Skocz do zawartości
atk

Komputer do mierzenia KH i dozowania - np. kore 7th kh lab

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Przemek napisał:

przesyła dane do serwera

Czyli w praktyce, chwilowy brak internetu i/lub problem z połączeniem/stabilnością  i/lub awaria serwera cloud pacific-sun = pomiary idą w nicość, sterowania brak, pompy nie wiedzą co mają podać, kore się resetuje w pętli ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mem_phis   trochę zgadzam się z @Przemek ,że może to być problem WiFi (oraz „eteru”) pracuję w firmie która świadczy usługi multimedialne w internecie a co za tym idzie do prawidłowego działania wymaga dobrego połączenia z internetem od użytkownika końcowego. Możesz wierzyć lub nie ale spotkaliśmy się już z przeróżnymi problemami i w większości wypadków winna była jednak sieć. Co oczywiście nie oznacza, że nasz soft jest 100% bez błędów bo takie też się zdarzają i są na bierząco eliminowane.

Rozwiązanie proponowane przez @Przemek także wydaje się dobre (ostatecznie odzyskasz pieniądze jeśli problem będzie ze sprzętem PS) a wynik obiektywny.

Śledzę ten wątek i starałem się go czytać dokładnie (ale mogłem coś przeoczyć) i piszesz, że testowałeś na różnych urządzeniach itp.

Czy możesz napisać po kolei jak masz tę sieć zbudowaną? Chodzi mi o dość szczegółowy opis na zasadzie:

Internet UPC -> Modem UPC (adresacja wewnetrzna 192.168.1.0/24 z brama 192.168.1.1 z zakresem dhcp 192.168.1.100-192.168.1.200) -> AP Netgear (konfiguracja jako AP/Bridge/Router z siecia np. 192.168.0.0/24 - z informacjami jak wczesniej) -> AP TPLink (z informacjami jak przy pozostałych). Dodatkowo opis co z czym jest połączone (czy APki podłączone są bezpośrednio do modemu czy po kolei prze „siebie” ).

Pozdrawiam
Borys


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Gdy nie ma internetu dozownik po prostu nie komunikuje się z chmurą. Brak komunikacji w warstwie softwerowej  a konflikt adresów IP w warstwie fizycznej to dwie zupełnie oddzielne sprawy. 

W praktyce gdy nie ma internetu to dozownik nie zmieni ustawień pompy dozującej(dedykowanej CalcFeeder PRO) - i będzie ona pracowała na ustawieniach dotychczasowych. Można bez problemu natomiast zmienić jej wydajność ręcznie za pomocą ekranu dotykowego. 

Gdy dozownik trzyma parametry za pomocą pomp dozujących - to wszystkie wyliczenia wydajności kanałów wykonywane są po stronie sprzętu - i bez problemu reguluje on dawki a wynik twardości można odczytać choćby z ekranu dozownika. Wszelkie dostosowywanie dawek czy też sterowanie elektrozaworem odbywa się bez udziału chmury czy połączenia z internetem. 

Brak komunikacji uniemożliwia wysyłanie wyników do chmury - co nie powinno być zaskoczeniem. Jednak brak internetu w urządzeniu jak Kore 7th gdzie mamy połączenie miernika i 4 kanałowej stacji dozującej w jednym nie blokuje funkcji auto dostosowywania dawek dozowanych płynów wg aktualnych pomiarów twardości - co w przypadku innych konkurencyjnych produktów (gdzie mamy oddzielnie miernik i oddzielnie pompy dozujące) korzystających podobnie z serwera w chmurze nie jest możliwe( z tego co się orientuję - popraw mnie jeśli się mylę). Czy wspominany tu kilka razu już przez Ciebie Keeper bez internetu będzie dostosowywał dawki płynów w oddzielnej pompie która łączy się przez chmurę/internet? Rozumiem że praktyce to nie zadziała bez internetu, zgadza się?  Tak to po prostu działa w przypadku urządzeń rozproszonych - nie zadziałają Tobie choćby np. reguły sterowania pompami, gniazdkami itd.  Bez internetu "to se ne da" ;-)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę, że chyba straciliśmy z oczu meritum sprawy... to ujme to tak....

