nie robi mi testow. I znowu mamy tak, ze, jak odpale test recznie to zrobi, jak ma leciec test zgodnie z rozkladem, nie ma. Zaczailem sie przed chwila na niego w szafce i sprawa wyglada tak, odapala sie test i nastepuje reboot, o dziwo po reebocie wraca do proby wykonania testu (wczesniej jak byl reboot to wracalo po prostu do trybu standby, jakby nigdy nic sie nie dzialo) i po kilku takich probach, poddaje sie i przechodzi w tryb standby :)

Oczywiscie to na pewno "tylko moj tak ma" i pewnie "to wina wifi" ale pozwolilem sobie nagrac filmik, zeby przeslac do PS z grzecznym zapytaniem WTF tym razem. Nie wiem czy wspominalem wczesniej, ze sporadycznie potrafi sie zawiesic (brak raportowania czegokolwiek, brak dozowania i testowania - tez mam filmik) i dopiero wejscie na chmure go resetuje oraz, że gdy wejdę na chmurę tak do około 10min trwania testu, to urzadzenie sie zresetuje, jezeli urzadzenie zacznie juz dozowac reagent to wtedy wejscie a nawet grzebanie po stronie chmurowej go nie resetuje (yupi! - i tez mam filmik). Aha! i do dnia dzisiejszego, pomimo ze powiadomienia o poziomie KH ustawilem i dzialaja, dostaje na komorke, to tego samego nie udalo mi sie zrobic ani z temperatura ani z PH - wszystko jest identycznie, test przechodzi - 0 powiadomien (no na to akurat filmiku nie mam...)

Filmiki zbieram w celu kontaktu z PS, zeby nie bylo ze sciemniam i nie ogarniam a nie daj Bog, ze oczerniam ten swietny produkt. Normalnie to nawet wgralbym nowe oprogramowanie (latwa sprawa......), gdyby po ostatnim takim pomysle nie bylo jeszcze gorzej. No i przestalem sie dziwic, czemu po tylu latach jak to jest na rynku, albo reaktory PS, to na YT jest cale 5 filmikow i cisza... KH Keeper jest wlasciwie dostepny od chwili ale jest tego juz sporo :/

Update z 26.07 - kontaktu z PS nie ma jeszcze, a ja juz nawet wiem gdzie jest problem. Urzadzenie nie kontaktuje sie z serwerem (kij wie dlaczego), pomimo ze router twierdzi ze jest podlaczone i ma maksymalny zasieg.... wiec wina lezy gdzies na serwerze.

Dodatkowo kolejny "fajny" temat, pompa nr 7, ktora dozuje mi w kore aktualnie brom - jest ustawiona na 50ml dziennie w 2 dawkach o 11 i 23. chmura podaje ze leje tylko o 23 a stan butelki mowi ze jednak 2 razy dziennie :) - sprzet godzien zaufania. A ja dzisiaj za pomoca tego zlomu mam zaczac test Ati pro zamiast reaktora. Czyli nie dość ze nie monitoruje mi KH (z 8x jak sie uda ze zrobi 3 testy na dobe to jest sukces) to jeszcze musze precyzyjnie lac mega stezony preparat - a nawet to nie idzie jak powinno......

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.07.2021 o 09:11, mem_phis napisał:

jak ktos sie natknal na moj wpis to przepraszam, to mial byc priv a wyszlo tutaj....

a tu mialem napisac ze:

Ja niestety nie moglby miec KH Keeper- jezeli nie sprawdze szafki 2 razy dziennie, nie wejde na chmure 8-10x dziennie to bym nie wiedzial za co wydalem tyle pieniedzy. A tak wiem :) Od wczoraj, mniej wiecej w ogole nie robi mi testow. I znowu mamy tak, ze, jak odpale test recznie to zrobi, jak ma leciec test zgodnie z rozkladem, nie ma. Zaczailem sie przed chwila na niego w szafce i sprawa wyglada tak, odapala sie test i nastepuje reboot, o dziwo po reebocie wraca do proby wykonania testu (wczesniej jak byl reboot to wracalo po prostu do trybu standby, jakby nigdy nic sie nie dzialo) i po kilku takich probach, poddaje sie i przechodzi w tryb standby :)

