-
Liczba zawartości
511 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez Reefbos
-
Pamiętaj o włączeniu UV - przynajmniej na noc. Na stronie producenta Vibranta nie znalazłem ani słowa o dino.
-
Niczym spróbujesz zaciemnienia włóż na noc watę. Jeśli po nocy będzie mocno zabrudzona w kolorze dino to pewnie masz odmianę migrującą w ciemności do wody i zaciemnienie powinno być skuteczne. Niestety istnieje i taka odmiana, która na noc chowa się w piasku. Dlatego dobrze by było sprawdzić pod mikroskopem. Szczegóły są tu: https://humble.fish/community/index.php?attachments/dinoflagellateid12_12_2019-1-pdf.6827/.
-
Miałem dino. Pod mikroskopem wyszło, że to Amphidinium mające tę "zaletę", że w nocy uwalnia się do wody. Wystarczyły trzy doby zaciemnienia plus lampa UV i jest czyściutko. A męczyłem się z tym prawie miesiąc. Przy okazji pytanie: skąd wiedza, że Vibrant pomaga na dino?
-
Steronia przygoda z akwarium morskim (200l, 360l, 540l)
Reefbos odpowiedział Steron → na temat → Nasze akwaria
Odważnie. Bywa tak, że żadną metodą nie daje się podnieść poziomu NO3 i odpowiednio PO4. Sposobem jest wtedy ograniczenie objętości siedlisk bakteryjnych. Zwykle szkoda poświęcać w tym celu skałę czy piasek więc do rozsądnego, stopniowego redukowania pozostaje umowny siporax. Przechodzę właśnie ten etap w swoim zbiorniku, ale powoli i stopniowo. Na razie z 3 litrów zszedłem do dwóch. W przyszłym tygodniu planuje kolejną, ostrożną redukcję. Nigdy nie odważył bym się na nagłe, całkowite usunięcie wszystkiego, bo to proszenie się o załamanie systemu i niepowetowane straty a przywrócenie równowagi równoznaczne z restartem. -
Mam podobne rozwiązanie do Twojego. Pompa pewnie zużywa parę watów więcej, ale była dobierana z zapasem więc nie mam obaw. Teraz procuje na ok 70%.
-
wg tej strony https://www.amazon.pl/Maxspect-Spheres-filtrujące-filtrów-akwariowych/dp/B07BFHXSJ1 - 3cm.
-
No tak - masz rację. Patrzyłem na sprawę mając na uwadze mój klimatyzator, który wymienia powietrze w pomieszczeniach.
-
Rekuperator raczej się nie nada do tego celu. Mówiąc kolokwialnie, ma za zadanie odzyskiwanie ciepła z usuwanego powietrza.
-
To jest całkiem przyjemny "morski" smrodek, ale w nadmiarze rzeczywiście przeszkadza. Szczególnie w ciepłe dni, gdy parowanie zwiększają wentylatory chłodzące. Mam niewielki (200l.) zbiornik a mimo to w małym pomieszczeniu jest problem. Chyba zaczekam do chłodniejszych dni. Jeśli problem nie zmniejszy się, będę myślał o oczyszczaczu powietrza z filtrem węglowym. Chyba nie ma alternatywy.
-
Możesz rozwinąć temat? Od jakiej wartości zaczyna się to mogące szkodzić kH?
-
Sprawdź kolor w zwykłym świetle. Czy te kłaki nie są wtedy zielone?
-
Ale jaką dawkę? Czy taką jak zaleca producent raz w tygodniu, czyli 1ml na 40 litrów (10 galonów)? Jaka dawka? Też większa? U mnie bez zmian. Jak było, tak jest. Nie miałem walonii. Wcześniej wytepiłem ją wodą utlenioną. Czy Vibrant niszczy też glony wapienne? Mam nadzieję, że nie?
-
Jaką dawkę na 100 l. dawałeś jednorazowo? Odpieniacz wyłączam.
-
Po której dawce (ilu tygodniach) zauważyłeś, że Vibrant zaczyna działać?
-
Dodaję zgodnie z instrukcją i po pięciu tygodniach nie widzę - co z żalem stwierdzam - żadnego efektu.
-
Do tej pory wyłapywałem co większe kawałki małą pipetą już po wlaniu reagentu do fiolki pomiarowej. Tak wydawało się najbezpieczniej.
-
Dzieki za odpowiedź - już chciałem to przecedzać.
-
W dwóch kolejnych pojemnikach z tym reagentem (w okresie przydatności) pływały dosyć liczne zanieczyszczenia w postaci przypominającej 2-5 mm długości „gałązki” czegoś zielonego. Przy nabieraniu reagentu dostawały się do fiolki pomiarowej. Starałem się je usuwać, bo przy pechowej lokalizacji mogą zafałszować pomiar. Mieliście takie przypadki? Ignorować te zanieczyszczenia?
-
Poprawcie mnie jeśli sie mylę, ale wydaje mi się, że to nie jest durso. Durso, jak ktoś wcześniej wspomniał ma taki sam kształt, ale by działało prawidłowo musi byc odpowietrzone, a po odpowietrzeniu otwór odpowietrzający musi być zaślepiony tak, by całe wnętrze było wypełnione wodą. Tym samym nie nadaje się na przelew a może jedynie mieć zastosownia na głównym spływie. Zaleta proponowanego przez Twistmana rozwiązania to wyciszenie siorbania przez "zamknięcie" tego dźwięku wewnątrz orurowania przez co jest mnie słyszalne.
-
Zrób to w kilku porcjach z odstępem 10-14 dni i sądzę, że obejdzie się bez komplikacji.
-
Sadząc z proporcji, z załączonego przez Ciebie zdjęcia, klejone przeloty o średnicy wewnętrznej 50mm (2") nie zmieściłyby się obok siebie przy takim rozstawie otworów i ledwie mieściły (dosłownie na styk) po zmianie rozstawu, w kominie o takiej długości, gdyż według specyfikacji producenta (VDL) średnica zewnętrzna nakrętki wynosi aż 79mm, a u Ciebie rozstaw otworów to jedynie 75mm. Same nakrętki na styk to 316mm, a komin ma zaledwie jakieś 325mm (?) długości. Błąd w projekcie, na który powinien zwrócić uwage producent, ale pewnie traktując wymiar 50mm jako alternatywę (niejednoznaczność w opisie) wybrał ten rozmiar, bo mieści się w kominie zostawiając dosyć miejsca na nakrętki. Nie chcę nikogo usprawiedliwiać, ale pewnie tak to własnie było.
-
Może Vibrant będzie skuteczny?
-
Przesiadka do większego szkła - na co zwrócić uwagę?
Reefbos odpowiedział 12dot12 → na temat → Pytania o sprzet 60 - 250 L
Pamietaj, że słona woda inaczej załamuje światło powodując skrócenie perspektywy. Minimum 50 cm szerokości. -
Oczywiście może. Nawet wypłukany, czy wyparzony. Węgiel do filtra i natychmiast Si powyżej normy i okrzemki gdzie tylko możliwe w postaci rudo-brązowego nalotu. Po włożeniu absorbera Si, po 7 - 10 dniach sytuacja wraca do normy. Tak to wygląda u mnie.