Przyjmijmy założenie, ze Przemek ma rację. Pomimo, kilkudziesieciu maili z pomocą techniczna, poswieceniu kilkudziesieciu godzin na skonfigurowanie kore i przetestowaniu 3 sieci wifi na roznym sprzecie - nie ogarnalem tego. Ja nawet nie mówię, że to jest niemożliwe, jak wspominalem informatykiem nie jestem, jest taka opcja, zgadzam się. 

Tylko co to mowi o sprzecie i jego sofcie?? Ze albo masz mgr z informatyki i szczescie, albo bye bye akwarium?? Ze nie ma raportu w chmurze, spoko, w miarę jasne i oczywiste (chociaz fakt, że dalej mogę z niej sterować sprzetem już mniej) - ale, ze sprzet może się zawiesic na 2 dni, albo restartowac kilkanascie razy dziennie bo ma domniemany konflikt adresow ip, to już... sami sobie dopowiedzcie...

I pozwolcie, że nie będę wklejal już zrzutów z tego wątku- ale to nie był tylko mój problem z moja sztuka, tylko zglaszali to też inni użytkownicy (i tak, byli też tacy, którzy mowili ze wszystko im działa) i z jakiegoś powodu np. @atkteż zmienil sprzet na inny. Ergo - jednym działa innym mniej. Jednym lepiej drugim gorzej. A mi dodatkowo z jakiegoś powodu przelal 2 krotnie plyn, gdy już myślałem ze w końcu pracuje w miarę jak powinien (tak wiem, jest to niemozliwe, syfon, itp.) - to tyle w tym temacie. 

Soft co chwile modyfikują, więc jest szansa że działa to coraz lepiej i błędów jest coraz mniej. Ja opisalem tylko moja przygodę a jak się okazuje od początku roku trochę się pozmienialo (choćby instrukcje) i oby na lepsze. Każdy może za swoją kasę zakupić kore i testowac i wrzucac tutaj opis, też z chęcią poczytam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemek o i to jest rozwiązanie dla mnie :) Nawet początkowo tak robiłem - regulacja pH, tyle że wtedy maiłem tyle patyków że ze zbiornika wyłaziły, a obecnie mam, powiedzmy, duże szczepki, więc i konsumpcja jest dużo mniejsza. Ale temat przemyślę, poukładam sobie i po nowym roku wrócimy do niego.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie odebralem mastertronica - pierwsze wrazenie ? WIELKIE BYDLE! nie ma szans zeby to zmiescic do normalnej szafki. Na szczescie mam miejsce obok. Niebawem post z odpalenia i uzytkowania sprzetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mem_phis napisał:

Wlasnie odebralem mastertronica - pierwsze wrazenie ? WIELKIE BYDLE! nie ma szans zeby to zmiescic do normalnej szafki. Na szczescie mam miejsce obok. Niebawem post z odpalenia i uzytkowania sprzetu.

Też się zastanowiłem nad mastertronic ale jak przeliczyłem koszty zakupu i reagentów to mam icp co 2 tyg przez 3 lata regularnie B)

Ale czekam na oficial info na recenzje z odpalenia i uzytkowania :)

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mem_phis napisał:

Wlasnie odebralem mastertronica - pierwsze wrazenie ? WIELKIE BYDLE! nie ma szans zeby to zmiescic do normalnej szafki. Na szczescie mam miejsce obok. Niebawem post z odpalenia i uzytkowania sprzetu.

Producent podaje na stronie wymiary, to co nie sprawdziłeś ? zdziwiony wymiarami że teraz nie wejdzie ?

Nie mów ze taki zonk :D 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam sie szczerze ze przez mysl mi nie przeszlo sprawdzic przed zakupem ;) wszystko sie da, luzik ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 12/15/2021 at 2:16 PM, Przemek said:

Specjalisto - napisz kod który zabezpieczy przed uruchomieniem pompy w wyniku zwarcia, wilgoci czy usterki.. Przecież to jest niemożliwe. Jak napisałem wcześniej - w przypadku każdej pompy na rynku takie zdarzenie może wystąpić (niestety). 