Oczywiscie to na pewno "tylko moj tak ma" i pewnie "to wina wifi" ale pozwolilem sobie nagrac filmik, zeby przeslac do PS z grzecznym zapytaniem WTF tym razem. Nie wiem czy wspominalem wczesniej, ze sporadycznie potrafi sie zawiesic (brak raportowania czegokolwiek, brak dozowania i testowania - tez mam filmik) i dopiero wejscie na chmure go resetuje oraz, że gdy wejdę na chmurę tak do około 10min trwania testu, to urzadzenie sie zresetuje, jezeli urzadzenie zacznie juz dozowac reagent to wtedy wejscie a nawet grzebanie po stronie chmurowej go nie resetuje (yupi! - i tez mam filmik). Aha! i do dnia dzisiejszego, pomimo ze powiadomienia o poziomie KH ustawilem i dzialaja, dostaje na komorke, to tego samego nie udalo mi sie zrobic ani z temperatura ani z PH - wszystko jest identycznie, test przechodzi - 0 powiadomien (no na to akurat filmiku nie mam...)

Filmiki zbieram w celu kontaktu z PS, zeby nie bylo ze sciemniam i nie ogarniam a nie daj Bog, ze oczerniam ten swietny produkt. Normalnie to nawet wgralbym nowe oprogramowanie (latwa sprawa......), gdyby po ostatnim takim pomysle nie bylo jeszcze gorzej. No i przestalem sie dziwic, czemu po tylu latach jak to jest na rynku, albo reaktory PS, to na YT jest cale 5 filmikow i cisza... KH Keeper jest wlasciwie dostepny od chwili ale jest tego juz sporo :/

Update z 26.07 - kontaktu z PS nie ma jeszcze, a ja juz nawet wiem gdzie jest problem. Urzadzenie nie kontaktuje sie z serwerem (kij wie dlaczego), pomimo ze router twierdzi ze jest podlaczone i ma maksymalny zasieg.... wiec wina lezy gdzies na serwerze.

Dodatkowo kolejny "fajny" temat, pompa nr 7, ktora dozuje mi w kore aktualnie brom - jest ustawiona na 50ml dziennie w 2 dawkach o 11 i 23. chmura podaje ze leje tylko o 23 a stan butelki mowi ze jednak 2 razy dziennie :) - sprzet godzien zaufania. A ja dzisiaj za pomoca tego zlomu mam zaczac test Ati pro zamiast reaktora. Czyli nie dość ze nie monitoruje mi KH (z 8x jak sie uda ze zrobi 3 testy na dobe to jest sukces) to jeszcze musze precyzyjnie lac mega stezony preparat - a nawet to nie idzie jak powinno......

Witajcie

Widzę że dużo ciekawych wypowiedzi mi uciekło i niestety na wszystkie nie dam rady odpisać - ale z chęcią na pytania techniczne odpowie nasz support techniczny..

Jeśli niektóre wyniki nie pojawiają się w chmurze - to niestety napisze to po raz kolejny - musi to być przyczyna lokalnych ustawień sieci. Nie wiem - może router odnawia dzierżawy IP,  może jakieś urządzenie "wchodzi" na ten same adres IP co Kore - trudno powiedzieć.

Na pewno to czy dozer jest czy nie jest podłączony do sieci nie ma wpływu na podejmowane przez niego "decyzje" - wykonuje testy, dozuje itd.  Oczywiście, staramy się zawsze wszystko na bieżąco monitorować u naszych Klientów - jednak nie da się "przeklikać" wszystkich urządzeń i sprawdzić czy wysyłają, jak wyniki itd (w tej chwili pracujących Korę w chmurze jest ponad 1100 urządzeń).  
Jeśli jednak dostajemy informacje od Klienta - działamy od razu. Mem_phis - Twój mejl dotarł do nas na skrzynkę supportu w czasie przerwy technicznej/urlopowej - aczkolwiek w auto-responderze była informacja gdzie należy przesłać mejla jeśli sytuacja jest pilna i Klient potrzebuje niezwłocznej pomocy/odpowiedzi. Niestety wiadomość od Ciebie na właściwy adres już niestety nie dotarła - nad czym ubolewam gdyż zapewne zająłbym się tym osobiście (także w trakcie urlopu).

Podsumuję w kilku słowach coś co z naszego już niemal 4 letniego doświadczenia jeśli chodzi o kHLab(i Kore 5th/7th) mogę napisać(Kore 5th jest już 7 lat na rynku - ponad 5000 pracujący urządzeń).

Na pewno pierwsze jednostki konfigurowane za pomocą natywnych aplikacji nie były proste w obsłudze - i to mogło zrazić cześć użytkowników.  Od kiedy migrowaliśmy do chmury i nie używamy aplikacji natywnych - cały proces podłączenia, kalibracji  i ustawienia jest dość prosty i szybki. Urządzenie pod kątem technicznym nie zmieniło się - nie musieliśmy tu poprawiać hardware a jedynie usprawnić soft.

