Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki jest calcium mix firmy fauna marin? (bez wodny, 2 czy 6-cio wodny)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jaki jest calcium mix firmy fauna marin? (bez wodny, 2 czy 6-cio wodny)?

2 wodny

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 wodny

Pozdrawiam

Dzięki. A czy produkty FM Light można używać jak do pełnego Ballinga? I w takich samych proporcjach rozrabiać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem być pewny.A czy możesz, możecie mi pomóc w jeszcze jednej sprawie? Mianowicie, jak na razie leje 'KH' 46ml dziennie i utrzymuje kh na poziomie 8.3-8.7. Ca zacząłem lać 16ml dziennie i utrzymuje mi się na poziomie 370. I teraz żeby lać pełnego ballinga z sbs to muszę wszystkie płyny lać w tej samej ilości. No tak ale taką samą ilość w stosunku do którego roztworu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chciałem być pewny.A czy możesz, możecie mi pomóc w jeszcze jednej sprawie? Mianowicie, jak na razie leje 'KH' 46ml dziennie i utrzymuje kh na poziomie 8.3-8.7. Ca zacząłem lać 16ml dziennie i utrzymuje mi się na poziomie 370. I teraz żeby lać pełnego ballinga z sbs to muszę wszystkie płyny lać w tej samej ilości. No tak ale taką samą ilość w stosunku do którego roztworu?

Ale stosujesz roztwory klasycznego ballinga czy fm light?

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh zwykły 'no name' do ballinga (84g na 1 litr RO). Ca miałem już rozrobiony ze sklepu. Na etykiecie jest napisane że 1ml roztworu podnosi Ca o 2ppm na 100litrów. I ten roztwór właśnie mi się skończył. Teraz będę używać FM Calcium mix rozrobiony 73,5g na 1 litr RO. SBS też firmy FM 25g na 1 litr RO. Czyli pełny Balling.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje, czy dzisiejsze Fauna Marin Ultra trace B w wersji Light to to samo co dawne Ultra Trace B, które podawało się 5ml na 1 litr roztworu Ballinga? Stosuję klasycznego Ballinga, takiego jaki jest podany w tym temacie na pierwszej stronie, lecz chciałem podawać dodatkowe mikro i nie wiem czy te nowe Ultra Trace B to nie jakiś koncentrat dawnego Trace. Jest też opcja stosowania Strongów z AF, ale to jakiś kosmos cenowy... Znalazłem też przepis jak samemu przygotować trzy gotowe roztwory z mikro.

"roztwór I

35,57 g Bariumchlorid-Dihydrat (BaCl2 × 2 H2O) 1 litr wody RO

roztwór II

243,45 g Strontiumchlorid-Hexahydrat (SrCl2 × 6 H2O)

plus 10 ml roztworu I w 1 litrze wody RO

roztwór III

4 g Kobalt (II)-chlorid-Hexahydrat (CoCl2 × 6 H2O) w 100 ml wody RO

roztwór IV

18,46 g Mangansulfat-Hydrat (MnSO4 × 1 H2O)

9,82 g Kupfer(II)-sulfat-Pentahydrat (CuSO4 x 5 H2O)

8,8 g Zinksulfat-Heptahydrat (ZnSO4. 7 H2O)

8,9 g Nickel (II) sulfat-Hexahydrat (NiSO4 × 6 H2O)

32,45 g Chrom (III)-chlorid-Hexahydrat (CrCl3 × 6 H2O)

plus 10 ml roztworu III w 1 litrze H2O

roztwór V

4 g Eisen (II) sulfat-Heptahydrat (FeSO4 × 7 H2O)

plus 10 ml roztworu IV w 1 litrze wody RO

roztwór VI

2,5 g Kaliumjodid (KaJ)

plus 13,3 g Natriumfluorid (NaF) w 1 litrze wody RO"

Ale znalazłem pewne rozbieżności przy Kobaldzie. W jednym źródle podane jest aby rozpuścić go w 100ml, w innym źródle, że w 1 litrze...

I kluczowe pytanie do kogoś kto się orientuje, rozpuszczamy W 1 LITRZE CZY DOPEŁNIAMY DO 1 LITRA.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ultra Trace od FM jest tylko do ich ballinga light i nic się nie zmieniło


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ultra Trace od FM jest tylko do ich ballinga light i nic się nie zmieniło

?

Uważasz, że do innych prochów np z Piochu nie powinno się uzywać sie Trace B od FM ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leje płyny FM do Ballinga diy i nie obserwuję żadnych negatywnych skutków ... a wręcz same pozytywy.