Da się ale nie softwareowo tylko sprzętowo hehe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mastertronic mierzy Kh raz dziennie ? Czy działa jak Alkatronic i można ustawić więcej pomiarów dziennie ?


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, jeszcze nie wiem,  czy da sie wiecej niz raz (moze byc ze nie), ale nie po to zostal stworzony i koszt pomiaru mógłby być znaczny (plus szybkie zapelnianie zbiornika na zlewki). Zobacze jak sie bedzie spisywal, bo jezeli test kh (niczym juz to u mnie nie steruje) wystarczy mi raz na 2-3 dni to zrezygnuje z pomyslu zakupu alkatronica i zostanie mi tylko mastertronic.

6 godzin temu, atk napisał:

Też się zastanowiłem nad mastertronic ale jak przeliczyłem koszty zakupu i reagentów to mam icp co 2 tyg przez 3 lata regularnie B)

Nie no wiadomo, ale tak po prawdzie jest z wiekszoscia sprzetu. Tu chodzi raczej o to ze robisz test np. 2-3 razy w tyg i gdyby coś zawiodlo (pompa, rurka, pusta butelka itp itd) to masz szybko info i jesteś w stanie reagowac. Nie wspomne juz o tym jak jestes na wakacjach i masz spokojna glowe, bo masz wszystkie dane na telefonie.

I najlepsze jest to (niestety coś nie dziala na forum, bo znalazlem część naszej rozmowy, ale nie calosc), ze dokladnie w tym watku sam tlumaczyles, sens zakupu tak potrzebnych rzeczy jak salimetr za 1500zl i monitor ph za 1100zl od reef factory :D i kupy innych zabawek za ciezkie pieniadze bo lubisz gadżety,  ale mastertronic to już za wiele :p ja dalem za niego 4200zl, wiec dorzucisz do tego tds i termometr i w miare wyjdzie tyle samo :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mem_phis napisał:

Tu chodzi raczej o to ze robisz test np. 2-3 razy w tyg i gdyby coś zawiodlo (pompa, rurka, pusta butelka itp itd) to masz szybko info i jesteś w stanie reagowac.

I dalej niczego się nie nauczyłeś:) ?

Każda automatyka ma prawo nawalić. W każdej może zdarzyć się awaria nie przewidziana przez twórcę i producenta. Nawet awaria zabezpieczenia do zabezpieczenia może uwalić zbiornik.

Automatyczny pomiar który niczym nie steruje ma taki sam sens jak zakup lamborgini na wyjazdy do biedronki. Niby można i da się, ale nie wykorzystujesz jego potencjału. Natomiast użyjesz, możesz znaleźć się na drzewie. Ot i cała filozofia. 

To są urządzenia klasy laboratoryjnej, o wysokim stopniu automatyzacji. Będą się zdarzały awarie, owszem proces produkcyjny i kontrola jakości może obniżyć ich częstotliwość, ale kupując je, musimy być świadomi tego faktu i godzić się na niego.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydawalo mi się, że kawalek wyżej pisales, że zastanawiasz się nad zakupem kore i sterowaniem reaktorem, a tu mówisz, że wszedzie może się zdarzyć awaria.

Dokladnie, wszędzie może, (i jak mi się mastertronic będzie zawieszal i restartowal jak kore, bo nie ogarnę podpiecia do wifi to go sprzedam), tylko jak tutaj się to stanie, to dostanę pomiar z sufitu i tyle. Akwarium mi to nie zabije. A jak dostanę pomiar z sufitu to wezmę hanke i potwierdze. 

Chwilowo moja automatyka będzie to, że jak mastertronic wychwyci jakis wzrost/spadek to przez wifi zmienie dozowanie w red sea i już. A jak się zrobię kiedyś bardzo leniwy i zaufam firmie focustronic, kupie alkatronic z dosetronic i będzie się lalo automatycznie.