Teraz kilka wskazówek pomocnych gdy kHLab daje niewłaściwe/skaczące wyniki:

1. Kalibracja pompy 1 i 2 - głowice i rolki muszą być suche i pozbawione smaru - wężyki nie mogą być wytarte. Przy kalibracji i teście po kalibracji(ilości dozowanej wody/reagentu) dozowana ilość płynu musi być zbliżona do tego co podaje urządzenie(faktycznie dolana).

2. Sonda pH - wraz z wiekiem pomiar sondy ma tendencje do dryfu - w górę lub w dół. Dlatego warto sprawdzać (to w zasadzie taka regularna czynność serwisowa) czy sonda po włożeniu do płynu kalibracyjnego wskazuje właściwe pH. Powinno też od czasu do czasu delikatną mokrą chusteczką lub pędzelkiem oczyścić główkę elektrody z biofilmu. 

3. Właściwe ustawienie prędkości mieszacza kHLab. On nie ma "tylko mieszać" - on musi robić to w sposób prawidłowy . Jeśli używana jest elektroda "długa" i ustawimy zbyt szybką prędkość mieszcza - powstanie tzw. vortex(lej) i elektroda będzie tylko częściowo zanurzona w wodzie. To wpływa w znaczący sposób na powtarzalność pomiaru. Jak ustawić właściwie prędkość mieszacza?  należy zdjąć pokrywkę kHLab i uruchomić test mieszacza i sprawdzić jak mieszana jest woda. Powinien tworzyć się minimalny lejek - na 5-10mm. To zapewni właściwe mieszanie reagentu i uniemożliwi elektrodzie ekspozycję na powietrze(i nie będzie zaciągało pęcherzyków powietrza do wody - co również wpływa na odczyt pH w trakcie testu = wynik końcowy twardości).

4. Mieszanie reagentu. To dość często poruszane zagadnienie dlatego też od samego początku dawaliśmy precyzyjne wagi do naszych zestawów - widzę że pomysł podchwycił także drugi rodzimy producent :-) Należy użyć DOKŁADNIE odważoną ilość reagentu i wody. Woda - powinna mieć twardość zerową(najlepiej po RO i żywicy). Dlaczego? Jeśli użyjemy wody o twardości minimalnej - nawet rzędu 0.5dKh to pierwsza reakcja z reagentem nastąpi już podczas rozmieszania. Wtedy również gotowy płyn będzie "słabszy" - a dozownik musi podać go więcej. Więcej płynu - kalkulowana twardość będzie wyższa niż rzeczywista. Można to skorygować za pomocą wzorcowego kH - jednak należy pamiętać o tym jak to zrobić(niestety wiele osób ustawia to błędnie). Najpierw resetujemy Reference kH - potem uruchamiamy test . Dokonujemy pomiaru innym  urządzeniem (do którego chcemy wymiar wzorcować). Na końcu ustawiamy Reference kH. 

Niestety - wiele osób ustawia Reference kH do starego Reference (bez resetowania i testu tzw. zerowego) - i wtedy powstają takie dziwne wyniki.

Mimo wszystko dziękuje za konstruktywne uwagi - na pewno nie pozostają one bez echa i pozwalają udoskonalać urządzenie i wzbogacać urządzenie w dodatkowe opcje.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest szansa na aktualne instrukcje na waszej stronie? Może filmy na YT jak obsługiwać i instalować?

 


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji mojego Ph-metru pisze,że w przypadku używania drugiego urządzenia jego sonda może wpływać na wyniki pierwszego,tak więc prawdopodobnie sondy mogą wpływać na siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mem_phis napisał:

To jeszcze nie jest pewne na 100%, ale np. mam wrażenie, że odpiecie jednej z sond od kore, powoduje zmianę wynikow drugiej (musialbym to jeszcze potestowac, ale chwilowo brak czasu...)

Na pewno się zmienia. Zmienia się rezystancja wewnętrzna sond i całego układu. W praktyce mam wrażenie, że mimo iż mogą działać dwie sondy, to najlepiej spisuje się jedna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie i wszystko spoko, gdyby gdzies w instr była taka informacja (a najlepiej żeby 2 uklady dzialaly niezaleznie i nie wplywaly na siebie), a tak mam zgadywanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega wątek, ogromne podziekowania za treść. To własnie przyklad wyzszosci forum nad grupami na FB.