Stosuj bez obaw.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dziękuję.

Przy okazji: nie mogę rozbić różowawy osad z roztworu CA+Mg. Powinienem go: oddessać/pozostawić czy śmiało go można zaciągać do akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

?

Uważasz, że do innych prochów np z Piochu nie powinno się uzywać sie Trace B od FM ?

z tego co mi wiadomo to Trace od FM jest przewidziane do ich metody ballinga czyli by chcieć je podać do normalnego ballinga powinno się przeliczyć te dawki wg mnie


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

Niestety parametry mi lecą a podmianki już nie wystarczają

Obecnie:

kh 6

Ca 340

Mg 1200

Zbiornik 500 l w obiegu, 7 małych rybek, głównie LPSy

Chciał bym najpierw dobić do Ca 420, Mg 1350, Kh 8 ... a następnie lać Balinnga tak aby je utrzymać.

I teraz pytanko. Ile ml roztworów wlewać aby w miarę szybko i bezpiecznie dojść do w/w parametrów? Tak po 30ml/24h będzie OK ?

Roztwory przygotowałem zgodnie z tymi tabelkami na pierwszej stronie


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

centka - poniżej masz tabelkę, która da Ci orientacyjne dawki Ballinga w zależności od ubytku Ca, oraz link do artykułu, który wyjaśni Ci więcej.

http://reefhub.pl/metoda-ballinga/

http://reefhub.pl/wp...3_1760_1579.png

Kalkulator oczywiście też może być.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 miesiące temu wystartowałem z baniakiem. Praktycznie od razu zacząłem lać ballinga, wszystkie 3 roztwory w takich samych ilościach. Wydawało by się że wszystko jest ok, ale parę dni temu zwiększyłem dawkę o 8ml każdego z roztworu i euphyllie mi coś się przestały pompować. Myślałem że może to z czegoś innego, ale nic mi nie zdechło, nic nie dodaje do akwarium, żadne życie nie doszło. Czy możliwe że za dużo SBS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 miesiące temu wystartowałem z baniakiem. Praktycznie od razu zacząłem lać ballinga, wszystkie 3 roztwory w takich samych ilościach. Wydawało by się że wszystko jest ok, ale parę dni temu zwiększyłem dawkę o 8ml każdego z roztworu i euphyllie mi coś się przestały pompować. Myślałem że może to z czegoś innego, ale nic mi nie zdechło, nic nie dodaje do akwarium, żadne życie nie doszło. Czy możliwe że za dużo SBS?

Za dużo SBS objawiać może się tym nalotem na szybie który musisz zbyt często czyścić. Podbij KH (jeśli to ze stopki aktualne) tak do 7,7-8,0 - to może być przyczyną


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry w stopce aktualne. Walczę z tym KH cały czas, bo glony wapienne zarastają mi coraz więcej tylnej szyby. Nalot na szybie faktycznie, codziennie muszę czyścić... . Tylko teraz, jeżeli KH i Ca będę lał po równo a SBS mniej, to już nie Balling. Czy nie będę miał problemów z parametrami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj napewno zbużysz równowagę jonową ;)

Podbij buforami ca , kh i tyle

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę stężenie ca- mg i soli bez soli zrobić 2 x większe /czyli 2 x miarka na 5 litrów/ , a pozostawić Kh takie samo i podawać w dawkach 2-2- 1 - wydaje się być jonowo dokładnie takie samo. kH kiepsko się rozpuszcza i stąd moje pytanie. Ale tez leję Aquaforest strong do płynów - czy moge spokojnie 2 x większą dawkę strongów dolać /oczywiście do kH normalnie /? Po porostu chciałbym rzadziej płyny sporządzać. Czy moje myślenie jest zasadne? , czy ktoś tak robi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej możesz. Ja mam takie właśnie 2-2-1. Nawet można x4 ponieważ rozpuszczalność Ca i Mg na to pozwala.Dajesz więc tylko mniej płynu.

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A strongi spokojnie x 2 do takie go roztworu. Niby ilość zależy od podaży wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alfik 1980 czy dobrze rozumiem ? MG CA I SBS 2 dawki na 5 litrów kh 1 dawka na 5 litrów i lejemy np. wszystkiego po 30mln na dobe? lub te dawki mg ca i sbs po 15 ml a kh 30 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na logike to 2 x dawka na 5 litrów MGCa i SBS a normalnie 1 x dawka na KH - ale czy ktoś tak stosuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.