Jako ciekawostka, wypuścili również inteligentna lampę, pomijając inne funkcje, komunikuje się z mastertronic i w zależności od poziomu nutrientow reguluje natężenie swiatla. Takie bajery teraz są na świecie ;)

Ps jak wszystko dobrze pójdzie z czasem to dzisiaj odpalam mastertronica. Wish me luck (głównie żebym to wifi ogarnal ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, mem_phis napisał:

ja dalem za niego 4200zl

...a to też tyle bym dał :)

Bo widziałem ceny za mastertronic  na poziomie 6900 i więcej... A to już dużo za dużo  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tyle czasu szukalem i dzieki uprzejmosci kolegi Tomka z Norwegii, który go dla mnie znalazl, będę mogl sie przekonac czy warto czy nie warto (za 4k raczej warto ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mem_phis napisał:

Dlatego tyle czasu szukalem i dzieki uprzejmosci kolegi Tomka z Norwegii, który go dla mnie znalazl, będę mogl sie przekonac czy warto czy nie warto (za 4k raczej warto ;)

Wklej zdjęcie twojego zbiornika, powiem Ci czy warto ? ;)

Są dwa sposoby prowadzenia zbiornika:

1.metoda tradycyjna ( taka od lat) raczej stabila.

2.cuda na kiju = nie zawsze z powodzeniem. 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Beti napisał:

Wklej zdjęcie twojego zbiornika, powiem Ci czy warto ? ;)

Są dwa sposoby prowadzenia zbiornika:

1.metoda tradycyjna ( taka od lat) raczej stabila.

2.cuda na kiju = nie zawsze z powodzeniem

:clap:

A czy orientuje się ktoś, jakim urządzeniem robi się ICP?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto ;)

1 - Juz prowadzilem pare lat ta metoda nie poszlo.

2 - tutaj wzloty i upadki, ale widze swiatelko w tunelu.

Temat jest prosty. Akwarium to ma być dodatek a nie jedyne hobby jakie w zyciu będę robil. Wiec co mi moze ulatwic zycie (i zdjac troche stresu ze mnie) a jest w rozsadnych pieniądzach (a czasami nie) moze byc tego warte.

Ja aktualnie lecac na wakacje, mam juz wkalkulowane ze do ceny wyjazdu trzeba dodać x na straty w akwarium ;) pomimo tego,  ze duzo rzeczy sie monitoruje i kolega co 3 dni wpada do mnie karmic i dogladac, ale fakt faktem coraz mniej tych strat jest przez 2 tygi nieobecnosci.

Potestujemy zobaczymy - to jest tylko monitor (chociaz juz wyczytalem ze moze działac z dosetronic i dozowac automatycznie ;)

No i wracajac do samego Mastertronica. Mowilem, ze bedzie szczerze to bedzie :)

Na chwile obecna nie bedzie testu bo sie z nim nie polaczylem :D najpierw mialem delikatny problem (20min), zeby go podpiac pod wifi (pomogl restart mastertronica). Po podpieciu (router ma go na liscie urzadzen i nadal mu ip) nie widze go w apce. Problem moze byc w tym, ze urzadzenie juz bylo/jest podpiete do innego konta i dlatego mi go nie pokazuje w apce. Czekam na info od pomocy, a ze jest weekend.... to pewnie potrwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, mem_phis napisał:

Ja aktualnie lecac na wakacje, mam juz wkalkulowane ze do ceny wyjazdu trzeba dodać x na straty w akwarium ;) pomimo tego,  ze duzo rzeczy sie monitoruje i kolega co 3 dni wpada do mnie karmic i dogladac, ale fakt faktem coraz mniej tych strat jest przez 2 tygi nieobecnosci.

Nie jest tak źle, nie przesadzajmy ze są straty, też latam i to często I jakoś nie odnotowuję strat, 

Dwa,

nie posiadam komputerów, reaktorów jądrowych itp, się kręci ;)

Nie neguję, ma ktoś kasę kupuje komputer, tylko chcę podkreślić jedno, czy mając komputery czy nie ,

można mieć stabilny system, i to oparty w tradycyjne metody, czy zakup komputera w czymś ułatwia sprawę?