Wszystkie te wpisy i dokladne opisy sytuacji szczegolnie kolegi @mem_phisi @atk popchnęły mnie do jednego zasadniczego pytania, a pozniej kolejnych kilku.

Od lat tak powtarza sie mantrę o stabilnosci kH ze urosła to do takiej rangi ze zasłuzyła sobie na kontrolery. Ale czy wcześniej zrobił ktos badania i doswiadczenia jak dobowe cykle, wahniecia oraz  ich zniwelowanie ma realne przełozenie na tempo wzrostu?

Jakieego rzędu wahniecia KH spowalniają, zakłucaja kalcyfikacje i hamuja wzrost? Nie mowie tu o anomaliach ale o dobowych zmianach KH i pH. Jesli w nocy kH spadnie mi o jedna kreske na strzykwce saliferta to kokonsumpcja dziena i tak nie spada a po tygodniu okazuje sie ze trzeba delikatnie podbic bo wszytsko rośnie. Czyli jest sukces. Opanowalismy technikę i wiedze wzrostu korali.

 

Ale czy moze byc lepiej?

Czy kontroller KH daje mi taki komfort ze nie musze robic testow?

Czy kontrolowanie poprawnosci kontrolera, jego kalibracja, obsługa , cena jest mniejsza łateiejsza i mniej czasochłonna niz pompy dozujacej?

Czy kontroller KH daje ten komfort ze wyjezdzam na wakacje bez modlitwy o wszstskie czesci składowe? 

Kiedy decydujemy sie wydac większą kase zazwyczaj jest to z powodów chęci świetego spokoju, poczucia komfortu psychicznego , bezpieczenstwa i oczywiscie z powodu zadbania o zycie w akwarium.

Czy ten elemnt techniczy w akwarium zaspokaja powyzsze moje pytania?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie u mnie to był główny powód - komfort psychiczny. Bo jeżeli nawet co tydzień w sobotę robiłem testy, a powiedzmy w poniedziałek zatkała mi się rurka od KH, to przez tydzien do kolejnego testu już w akwarium był dramat (pomijam wyjazd na 2 tyg gdzie stało się to samo). I w momencie kiedy ma się w akwarium droższe korale, wyjazd nawet na weekend z domu robił się stresujący. Teraz z dowolnego miejsca, można sprawdzić i ewentualnie zareagować jeżeli coś się dzieje (bądź szybciej wyłapać że coś jest nie tak, wzrost KH przy stałym dozowaniu, może oznaczać wzrost PO4 w zbiorniku i spowolnienie kalcyfikacji itp.)

Więc, uważam, że tego typu urządzenie jest bardzo przydatne (i ja na pewno tego typu będę miał w zbiorniku) - tylko musi działać. A jak jest z PS, to opisałem. Ale, musze też szczerze przyznac, ze z Kore czuje sie duuuuzzoooo lepiej niz jak nie mialem nic. Pytanie jak bym sie czul z Alkatroniciem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mem_phis napisał:

No właśnie u mnie to był główny powód - komfort psychiczny. Bo jeżeli nawet co tydzień w sobotę robiłem testy, a powiedzmy w poniedziałek zatkała mi się rurka od KH, to przez tydzien do kolejnego testu już w akwarium był dramat

Co za rurki miałeś? Ja lecę na najtańszym dozowniku jebało, który od 1.5 roku jest dosłownie bezobsługowy. Od kilku miesięcy się zbieram zrobić serwis, wyczyścić wężyki itp, ale sprzęt uparcie działa bez najmniejszego problemu, co mnie demobilizuje. Testów, szczególnie w okresie letnim, czasem nie robię i przez miesiąc - i wszystko jest zawsze ok. Czasem zrobię lekką korektę dawki, czesem podbiję o 0.5 dkh... A weź pod uwagę, że mam 60L nocnik, gdzie byle co powoduje dużą zmianę, a nie basen jak Ty. Jak czytam Twoje perypetie, to bym już 100x całe te ustrojstwo za okno wywalił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, jak mialem 200l tez sie nic nie robilo i dzialalo i zazdroszcze tym co tak dalej maja. Wiec, jak komus dziala to nie ma sensu wydawac pieniedzy, a jak komus nie dziala (wystarczy raz w roku i straty leca w tysiace), badz po prostu chce mieć spokoj ducha, to polecam jakis monitor do KH. A mi rurki od hh najczesciej potrafily sie zatkac w pojemjiku, zatkac przy wylocie, podwinac zaciagajac powietrze (oczywiscie bylo to w sumie kilka razy przez 5 lat, ale było).

Ale temat rurek idzie sobie ogarnac, co wlasnie teraz zrobilem stosując ATI essentials pro. Jeżeli mi sie rurka nie zatka na wylocie (co sie zdarzylo poprzednim razem dwukrotnie przy ballingu) to powinno być igla. A jak sie zatka, badz skonczy plyn, będę wiedzial na czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sobie radzicie z zatykającym wężykiem z kh? 

Stosuje triton core7 (3a/3b) i notorycznie mi się zbryla i zatyka wężyk na końcu... Trzymam go w wodzie z silnym przepływem... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja ni mam na to lepszego patentu jak raz na jakis czas go zgniesc palcami usuwajac nadmiar zgromadzonych soli (tak robilem przy ballingu - przy Ati jeszcze nie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, atk napisał:

A jak sobie radzicie z zatykającym wężykiem z kh? 

Stosuje triton core7 (3a/3b) i notorycznie mi się zbryla i zatyka wężyk na końcu... Trzymam go w wodzie z silnym przepływem... 

Końcówka wężyka nie powinna być w wodzie akwariowej, bo będzie się węglan wapnia wytrącał. Dobrą opcją jest skierować wylot ato na wężyk KH, jeśli się ma elektroniczną jakąś. Pomaga (troszkę) obcięcie wężyka pod skosem. Ale najbardziej pomaga zastąpienie wodorowęglanu przez węglan sodu, który ma duuuużo większą rozpuszczalność i nic się nie wytrąca wtedy.

Swoją drogą jest to też opcja na koncentrację balinga. Na "standardowy" płyn KH trzeba dać węglanu sodu tylko 53g/L, ale jego rozpuszczalność jest ponad 300g/L (dla porównania "syandardowe" 84g/L wodorowęglanu sodu to już prawie roztwór nasycony). Można więc bez problemu uzyskać 5x większe stężenie, tak jak jest w ATI pro (z resztą jestem prawie pewien, że w ATI jest właśnie węglan sodu). Z CaCl2 i SBS problemu nie ma z uzyskaniem większych stężeń. To tak, jakby się znudziło polowanie na rynku na butelki ATI;)

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehehe i teraz mi to mówisz :D swoja drogą, to też ciekawe, taki stezony balling plus mikroelementy AF i jakby to wtedy wyszlo (na oko duzo taniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, mem_phis napisał:

Hehehe i teraz mi to mówisz :D swoja drogą, to też ciekawe, taki stezony balling plus mikroelementy AF i jakby to wtedy wyszlo (na oko duzo taniej ;)

Nie liczyłem dokładnie, ale u mnie takie strongi to większa część kosztów, same proszki są dość tanie. Robiąc wg instrukcji, zestaw strongów za 79zł starcza na 15 L balinga. A i tak trzeba dodawać jeszcze, bo nie pokrywa zapotrzebowania. Component pewnie wychodzi jeszcze gorzej, ale czy napewno? Plus taki, że można pod pompę podpisać

O węglanie sodu chyba Ci pisałem w innym temacie. Za oceanem normalnie sklepy (jak brs) to sprzedają jako "soda ash". Ma tylko jeden "minus" - delikatnie podnosi pH:D

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zatykania się rurek to co prawda nie przy morskim ale też spotkałem się z tym problemem. Rozwiązałem go podłączając na końcu wężyka 1ml strzykawkę i mój problem się skończył. Może warto sprawdzić.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ci mierzy Ca i mg ?


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki , a na pompach można ustawić albo akcje albo regularne dozowanie? Czy to jest tak ze ustawiasz regularne dozowanie a do tego akcje albo wstrzymują dozowanie w przypadku wzrostu Kh albo dozują dodatkowo w przypadku spadku i w przypadku braki netu jest tylko regularne dozowanie ?


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak swoja droga, to te niektore cenki maja bardzo europejskie...

1100zl za miernik ph?!

1500 za Salimetr....

Termometr 350zl to jeszcze w granicach rozsadku. Ale co ciekawe, przy okazji znalalzlem termometr wifi od aquael - 110zl! - zamawiam :)

9 minut temu, joopa napisał:

Dzięki za informacje. Myślałem że mają już też urządzenia do mierzenia tych parametrów. 

Po twojej recenzji myślę coraz mocniej o keeperze. Wcześniej byłem zdecydowany na kh laba.

:D

Czyli nie czytales tego watku skoro chciales kh laba :)

ja musze kupic inny monitor zeby im wyslac go na gwarancji (do zwrotu), szukam czegos uzywanego, slabo idzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.