Odpowiem tak, ale nie uważam że jest to coś co sprawia że akwarium będzie wybitnie lepsze od Kowalskiego ( tak w skrócie)

Ps.zazdroszcze zabawki ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, mem_phis napisał:

Wydawalo mi się, że kawalek wyżej pisales, że zastanawiasz się nad zakupem kore i sterowaniem reaktorem, a tu mówisz, że wszedzie może się zdarzyć awaria.

Jasne, bo widzę że sprzęt ma potencjał, tylko nie traktuję go w oderwaniu od całego systemu i mam świadomość że jeśli zdecyduję się na jego wprowadzenie, odbędzie się to poprzez przebudowę systemu, a nie dołożenie kolejnego elementu. Mam też świadomość że wszystko może się zepsuć, dlatego idę o krok dalej, by zmininalizować skutki.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Raff 2020 napisał:

:clap:

A czy orientuje się ktoś, jakim urządzeniem robi się ICP?

 

Optycznym spektrometrem masowym;) Na Allegro nie widziałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja naprawde nie kupuje tego, bo nie mam co robic z kasa :) mialem wczesniej akwarium 200l nie robilem nic i było pieknie. Przesiadlem sie na obecne 1500l i był ciagle dramat.

I wiem, ze sa ludzie i akwaria, gdzie nic sie nie robi i wszystko dziala. No u mnie tak nie jest. Wiec postawilem spbie warunek, albo to będzie jakoś dzialalo i wygladalo albo koncze z ta zabawa, bo to nie chodzi o to zeby sie ciegle wkurzac i siedziec z glowa w szafce albo w testach. 

Powtarzam, wiem, ze u niektórych to dziala i prawie nic nie robia, ja robilem duzo i nie dzialalo, wiec szukam alternatyw.

Pomijam, ze u innych niektorych, ktorzy niby też nic nie robia, okazuje sie, ze to nic to dla nich 10h tygodniowo (testy, podmiany, czyszczenie, dozowanie, karmienie) - przeciez to raptem 1.5h dziennie :) dla jednych raptem dla innych aż (i prosze, nie zaczynajmy teraz debaty, jak nie masz czasu kup sobie żółwia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, mem_phis napisał:

Przesiadlem sie na obecne 1500l i był ciagle drama

No co Ty, jakim cudem? Powinno być znacznie lepiej a nie odwrotnie. 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, dale napisał:

Jasne, bo widzę że sprzęt ma potencjał, tylko nie traktuję go w oderwaniu od całego systemu i mam świadomość że jeśli zdecyduję się na jego wprowadzenie, odbędzie się to poprzez przebudowę systemu, a nie dołożenie kolejnego elementu. Mam też świadomość że wszystko może się zepsuć, dlatego idę o krok dalej, by zmininalizować skutki.

 

To jak to wszystko wprowadzisz w zycie i potestujesz z pol roku to czekam niecierpliwie na recenzje :)

ja też tak myslalem i zeby nie kombinowac, kupilem wlasnie caly system - reaktor PS i kore (zadne gniazdka i inne szmery bajery do polowicznego sterowania systemem).

post o reaktorze też gdzies jest - polecam :)

Teraz, Beti napisał:

No co Ty, jakim cudem? Powinno być znacznie lepiej a nie odwrotnie. 

Tak mi wszyscy mowili - zabilbym teraz wszystkich :) prawda jest taka, ze gdyby ktoś tak przyszedł i chcial zaplacic za to tak 70% ceny olxowej, ale na raz nie na czesci, to bym sprzedal :)

nie wiem co bym zrobil z pusta sciana w salonie.... ale to problem na pozniej ;)

a tak.... skoro nie bardzo mam wyjscie, to staram sie robic tak, zeby jakos dzialalo.

co do Mastertonica- polaczylem, juhu ;) poprzelaczalem pomiedzy routerami i dziala. Dzisiaj juz nie zdaze nic sprawdzic, sąsiad ma urodziny, ale jutro na pewno beda pierwsze wrażenia. Wiem ze poczatek z tym sprzetem nie jest najlatwiejszy, ale podobno po starcie dziala, zobaczymy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.